Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: V-ati cumpara un joc de NES in ziua de azi ?

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    V-ati cumpara un joc de NES in ziua de azi ?

    Dupa cum scrie si in titlul threadului - V-ati cumpara un joc de NES in ziua de azi ?

    De ce pun intrebarea? - tocmai am facut acest lucru - m-a costat 65 $ - (Adica mai scump decat un joc de PS3) - jocul nu este nici macar original, este o reproducere dupa un joc "never released" de NES (Happy Camper) - din pacate n-am fost pe faza sa primesc "versiunea limitata" - insa cand il voi primi voi posta pe acest thread.

    De asemeni cred ca o sa mai cumpar un joc (de asemeni un-realeased) si acesta este realizatde comunitatea de "entuziasti" din USA.

    Astept opiniile voastre.

  2. #2 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    off : scuze ca intreb ce este acela joc NES

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nintendo Entertainment Sistem.

    Da, as cumpara. Acum caut jocuri de GBA.. in special pokemoane. Frica mea este sa nu ajung la flash adaptors...

  4. #4 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    aaaaa atunci da ash cumpara jocuri NES mai ales jocurile de GC rulz mai ales cele cu Naruto :X

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar

  6. #6 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    aaaaa Acum am inteles NES e o alta .. consola ... mc pt explicatie

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    V-ati cumpara un joc de NES in ziua de azi ?
    Da. Oric�nd dau un joc din ăsta...next gen...pe un GOLDEN GAME. Nu se mai fac jocuri cum se faceau pe vremuri...cu suflet, pasiune, dăruire, etc. - punct! Acuma banu'i baza...

    Trist.

    Noroc că am un emulator <3 + 10.808 ROM-uri și c�nd mă apucă nebunia...

  8. #8 SP
    Member dogdan's Avatar
    mi-as cumpara normal dar nu as da 65$ pe el pana in 15$ ,hai 20$.asta o spun acum dar daca as fi colectionar nu s-ar sti .
    LEune o poza cu jocul ca coltul colectionarilor sa ne minunam si noi

  9. #9 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    eu mi-as cumpara,daca as mai avea consola..

  10. #10 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ideea era daca ati fii dispusi sa platiti full price pe un joc de NES - respectiv cat pentru un joc de Ps3/Xbox 360/wii .. evident daca acesta ar fi un new release (in genul Mega Man 9) - intrebarea era adresata voua deoarece am sesizat ca multa lume are tendinta de a discredita jocurile vechi, cum ca acestea ar fi mai proaste decat cele noi datorita lipsei graficii, lipsei animatiilor CGI, lipsei muzicii sau al sunetelor de inalta calitate.

    De ex eu am platit pe un joc de PS3 (ma refer la un new release - prin preorder) cam 180 ron, si pe acest joc am platit mai mult (65 $ este echivalentul azi a 210 ron sau asa ceva) -

    Evident acest joc are valoarea lui (fiind un titlu never released - deci cei care au respectivul sunt in numar limitat) - desi este doar o reproducere (o copie) a jocului original, poate fi considerat chiar piratat (desi nu e cazul, cei care il vand avand licenta jocului) desi nu au acceptul celor de la nintendo in mod sigur.

    PS: evident nu discutam aici despre a cumpara un joc de NES la SH acestea in general sunt 10 - 20 ron ... ci vorbim de faptul ca exista inca persoane care se ocupa de astfel de reproduceri si care inca mai au o piata de desfacere

    PPS: for the record - o versiune limitata "color dreams" (compania de unde provine acest joc) a acestui cartrige (cele normale sunt verzi) - s-a vandut la 500 $ - (este poza 2-a - cartrige ul albastru)

    PPPS: in atasament aveti versiunile special edition (cele limitate - sunt de la 1-10) cele special de la 1-110 - cele normale peste 110-250 (doar 250 sunt toate) - cele limitate au diferite caracteristici - carcare de diferite tipuri, semnaturile celor care au programat jocul - cele special edition contin un cd suplimentar
    Attached Images Attached Images 1001394jo9.jpg sany3301.jpg

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    as da pe TMNT 4 de SNES cu tot cu cutie suma asta Si probabil si pe cele de NES si GameBoy desi n-am prea vazut oferte pt ele cu tot cu cutie.

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

  13. #13 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Thanks. Chiar m-ai incurajat sa mai caut. Eram descurajat de cand am gasit doar cutia de TMNT Turtles in Time la 40 de dolari dar se pare ca au aparut si oferte mai de bun simt.

    P.S. E mai interesanta versiunea NTSC pentru ca nu suport denumirea de Teenage Mutant Hero Turtes. Aberantii aia de englezi n-au dat voie nici la shuriken-uri in joc.

  14. #14 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Partea proasta e ca transportul din USA pana in RO te cam sparge la buzunar - insa daca tu crezi ca merita

    Cred ca ar trebui sa discutam pe un thread si despre diferentele dintre jocuri - pentru ca sunt ENORM de multe uneori. (cel putin in cazurile jocurilor mai vechi)

  15. #15 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    clar merita. TMNT mi-a marcat copilaria intr-un fel sau altul... si nu prea pun pret pe chestiile astea. Abia astept ziua cand o sa am o colectie FULL de desene animate si vg-uri.

    Pe langa asta mi-as face un Top 20 NES, SNES, Genesis dar fiind titluri in general cunoscute si bune nu cred ca se ajunge la sume mari de bani. Mai ales ca la alea nu as tine neaparat sa fie colectii complete.

    Un thread cu diferente ar fi binevenit, mai ales cand vine vorba de achizitionat jocuri vechi. In general versiunile Japoneze prezinta diferente majore dar cred ca sunt prea putini entuziasti pe aici cat sa-si dea interesul pentru astfel de localizari.

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai sunt jocuri de SNES (din top 10 - 20 chiar ) care sunt mai scumpe decat jocuri de PS3/Xbox 360 etc ... unele de cateva ori mai scumpe, daca vorbim de jocuri sealed (desi mi se pare exagerat sa cumperi jocuri vechi sealed si sa le tii asa pentru "colectie") - care sunt cam de 10 ori mai scumpe (unele s-ar putea sa fie chiar de 100 ori mai scumpe ideea e cat de disperat e cel care cumpara respectivul joc)

    Oricum ca idee, jocurile vechi (de obicei RPG urile, dar nu numai) sunt mai scumpe decat cele noi aparute -

    (sunt si exceptii - Perfect Dark de N64, Forsaken de N64 - le-am gasit pe ebay la 15-20$ bucata - si sunt jocuri bune ... chiar foarte bune)

  17. #17 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Bun thread darky, eu tocmai mi-am cumparat Golden Axe (wiiware), Bioforge (PC) si Super Mario World 2: 6 Golden Coins (GB).

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Unde ai gasit Bioforge ?

  19. #19 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Amazon US de unde am luat si SMW2. Da un search si il ai pe pozitia 2.

  20. #20 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mi-a placut mult jocul cand l-am jucat (piratat evident) la vremea lui - o sa-l caut pe ebay

    PS: cum ai cumparat de la amazon ? e vreo modalitate speciala sau ... ?
    PPS: sml 2 cred ca puteai sa-l gasesti usor in RO, e un joc foarte comun, cred ca eu il am de vreo 2-3 ori dublura.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 04-09-2014, 16:03
  2. Oficial FragFX v2 in Romania. Ati cumpara? By BoDoPSX in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 76 Last Post: 11-09-2009, 16:02
  3. Replies: 73 Last Post: 12-01-2009, 10:02

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts