Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Preturi pentru jocuri retro - sky is the limit ?

  1. #1 SP
    Member szabi90's Avatar

    Preturi pentru jocuri retro - sky is the limit ?

    rodarkone worte: Am decis sa deschid acest thread deoarece threadul de publicitate -> Trip world a starnit o discutie apriga (atentie o discutie nu o cearta) intre cativa forumisiti. (atasez aici discutia pentru continuare).

    Cand am vazut pretul " 700 ron " , am crezut ca nu vad bine " , Cum poti sa ceri atat de mult pe o caseta.

    Chiar daca ii foarte rar , si ai lasat la 400 ron , tot foarte scump ii , mai mult de 100 nu o sa-ti ofere nimeni.

    Uita-te pe ebay , cat costa casetele foarte rare , nu mai multe de 100/150 lei.

    Eu am cumparat jocul "the Lost Vikings " , unul dintre cele mai rare casete de GBA , cu 100 ron " transport inclus " , nou noutz

  2. #2 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Vezi ce fraier ai fost? Cand ti-am oferit 400 de lei in ianuarie, m-ai tinut o saptamana fara raspuns, ca erai "plecat" (desi intrai zilnic pe forum). Vinde-l acum cu 400 de lei.

  3. #3 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    szabi90 - linisteste'te - nu te pricepi, nu mai spama (eu am dat 50 ron pe Lost vikings sigilat - dar facem concurs ?)

    solecon - auch vroiai sa ii dai 400 ron crazy dudeee eu am dat sub 3 lire pe el ... (versiunea de pe Nintendo virtual store / 3DS) desi colectionez consider ca trebuiesc trase niste limite.

    cristi40 - din ce oras esti - avand in vedere ca esti nou pe forum pune niste detalii care sa ajute oamenii sa se decida ca esti un vanzator serios, mai ales avand in vedere ca in Romania nu prea se ofera asemenea preturi (vezi atidutinea lui szabi) Eventual mai multe poze cu jocul, insotite de numele tau, de un ziar recent, chestii care sa "ajute".

  4. #4 SP
    Member szabi90's Avatar
    Sunt si eu collectionar , dupa parere mea nu merta 400 ron. Cu 400 ron cumperi un Nds si il downloadezi de ps Store , sau cumperi un supercard mini sd cu 100 ron pe care poti puni orice joc gameboy. Exact , in Romania nu se ofera astfel de preturi , suntem o tara saraca , 400 ron pe o bucata de plasic , joc scurt ,de 8 biti, , vechi de 21de ani este enorm de mult. Daca am trai ca americanii , ar fi altceva Cateva sute de $ ii o nimica toata pt. Americani. Spor la vanzarea produsului.

  5. #5 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Dar suntem colectionari, versiunile de virtual shop nu se pun . Plus ca eram FOARTE entuziasmat sa vad ceva atat de rar (cel mai rar?) de vanzare IN ROMANIA. Bine, acum nu mai sunt atat de entuziasmat pentru lucruri din astea (mai ales dupa ce tu ai scos Terranigma si pe okazii au aparut 2 casete Little Samson in doua saptamani ). Din pacate, tot in tara noastra, exista si o lacomie prosteasca ce ii impiedica pe oameni sa fie realisti. Mai amuzant este ca la inceput cerea 300 de euro pe ea.

  6. #6 SP
    Member szabi90's Avatar
    Ideal doar pt. collectionari " mai ales pt. cei care au bani , deoarece in tara noastra un salariu obisnuit ii undeva pe la 500-700 ron , nu imi pot imagina ca cineva "collectionar "cu un salariu atat de mic sa cumpere aceasta caseta " Dupa cum am spus , ideal pt. americani

    Nu se compara un download digital cu jocul fizic , de aceea mi-am cumpara si eu The Lost Vikings "de collectie " , puteam pur si simplu sa il pun pe Supercard , dar nu ii aceeasi satisfactie

    Singurul lucru care imi spune ca merita sa dai multi bani pe acest joc , ca ii extrem de rar , nimic altceva , ca gameplay ii interesant insa jocul ii foarte scurt , il poti termina in 30 de minute.

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    szabi - daca am lua rationamentul tau ca si corect ar insemna ca in Romania un Ferrari sa coste cat un Logan - ca sa ni-l permitem ca suntem saraci. Sau pretul benzinei sa fie de 5-10 ori mai mic deoarece asta este puterea de cumparare comparativ cu occidentul.

    (evident exagerez dar sper sa intelegi logica)

    Logica ta trebuia sa sune cam asa: "In Romania sunt slabe sperante sa ofere cineva atat pe el" - ceea ce este aproape corect (vezi solecon care i-a oferit la un moment dat 400).

    Cat despre terranigma -> am oferit un pachet de mai multe jocuri la 650 ron - (total 14 jocuri - si nu sunt jocuri groaznice de 20-30 ron bucata ci jocuri care chiar merita pentru cine are SNES)

    - totul a fost gandit prin prisma scopului (stiu ca in Romania e cam greu sa faci lucruri caritabile) mai ales ca eu nu beneficiez de bani, am zis-o chiar pe thread.

    Scopul jocului meu era sa il dau la schimb (trade bite) pentru un joc la fel de schimb - Earhbound, Hagane, Dracula x (Vampire Kiss), Megaman X2 sau X3.

    Oricum conteaza mai putin - ideea e alta, daca jocul era scos pe okazii la 10 lei cu buy it now de 400 - sunt convins ca ar fi fost vandut la o suma MULT mai mica (probabil 150 - 250 max) cam asta e piata din Romania. Eu personal n-am auzit sa se ofere sume exorbitante pe jocuri vechi (cred ca eu n-am oferit niciodata mai mult de 100 ron, e posibil sa ma insel si sa existe exceptia, insa .. sunt aproape sigur ca majoritatea le-am luat sub 100 ron) deci as putea sa spun ca limita mea superioara e 100

    later edit: cele mai scumpe pe care le pot enumera sunt Breath of Fire / Act Raiser (SENS) si Phantasy Star (MD) - 100 - 150 ron (pe bucata) - urmate de Alien Soldier si Castlevania Generations (sub 100 ron) undeva la 70-90 RON (atentie acestea 5 jocuri sunt cele pe care am platit eu cel mai mult nu cele considerate cu valoare de piata mare). In rest totul este chiar sub 80 RON (deci limita mea pentru retro este undeva sub 80 RON - as spune sub 20 EU/20 Lire pentru a fi mai usor de tinut minte).

  8. #8 SP
    Junior Member ProGamer's Avatar
    Daca ii atat de rar jocul , nu mai conteaza cat de bun ii "ca gameplay , story " , poti sa te mandresti cu acea bucata de plastic daca il cumperi.

    Ideal doar pt. colectionari

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Adevarul e ca de obicei jocurile rare si foarte scumpe - sunt alea cele mai proaste, din fericire in cazul Trip World lucrurile stau un pic invers, jocul este extraordinar (din toate punctele de vedere). Singurul minus este lungimea lui (da, da stiu ce o sa spuneti "lungimea" ahahaha) dar asa este. Jocul este o capodopera a graficii de 8 biti pe care eu unul o indragesc nespus. Este extrem de "friendly" - in sensul ca nu trebuie sa te "bati" cu inamicii (poate si de aici vine timpul scurt necesar pentru a il termina) singurii care pot pune probleme sunt boss-ii.

    Pacat ca Sunsoft (producatorul) nu a oferit si un pic de challange acestui joc - desi cred ca ar fi fost imposibil - desi jocul cred ca foloseste enorm de mult resursele cartrige ului (si ale consolei).

    Sincer sa fie mi-as fi dorit un Trip World 2 GBC si chiar un Trip World 3 pe GBA.

  10. #10 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Desigur ca trebuie sa ne impunem o anumita limita a cheltuielilor, pentru ca altfel totul se va termina foarte repede si vom fi nevoiti sa ne gasim alt hobby... sau putem sa avem nesimtit de multi bani si atunci da, the sky is the limit. Cu toate astea, exista 2-3 jocuri pe fiecare consola pentru care eu as depasi acea limita (...pana la o alta limita ). Si Trip World a fost (si este) unul din acele jocuri.
    Dar este foarte enervant cand vezi cate unul care gaseste o caseta cu 5 lei in targ, vede pe net ca e rara si gata, crede ca l-a apucat pe Arceus de picior (Pokemon reference), fara sa aiba pic de rationament si bun simt.
    Inca un exemplu de prostie (ca altceva nu e) romaneasca:
    Acum, pe okazii, cineva vinde Hagane cu 200 de euro. Varianta japoneza. Care e 40 de euro pe ebay. Si la sfarsit baga si clasicul "Cer si ofer seriozitate". DE CE?

  11. #11 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Man asemenea tip de oameni vor exista mereu, pe asta e bazat "comertul" cumperi cu 1 leu - muti de colo colo - vinzi cu 2 lei. Stiu ca poti blama sau acuza foarte usor, ca exista acesti indivizi care exploateaza nevoile altora, insa eu zic sa te uiti de jur imprejur, ei sunt pretutinderi. La "butiq" ul din colt, la aliementara, la fabrica de paine. Ce nu sunt pretutideni insa sunt oamenii care sunt dispusi sa plateasca acea suma exorbitanta pe produsul respectiv.

    Eu prefer sa ignor majoritatea covarsitoare a celor care ciugulesc pe ici pe colo cate un ban.

    Am vazut pe okazii si Donkey Kong de sNES (cred ca partea a 3-a) care era "ridicat in slavi" ca fiind RAR (poate pentru ca e produs de RARE ) si se cerea o suma exorbitant de mare (comparat de ex cu ebay).

    Oricum - cel mai bine e sa nu cumperi, pui banii dintr'un buzunar in altul si gata, sunt convins ca vei avea ocazia sa cumperi cam orice la un pret mai mult decat corect pe forumuri sau in comunitatile de colectionari. Eu de ex am achizitionat Alien Soldier cu 20 lire de pe un forum extern, in conditiile in care aici in RO mi s-a cerut 700 RON (lol - penibil) - in aceelasi set am luat Castlevania bloodlines - la 25 lire, mi s-a parut extraordinar ca tipul era foarte "decent" si "down to earth" spunandu-mi -> " Auzi tu esti chiar colectionar sau vrei sa le cumperi de la mine si apoi sa le vinzi pe ebay" - evident i-am arat colectia si i-am aratat ca pe ebay sunt doar cumparator si mi-a vandut jocurile fara discutie.

    Mereu m-am gandit sa fac un ghid cu preturile jocurilor - insa mereu am renuntat pentru ca piata este cea care decide, o tranzactie este mereu formata din 2 parti, un cumparator si un vanzator, la sfarsit ambii trebuie sa fie fericiti cu ceea ce au, unul cu bani si celalat cu un anumit produs.

    Oricum - de aceea mie nu-mi place sa vand lucruri (si evit, pe cat se poate sa am dubluri) si orice cumpar in mod special ca si dublura prefer sa il ofer la schimb pe alte produse la fel de scumpe. (pe care n-as da niciodata pretul cerut)

    Ca un exemplu concret -> in viata am avut parte de 2 Terranigma de SNES, prima am cumparat'o din RO (din greseala as putea spune) pentru suma de 30 RON (si face parte din colectia personala). A 2-a din Germania din targ, pretul era 25 EU, insa cumparand in valoare de 2-300 eu (~ 40-50 jocuri) vanzatorul a decis sa-mi ofere si Terranigma la un pret special (cred ca a fost ceva de genul 12 EU). Pentru cunoscatori, pretul card only este undeva la 110 - 120 EU (minim) si poate ajunge la 150-175 EU depinde de cine doreste sa o cumpere la momentul X. Singura data cand a fost la vanzare a fost pe forum aici pentru licitatii - adica pentru o cauza nobila, insotita de alte jocuri bune si foarte bune de SNES, si un bonus substantial de jocuri de GBA. Si am fost blamat ca cer prea mult sau ca nu face atat .. etc. Evident scopul din spatele acestui deal a fost altul, eu neobtinand nici un ban din aceasta "afacere" din pacate am fost mult prea naiv uitand ca in Romania nu se aplica aceelasi sistem de valori (ca pe ebay de ex.).

    Oricum eu voi pastra jocul si probabil cineva care are un joc gen Earthbound, Hagane, Megaman X3, Dracula X (Vampire Kiss), Ninja gaiden trilogy etc. va dori un schimb.

  12. #12 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Ca tot vorbiti voi de preturi exorbitante aici .
    Ia uitati cat cere nenea asta pe pachet, plus preturile separat.
    N64 la 1000 lei (8milioane) ...
    VAND PS2 PORTABIL , NINTENDO 3DS, PSP, NINTENDO 64 - Okazii (61035549)

  13. #13 SP
    Junior Member gorgyrip's Avatar
    Trip World deja a ajuns pe ebay. Oare cine o fi vanzatorul? E din Buzau.
    Trip World Gameboy Game RARE! | eBay

  14. #14 SP
    Senior Member solecon's Avatar

  15. #15 SP
    Junior Member Broodstar's Avatar
    Demult vroiam sa scriu si eu aici, dar pe de-o parte faptul ca tocmai eu am cumparat Trip World (pt 200 lei), pe de alta parte lipsa timpului m-au facut sa aman momentul.

    Eh, m-am apucat de cumparat/colectionat jocuri de GB prin 2011 (asta fiind minima introducere necesara).
    Am cumparat de pe toate forumurile posibile din tara, de la majoritatea colectionarilor si vanzatorilor de retro gaming. (Am cumparat si de afara dar asta nu intra in discutie acum).
    Concluzia mea: colectionarul roman in general cauta afacerile bune (deal-urile). Cauta preturile foarte bune din doua motive: 1 sa se laude si 2 sa poata vinde bunul respectiv mai scump, iesind altfel in profit. Ar exista si punctul 3: lipsa banilor, dar aici tine de strategia fiecaruia de achizitionare si nu cred ca o persoana cu bani limitati nu si-a pus la punct o strategie bine definita de cumparare a jocurilor, pentru ca altfel ar dormi in strada.

    Multe tepe pe care mi le-am luat, lipsa informatiilor utile in cadrul comunitatilor de retro gameri din tara si chiar comunitatea destul de micutza si "schiopa" (exceptie facand cativa oameni de legenda de pe acest forum si de pe computergames care m-au inspirat si pe care ii respect) m-au facut sa-mi indrept atentia catre forumurile si site-urile active de afara.

    Aici totul este diferit si nu intru in detalii, dar datorita stabilitatii comunitatilor de retro gameri am invatat (sau aprofundat, pentru ca sunt cunostinte ce se pot capata si la noi) un lucru legat de preturi:
    1. Exista cateva ghiduri ce te ajuta sa afli raritatea unui joc. Unele ghiduri sunt actualizate, altele nu. Raritatea stabileste pretul corect pentru un joc retro.
    2. Ebay si Amazon sunt site-uri ce stabilesc preturile generale ale unui joc retro, (aici intra cererea si oferta).
    3. Forumurile de retro gaming de afara. Sau colectinoarii cu o experienta vasta ce au cumparat si jucat mii de jocuri pot oferi oricand sfaturi si sugestii privind preturile jocurilor.

    Astea fiind spuse imi vine greu sa cred ca un colectionar se poate tepui cumparand la suprapret jocuri ce nu merita.
    Doar daca nu face acest lucru in mod constient, iar asta este o chestie ce depaseste discutia acestui thread (sunt convins ca fiecare dintre noi a platit la un moment dat un pret umflat pe un joc sau o consola pe care si le-a dorit foarte mult).

    Foarte pe scurt: jocul pe care vreau sa-l cumpar cat costa pe Ebay? dar pe Amazon? cat de rar este? am intrebat despre el pe forum, ce mi s-a raspuns?
    Daca ti-ai raspuns sincer la intrebarile astea si ai dat banii pe el, inseamna ca acela este pretul corect pentru jocul respectiv. Punct.

    (Punctul meu de vedere este strict punctul de vedere al gamer-ului/colectionarului, nu pot sa privesc si din capatul celalalt pentru ca vand rar, si ce vand nu vand pentru profit.)

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Foarte buna expunerea brood ... congrats cat despre pretul pe Trip World - eu zic ca nu ai platit mult, sau ai luat tzeapa

  17. #17 SP
    Senior Member solecon's Avatar

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ooooo - Romanica .. frumos dar si 212 dolarei

  19. #19 SP
    Junior Member Shearer's Avatar
    Ha. 4$ transportul. Gasesc mai ieftin in Japonia decat la noi in tara.

  20. #20 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Si ca tot vorbim de jocuri cu preturi exporbitante - iata unul care valoreaza cat o casa (in Romania si nu numai)

    NES Nintendo World Championship Cart RARE Torn Label 100 Authentic Adult Owned | eBay


    Evident pretul este atat de mare datorita "expunerii" de care a avut parte in media - calane precum BBC / CNET .. etc i-au facut publicitate si pretul a "sky-rocketed" imediat dupa.

    Cel mai scump grey card de NWC fiind "cotat" initial la 12000 $ (si starea aceluia fiind superioara acestui "mario" version - care nu are nici macar front label)

    Ce sa zic ... traim vremuri nebune.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-01-2013, 20:02
  2. Michael Phelps - Push The Limit anuntat By erik95 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 03-02-2011, 01:31
  3. Replies: 1 Last Post: 14-04-2009, 23:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts