Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Redarea culorii originale a plasticului ingalbenit

  1. #1 SP
    Senior Member cashonly's Avatar

    Redarea culorii originale a plasticului ingalbenit

    Se pare ca exista o solutie pentru readucerea plasticului ingalbenit/imbatranit inapoi la culoarea originala.
    Procedura implica amestecarea peroxidului de hidrogen (apa oxigenata) cu o mica cantitate de produs de albire cu oxigen activ (ex: vanish oxi action pudra) si aplicarea lui pe plastic. Pentru un rezultat mai rapid se recomanda folosirea unei lampi cu UV sau pur si simplu scoaterea plasticului la soare (binenteles cu solutia aplicata si lasata sa actioneze)

    Pagina unde am descoperit proiectul:
    http://retr0bright.wikispaces.com/

    In reteta de pe site este inclus si amidonul de porumb, dar acesta nu are rol la albire ci doar pentru a usura aplicarea transformand solutia in gel.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asta chiar e de retinut (ideea)! Thanks for sharing! Si eu am o groaza de probleme cu ingalbenirea (de aceea si refuz sa mai cumpar ceva din plastic alb) si ma tenteaza sa incerc. De curiozitate, gasim si prin Romania ceva alternative mai ieftine?

    Mai jos si un tutorial pentru Retr0Bright:




  3. #3 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    pai da, alternativa este apa oxigenata Peroxid de hidrogen 30% x 1L | Cumpara online care o gasim la farmacie si vanish oxi action de la supermarket Vanish Oxi Action Pudră

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Jocuri originale By Cosucj in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 12-05-2009, 11:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts