Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Bartop Arcade Cabinet

  1. #1 SP
    Junior Member badboy1985ro's Avatar

    Bartop Arcade Cabinet

    Salutare tuturor
    Cu mana pe suflet pot spune ca am fost, sunt si voi fi un impatimit ale jocurilor arcade de la salile de jjocuri din ani 90.
    Inclusiv asta continui sa joc Mortal kombat 1, Double Dragons, TMNT si multe altele folosind emulatorele pe pc.
    In urma cu jumatate de an am inceput sa strang informatii si sa imi creez propriul cabinet cu jocuri, dar sa fie micut cat sa incapa pe un birou.
    Dupa nenumarate cautari pe google cat si discuti cu persoane din afara am facut rost de planuri pentru carcasa.
    Despre hardware, am hotarat sa aleg un raspbery pi B cu 512 RAM si pot spune cu mana pe inima ca e suficient. NU ruleaa toate jocurile cursiv dar am jucat destule cat sa ma incante idea. Ma intereseaza sa scot proiectul cat mai ieftin, motiv pentru care am ales RPI-ul. Sunt astel de console care costa mii de euro fara a fi justificat pretul. Dupa calculele mele cred ca o pot face in maxim 1500 RON.
    Problema care nu am reusit sa o rezilov este monitorul. As dori sa pun pe un LCD sau LED ca sunt subtiri si mici in sa calitatea imaginii este execrabila, se vad pixeli aiurea mari. Doar cu un tv CRT am reusit sa creez acelas feeling ca la vechile terminale de la sali dar ar fi prea mare si greoi de tranportat.

    Am rugamintea daca stie cineva cum pot obtine o imagine clara ca pe CRT la un lcd. Stiu ca monitoarele vechi aveau 15 KHZ. Astea noi au rezolutie mult prea mare sa se vada bine.

    Multumesc

    Attached Images Attached Images controlpanelweecade43.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member MareleVlad's Avatar
    Frumos. Dar de ce nu folosesti un xbox clasic cu coinops? Tot acolo te duce... dar calitatea e mult superioara

  3. #3 SP
    Junior Member badboy1985ro's Avatar
    M-am gandit si la varianta asta dar incerc sa il scot cat mai ieftin, plus ca ar fi aceasi problema la grafica, ori nu s-ar vedea full scree

  4. #4 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    salut.am facut si eu ceva de genul dar mai mic dintr-un GBA SP(uite-te in post-urile mele)
    Ma gandeam de ceva timp la unul mai mare si singurul lcd care cred ca s-ar potrivi este unul de 7'' din ala 'auto' ca are o rezolutie mai slaba.Vezi ca se gasesc pe alte site-uri destul de bune la pret.Din ce material ai vrea sa faci cutia?de unde iei joystick si butoane?

  5. #5 SP
    Junior Member badboy1985ro's Avatar
    Ca material sa fac carcasa m-am gandit la un pal mai subtirel sau chiar placi de traforaj daca mai stiti, ceva sa fie cat de cat si usor. Cunosc pe cineva care face mobila pe comanda si ma poate ajuta cu carcasa. CAt despre butoane, le iau dupa ebay cu un adaptor ipac parca se numeste, se conecteaza pe usb la rpi sau pc.
    ceva de genu Arcade Ball Top Joysticks Classic Buttons Kit Includes Ipac 2 Wiring | eBay, dar mai caut ca sunt scumpe.
    Buba principala ramane rezolutia ca sa se vada bine, sa scalez sau nu stiu exact, oricum crt nu bag sub nici o forma.

  6. #6 SP
    Junior Member badboy1985ro's Avatar
    Nu mai vine nimeni cu idei?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 02-07-2011, 21:00
  2. Replies: 0 Last Post: 02-07-2011, 20:58
  3. Replies: 0 Last Post: 02-07-2011, 20:57
  4. Replies: 0 Last Post: 20-06-2011, 19:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts