Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Cum recunoastem jocurile FAKE

  1. #1 SP
    Senior Member ilie11's Avatar

    Cum recunoastem jocurile FAKE

    Acest thread este pentru colectionarii de jocuri retro. Presupun ca stiti foarte bine ca piata de jocuri retro este plina de jocuri FAKE.
    Eu personal am si cumparat cateva fara sa imi dau seama
    Haide sa postam fiecare ce stim despre jocurile FAKE si cum sa le deosebim de originale, in special pe cele bine facute.
    La jocurile Gameboy Advance, spre exemplu:
    - cel fake nu are logo-ul Nintendo sau al publisher-ului
    - cel fake are un cod (ex: AGB-BYME-USA) care nu se potriveste cu jocul
    - scrisul de pe spatele casetei nu e la fel ca cel original
    - carcasa pare a fi facuta dintr-un material ieftin

    Urmeaza Sega Mega Drive
    Attached Images Attached Images hpim1767.jpg hpim1768.jpg hpim1769.jpg

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Exista multe fake-uri foarte bine facute (cand vine vorba de carcasa / sticker) si singurul fel in care iti poti da seama este sa te uiti la PCB si acolo trebuie sa aibe printat Nintendo.

    De asemeni un alt mod in care iti poti da seama, pe sticker de obicei este stantat un numar (care la fake-uri lipseste) o sa fac niste poze mai pe seara pentru cele 2 exemple

  3. #3 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Din poza aceasta Addams Family cica nu ar fi original. L-am cumparat chair daca mi s-a spus asta pentru ca era un pret bun si nu il aveam pe nici o platforma.
    Ideea e ca in afara de sticker eu nu vad nici o diferenta intre el si celelalte. Chiar si codul DMG-AF-USA corespunde. Some help?
    Attached Images Attached Images photo-0182.jpg

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cel mai simplu este sa-l desfaci - cauta o surubelnita gamebit sau triwing (in functie de cartus - GB/GBC sau GBA) si aia e ...

    Elemente de identificare (in caz ca nu e foarte tipator fake-ul)

    1. cartusele de GB

    - calitatea imprimeului
    - cum este pozitionat
    - elementele de sigurata gen surubul gamebit etc
    - unele au imprimeu stantat un numar (vezi poza GBA)

    2. cartusele GBA

    - calitatea imprimeului
    - surubul tri-wing
    - stanta pe cartus (pe stiker)
    - te uiti prin fata unde se vede PCB si acolo trebuie sa scrie NINTENDO (toate au asa ceva scris acolo)
    Attached Images Attached Images dsc_0210.jpg dsc_0211.jpg dsc_0212.jpg dsc_0216.jpg dsc_0219.jpg dsc_0220.jpg

  5. #5 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Eu sunt curios cum se deosebesc cele de DS. Dar totusi, de ce?
    Mi-am luat si eu teapa, am cumparat New Super Mario Bros sigilat si cand colo era fake...

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Sincer cele de DS sunt destul de greu de identificat - insa de obicei se pot testa cu consola de cele mai multe ori fake-urile nu functioneaza corect. (nu sunt vazute de consola etc)

  7. #7 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Mai trebuie verificata stantarea, tipul fontului din interior, felul in care este orientata si grosimea literei de Rating. La unele GBA-uri se mai poate verifica si culoarea carcasei, unele dintre ele fiind colorate intr-un anume fel.
    PS: si pe cele fake apare sigla nintendo.

  8. #8 SP
    Banned Templier's Avatar
    la jocurile de GBA pe spate la Model No trebuie sa fie doar AGB-002

  9. #9 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Vara aceasta am avut si eu "norocul" sa prind 2 casete fake, tot Final Fantasy (doar ca la mine erau V si VI). La inceput am zis ca le pastrez, pentru ca mi-a fost foarte greu sa gasesc, de exemplu, VI la un pret decent. Nu am rezistat, pana la urma si le-am dat; efectiv, ma zgariau pe creier de fiecare data cand le vedeam. Am facut si cateva poze pentru a se observa diferenta dintre ele si o caseta originala. Fara sa le desfac, pentru ca oricum aveau destule minusuri vizibile: gaurile de pe contacte, culoarea diferita a casetei, cat de ciudat era scris "GAME BOY ADVANCE", lipsa numarului gravat pe sticker, marimea acelui triunghi care arata cum se insereaza caseta etc.
    Attached Images Attached Images fotografie0932.jpg fotografie0936.jpg fotografie0940.jpg fotografie0941.jpg fotografie0951.jpg fotografie0959.jpg

  10. #10 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Din cate am observat eu, jocurile de Mega Drive fake au urmatoarele caracteristici:
    - nu apare 'Sega Mega Drive' pe sticker
    - print-ul e de ra*at
    - materialul din care e facuta caseta e diferit de cel original
    - casetele fake sunt ceva mai usoare, nu au suruburi pe spate si lipseste logo-ul Sega
    Am avut ghinionul sa cumpar de la raf (dar de pe Okazii) jocul Double Dragon fake. Nu e cazul sa mai fac tam-tam dar ar fi trebuit sa scrie ca e fake, in schimb el a facut poza doar carcasei si cand l-am intrebat a zis ca nu stie. M-as mira sa nu stie, mai ales ca e user cu multe pozitive si vinde doar jocuri si console retro
    Asa ca, aveti grija, uitati-va bine la casete, nu la carcase
    Attached Images Attached Images photo-0004.jpg photo-0006.jpg photo-0005.jpg photo-0008.jpg

  11. #11 SP
    Junior Member danielb's Avatar
    Rehidratez threadul asta pentru a duce discutia putin si catre hardware, nu doar jocuri.
    Tot de la View Profile: raf - Console Games tot de pe Okazii mi-am luat si eu o teapa cu o consola Sega Mega Drive fake.

    Neffind familiar cu toate variantele hardware ale consolei, nu am bagat de seama ca ar fi ceva in neregula cu ea.
    Insa dupa ce am ridicat-o, am realizat ca e mult prea usoara si ceva nu era in regula asa ca am cautat un pic pe net si am gasit asta:


    Versiunea asta fata de altele e stantata cu logouri Sega dupa cum vedeti si foarte greu de identificat.

    Ca si in cazul lui Ilie11, am intrebat userul raf de autenticitatea produsului si nu a negat inducandu-ma in eroare.
    S-ar parea ca face asta destul de frecvent insa dupa ce i-am acordat feedback negativ pentru tranzactia respectiva, am observat ca a inceput sa puna detalii despre originalitatea produsului in licitatiile sale.

    De asemeni, salutari pentru vecinul gaestean, Ilie11

  12. #12 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Ce naiba e asta? Am crezut ca e un third party Master Gear Converter dar se pare ca nu e. Dau o bere virtuala celui care imi raspunde Si sa stiti ca mizeria aia nu se ia, am incercat
    Attached Images Attached Images 20150624_131303.jpg 20150624_131318.jpg 20150624_132135.jpg 20150624_141610.jpg 20150624_141617.jpg

  13. #13 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    L-ai incercat pe vreun aparat?

  14. #14 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Nu ca pana ajung in RO nu am pe ce sa il incerc.

  15. #15 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    pare master system converter.

  16. #16 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Nu e Master System Conveter, nu stiu ce e.
    Dar asta ce o fi? Cred ca Lynx EPROM cart. Poate sa confirme cineva? O avea vreo valoare?uploadfromtaptalk1436269731366.jpguploadfromtaptalk1436269760132.jpg

  17. #17 SP
    Junior Member noru212's Avatar
    Iti spun eu ce e
    Cineva a luat o caseta de atari lynx, a scos chip-ul original cu jocul (si nu a facut o treaba prea grozava, se vede ca unul din contacte a fost rupt si inlocuit cu o sarma de cupru) si a pus un adaptoar directe pentru EPROM-uri. Se poate sa fi fost a unui developer sau a cuiva care avea un eprom-burner si nu vroia sa cumpere casete (piraterie old school)

  18. #18 SP
    Junior Member apos70l's Avatar
    Cam ce ti-am spus eu ieri

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cum recunosti un Dualshock 3 FAKE ? By Frankie in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 72 Last Post: 05-01-2016, 20:40
  2. Brand-uri Fake By MonkY in forum Funny
    Replies: 18 Last Post: 01-07-2015, 14:23
  3. Cum se curata jocurile de Gameboy, Nes,Snes,N64 etc. By SilentHill in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 04-05-2013, 15:53
  4. Replies: 22 Last Post: 16-01-2013, 13:50
  5. Cum sa joc jocurile de pe calculator pe ps2? By bogzybom in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 18-07-2010, 18:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts