Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Clubul SEGA - console, jocuri, accesorii

  1. #1 SP
    Member QuestionArtist's Avatar

    Lightbulb Clubul SEGA - console, jocuri, accesorii

    Eu zic ca este timpul sa creem un thread cu si despre acest ''nume'' mult prea bine cunoscut.Un nume care merita mentionat si amintit,zic eu,in randul generatiilor de console retro.Este cel care a introdus in industrie primul joc 3D,cel care cu consola Sega Master System a depasit din punct de vedere technic performantele consolei NES al celor de la Nintendo,cel care a tinut piept celor de la Sony,Nintendo si Microsoft cu consola DREAMCAST,o consola care depasea performantele PSX-ului si al lui Nintendo 64 la vremea respectiva.Desi sunt un fan atat Nintendo cat si Sony Playstation,am fost si raman alaturi de aceste doua nume mari,un fan SEGA.O copilarie si ore in sir de neuitat jucandu-ne pe acele minunate console care poarta acest nume.....iar pe Sonic The Hedgehog cred ca toata lumea il stie.
    Attached Images Attached Images sega_logo.png

  2. #2 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    SEGA
    Cu toate ca nu a reusit sa intreaca performantele celor de la Nintendo, compania SEGA a reusit sa se impuna cu consolele si jocurile lor.
    De mentionat SEGA Saturn, prima consola cu 2 procesoare si cu functie online play. Sunt multumit ca am reusit sa am aproape toate consolele SEGA, imi lipseste NOMAD, add-on-ul 32X, add-on-ul Sega CD si cam atat cred

  3. #3 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    E de apreciat.Eu inca sunt la inceput de drum pe partea de colectie,insa prima consola detinuta prin 98' a fost un Sega Mega Drive urmat de NES iar apoi un Dreamcast.Din pacate nu mai am niciuna din aceste console,dar ma straduiesc sa le obtin.Primul joc de pe Mega Drive care m-a spart pe langa Sonic The Hedgehog a fost Streets Of Rage 3.



    ---------- Post added 13-11-2014 at 10:47 ----------

    Sincer,o vreme inca mai speram la o revenire grandioasa din partea lor desi e greu sa te mai afirmi si sa te strecori printre performantele celor de la Sony,Nintendo si Microsoft dar daca ar fi cineva care ar putea sa o faca cu siguranta ar fi SEGA,zic eu.

    ---------- Post added 13-11-2014 at 11:35 ----------

    Un articol destul de interesant.

    The Untold Story of How Sega Nearly Won the Console Wars

    The Untold Story of How Sega Nearly Won the Console Wars | WIRED

  4. #4 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    QuestionArtist:"Sincer,o vreme inca mai speram la o revenire grandioasa din partea lor desi e greu sa te mai afirmi si sa te strecori printre performantele celor de la Sony,Nintendo si Microsoft dar daca ar fi cineva care ar putea sa o faca cu siguranta ar fi SEGA,zic eu."

    SEGA ar putea sa revina grandios , daca ar vrea.Nu inteleg ce s-a intamplat cu cei de la SEGA , pe zi ce trece fac din ce in ce mai multe prostii , de ex. in loc sa-l faca pe Sonic la fel cum era in zilele lui de glorie , au nu stiu eu ce idee de-ai schimba design'ul si de a face un joc care e o insulta la adresa jocurilor cu Sonic.Vorbesc despre faimosul joc Sonic Boom. (jocul nici macar nu a fost facut de Sonic TEAM)
    Uite aici un review daca nu stiti despre ce vorbesc:

    P.S. Macar si-au mai revenit cand au facut Alien Isolation si eu voi sustine mereu aceasta companie indiferent de greselile ei.(totusi sa speram ca vor inceta sa dezamageasta fanii)

  5. #5 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Parerea mea este ca cu Sonic au gafat-o in momentul in care l-au transformat intr-un 3D platformer.Versiunea de pe Dreamcast din punctul meu de vedere a fost ok dar in rest pe mine m-a dezamagit in comparatie cu cei de la Nintendo care au aplicat pana in ziua de azi cam aceeasi reteta pentru Super Mario cu un look fresh dar aceleasi basic-uri si se pare ca le iese extraordinar.In ceea ce priveste productia de jocuri facuta de Sega per ansamblu e in regula dar eu speram la o revenire grandioasa din partea lor pe partea de consola.

    ---------- Post added 01-12-2014 at 01:07 ----------

    Eu zic ca din aceasta cauza Sonic si-a pierdut farmecul si a sarit din tiparul original intr-unul comun.

    ---------- Post added 01-12-2014 at 01:10 ----------

    Lasand toate astea la o parte sa nu uitam de unde am plecat.....good old days never die.


  6. #6 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Quote Originally Posted by QuestionArtist View Post
    Parerea mea este ca cu Sonic au gafat-o in momentul in care l-au transformat intr-un 3D platformer.Versiunea de pe Dreamcast din punctul meu de vedere a fost ok dar in rest pe mine m-a dezamagit in comparatie cu cei de la Nintendo care au aplicat pana in ziua de azi cam aceeasi reteta pentru Super Mario cu un look fresh dar aceleasi basic-uri si se pare ca le iese extraordinar.In ceea ce priveste productia de jocuri facuta de Sega per ansamblu e in regula dar eu speram la o revenire grandioasa din partea lor pe partea de consola.

    ---------- Post added 01-12-2014 at 01:07 ----------

    Eu zic ca din aceasta cauza Sonic si-a pierdut farmecul si a sarit din tiparul original intr-unul comun.

    ---------- Post added 01-12-2014 at 01:10 ----------

    Lasand toate astea la o parte sa nu uitam de unde am plecat.....good old days never die.

    Si eu speram la o revenire grandioasa pe partea de consola , dar nu cred ca pot realiza aceasta revenire fara ajutorul lui Sonic,care in momentul de fata nu sta prea bine.Nu voi uita niciodata zilele de glorie , Sonic 2 este jocul meu favorit de pe Sega Mega Drive si unul dintre jocurile mele preferate din toate timpurile.SEGA a inceput sa faca prostii inca de cand a lansat 32x-ul si de cand a realizat jocurile Sonic Labyrinth si Sonic Drift,Sonic 3D Blast,Sonic Blast.Din pacate Sonic este responsabil pentru cele mai bune jocuri din istorie , dar si pentru cele mai oribile,iar Shenmue a ajuns sa fie refacut in HD de catre un fan si nu de catre SEGA. ( Shenmue Gets Fan-Made HD Remaster, is Beautiful | Hardcore Gamer ) Chiar sper ca SEGA sa isi revina si sa faca jocuri ca pe vremuri.(Totusi au facut o treaba buna cu Sonic Generations si Colors , chiar daca sunt 3D Platformere , iar Sonic 4 desi e 2,5D nu pot spune ca e chiar atat de stralucit) Long live SEGA!

  7. #7 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Those beauties...
    Attached Images Attached Images airbrush-design-sega-dreamcast-gold_g.jpg _1.jpg tumblr_laadtvk9ar1qzgp6f.jpg bubble-bobble-sega-custom-master-system-2.png dreamcast-art.jpg megadrive-streets-02.jpg steampunk_custom_sega_dreamcast_by_mbtaylorproductions-d6x8r66.jpg

  8. #8 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    6230665918_47a912e8ab.jpgmaxresdefault.jpg

  9. #9 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Oldies but Goldies
    Attached Images Attached Images wooden-sega-saturn-1.jpg 5yrje0h.png slimer_sega_master_system_01.jpg tumblr_llrpeikcko1qzwtdlo1_r1_500.jpg

  10. #10 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Lucky bastards!

    Golden Sega Genesis Transforms into Megatron
    Attached Images Attached Images ehzhb1gtehdkprksxu9c.jpg cip3rkreav25vwvmhmll.jpg

  11. #11 SP
    Junior Member FredyFired's Avatar
    Quote Originally Posted by QuestionArtist View Post
    What the......?!

  12. #12 SP
    Senior Member ilie11's Avatar

  13. #13 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Sunt curios, are cineva carduri de Sega Master Sistem? Eu am doar unul, pe la noi nu am vazut....
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1425494615249.jpg

  14. #14 SP
    Junior Member danielb's Avatar
    Un proiect nou pentru Sega Genesis.


  15. #15 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Quote Originally Posted by ilie11 View Post
    Sunt curios, are cineva carduri de Sega Master Sistem? Eu am doar unul, pe la noi nu am vazut....
    Daca nu gasesti aici pe site,sincer nu stiu unde ai putea gasii.....Cred ca Ebay e cea mai buna solutie.

    ---------- Post added 23-03-2015 at 23:14 ----------

    Quote Originally Posted by danielb View Post
    Un proiect nou pentru Sega Genesis.

    E pe bune?

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    dap este cat se poate de "pe bune" un nou joc sega este in development ... eu unul o sa fac preorder (costa ~ cat un joc de PS4/Xbox one nou) si cei de la water mellon sunt cunoscuti ca fac treaba super buna pe Mega Drive/Genesis (vezi jocul "Pier Solar" aparut acum cativa ani)

  17. #17 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    dap este cat se poate de "pe bune" un nou joc sega este in development ... eu unul o sa fac preorder (costa ~ cat un joc de PS4/Xbox one nou) si cei de la water mellon sunt cunoscuti ca fac treaba super buna pe Mega Drive/Genesis (vezi jocul "Pier Solar" aparut acum cativa ani)
    Atunci jos palaria!Nu stiam ca mai scot jocuri pentru consolele vechi si banuiesc ca sunt singurii care o fac.....sau nu?

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    In mod sigur nu ... Super Fighter Team - www.superfighter.com - aici gasesti o alta companie care produce jocuri pentru consolele vechi (jocuri "noi" )

  19. #19 SP
    Alx
    Junior Member Alx's Avatar
    Mai sunt mici echipe care scot jocuri noi pentru platforme retro, de ex. Hucast pentru Dreamcast sau CollectorVision pentru platforme chiar mai vechi.

  20. #20 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Na ca pe asta nu o stiam
    https://en.wikipedia.org/wiki/Snail_Maze


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Vand pachet de 3 console retro , SNES , NES , SEGA DREAMCAST ,accesorii,cutie By falco69 in forum Bazar Retro: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 02-09-2018, 13:45
  2. Vand accesorii console retro SEGA By ramonski in forum Bazar Retro: Console & Accesorii
    Replies: 8 Last Post: 16-07-2017, 23:14
  3. Replies: 19 Last Post: 21-02-2015, 19:36
  4. Replies: 427 Last Post: 16-07-2010, 12:36
  5. Replies: 20 Last Post: 04-02-2010, 10:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts