Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Xbox cu 128Mb RAM

  1. #1 SP
    Junior Member xPoisonxDartx's Avatar

    Post Xbox cu 128Mb RAM

    Caut de ceva timp sa cumpar un Xbox cu rami upgradati de la 64 la 128 dar nu gasesc nicaieri. Pana acum singurele optiuni ar fi sa comand unu din state sau sa mi-l fac eu singur. Dar avand in vedere ca nu vreau sa cheltui o mica avere sa il aduc din state si ca imi cam tremura mana nu mai am nici o idee de unde sa cumpar. Daca aveti vreun pont sau ceva ascult ....

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De curiozitate, ce faci cu Xbox si 128MB RAM? Stiu ca XBMC si toate cele mergeau foarte OK pe 64MB...

  3. #3 SP
    Junior Member xPoisonxDartx's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De curiozitate, ce faci cu Xbox si 128MB RAM? Stiu ca XBMC si toate cele mergeau foarte OK pe 64MB...
    Da este adevarat xbmc merge bine si cu 64 mb de rami dar cu 128 poate duce filme la 1280x720p si toate se misca mult mai rapid. In fine eu vreau un xbox cu 128mb pentru ca doresc sa ii instalez un hdd de un 1.5tb si sa il folosesc ca server ptr filme HD.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa incerc sa caut si eu... daca gasesc ceva iti dau un semn. In rest, stiu ca atunci cand foloseam XBMC pe Xbox, toate filmele le randam in 720p si/sau 1080i... si era clasic cu 64MB RAM.

    P.S. S-ar putea sa iesi mai ieftin si mai eficient cu un USB Stick cu Android... pui XBMC pe el si aproape sigur va rula orice in 1080p. Si cu HDD extern atasat, consum mai mic, zgomot mai mic...

  5. #5 SP
    Junior Member xPoisonxDartx's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    O sa incerc sa caut si eu... daca gasesc ceva iti dau un semn. In rest, stiu ca atunci cand foloseam XBMC pe Xbox, toate filmele le randam in 720p si/sau 1080i... si era clasic cu 64MB RAM.

    P.S. S-ar putea sa iesi mai ieftin si mai eficient cu un USB Stick cu Android... pui XBMC pe el si aproape sigur va rula orice in 1080p. Si cu HDD extern atasat, consum mai mic, zgomot mai mic...
    Mersi mult filmele despre ce vb tu cu rez de 1080i si 720p nu merg fara lag cu 64mb. Si mam gandit la android box si raspberry pi dar eu totusi imi doresc xbox ca jocuri ca pe xbox nu ai pe android si linux. (de ex: Halo 2, Forza, Burnout, etc...)

  6. #6 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    am avut xbox cu 128mb ram facut de mine. de la o placa donatoare am dezlipit ram-ul cu un piscol cu aer cald profesional. 4 cipuri sunt in total.
    procedura de lipire este simpla, inainte sa lipesti cipurile te asiguri ca sunt toti pinii drepti, dai cu ceva lichid/pasta decapanta pe placa si incerci sa bibilesti cipul lipind 2 pini pe diagonala cu un letcon cu varf subtire, dupa ce s-au aliniat treci cu letconul peste fiecare pin in parte.
    la momentul acela operatia a reusit dar am avut nenorocul sa am o lipitura mai slaba (poate mai multe) dupa ceva timp a cedat.
    de ram-ul extra beneficiaza emulatoarele, in special cel de nintendo 64. XBMC4XBOX a capatat si el suport pentru 128mb ram.

    xbox-ul inca poate face multe lucruri in casa, consolei mele i-am pus adaptor de la sata la pata si i-am trantit un hdd de 250gb (ma pregatesc sa fac upgrade la 750gb), i-am pus si cablu component confectionat tot de mine dintr-un cablu component de xbox 360 si o mufa de xbox clasic.
    il folosesc in principal pentru jocuri si emulatoare.

    pentru filme folosesc raspberry pi b (raspberry pi 1 cu 512mb ram) si am instalat pe el openelec, o distributie minimala de linux ce foloseste KODI (XBMC) pentru interfata si redare. suporta CEC prin hdmi (folosesti telecomanda televizorului sa controlezi raspberry pi-ul)



    ce ar fi de mentionat: jocurile trebuiesc patchuite ca sa foloseasca ram-ul extra (nu-mi amintesc totusi, daca nu le patchuiesti, daca aduce probleme ram-ul in plus)

  7. #7 SP
    Junior Member xPoisonxDartx's Avatar
    Mda in primul rand nu am nici sculele necesare si nici destula rabdare ca sa stau sa dezlipesc si sa lipesc chipuri de memorie. As dori sa cumpar xboxu' gata modat fara sa imi bat eu capu prea mult.Upgradeul de rami nu e pentru jocuri si emu ci ca sa imi duca serialele in HD As dori sa mentionez ca as dori sa bag in xbox un hdd de 2TB si sa folosesc xboxul ca media center si server local pentru seriale in 720p. . Deci cel mai mult as dori sal folosesc pentru seriale si ocazional pentru jocuri si emulatoare. In fine pentru jocuri am deja un PS3 cu softmod si un 360 cu Rgh. Cat despre raspberry e misto ca media center FHD sau ca pocket pc doar ca nu e ce imi doresc eu, oricum pe viitor am de gand sa imi iau un media center six-core pe baza de android pentru filme blueray si 4k. Dar pana se strang bani pentru android box as vrea totusi sa fac rost de un xbox upgradat ...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Licitatie: VGA Nvidia FX5200 128Mb AGP By Nariggar in forum Licitatii
    Replies: 14 Last Post: 24-06-2009, 15:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts