Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Good bye Playstation 2 :(

  1. #1 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Good bye Playstation 2 :(

    Dupa cum ati vazut pe prima pagina , productia si distributia de Playstation 2 a incetat.Este o zi trista dar acesta era batran si parca nu mai era de cursa lunga.Este timpul sa se pensioneze , sa stea frumos sa se relaxeze si sa ne povesteasca din viata sa.In acest topic va invit sa povestiti daca aveti (sigur aveti) povesti cu voi si aceasta consola si/sau de ce v-a placut cand ati luat-o.

    Pentru mine Playstation 2 a fost o consola foarte importanta.Este prima mea consola din generatia 3D sa zic asa si deasemenea este prima mea consola cumparata dupa o perioada lunga de gaming pe PC.Am cumparat-o de Craciun si inca imi aduc aminte cat de mult mi-a placut.Am jucat pe ea jocuri minunate si mi-a lasat o impresie foarte buna.Eu unul sunt destul de trist sa aud vestea asta dar era ceva iminent , mai ales daca ne uitam cate jocuri au aparut pe ea in ultima perioada.

  2. #2 SP
    Junior Member zoomer's Avatar
    well, eu am una, si tot incerc sa scap de ea.

    mi-a mancat mult timp din viata, dar am vazut-o mereu ca o evolutie fireasca dupa PS1 (am avut si asa ceva). Cred ca cea mai memorabila experienta a fost primul contact in care am jucat soul calibur, la doar cateva zile dupa ce jucasem soul blade pe PS - diferenta de grafic mi s-a parut incredibila, iar personajele erau (la vremea aceea) mai "rotunde" decat orice model poligonal patratos de pe PC.

    Fireste lucrurile au evoluat, acum avem Far Cry 3, Skyrim, etc. si tot le gasim cusur, dar atuni era ceva magic. Odata cu evolutia GPU-urilor PS2-ul si-a gasit un loc ascuns sub pat - doar in urma cu vreuo..cred ca 2 ani a fost rescos de la naftalina, unde mai vazut un half-life (mouse+tastatura USB), un HDD (network controller) si 160GB de jocuri.

    Acum deja e iar sub pat. Asteptam xbox 720 sau ce-o mai iesi.

  3. #3 SP
    Junior Member Jewster's Avatar
    Playstation 2 a fost una din primele mele console,daca nu chiar prima (daca nu punem la socoteala Terminatorul si alte fakeuri de pe piata romaneasca din acea vreme ).Prima data cand m-am jucat pe un PS2 a fost la un prieten care tocmai o primise din Austria de la tatal sau.Jucandu-ma pana atunci aproape numai pe PC,am avut un mic soc (unul pozitiv ,ca sa zic asa).Atunci am realizat ca intr-adevar este o diferenta maricica intre jocurile pe PC si cele de console.
    A urmat achizita propriului mei PS2,dintr-un motiv stupid dar justificat acelei varste : gelozia,prietenii mei aveau eu nu,cu ce sunt eu mai prejos?
    In scurt timp m-am indragostit de gamingul pe console.Incet incet am descoperit din ce in ce mai multe serii , acum renumite (Tekken,God of War etc.) , m-am distrat alaturi de prieteni intrecandu-ne in NFS sau infruntandu-ne in Tekken.Mi-am batut capul cu God of War,Prince of Persia etc. si mi-am definitivat cunostintele despre basket si fotbal american cu NBA si Madden.
    PS2-ul a marcat o perioada importanta din viata mea.Ramane cea mai buna,cea mai completa consola dupa parerea mea.Momentan isi ocupa locul de onoare in camara,dar din nou si din nou va mai vedea lumina zilei sub televizor,deoarece nostalgia nu ne iarta pe niciunul dintre noi

    P.S.:Am incercat de nenumarate ori sa scap de el,sa-l vand sa fac rost de bani pentru jocuri noi pentru xbox 360 sau eventual cumpararea unui PS3,din fericire,tatal meu m-a oprit de fiecare data.

  4. #4 SP
    Junior Member zoomer's Avatar
    l-am maritat relativ recent, cu network adapter, controllere multe, hard de 200, tot tacamul...long live 360

    viata merge inainte, si noi dupa ea

  5. #5 SP
    Member monstrul's Avatar
    inca il mai am si din cand in cand il mai scot din cutie pt sesiuni de Cave shmups si CvS 2

  6. #6 SP
    Junior Member Mhvsl91's Avatar
    In ciuda titlului thread-ului, eu spun Welcome Back PS2. Tocmai am facut rost de un PS2 slim, si am zis sa iau o mica pauza de la trophy hunting (ps3) si sa reiau o serie de jocuri clasice PS2 cum ar fi BLACK sau seriile MEDAL OF HONOR. Inca le mai joc cu placere si maximum excitement, deci IMO, PS2 will never die.

    P.S. - prefer sa joc multe titluri direct pe PS2 decat sa mai bag ceva banuti in buzunarul producatorilor doar pentru o grafica HD (care de multe ori e un big FAIL) si pentru niste achievementuri. RETRO GAMES UP !

  7. #7 SP
    Banned asperas's Avatar
    Quote Originally Posted by Mhvsl91 View Post
    In ciuda titlului thread-ului, eu spun Welcome Back PS2. Tocmai am facut rost de un PS2 slim, si am zis sa iau o mica pauza de la trophy hunting (ps3) si sa reiau o serie de jocuri clasice PS2 cum ar fi BLACK sau seriile MEDAL OF HONOR. Inca le mai joc cu placere si maximum excitement, deci IMO, PS2 will never die.

    P.S. - prefer sa joc multe titluri direct pe PS2 decat sa mai bag ceva banuti in buzunarul producatorilor doar pentru o grafica HD (care de multe ori e un big FAIL) si pentru niste achievementuri. RETRO GAMES UP !
    +1 din partea mea!Asa da!Unii pe aici vb de PS2 dar au in schimb console modate cu harduri de peste 200 gb pline cu jocuri total lipsite de viata(pt mine un lucru piratat nu exista,aceasta fiind filozofia mea si nu am ce face..) insa eu in schimb din dragoste pt tot ce a insemnat PS2 pt mine i-am facut o biblioteca de vreo 350 plus unu',doua acolo chiar nu mai conteaza..long live!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Let's do a good thingie! By MonkY in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 18-03-2015, 14:45
  2. I need a good advice! By Fufufighting in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 2 Last Post: 28-09-2014, 14:20
  3. Bye Bye Philips TV's... By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 21 Last Post: 22-10-2012, 20:37
  4. Bye Bye XtremPC ! By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 21 Last Post: 18-08-2010, 03:32
  5. Good old Pager By RonanN1 in forum GSM
    Replies: 4 Last Post: 26-06-2010, 16:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts