Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Evaluare colectie

  1. #1 SP
    Banned Templier's Avatar

    Evaluare colectie

    Stimati colegi,

    Ma aflu intr-un punct in care ma gandesc daca merita sau nu sa imi mai tin colectia de console. Am ajuns in acest punct din cauza unei plafonari, nu mi-am mai luat nici o consola in ultima vreme si au aparut si niste proiecte de care as vrea sa ma ocup si as vrea sa ma ajutati cu parerile voastre. As vrea sa imi evaluati colectia si vad daca e sa vand din ele si daca merita!

    Thread-ul poate fi folosit si pentru colectiile voastre, daca sunteti interesati sa aflati cat ar valora!
    Attached Images Attached Images 20140723_200750.jpg 20140723_200720.jpg 20140723_200950.jpg 20140722_182556.jpg neo-geo.jpg colectie-portabile.jpg

  2. #2 SP
    Banned Templier's Avatar
    alte poze
    Attached Images Attached Images image.jpg image.jpg 20140723_200915.jpg 20140723_200904.jpg 10928705_10152931343022092_1010681022_n.jpg 10888260_10152890064302092_2133392950_n.jpg 10904259_10152890064367092_714187986_n.jpg 10872495_10152890064437092_1131212812_n.jpg

  3. #3 SP
    Banned Templier's Avatar
    more pics
    Attached Images Attached Images 11225691_10153207552907092_429007640_n.jpg neo-geo-x.jpg 11076910_10153101657542092_275694175_n.jpg 10151652_10153101657597092_1306259535_n.jpg 11077682_10153098798352092_9352535_n.jpg

  4. #4 SP
    Banned Templier's Avatar


    ---------- Post added 13-01-2016 at 23:26 ----------

    jocurile de GBA ^

  5. #5 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Pfff, eu unul nu le-as da pe nimic. Depinde acum si cat poti lua pe tot pachetul odata (daca le dai doar asa merita, toate odata, atlfel nu intelegi nimic). Daca nu ai nevoie de cash mult si curand sa zicem, nu merita man.
    Lasa-le acolo, nu cer de foame

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa stii Templier ca si eu am avut momente in care am vrut sa renunt la multe nebunii din casa. Si chiar am facut-o de cateva ori. Dupa cativa ani insa, mi-a parut rau. Nu mi-a parut rau ca am luat extram de putini bani (sau le-am dat chiar de pomana), ci mi-am adus aminte cat am alergat dupa ele, cat de greu le-am procurat pe unele... mi-am adus aminte de momentele in care poate nu aveam bani de mancare, dar totusi reuseam sa-mi iau jocul/figurina dorita.

    Vorba lui iry, daca ai unde sa le tii... tine-le! Daca insa ai foarte mare nevoie de bani si reusesti sa le dai la pret foarte bun, atunci ce sa zic... Go for it! Dar peste niste ani, daca intr-adevar ai fost/esti pasionat de gaming, iti vei dori sa nu le fi dat. Bafta!

    P.S. La evaluare, poate cel mai bun ar fi cineva precum rodarkone...

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Foarte misto - dar pe asa ceva nimeni nu poate pune un pret e o chesti personala cand te desparti de coletie pentru ca de cele mai multe ori ai pus suflet cand ai adunat toate acareletele

    Oricum daca vrei sa le vinzi si sa iei un pret decent incearca pe ebay nicidecum pe piata din RO unde jocurile si consolele nu valoreaza aproape nimic cu exceptia catorva colectionari care aduna vechituri. (din ce in ce mai putini)

  8. #8 SP
    Banned Templier's Avatar
    sa inteleg ca nici anumite console nu sunt cautate

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai cine crezi tu ca stie din Romania ce e ala un Turbo Graph Express / PC engine GT ? Sau Sega Nomad ? nici macar NEO GEO X-ul ala nu e cunoscut, poate pe Vita sa iei ceva $$ in rest GBA-urile/DS-urilesunt la preturi de nimic. Electronicele ... alea in mod sigur nu iti vor aduce averi cat despre jocurile de GBA ... consola asta e atat de piratata in Romania incat ... e trist

  10. #10 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu cat crezi ca ar face pe eBay toate astea, maca orientativ

  11. #11 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Dumnezeule.. Sega Nomad, Neo Geo X, NeoGeo Pocket....

  12. #12 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    In UK jocurile de GBA nu sunt la mare cautare dar, avand in vedere ca ai ~400 ai putea lua pana la 700-800 £ cu noroc. Asta ar fi o medie de ~2£/joc. Consolele fac ceva bani. Cum ziceau si colegii, mai bine pe Ebay, in RO nu vei lua niciodata cat valoreaza.
    Daca pui la vanzare jocurile se vor da doar cele bune/rare si vei ramane cu restul, deci nu face asta.

  13. #13 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Imi place threadul asta. Atat de mult incat, atunci cand am incercat initial sa-ti raspund, am sfarsit prin a crea un nou thread. Cred ca e bine sa raspunzi si tu, sincer, la intrebarea despre colectionat si sa te intrebi ce inseamna aceasta colectie, aceste console si aceste jocuri pentru tine. Sincer, nu stiu cat de mult folosesti acel game.com, sau cate jocuri de Turbo Graph ai, pentru ca acel Express sa-mi merite existenta. Dar depinde de tine ce vrei sa faci cu propriile "bibelouri".

    Tot ce pot sa-ti spun e ca nu trebuie sa-ti distrugi o pasiune, ca sa te apuci de alta (sau de alte proiecte, cum spuneai). Pentru ca, daca pasiunea #2 nu o sa mearga, o sa regreti FOARTE mult alegerea facuta. Eu, de exemplu, am decis sa-mi vand din jocuri ca sa-mi iau figurine... cu personaje din jocuri. Sunt totusi in acelasi domeniu. Deci trebuie sa ai grija.

    Asta in legatura cu consolele. Cat despre jocurile de GBA, aici e simplu. Cel putin 75% din jocurile alea sunt degeaba (cate 6 jocuri cu Madden, Sponge Bob si Yo-Gi Oh!... come on). Scapa macar de acelea. Ai 400 de jocuri, vinde 300 din ele cu 10 lei/bucata si tot iti iese ceva. Clar, nu in Romania, ci pe ebay. Si tot la fel de clar, nu repede. Pentru ca o sa dureze ceva pana gasesti cumparator.

  14. #14 SP
    Member razu's Avatar
    consolele fac un bănuț - eu nu le-aș da, eventual doar cele comune.

    cât despre jocurile pentru gba, așteptam o a doua persoana înainte să zic că majoritatea covârșitoare nu valorează mai nimic. nu știu cum sunt alții, dar cu excepția cazului în care dai peste cineva care vrea sa-și înceapă colecția sau vrea setul întreg, eu n-as cumpăra 400 de jocuri pentru cele 10-15 pe care într-adevăr mi le doresc din lista, asta nici dacă le-ai da cu 5 lei jocul.

    mai degrabă as fi tentat sa-ți ofer un preț mai mare pe cele interesante.

    astea fiind spuse, eu am vaga impresie - și te rog corectează-ma dacă greșesc - ca te-ai plictisit de ele pt ca nu le ai la vedere. fiind portabile, poate le ții într-un sertar sau dulap, ferite de condițiile neprielnice din locuința. înainte sa iei o decizie, fa-ți un display și lasă-le într-însul încă doua săptămâni, poate-ți schimbi părerea.

    iar dacă încă-ți cauți prețul orientativ, uita-te pe ebay, bucata cu bucata, la console/jocuri în condiții similare și scade 10-20%. dar sa fii sigur ca n-o sa vrei sa te apuci din nou de strâns

  15. #15 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    O sa iti raspund printr-o experienta similara. Si mie mi-a placut intotdeauna sa colectionez chestii, de cand eram mic. Umpleam albume intregi de Pokemon, aveam cartonase Chipicao si asa mai departe. Costurile erau minime, atunci. Mai grav a fost la 9 ani, cand am inceput sa ascult hip-hop si sa colectionez albume straine si romanesti. In perioada 2003-2011, am strans 300 CD-uri hip-hop si aproximativ 100 de casete. Dupa cum iti poti imagina, am bagat bani grei in colectia aia... Mi-am innebunit parintii cu cati bani le ceream si cum nu imi cheltuiam banii de buzunar doar ca sa mai pun cate 10-15 lei deoparte pentru cate un CD. Doar pentru ca acuma vreo 5 ani, sa ma satur complet de genul ala de muzica si sa mai ascult doar ici colo cate o melodie, indreptandu-mi atentia spre alte tipuri de muzica. Fiind deja intr-un moment in care epoca digitala incepea sa ia amploare, nici vorba sa imi cumpar alte CD-uri. Asa ca am inceput incet incet sa vand din glorioasa mea colectie, doar fiindca nu mai ascultam genul ala si am pastrat doar cateva piese pe care le consider foarte valoroase - CD-urile de la BUG Mafia, La Familia, Parazitii si cateva la fel de grave ca cele clasice de la Cypress Hill sau Mobb Deep, albume foarte greu de gasit si foarte scumpe.

    A fost ciudat sa vad cum incet-incet se destrama si am regretat la inceput, dar mi-a trecut repede. De ce? Simplu, am ajuns la un punct in care mi-am dezvoltat alte pasiuni, am inceput sa ma ocup de alte lucruri si sa imi dau seama ca decat sa le vad stand pe un raft (pe mai multe rafturi, iti dai seama), mai bine sa imi recuperez o parte din investitie. Spre surprinderea mea, unele am reusit sa le dau cu un pret de 5 ori mai mare decat cel la care le-am achizitionat, iar pe altele le-am vandut in pierdere. Una peste alta, consider ca am reusit sa vand albumele in profit, si cel mai important, sa le vand intr-un punct in care atasamentul emotional pe care il aveam pentru ele era aproape nul.

    Acum, singura mea colectie e reprezentata de jocurile pe care le am pe Steam. Chiar si cu gaming-ul am lasat-o mult mai moale in ultimul timp. De ce? Din nou, consider ca sunt intr-un punct in viata mea in care actiunile pe care le intreprind sunt vitale pentru viitorul meu si trebuie sa trag tare de tot de facultate + o tona de munca extra. Evident ca imi ocupa o gramada de timp, timp pe care sunt 100% dispus sa mi-l petrec in acest mod. Pai, si jocurile? Exact - raman pentru weekend-uri si vacante deosebit de lungi. In viitor, cine stie ce minune de job solicitant o sa am si o sa compromit alte lucruri de care acum ma bucur.

    Ce incerc sa spun e ca odata cu timpul, crestem, ne formam noi pasiuni, ne indreptam atentia si resursele spre alte directii. Daca tu consideri ca va veni din nou un punct in care vei spune : "F*ck, ce as vrea acum sa am o colectie!", nu le vinde. Daca te tot gandesti si te razgandesti, nu le vinde. Foarte probabil sa regreti mai incolo. Daca simti cum incet si sigur nu mai gasesti niciun sens in a le colectiona in continuare sau a le pastra, vinde-le.

  16. #16 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    La mine cred ca e mai simplu. Totul pleaca de la copilarie, vedeam la tv si imi doream si eu dar nu aveam bani ( nu ca acum as avea) . Asa ca m-am decis sa imi cumpar tot ce mi-am dorit cand eram mic.
    Am inceput cu un NES, un PS2 si am ajuns sa le vreau pe toate. Nu am jucat nici 10% din jocurile pe care le am dar imi place sa le stiu acolo. Plus ca, banii sunt investiti bine☺

  17. #17 SP
    Banned Templier's Avatar
    probabil ca aveti dreptate. din pacate nu prea exista interes pentru asa ceva. ma gandesc sa le tin asta in cazul in care nu primesc o suma de nerefuzat

  18. #18 SP
    Junior Member mhn3a's Avatar
    Salut,am gasit un site in care va puteti lista tot ce aveti in colectie,sa o comparati cu altii si tot asa:
    VGCollect - Video Game Database & Collection Management
    Profilul meu este : VGCollect - About User - mhn3a (Nu am tot acolo,mai trebuie sa adaug destul de multe)

    (Scuze daca e offtopic,am vrut decat sa va ajut )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Hello / Colectie! By then0xStudios in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 10-01-2016, 10:21
  2. Colectie jocuri By Mitzage in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 02-09-2008, 21:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts