Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 13 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 246

Thread: Playerunknown's Battlegrounds (PUBG)

  1. #101 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Comparatia aia nu este dupa ultimul update (ala de ieri de la 11 dimineata). Jocul merge mai mult decat ok pe Xbox One X si arata decent (dar asta e cazul si pe PC).

    Iar pentru faza cu "...Am incercat din controller si este sub orice critica...", nu prea are ce cauta acest comentariu pe un forum de CONSOLE.
    Jocul merge foarte bine din controller, neavand auto-aim. Daca esti jucator de consola, il poti juca fara cea mai mica problema.

    Am jocul de 2 zile si pot spune ca merge mai bine dupa ultimul patch.

  2. #102 SP
    Member cipvas's Avatar
    Bun, deci cine are un Xbox One sh de vanzare? Optez pt varianta asta pentru ca la PC, odata ce l-ai luat, mereu va trebui sa bagi bani in el.

  3. #103 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Parerea mea ca esti prea entuziasmat, nu merita sa cumper o consola pentru acest joc, mai ales pe consola, daca vrei sa-l joci cum a fost creat atunci go PC nu ar rost sa iti pierzi vremea pe consola.

  4. #104 SP
    Member cipvas's Avatar
    Cand am cumparat 360-ul, tot pt 1-2 jocuri l-am luat. Si vad ca un Xbox One nou e 900 lei iar un Xbox One S e 1150. Second cred ca gasesc un S pe la 600-700, nu? Nu ar fi chiar un capat de tara...

  5. #105 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    One S e 900 lei. Asta e pretul recomandat de vanzare. Stai 1-2 sapt pana intra iar la vreo “reducere”. Iar jocul vezi ca-l are cineva de vanzare aici cu 20€.

  6. #106 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Comparatia aia nu este dupa ultimul update (ala de ieri de la 11 dimineata). Jocul merge mai mult decat ok pe Xbox One X si arata decent (dar asta e cazul si pe PC).
    La 30FPS da, probabil ca e comparabil ... dar cum naiba sa joci un FPS la 30 FPS? Cu imagini in reluare? Minimul acceptabil pentru fps este 60 Hz cu recomandare 100+

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Iar pentru faza cu "...Am incercat din controller si este sub orice critica...", nu prea are ce cauta acest comentariu pe un forum de CONSOLE.
    Sa te vad eu cum faci combo-uri de miscari si miscari selective cu controllerul. In plus, daca ai de facut o rotatie rapida la 180 de grade ca il auzi pe unul furisandu-te in spatele tau ... cu controller ai de mult pe ecran celebrul text "better luck next time".

    Nu zic ca e nejucabil, zic ca este incomparabil controller+30FPS cu MKB+100Hz. De acolo vine diferenta.

  7. #107 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Te rog sa nu incepi cu PC mastăr race. Vezi sa nu fi gresit forumul.

    Nu-ti convine ce si cum ruleaza pe console, joaca-te pe PC si nu mai indoctrina lumea. Lasa oamenii sa se bucure de ce au/isi permit.

  8. #108 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Ai observat cum se cheama sectiunea la care scrii? Ti-a scapat cumva partea cu "Jocuri PC" ?

    Nu indoctrinez pe nimeni, spun doar un fapt, nu exista comparatie (la jocul asta cel putin), atat si nimic altceva.
    Asta nu e Fallout 4 care se joaca "locked" la 60FPS indiferent de platforma ...

  9. #109 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Playerunknown's battlegrounds

    Nu conteaza sectiunea. Ideea e ca omu a cerut niste sfaturi legat de ce-si permite.
    Ori nu joaca deloc, pt ca PC-ul nu duce. Ori sa ia consola.

    Intr-o lume perfecta, cu totii avem super PC + toate consolele de top. Cum nu este cazul, intre nimic si “doar” 30 fps, eu aleg 30 fps.

    Plus de asta, eu joc 3rd person si merge foarte bine asa.

    Iar un PC care sa duca jocu asta la minim 60fps nu poti face cu ~900 lei.

    Ah si combo-urile alea de miscare se fac destul de usor. Ai 2 manete pe gamepad. Unu pentru directie si unu pentru camera/tinta. Foloseste-le in acelasi timp...

  10. #110 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Oricum, ai spus de patchul de ieri .. si am urmarit niste filmulete pe YT ... fraateee .... 15fps in lobby si la parasutare? Ce naiba?
    Ok, hai sa nu ne mai legam de frame-uri ... caci aici e clar. Hai sa vorbim strict de control.
    Un exemplu simplu:
    Cu MKB cand intru intr-o camera cu multe chestii pe jos, aduc meniul de "proximity inventory" cu TAB si apoi fac drag&drop cu mouse-ul selectiv strict la ce am nevoie.
    Doar aceasta simpla actiune, cu un controller este de cel putin 2x mai lenta, timp suficient sa iti furi un headshot de la cineva care tocmai intra in incapere.

    Asta este doar o chestiune care mi-a venit in cap acum, gandindu-ma la cele 2 meciuri jucate pe PC cu controller (controller de XBOX One). Poate ca trebuie sa mai incerc sa imi imbunatatesc experienta in priviinta asta ... dar sincer, nu prea ma atrage, prin comparatie.

    Un exemplu de joc cross-platform extraordinar de bine implementat este al celor de la Epic: Paragon. Acolo, chiar si pe consola, daca vroiai sa fii mai eficient, pur si simplu bagai un MKB in consola (PS4) si rupeai copt la cot cu cei care intrau de pe PC (cu frame-uri locked la 60, e adevarat).

  11. #111 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Playerunknown's battlegrounds

    Omule, nu spun ca nu ai dreptate. Dar tu vrei sa-mi spui mie ca intre a nu juca jocul deloc si a juca la 30fps cu controller ai alege prima varianta?

    Oricum jocul a fost optimizat in draci in ultima vreme si deja arata si merge de 1000 de ori mai bine decat day one (pe 12 decembrie). Asa ca totul va merge doar spre mai bine.

    Ca fapt divers, meniul functioneaza chiar daca e putin mai greoi. La fel cum am putut sa ma joc si Cities Skyline si cum ma chinui si cu mizeria de Sims 4. Daca vrei, poti/te acomodezi.

  12. #112 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Dar tu vrei sa-mi spui mie ca intre a nu juca jocul deloc si a juca la 30fps cu controller ai alege prima varianta?
    Dai ai dreptate ... asta ar fi valabil DACA ar exista deja o platforma disponibila ... mai dai 20€ pe joc si da-i la impuscat.
    Dar in conditiile in care trebuiesc cheltuiti bani, si in conditiile in care un GTX1060 duce jocul lejer in 80+ frame-uri in FHD (cam 1000 lei un 1060-6GB sau 500 lei un GTX 1050 care iti ofera 60FPS constant in FHD, preturi pentru produse noi), eu m-as gandi serios la un gaming computer facut din bucati, refolosind ce mai e prin casa (inteleg ca sunt niste componente), vanzand restul si cumparand altele de pe piata SH.

    Daca vrei sa joci "maine", atunci da, trebuie sa cumperi un xbox .. dar daca rezisti o saptamana sa cauti pe OLX si sa asamblezi, cred ca strict in cazul PUBG merita mai degraba un PC.

    In rest, si eu joc pe PS4 cu cea mai mare placere. A fost singura platforma de gaming multi ani ... acum este doar platforma de exclusivitati .. deci vizitez si controller+TV din cand in cand.

  13. #113 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Playerunknown's battlegrounds

    1000 lei o placa video. Nu cumva ai nevoie de placa de baza, RAM, procesor, cooler, sursa, hdd/ssd, tastatura si mouse? Nu pun la socoteala si carcasa, pt ca le poti insira in vreun sertar.

    Colegu a zis ca are un PC vechi, crezi ca are placa de baza compatibila procesoarele astea mai noi/placile video?

    Ma rog. Bafta la PC. eu ma bucur in continuare de joc pe X1X.

    Si btw. Da. Se misca execrabil im lobby si in avion. Uneori chiar si la inceputul jocului. Asta e viata. Il vor optimiza la un mom dat. Jocul clar nu merita mai mult de 10-15€.

  14. #114 SP
    Member cipvas's Avatar
    Intr-un PC nu voi investi. Este prea mult pentru un singur joc. Oricum nu o sa am timp prea mult pentru el. Chiar si o consola e prea mult pentru un joc, dar mi se pare foarte competitiva chestia cu Battle Royale. M-a prins rau si Fortnite pe PS4 cu acelasi multiplayer competitiv.

  15. #115 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Sigur ca il vor optimiza la un moment dat, dar recomandarea mea este sa cumparati un produs pentru ceea ce e in momentul in care dati banii pe el, nu pentru ceea ce ar putea fi in viitor. Nu aveti nicio garantie fata de nimic, optimizarea are si ea limitele ei, in principiu trasate de hardware. Lucrurile vor fi mai OK, prezumand bunele intentii ale developer-ului si efortul neintrerupt pe care e dispus sa il depuna. Tocmai de-asta am amanat achizitia jocului pana cand a iesit din Early Access.

    Alegerea omului e clara - il va juca pe Xbox. Personal? Nu as juca un shooter online competitiv, esentialmente tactic, limitat de controller si performanta de sub 30FPS, pe o platforma care, subiectiv vorbind, desigur, nu mi s-a parut niciodata extrem de promitatoare. Nu spun asta ca sa creez un circ pe aici, ma refer strict la tipul de joc. Asta nu e Call Of Duty sau Battlefield, cu respawn instantaneu. E battle royale, gameplay-ul e fundamental aici, iar daca hardware-ul tau nu mentine un framerate constant cand apare un alt player in fata ta, intreaga ta experienta va avea de suferit. Sincer, mie PUBG mi se pare mult mai neindurator ca Fortnite, din foarte multe puncte de vedere, incepand chiar cu optimizarea.

    Oricum, pentru unii, nimic din toate astea nu conteaza sau pur si simplu privesc altfel lucrurile. Mai ales cand apare dilema financiara (consola la 900 sau PC la o suma inca nedeterminata), plus preferinta vadita pentru console si anumite retineri fata de PC. Nu mai vorbesc ca pretentiile si asteptarile noastre difera, iar asta e perfect in regula. Pana la urma, comunitatea se extinde si pe Xbox si oricum joaca toata lumea, in principiu, la acelasi nivel. Cum ziceam, diferenta dintre S si X va fi probabil din ce in ce mai neglijabila. Daca ar fi cross-platform, ar fi alta poveste. Subiectiv vorbind, sunt 100% de acord cu ro_explorer. Obiectiv, cred ca am si argumentele. Dar e clara preferinta personala pentru console (sa ai majoritatea consolelor din ultimele doua-trei generatii, spune si asta ceva), iar asta e, individual vorbind, cea mai importanta.

    Am o ultima recomandare : daca poti, incearca sa joci cateva meciuri pe Xbox la cineva, sa vezi cum ti se pare. Mai ales cand nu se pune doar problema achizitionarii jocului, ci si a consolei.

  16. #116 SP
    Member cipvas's Avatar
    As face asta dacă as avea prieteni cu Xbox, dar cam toți sunt pe PS4. In alta ordine de idei dacă voi juca pe Xbox voi întâlni jucatori de Xbox, și nu de PC, ca doar nu e cross-platform..așa ca 30 FPS vor avea si ei, deci balanța e oarecum echilibrata. La fel cum e și cu Fortnite pe PS4 versus PC. Plus ca pe PC am văzut ca sunt o mulțime de hackeri care distrug tot gameplay-ul, acesta putând fi și 5000 FPS, cu placa video de ‘nșpe mii de euro.

    ---------- Post added 10-01-2018 at 15:56 ----------

    La Xbox One Slim inseamna S? Ca e la Altex https://altex.ro/consola-microsoft-x...im-500-gb-alb/

  17. #117 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    da, xbox one slim si S e acelasi lucru.

    eu il am pe PC (cu 1060 sau rx580 il poti juca in high spre ultra cu nici o problema, are digital foundry un clip despre asta). ptr jocul asta prefer kb si mouse. e facut ptr asta dpmdv. acum e logic ca fiind toti pe controller pe xbox lucrurile vor fi echilibrate din pct asta de vedere, dar din ce am vazut pe yt parca ia din experienta lui ptr ca controlul (aimingul) e mai greoi.

  18. #118 SP
    Member cipvas's Avatar
    Mers aseara la Altex, pac-pac, cumparat Xbone One S, ajuns acasa, instalat, cumparat PUBG, descarcat, jucat un meci. Prima impresie: e "jucabil", fps si grafica groaznica, dar merge. Spre surprinderea mea am facut 3 kill-uri, dar poate am avut noroc. La Fortnite mi-au trebuit cateva zeci de meciuri pana sa fac atatea kill-uri intr-un meci.

  19. #119 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Poate a fost norocul începătorului. Si eu am pățit la fel, fortnite mai greu la început, dar la asta din al doilea meci deja am si câștigat la Solo, probabil si din cauza ca deja stiam cam ce înseamna genul asta din Fortnite. Insa de atunci nimic nu mai merge, am peste 20 de ore si abia reușesc sa omor si eu pe cineva, mai ales in close combat(parca acum cu ultimul patch e mai diferit aimingul, am pus acceleration pe 0 si e mai bine) . Dar mi se pare extrem de plictisitor pana se face cercul mai mic. E prea mare harta si patesc de multe ori sa am de alergat o gramada pana la cerc. Joc minute întregi si nu ma întâlnesc cu nimeni.

  20. #120 SP
    Member cipvas's Avatar
    Acceleration aia pt ce e?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 13 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayerUnknown's Battlegrounds PS4 By vladthegamer in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 20 Last Post: 12-03-2020, 17:43
  2. PlayerUnknown's Battlegrounds - Xbox One By RonanN1 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 56 Last Post: 07-12-2018, 12:14
  3. PlayerUnknown's Battlegrounds By Cristy in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 22-08-2018, 10:17
  4. Replies: 1 Last Post: 18-06-2018, 09:20
  5. Vand PlayerUnknown's Battlegrounds Xbox One plus Bonus By raducucosmin in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 19-04-2018, 08:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts