Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Board games

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Board games

    Mai vine o vreme cand nu ai chef sa te joci pe consola si simti ca ai renunta la gamepad in schimbul unor zaruri . Se intampla mai rar , but it still counts . In afara de Monopoly si Metropoly eu nu am nici un alt board game . Da am vorbit cu niste prieteni sa ne luam un set de dungeons and dragons . Da avem cateva probleme : 1. nu stim de unde sa luam (deoarece multi dealaeri de pe amazon/ebay nu trimit in Ro)
    2. Nu stim care versiune ar fi buna de jucat (sunt destul de multe versiuni de D&D)
    3.Nu stim de unde am putea sa luam niste "core books" care sa cuprinda instructiuni si reguli (nu toate seturi au astfel de carti ) . Asa ca nu stim de unde sa incepem . Si din cate am auzit un astfel de book poate sa coste chiar si 60 de dolari .
    Asa ca am o rugaminte : daca puteti , postati cateva site-uri cu board game-uri de vanzare , chiar si romanesti ... cu contitia sa nu fie jocu in romana (nu am chef sa ma joc Temnite si dragoni [-x) sau eventuali dealeri de pe ebay/amazon care trimit D&D in Romania .
    Si ca de obicei aici putem sa depanam amintiri in materie de board game-uri (remember the times we used to play "nu te supara frate " ? ) , sa ne mandrim cu ce avem si sa dam sfaturi si pareri despre diferite jocuri .

  2. #2 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Primul search pe google : Board Games - Jocuri de Societate

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Ovidiu View Post
    Primul search pe google : Board Games - Jocuri de Societate
    dragut site-ul . But still no D&D board games

  4. #4 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Taraba De Jocuri - jocuri de societate,board games,carti de joc,puzzle - Jocuri

    http://shop.deckmaster.ro/boardgames/

    La ultimul vezi ca e si forum , si poti intreba de unde si-au luat baietii D&D ...

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    am comandat cu niste prieteni acu o saptamana un board game . Iar acesta esteeee : Dungeons and dragons 4th edition . Si pentru ca am fost la munte timp de 3 zile , am adus si jocul cu noi . A fost super tare . 3-4 eram intr-un party si omoram creaturi si ne plimbam iar un alt prieten era Dungeon Master-ul .
    Ce pot sa zic despre joc ? Pe langa ca e extrem de complex . Are 2 carticele cu instructiuni (una de 16 pagini si alta de 64 de pagini ) . E cel mai interesant board game jucat vreodata . Si cel mai important : daca pui suflet si te distrezi chiar poti spune ca e un adevarat RPG (role playing game ) . Eu chiar jucam rolul unui elf wizard , un amic vorbea ca un dwarf , Dungeon masterul vorbea pe un ton mai sinistru . Si am vorbit si in engleza ca sa fie mai autentic jocul (the real D&D ) . A fost super tare si de aceea cred ca sambata asta ma duc la un amic sa mai jucam cateva ore . poate o sa aduc si soundtrack-ul din gothic 3 si demons souls ca fie pai puternic feeling-ul .
    But enough about me .Voi ce board game-uri aveti ?

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Astazi ma duc la un prieten la un meci de D&D . Am zis sa mergem imbracati cat de cat pt D&D . Dungeon masteru sa aibe ceva gluga , mage-u sa aibe pelerina , barbarianu topoare (un prieten a zis ca o sa aduca si o palarie in forma de vulpe ... el a zis ca o sa fie human barbarianu . se pare ca nu mai aveau Demon Helmets ) . Aducem si soundtrack-ul din Gothic 3 ca sa para mai autentic . Poate o sa fac niste poze si o sa le postez aici daca vreti . Oricum o sa ma distrez si o sa rad de ma sparg L(( . I love D&D

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Scrabble

    Are cineva idee de unde pot cumpăra Scrabble �n limba rom�nă?

  8. #8 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Incearca la Metro/Selgros sau unde se mai gasesc produse Hasbro/Noriel.

  9. #9 SP
    Junior Member razvan21ro's Avatar
    Tablele se pun si ele la board games?

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Eu tocmai ce-am dat comanda de Day and Night. Abia astept sa-mi vina O sa revin cu impresii, dar din cate am citit, este excelent. M-as fi apucat si de MTG, dar nu prea am cu cine juca

    ---------- Post added 03-12-2010 at 01:07 AM ----------



    ---------- Post added 03-12-2010 at 10:43 PM ----------

    Tocmai ce-am venit din Carrefour cu una bucata Carcassonne, luata la pretul de 59 RON, fata de 85-95 cat e pe la diferite magazine.

  12. #12 SP
    Junior Member crypto's Avatar
    am jucat pana acum 4 board games:

    vampire - exista 5 vampiri (Primogeni, fiecare cu abilitati diferite) din care iti poti alege caracterul, trebuie sa obtii cele mai multe prestige points (controland zone din oras, prin event cards sau challenge'uri adresate celorlalti jucatori) pt a deveni prince of the city. regulile si strategia sunt destul de complexe si dureaza ceva timp pana sa te obisnuiesti (learning curve - medium). fun facts (pt mine : cand caracterul tau nu mai are vieti disponibile, este trimis in Torpor (a nightmarish sleep that vampires suffer to recuperate). cand se intampla asta, de obicei se decreta pe un ton gloomy de catre ceilati jucatori: Toooor-pooooor!! mai mult detalii gasiti aici Vampire: Prince of the City | Board Game | BoardGameGeek

    - gloom (card game) este jocul meu preferat. atmosfera pe masura numelui, controlezi o familie (gen addams family) pe care incerci sa o chinui cat mai mult cu evenimente neplacute (care iti aduc puncte) till death in acelasi timp, incerci sa inveselesti familia oponentilor cu evenimente placute (care le scad din puncte). Gloom | Board Game | BoardGameGeek

    - fluxx (tot card game). este destul de fun, cu reguli f usoare si ritm rapid. Fluxx | Board Game | BoardGameGeek

    - mr. jack - este pt 2 jucatori, unul va juca rolul lui jack the ripper iar celalalt va trebui sa il identificee si sa-l prinda inainte ca jack sa scape. recomandat celor care apreciaza jocurile de logica. http://boardgamegeek.com/boardgame/21763/mr-jack

    acum incerc sa ma decid asupra urmatorului joc ce va fi achizitionat orice pareri vor fi binevenite.

  13. #13 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    De unde pot sa imi cumpar si eu Gloom?

  14. #14 SP
    Junior Member crypto's Avatar
    toate jocurile eu le-am luat de la red goblin (au site si un magazin la romana, pe str cihoschi, cu peretii plini cu board games de toate felurile. sigur nu scapi de acolo fara sa cumperi macar unul).
    sau google it, sigur mai gasesti vreun site de unde il poti cumpara. happy gloom'ing

  15. #15 SP
    Junior Member Mike vicK's Avatar
    Ehehehe nice topic Tudor ^^ . M-am uitat la toate board game-urile postate si sunt multe interesante . As dori sa le incerc dar de unde timp cand ar trebui sa fiu doar study,study & more study. Banuiesc ca nu sunt singurul. Totusi cu ocazia Pastelui , voi fi un Dungeon Master bun sper... si voi posta niste poze de la urmatorul meci de D'n'D pe care il vom avea saptamana asta. D'n'D is The best board game imo !

  16. #16 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Ieri am stat de la 9 seara pana la 5 dimineata cu 3 prieteni jucand Warhammer: Chaos in the Old World :X - Jocul este pur si simplu bestial ( am jucat cu Khorne si Nurgle pentu cunoscatori). Azi mi-am cumparat si eu primul Board Game mai serios ( decat monopoly & things like that) si anume Settlers Of Catan. Maine ne adunam iar la tip acasa sa ii facem botezul.

  17. #17 SP
    Member theSrN's Avatar
    Played so far:
    - Last Night On Earth + Growing Hunger expansion
    - Twilight Imperium +Shattered Empire expansion
    - Arkham Horror + Dunwich Horror expansion
    - Fantasy Roleplay (un fel de D&D in universul Warhammer)

    SI vreau sa achizitionez in curand Mansions of Madness

  18. #18 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Cred ca maine ma duc pana la clubul de Board gaming de la facultate ca sa vorbesc cu baietii de acolo daca incepem o campanie noua de D&D. Semestrul trecut m-am inscris cam greu si a trebuit sa jucam cam ce era "liber" la vremea respectiva. Asa ca am jucat Ghost in the Shell. A fost destul de ok, dar eu vreau sa raman la clasicele fantasy RPG's. Sunt multi care joaca Warhammer sau alte chestii de genul asta da eu cred ca o sa zic pas la alea .

    Am vazut la o librarie din Bradford si niste board game-uri destul de interesante . Incerc sa conving lumea sa cumparam ceva sa ne jucam dar care sa mearga intr-un singur run (nu cu mai multe sesiuni cum ar fi la un RPG Board Game RPG). Era ceva interesant numit AtmosFEAR. De asemenea vreau sa stiu daca Settlers of Catan e distractiv atat pentru fanii board game-urilor cat si a "casual gamerilor" si daca se merita sau nu? Sau ce alternativa mai recomandati? Monopoly o sa avem oricum

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    <3

    ~ 400 de lei cu tot cu transport
    Attached Images Attached Images setup.png

  20. #20 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    TableTop - YouTube

    Wil Wheaton va invata sa jucati cateva board games

    Eu pana acum am jucat Saboteur, Elder Signs, Legendary si ceva cu dragoni (nu mai stiu numele)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. On-Board! By dadu093 in forum Health, Food & Sports
    Replies: 81 Last Post: 08-04-2011, 09:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts