Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Id Software History

  1. #1 SP
    Senior Member muggs's Avatar

    Id Software History

    id Software Part 1: Scrolling Around


    id Software Part 2: The Third Dimension


    id Software Part 3: The Game That Stopped The World



    Must-see pentru oricine...

  2. #2 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pentru astia mai tineri, astia mai batrani stiu ce-i un wolfenstein, quake sau doom.

  3. #3 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Commander Keen... the memories

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Pentru astia mai tineri, astia mai batrani stiu ce-i un wolfenstein, quake sau doom.
    Corect...dar cu ocazia asta am aflat si eu ca id a vrut initial sa lucreze cu Nintendo pt. a porta Super Mario pe PC

    Documentarul merge mai departe cu povestea Apogee care ulterior a devenit 3dRealms, sunt o gramada de info interesante de care eu unul sincer habar nu aveam

  5. #5 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Daca judec dupa data lansarii primelor 3 episoade, candva saptamana viitoare ar trebui sa avem si epilogul.

  6. #6 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    A aparut si a 4-a parte.


  7. #7 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Ultima parte.


  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    foarte interesante video-urile. cam 40% stiam de acolo da alte chestii m-au surprins... cate jocuri au scos in anii 90 si cate au scos din 2000 incoace . Cate engine-uri imbunatatite sau schimbate, cate idei revolutionare, cate certuri si alte chestii. That my friends is id Software. La primele parti m-am uitat cu atata nostalgie . Doom, Wolfenstein, Commander Keen si Quake. Adevarate capodopere.

    Is curios cand vom primii stiri legate de urmatorul Doom. Oare se va lansa in generatia asta de console sau urmatoarea? who knows...

  9. #9 SP
    Banned isis's Avatar
    S-au dus anii de glorie in care ma uitam la Carmack cu atata admiratie pentru cea ce facea. Acum are navete spatiale si ganduri sa plece pe Luna, nu stiu cat se mai omoara cu programarea. Cat a trecut de la ultimul joc lansat de ID...?

    Wolfenstein a fost si ramane o capodopera, urmat de Doom si Quake. Jocurile astea au facut istorie si au impins puternic genul FPS.

  10. #10 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    poate Carmack acum e dezamagit ca nu ii mai vin idei ca pe vremuri. In perioada de glorie a celor de la id Software nu prea erau FPS-uri asa ca a fost foarte usor ca ei safie primii care sa implementeze sistemul x sau y. Totusi in ziua de azi foarte multe chestii (nu toate) au fost incercare: first person shooter, third person shooters, shooter cu elemente de RPG si multe altele. Si in plus jocurile in ziua de azi se fac in nu stiu cati ani chiar daca ai peste 100 de angajati. Cand lucrau la wolfenstein, quake sau doom nu erau foarte multi angajati si odata la un an sau doi lansau inca un joc.

    Carmack a anuntat ca vor lucra mai mult la Doom 4 odata ce termina cu RAge da cred ca o sa dureze inca vreo 3-4 ani pana o sa il vedem la noi in consola. Obsesia asta de a avea grafica tot mai buna "ncurca socoteala" la developeri (intr-un limbaj mai de moda veche). Inainte nu se stresau asa mult de grafica sau daca se stresau atunci era foarte usor sa scoata inca un engine grafic la cateva luni/ani cu mult imbunatatit fata de predecesor.

  11. #11 SP
    Banned isis's Avatar
    Nu e vorba de asta, e vorba de faptul ca a crescut exponential complexitatea unui joc. Una era motorul grafic de Quake alte e motorul grafic de Killzone 3, care are o complexitate muult mai mare. De aia dureaza asa de mult dezvoltarea unui joc modern. A, seria COD care are acelasi motor cu carpeli de vreo 5 ani, e normal sa iasa odata la un an

    La DOOM 4 nu ar trebui sa lucreze cat au lucrat la Rage, din ce stiu foloseste tot IDTech 5 care l-a bagat in Rage. Cand ai deja engine-ul mi se pare aiuristic sa stai 4 ani la joc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Software Reviews By Hitman in forum Apple
    Replies: 0 Last Post: 28-09-2014, 21:54
  2. PS4 update software By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 4 Last Post: 20-11-2013, 09:18
  3. System software 4.00 By claudiutk in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 30-11-2011, 18:18
  4. Liquid resize software By MonkY in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 20-02-2011, 07:09
  5. Pangea Software Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 09-04-2009, 03:28

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts