Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 134

Thread: VR - Meta - Oculus Rift, Go, Rift S, Quest 3, Pro

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Superb:


  2. #42 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hai ca dupa un Samsung lipit de ochi urmeaza si o tableta iPad sau următorul iPhone 6 Plus
    http://www.theverge.com/2014/9/16/62...y-to-your-face

  3. #43 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Crescent Bay Prototype

    We’re really excited to introduce a new feature prototype, Crescent Bay.

    Crescent Bay is the latest prototype headset on the path to the consumer version of the Rift. Crescent Bay features new display technology, 360° head tracking, expanded positional tracking volume, dramatically improved weight and ergonomics, and high-quality integrated audio.

    These enhancements allow for a level of presence that’s impossible to achieve with DK2. If you’re here at Oculus Connect, you’ll be able to try Crescent Bay today.

    Along with the new hardware, we’ve created original demo content, which we’re calling the “Crescent Bay Experiences,” developed in-house by our content team specifically for Oculus Connect.

    The demo is designed to demonstrate the power of presence and give you a glimpse into the level of VR experience you can expect to see come to life in gaming, film, and beyond.

    This is still incredibly early hardware. There are plenty of technical challenges left to solve for the consumer Rift, but Crescent Bay is truly the best virtual reality headsets we’ve ever built.

    More on Oculus VR Blog

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    New Oculus Rift prototype brings out the best in virtual reality - super. Deci a devenit mult mai usor (ma refer la build-ul Crescent Bay), a primit si casti, au imbunatatit miscarea... insa tot exista judder. Cred ca de-abia la anul ne vom putea bucura de o varianta finala...

  5. #45 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    https://www.oculus.com/order/ Se poate comanda DK2 (developer kit), 350$. De transport in Romania si eventual pret, nu stiu... daca isi comanda cineva mai dati detalii.

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    So tempting

  7. #47 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Era un tip pe Twitch care juca Alien Isolation, pare ca functioneaza bine. Headtracking-ul era coerent, nu am remarcat judder sau excessive blur. Acum nah, nu-ti poti da seama dintr-un stream, mai ales ca si imaginea se vedea 3D. Dar macar cine n-are rabdare pana la varianta finala are o optiune.

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndyZ si tudyniuz: DK2 deja e "old news"... deci nu merita si nici nu mai e tentant. Crescent Bay este deja o noua varianta (de fapt are mai bine de o luna), si vine cu ecran mai bun, 360 grade head tracking, e mai usor, mai ergonomic si are si casti integrate. A comanda acum DK2 mi s-ar parea o mare greseala...
    Attached Images Attached Images oculus-crescent-bay-prototype.png oculus-crescent-bay-prototype2.png oculus-crescent-bay-prototype3.png

  9. #49 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Hm, asta e modelul pe care il folosea tipul din streamul mentionat de mine, il recunosc dupa punctele de tracking. In denumirea streamului era trecut DK2, de aici si confuzia..

  10. #50 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar


    Poftimmm??? display de note3? no way

  11. #51 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    De ce asa mirat?

  12. #52 SP
    Junior Member ababeialexandru's Avatar

    Am o luna de cand folosesc Oculus Rift

    Salut! Ce parere aveti?


  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mi se pare un pic exagerat... intr-adevar, poti fi usor pacalit de senzatia creata in VR, insa nu cu o astfel de grafica. Sa-ti vezi mainile si picioarele facute din 50 de poligoane... se duce naibii orice senzatie de "realitate" virtuala.

  14. #54 SP
    Junior Member ababeialexandru's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mi se pare un pic exagerat... intr-adevar, poti fi usor pacalit de senzatia creata in VR, insa nu cu o astfel de grafica. Sa-ti vezi mainile si picioarele facute din 50 de poligoane... se duce naibii orice senzatie de "realitate" virtuala.
    Corect, aici ai dreptate dar, un mare DAR, stomacul tot ti se intoarce pe dos, si nu numai cu acest joc. Chiar simti ca esti acolo. Te rog sa vezi si alte videoclipuri de pe canalul meu de YouTube PULSZERO http://www.youtube.com/pulszero

    Multumesc pentru reply!

  15. #55 SP
    Member Zdrutz's Avatar
    Ma aflu la Casual Connect in Amsterdam, e groaznic aici, numai fb games si mobile apps but business is business.

    Intr-un colt intunecat (la propriu) vad 3 tipi mai estici si un oculus. Nu retin titlul jocului, tipii sunt din georgia si au un joc first person puzzle cu shooting unde tragi cu diferite abilitati gen foc, gheata pt a dobori inamicii.
    Interesant e ca au un oculus mark 2. Dupa ce am probat mark1 la gamescom si am avut ceva senzatie de greata, am zis sa vad imbunatatirile.

    Rezolutia e clar superioara. Nu sunt la curent cu specurile dar tipul zicea ca ar fi un full hd facut 50/50 per ochi. Nu mai exista pixelarea evidenta de la mark1

    Calitatea imaginii este clar superioara, probabil au ajustat lightingul pe ochi deoarece totul pare mai natural.

    Controlul era via un controller de 360 si aici vine problema mea. Nu ma pot roti 360 de grade pentru ca acel controller era pe fir si din frica de a nu da peste cineva sau ceva. Oricat de buna mi-ar fi orientarea naturala, dupa cateva camere si teleportari in joc, nu aveam nici o idee unde ma aflu cu privirea in camera. M-am intalnit din nou cu senzatia de greata de la cateva miscari de reglare a privirii din right stick, dar mult mai tarziu decat la mark 1.
    Devul spunea ca mark3ul e pe vine si va incorpora sistem audio, o rezolutie mai buna si o forma mai compacta.

    Parerea mea e ca progresul e evident intre generatii si ca ne indreptam spre ceva bun.

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks pentru report Zdrutz! Eu sunt curios de ce mai face cineva development pe DK2 cand Crescent Bay (aka DK3) e de vreo 4 luni pe piata... Daca testezi un Crescent Bay, asteptam impresii. Chiar sunt curios de opinia cuiva care a apucat sa le vada pe toate.

  17. #57 SP
    Member eastbason's Avatar
    Gata. Am gasit. Ii multumesc celui care a sters postul de acolo...dar ii eram si mai recunoscator daca il muta aici. O sa mai pun poza inca o data.uploadfromtaptalk1435431092894.jpg
    Se comercializeaza asa ceva? Eu cred ca nu...dar in minunata statiune mamaia se poate testa asa ceva. Bineinteles sunt niste aplicatii groaznice....si se plateste. Oculus Rift conectat la un laptop. Calitate maxima

  18. #58 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Probabil e unu din modelele vechi, care s-au putut cumpara.

  19. #59 SP
    Member eastbason's Avatar
    Foarte posibil. Dar e legal asa ceva? Era oricum destul de aglomerat....

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu stiu ce sa zic. Banuiesc ca nu e legal sa oferi cuiva un demo contra cost... Dar nu cred ca stiu aia de Romania, deci sunt safe

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. EVE Online + Oculus Rift = EVE Valkyrie By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 22-04-2016, 00:08
  2. Concurs Oculus Rift By ababeialexandru in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 20-10-2015, 15:14
  3. Facebook cumpara Oculus Rift By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 22 Last Post: 01-04-2014, 11:24
  4. Replies: 8 Last Post: 09-08-2013, 15:10
  5. RIFT By nameless_fear in forum Jocuri PC
    Replies: 33 Last Post: 30-06-2012, 15:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts