Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 16 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 303

Thread: Clubul PC Gaming

  1. #201 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Am facut si eu acum vreo luna un upgrade la un sistem nou: i5 6400, AMD RX480 4GB, 16GB DDR4, SSD 128GB + HDD 1TB. Foarte multumit de el pana acum
    Attached Images Attached Images capture.png

  2. #202 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Incepem cu carcasa, HAF Xb Evo de la Cooler Master - am cautat o carcasa mica si sexi care sa aibe montura orizontala
    Pentru MB - am gasit minunea asta, e superba















    Demential sistemul cu 2 drive-uri hot-swap



    Vine cu 2 ventilatoare frontale, din pacate nu sunt PWM asa ca a trebuit sa le scot



    Urmeaza sursa, Corsair CX750m - desi nu e full modulara e perfecta pentru un build mediu





    Cam asta contine pachetul de accesorii



    Foarte usor de montat in cage-ul carcase (modular)



    A 3-a pe lista, racirea CPU, am mers tot pe Corsair H100i v2 pentru ca e un AIO fiabil si foarte bine balansat (2 ventilatoare cu presiune statica mare si un radiator de 240) aproape perfect pentru microatx-ul ales



    Pachet de accesorii grneros atat pentru solutiile Intel cat si AMD



    Urmatoare componenta (de fapt sunt mai multe) placa de baza, procesor si ram, am ales H270 in detrimetul z270, motivul principal a fost pretul, chiar nu am vrut sa cheltui prea mult si adta era cea mai ieftina placa de baza de pe oferta insa nu e cea mai proasta, o placa din seria "Fatal1ty" cu un bios generos in optiuni, slot PCI ranforsat, insoltita de codecurile Creative si o placa de retea intel gigaethernet, procesorul a fost "default" il aveam deja 6700k, cu delid si liquid ultra intre die si ihs, iar ramul a fost o solutie de compromis fiind singurul in stock la momentul achzitiei.





    Pachetul de accesorii inclus



    Instalarea procesorului fara probleme (dupa delid si relid) - plus raiserele si backplate-ul de la H100



    Montura pe supportul metalic detasabil al carcase



    Pas foarte important in build - shieldul placii de baza



    Montura placii in carcasa a decurs fara probleme, desi as fi vrut sa am un pic mai mult spatiu intre MB si partea frontala a carcasei. Cablurile de la sursa au fost routate intre cele 2 cage-uri din partea frontala.



    Pasul urmator a constat in montarea radiatorului in partea frontala a carcase cu cele 2 ventilatoare in mod "push" ( impingand aerul din exterior spre interiorul carcase)





    Montatul pompei si al blocui de cupru este banala, deoarece avem deja stand urile backplateului (4 suruburi si s-a rezolvat) mare atentie nu trebuiesc stranse cu surubelnita ci doar cu mana, de asemeni nu uitati sa conectati headerul pompei, in cazul nostru la un connectoe pwm dedicat al placii de baza. (Cele 2 ventilatoare se pot conecta la headere de pe placa de baza sau la headerele pompei, dupa preferinta)



    Memoria, dupa cum am zis nu e deloc cea mai buna alegere, insa e suficienta pentru buildul meu, montata in sloturile de aceeasi culoare ( pentru a beneficia de dual channel)



    Dupa montarea tuturor componentelor si connectorilor, un pic de cable management u strica



    Ultima componenta in sistem este placa video



    Continul cam spartan al cutiei voluminoase



    Montura radiatorului pe carcasa tot in sistem push, de data aceasta impingand aerul din carcasa spre exterior



    Montarea celor 3 panouri




    Si configuratia finala


  3. #203 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Arata foarte bine, sa le stapanesti sanatos ^^.

  4. #204 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Arata interesant carcasa, dar maricica pentru un sistem ITX, exista mATX mai mici

  5. #205 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    ^Carcasa este compatibila si cu ATX, presupun ca scopul ei este sa fie pe la mijloc, nici prea mare nici prea mica .

  6. #206 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    @tudy, o carcasa mai mica nu ar fi acceptat 1 radiator de 240 si 1 radiator de 120 crede'ma ca am incercat mai ales ca eu vreau neaparat montura orizontala la placa de baza.

    PS: crede'ma carcasa e EXTREM de mica comparativ cu carcasa sistemului meu principal (probabil sub 60 % volum)

  7. #207 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Carcasa este superba, acum nu trebuie sa fie toate cat o cutie de pantof . Nu pare ceva ce ar ocupa loc mult, marimea este buna pentru ce ofera parerea mea. Personal probabil ca in viitorul meu build voi cauta ceva asemanator, dar putin mai inalt pentru un NH-D15, dar mai sunt multi ani pana atunci .

  8. #208 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Ce face o masina de gaurit : AMD FX-8300 @ 5016.73 MHz - CPU-Z VALIDATOR
    Attached Images Attached Images cinebench.png cpu-z-bench.jpg

  9. #209 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi-am luat suport de monitoare de curand, si mi-am adus aminte ca pusese darkie ceva poza cu standul lui de monitoare din ghetou, dar uite ca nu gasesc poza respectiva. Dar cand am vazut poza lui am zis ca eu clar trebuie sa gasesc o solutie mai ok

    Darkie, ai schimbat pana la urma sau tot asa ai lasat?

  10. #210 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Am schimbat cu - > VonHaus Curved Glass Monitor Stand

    img_1282.jpg


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  11. #211 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ah, pai asta e altceva

  12. #212 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mi-am luat de curand un laptop mai puternic (GTX 960m si i7-6700HQ) si as vrea sa il initiez si pe el in ale jocurilor cu ceva ce nu pot juca pe consola. Aveti ceva sugestii, exista si exclusive bune pe PC? Eu ma gandeam la Guild Wars 2, parca e singurul joc pe care am vrut sa il joc si nu am putut, desi recunosc ca nu prea m-am interesat de jocurile PC-only.

  13. #213 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu este vorba tocmai de un joc exclusiv, dar seria TES (Oblivion, Skyrim), sau Fallout 3/NV/4 poate fi o experienta unica pe PC datorita mod-urilor.

    -------------------------------------------------------------

    @tudyniuz: apropo, de ceva vreme am trecut pe windows 7, si nu am avut nici o problema cu origin, merge la fel de bine ca pe windows 10, defapt titanfall 2 pentru mine merge chiar mai bine .

  14. #214 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu ce sa zic, eu am vazut multe teste comparative intre W7 si W10 si in 90% din cazuri W10 se misca mai bine in orice situatie, in gaming sunt sporuri de performanta sesizabile. Nu zic ca nu iti merge bine sau ca nu e bun, dar e un OS lansat acum aproape 8 ani si eu personal nu vad de ce l-ar mai folosi cineva care nu are nevoie de ceva aplicatii care nu ruleaza pe 8/10 sau programe care au probleme de stabilitate din motive similare. Eu cu W10 nu m-am vazut nevoit niciodata sa fac o reinstalare, in timp ce la W7 ma simteam nevoit sa o fac odata la 8-10luni. E absolut primul OS de la Windows care nu mi-a pus absolut nicio problema si a rulat perfect inca de la prima versiune. Aproape la fel de ok ca OSX

    De origin nu mai zic nimic, e o mizerie care nici macar nu e scalat cum trebuie. Pe monitoarele mele 4K, cu scalarea din Windows, Steam se scaleaza cum trebuie, insa Origin nu, e absolut inutilizabil in 90% din timp. Sa se spele cu el pe cap

  15. #215 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Noul best-buy al momentului : procesorul Intel Pentium G4560, socket 1151, avand 2 cores cu 4 threads, frecventa stock 3,5 Ghz, consum 51 watts, la un pret de 259 lei (Altex). De ce spun ca este un best-buy al platformei Kaby Lake? Fiindca pus intr-un PC impreuna cu o placa video middle ( GTX 1060 sau RX 480 ) scoate aceleasi numar de fps, ca si cand PC-ul ar fi avut in loc de G4560 un procesor i5 sau i7. Fara pic de bottleneck. Va invit sa urmariti acest clip :


  16. #216 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu stiu ce sa zic, eu am vazut multe teste comparative intre W7 si W10 si in 90% din cazuri W10 se misca mai bine in orice situatie, in gaming sunt sporuri de performanta sesizabile. Nu zic ca nu iti merge bine sau ca nu e bun, dar e un OS lansat acum aproape 8 ani si eu personal nu vad de ce l-ar mai folosi cineva care nu are nevoie de ceva aplicatii care nu ruleaza pe 8/10 sau programe care au probleme de stabilitate din motive similare. Eu cu W10 nu m-am vazut nevoit niciodata sa fac o reinstalare, in timp ce la W7 ma simteam nevoit sa o fac odata la 8-10luni. E absolut primul OS de la Windows care nu mi-a pus absolut nicio problema si a rulat perfect inca de la prima versiune. Aproape la fel de ok ca OSX

    De origin nu mai zic nimic, e o mizerie care nici macar nu e scalat cum trebuie. Pe monitoarele mele 4K, cu scalarea din Windows, Steam se scaleaza cum trebuie, insa Origin nu, e absolut inutilizabil in 90% din timp. Sa se spele cu el pe cap
    Ca sa fiu sincer, cu exceptia a doua jocuri nu am vazut diferente intre 10 si 7 pe PC-ul meu (desi admit ca joc la 60 FPS, asa ca oricum nu atingeam limitele pe nici unul din OS-uri). Ironic cele 2 jocuri merg mai bine pe 7 pentru mine, este vorba de DOA5 LR si de Titanfall 2, nu inteleg din ce motiv TF2 in multiplayer pe windows 10 are probleme cu stutter-ul daca urc calitatea texturilor peste medium, dar in windows 7 merge perfect pe very high, iar DOA 5: LR a fost optimizat sa ruleze pe windows 7 si nu s-au mai obosit si cu windows 10 (cum nu s-au obosit nici sa repare compatibilitatea cu pad-ul de xbox 1, ca noroc ca oricum prefer DS4-le pentru DOA). Desigur in ambele cazuri nu este vina windows-ului 10 pentru ca nu merg cum ar trebui, ci a celor responsabili cu programarea jocurilor (devs). Dar aceste 2 jocuri nu sunt singurele motiv pentru care m-am intors la 7, restul motivelor find:

    -eu joc si visual novel-uri japoneze, iar compatibilitatea cu 7 este mult mai buna (de exemplu pe windows 10 in dracu-riot este o loterie sa intri in fullscreen).
    -control complet asupra sistemului de operare, nu contest ca nu ar fi windows 10 mai stabil la baza, dar nu as putea spune ca este si o experienta stabila, este plin de servicii inutile, isi face update-uri cand ii arde lui, te poti trezi cu un restart pe neasteptate, iar multe dintre update-uri vin cu bug-uri... si as putea continua (stiu ca difer updates mai ajuta dar nu este solutia perfecta). Sincer cu windows 10 la ora actuala ma simt ca un cobai pentru microsoft, prefer sa astept pana devine o platforma mai stabila, pacat ca nu ofera nici un echivalent al versiunii LTSB si pentru public, ma rog nu vor sa ofere, pentru ca vor sa ne bage pe gat windows store.
    -windows 7 este intradevar un OS de 8 ani, dar hai sa privim partea plina a paharului, sunt 8 ani in care a fost imbunatatit/optimizat.

    PS: bine ca mi-ai amintit de origin, era sa uit sa anulez abonamentul de access si sa-mi manance 4 euro .

    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Noul best-buy al momentului : procesorul Intel Pentium G4560, socket 1151, avand 2 cores cu 4 threads, frecventa stock 3,5 Ghz, consum 51 watts, la un pret de 259 lei (Altex). De ce spun ca este un best-buy al platformei Kaby Lake? Fiindca pus intr-un PC impreuna cu o placa video middle ( GTX 1060 sau RX 480 ) scoate aceleasi numar de fps, ca si cand PC-ul ar fi avut in loc de G4560 un procesor i5 sau i7. Fara pic de bottleneck. Va invit sa urmariti acest clip :

    Sincer se cam exagereaza cu chip-ul acesta, nu zic ca nu este folositor hyperthreading-ul dar cu siguranta nu tine locul unui nucleu, un joc care foloseste din plin 4 thread-uri va avea stutter cu el. Sa speram ca Ryzen va putea finalmente oferi un quad core puternic la un pret acceptabil.

  17. #217 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Sincer se cam exagereaza cu chip-ul acesta, nu zic ca nu este folositor hyperthreading-ul dar cu siguranta nu tine locul unui nucleu, un joc care foloseste din plin 4 thread-uri va avea stutter cu el. Sa speram ca Ryzen va putea finalmente oferi un quad core puternic la un pret acceptabil.
    Ba nu se exagereaza deloc, internetul este plin de laude la adresa acestui procesor foarte ieftin. Culmea este ca in jocuri este vazut ca avand 4 cores, datorita celor 4 threads, iar daca l-am vazut la treaba alaturi de un Amd RX 470, stai sa-l vezi alaturi de un GTX 1060, fara lags, fara fps drops, fara bottleneck.




    Eu cred ca acest procesor ( 260 lei), alaturi de o placa de baza pe socket 1151 cu chipset B250 ( 280 lei), memorie ram 8 Gb DDR4 2400 Mhz CL12 (311 lei) si o placa video Amd RX 480 cu 4 Gb (1000 lei), pot conduce la un PC de buget ( costa doar 1851 lei, daca aveti carcasa si sursa de minim 500 watts), ce va rula jocurile actuale si viitoare la un fps decent.

  18. #218 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Mi-am luat de curand un laptop mai puternic (GTX 960m si i7-6700HQ) si as vrea sa il initiez si pe el in ale jocurilor cu ceva ce nu pot juca pe consola. Aveti ceva sugestii, exista si exclusive bune pe PC? Eu ma gandeam la Guild Wars 2, parca e singurul joc pe care am vrut sa il joc si nu am putut, desi recunosc ca nu prea m-am interesat de jocurile PC-only.
    Ia arunca o privire aici!

    Big PC Exclusives of 2016, 2017 and 2018. NEW! - PC/Mac/Linux Society - GameSpot

  19. #219 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    Mersi, dar majoritatea jocurilor de acolo nu au aparut inca, eu voiam ceva ce pot juca acum.

  20. #220 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu iti plac jocurile de strategie sau similare? Sunt singurele pe care le joc ocazional pe PC, 2-3h pe luna. Eu joc Cities Skylines, Civilization 6, Banished, Total War Attila (inca nu am luat Warhammer), Tropico 5, ocazional mai deschid un Age of Mythology HD, chestii de genul. Pentru restul exista console

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 16 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4275 Last Post: 17-04-2024, 21:38
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul de narghilea By Uziwood in forum Offtopic
    Replies: 36 Last Post: 25-10-2015, 20:11
  5. Clubul Bacauanilor By BoTeAlEx in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 28-02-2011, 12:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts