Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: GameDevIs.Cool - 'Gaseste un bug, castiga un premiu', Editia I

  1. #1 SP
    Member AngeReveur's Avatar

    GameDevIs.Cool - 'Gaseste un bug, castiga un premiu', Editia I

    GameDevIs.Cool lanseaza prima editie a concursului/tombolei 'Gaseste un bug, castiga un premiu'.

    Jocul supus testului in prima editie este Death is Useful v1.0.0.

    Durata:
    21/08/2015 - 29/08/2015 22:00
    Premii:
    • 4 x 1 Month Premium User Subscription:
    • 2 vor fi acordate prin tragere la sorți*
    • 1 va fi acordat semnalarii cele mai utile **
    • 1 va fi acordat persoanei cu cel mai bun scor (raportat la death count)**

    * Daca nu gasiti niciun bug (putin probabil), premiile se vor reloca persoanelor cu cel mai bun scor
    ** daca vor fi mai multe înscrieri la egalitate, se va face tragere la sorti


    Regulament:
    • pot participa toti utilizatorii inscrisi pana in data de 21/8/2015, cei inscrisi ulterior vor putea participa la o editie viitoare
    • inscrierea se va face aici: GameDevIs.Cool � Bug submission ConsoleGames.ro , va rog nu postati bug-urile gasite in acest thread
    • dupa inscriere vei primi un numar de participare care va trebui postat in acest thread
    • orice bug, cat de mic este eligibil pentru inscriere: vizual, de gameplay, de logica etc.
    • pot fi semnalate mai multe bug-uri intr-o singura inscriere, se pot face mai multe inscrieri separate, dar ele for fi imbinate, nu vor creste sansele de castig prin tragere la sorti, insa semnalarea mai multor bug-uri poate creste sansele la castigul de utilitate
    • pentru bug-uri este necesara o descriere cat mai detaliata, daca este posibil un screenshot sau un filmulet
    • pentru high score este necesar un screenshot cu ecranul de final de joc unde poate fi vazut death count-ul si score-ul

    Jocul poate fi descarcat de aici

    Daca unele mecanici nu sunt clare, un gameplay breakdown poate fi citit aici

    Daca va place joculetul, mi-ar prinde bine un rating/comment pozitiv si sincer pe GameJolt, e necesar sa fiti autentificati pentru a putea acorda rating.

    Multumesc anticipat, si spor la bug finding .
    Attached Images Attached Images newssplash.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Jocul e facut de tine, right? Daca da, sunt curios cat ai lucrat la el... in ce limbaj... Chiar sunt curios de detalii (si cred ca si altii)

  3. #3 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Salut,

    Am făcut puțin mai înainte două run-uri, așadar:

    1. După ce spargi primul cub de gheață (acolo unde este moartea) apar 3 chesturi. Dacă mori dupa ce ”deschizi” un chest, o să te dea înapoi, înainte de cubul de gheață. După ce-l spargi iarăși (nefiind moartea in el) o sa apară din nou cele 3 chesturi. Nu știu daca eintended dar l-am scris aici să fie.
    2. La sfârșitul level-ului, după ce omori drăcușorul de sus și sari, MC-ul este împins în spatele calului (dunno why) + că atunci când apeși ”Q” în timp ce Main Character-ul alearga dupa cal, acesta moare instant și camera rămâne focused pe cal în continuare. Dar tu în timpul ăsta poți apăsa în continuare pe ”Q” ca și când ai avea control asupra caracterului, ba chiar se descarcă/încarcă bara din stânga. (ammo bar)

  4. #4 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Mask, multumesc mult de feedback, daca e posibil am o singura rugaminte:

    Quote Originally Posted by AngeReveur View Post

    Deoarece as dori ca participantii sa nu fie influentati de bug-urile semnalate deja. Legat de detaliile bug-urilor aici ar trebui postat doar numarul de participare primit in urma inscrierii.

    Quote Originally Posted by Mask View Post
    1. După ce spargi primul cub de gheață (acolo unde este moartea) apar 3 chesturi. Dacă mori dupa ce ”deschizi” un chest, o să te dea înapoi, înainte de cubul de gheață. După ce-l spargi iarăși (nefiind moartea in el) o sa apară din nou cele 3 chesturi. Nu știu daca eintended dar l-am scris aici să fie.
    Deocamdata e intended, chest-urile au rolul de a schimba dinamic dificultatea jocului alterand abilitatile eroului, pe viitor as putea incerca sa fac mai clara functionalitatea.

    Quote Originally Posted by Mask View Post
    2...
    E o descoperire foarte buna si utila, mie mi-a scapat, te rog inregistreaz-o si aici si posteaza contest entry-ul pe care il primesti ca si confirmare .

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Jocul e facut de tine, right? Daca da, sunt curios cat ai lucrat la el... in ce limbaj... Chiar sunt curios de detalii (si cred ca si altii)
    Right, trebuie sa plec putin de acasa dar voi reveni mai diseara cu mai multe detalii

  5. #5 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Îmi cer scuze că nu am postat unde trebuie, AngeReveur.
    Doar că am fost tare entuziasmat când am văzut titlul și nici nu am apucat să citesc postul complet.

    Am vrut doar să ajut fiindcă lucrez și în domeniul ăsta @Gameloft - main team-ul de la Minion Rush.

    ------------------

    Thank you ! Your form was successfully submitted.

    Your competition entry code is: 12

    Make sure to write it in the ConsoleGames.ro competition thread.
    ------------------

    Later Edit

    O să-i acord ceva mai multă atenție zilele acestea când am nițel timp liber.

    Later Edit v2.0

    Your competition entry code is: 16
    Your competition entry code is: 17

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Entry code: 13, 14, 15... Ai dreptate, slabe sanse sa nu gasim buguri.

  7. #7 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Your competition entry code is: 18

    ---------- Post added 22-08-2015 at 11:58 ----------

    Îmi cer mii de scuze pentru double-post:

    Your competition entry code is: 19

  8. #8 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Jocul e facut de tine, right? Daca da, sunt curios cat ai lucrat la el... in ce limbaj... Chiar sunt curios de detalii (si cred ca si altii)
    Programarea de jocuri e un hobby de care nu prea am niciodata timp. Anul acesta am avut noroc gasind competitia The Week Of Awesome III lansata de GameDev.net, a carei perioada de desfasurare coincidea cu a 2-a saptamana din concediul meu de 3 saptamani ( 10-17 august), si am zis ca trebui sa particip.

    In primele 3 zile ale competitiei am lucrat la joculet maxim 4-5 ore pe zi, iar in ultimele 3 zile, din 72 de ore am dormit ~12 . De 8 ani de zile de cand ma consider programator de jocuri amator acesta a fost cel mai consistent joc facut, lucru care m-a entuziasmat si am zis ca daca feedback-ul celor care il joaca e unul pozitiv as avea un concept pe care as putea incepe incet, incet sa il extind .

    Pe partea tehnica, nu imi place sa folosesc engine-uri gata facute, gen Unity, am inceput sa fac un pseudo engine care deocamdata e doar o colectie de cod sursa organizat folosind C++ si DirectX 9 SDK, avand ca si mediu de dezvoltare Visual Studio 2013. Pe viitor as vrea sa imi construiesc propriul custom game engine. Pentru manipularea assets-urilor grafice am folosit Corel(Ulead) Photo Impact X3, iar pentru partea audio: Microsoft Cross-Platform Audio Creation Tool (XACT) si Nero Wave Editor. Majoritatea assets-urilor sunt luate de pe OpenGameArt.org si prelucrate de catre mine pentru a fi integrate in joc.

    Un mic jurnal cu stadiul de dezvoltare din fiecare zi din cele 7 poate fi gasit aici: GameDevIs.Cool � The Week Of Awesome III

    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Entry code: 13, 14, 15... Ai dreptate, slabe sanse sa nu gasim buguri.
    I know... Cu ajutorul vostru voi reusi sa scap de toate, si voi avea de invatat pe viitor sa fiu mai atent la unele aspecte din start .

    Quote Originally Posted by Mask View Post
    lucrez și în domeniul ăsta @Gameloft - main team-ul de la Minion Rush.
    Wow, how cool is that, esti la un cu totul alt nivel . Cum e sa lucrezi in industrie ? cam din cati oameni e formata o echipa care lucreaza la un joculet ? tu de care parte te ocupi ? aveti testeri dedicati ?

  9. #9 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    E foarte fain sa lucrezi in domeniul asta, echipa e foarte sociabila, in fiecare zi radem cu gura până la urechi și parcă abia aștepți să ajungi la birou să vezi ce urmează să se mai întâmple. Eu sunt in echipa de QA (Quality Assurance) Testing. Main team-ul e destul de mare - 31 de oameni (gameplay + tech + CRM)

  10. #10 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Wow, 31 de oameni intr-o echipa, si eu am asteptari sa pot face ceva interesant de unul singur . Sunt surprins placut de relatarea ta, ma bucur ca lucrezi intr-o atmosfera sociala si vesela .

  11. #11 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by AngeReveur View Post
    Wow, 31 de oameni intr-o echipa, si eu am asteptari sa pot face ceva interesant de unul singur

  12. #12 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    În primul rând nu poți compara un joc de console cu un joc de mobile devices.
    În al doilea rând echipa de DM2 nu e formată doar din Main Team QA. (31 persoane). Downloadează jocul și verifica secțiunea „About”.

  13. #13 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Wow, ce de oameni la God Of War III, as prefera ceva de genul :


  14. #14 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Mask View Post
    În primul rând nu poți compara un joc de console cu un joc de mobile devices.
    În al doilea rând echipa de DM2 nu e formată doar din Main Team QA. (31 persoane). Downloadează jocul și verifica secțiunea „About”.
    Era o gluma, chill.

  15. #15 SP
    Member AngeReveur's Avatar
    Nu au fost prea multi participanti, dar feedback-ul primit de la Mask si EspiritusSanctus a fost foarte consistent, multumesc baieti !
    Drept rasplata fiecare dintre voi a castigat cate 2 luni de premium user subscription. Va rog sa asteptati putin pana cand MonkY va face validarea .
    Eu sper sa ma apuc cat de curand de treaba sa repar problemele semnalate, si sa ne vedem in viitorul mai apropiat sau mai indepartat la editia a II-a .

    Attached Images Attached Images findabugwinaprize-cgro-1-final.png

  16. #16 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mult succes cu jocul! Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa am rabdare sa il joc, dar chiar l-am terminat de cateva ori, are un feeling old school si ideea cu chesturile alea te tine in priza, foarte placut.

  17. #17 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Succes cu jocul, AngeReveur! Daca ai nevoie de ajutorul meu pe viitor, poti folosi si PM.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Concurs gaseste diferente By Payutzu in forum Offtopic
    Replies: 48 Last Post: 01-04-2010, 22:56
  2. Concurs: Gaseste un Nume pentru PixelJunk 1-4 By Mika in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 01-05-2009, 23:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts