Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: PC-ul in viitor

  1. #1 SP
    Banned memwarrior's Avatar

    Post PC-ul in viitor

    Cum va fi evolutia PC-urilor in urmatorii 10 ani?

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da-ti si tu cu parerea daca tot deschizi thread

    Parerea mea e ca, pentru jocuri, pe langa partea cu game streaming (deci n-o sa mai fi nevoit sa faci upgrade daca vrei sa joci ultimile noutati - pentru cine intereseaza asa ceva, clar nu este o solutie valabila pentru toata lumea), se va dezvolta destul de mult pe partea de RTX, in sensul de chip-uri dedicate pentru 3D audio, iluminare, reflexii si cam toata treaba asta sa se faca independent de GPU.

    Personal, am renuntat complet la desktop prin 2011 si de atunci nu m-am mai uitat inapoi. Am avut un Macbook Pro 2011 pana in 2018 cand mi-am luat un alt Macbook Pro, pe care-l tin strict pentru editare foto/video, muzica, browsing + torrents, ba chiar m-am si jucat/ma joc pe el anumite jocuri (gen The Sims, Shadow Tactics, Two Point Hospital sau orice alte tycoon games).

  3. #3 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Suna fantezist, dar eu imi doresc un salt tehnologic urias cu adevarat revolutionar. Ne limitam doar la chip-uri, placi video, procesoare primitive si jocuri care sunt aceeasi marie cu palarie, dar cu umbre, texturi si luminozitate imbunatatite, reciclate de la an la an. Nici nu ne dam seama cat de primitivi am ramas.

    Vreau un salt tehnologic prin care sa nu mai fie nevoie sa ne jucam cu tastatura, mouse-ul, controllerul cum facem de mai bine de 30-40 ani.


    Poate chiar sa nu mai avem nevoie de monitor/TV si nici de unitatea sau consola in format clasic.

    Ma refer la casti VR (si nu porcariile de ochelari din ziua de azi) si chiar la holograme 3D.

    Cum ar fi sa te joci Horizon Zero Dawn, God of War Red Dead Redemption fara TV/monitor, sa vezi jocul chiar in propria camera sau intr-o sala de jocuri si chiar sa te misti si sa alergi in rolul personajului (precum in tehnologia din X-Men) ?

    Sau chiar sa ajungem sa dezvoltam un fel de ANIMUS (ca-n Assassin's Creed) cu Direct Neural Interface (ca-n Black Ops 3) prin care sa simulam realitati virtuale in mintea noastra, sa exploram trecutul prin memoria genetica, sa ne jucam in gandurile si visele noastre, sa ne cream propria realitate /propriul univers in mintea noastra, conectati cu creierele altor oameni in care sa comunicam telepatic, sa ne impartasim gandurile, sentimentele si visele , sa cream o adevarata civilizatie celebralo-virtuala.

    Eu cred ca scenariile din Ready Player One , Total Recall si Matrix vor deveni reale.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    E fantezist, da, dar primii pasi sunt facuti cu VR si AR. Iar controllere speciale deja avem pentru VR.

    Problema aici e ca ai nevoie de alte controllere, daca vrei sa elimini astea clasice. Ai nevoie de un device cu banda pe care sa te poti misca, stand pe loc, ai nevoie de diverse arme pe care sa le poti schimba (sau de ce ai nevoie in joc, pentru ca ai nevoie si de un oarecare feedback, pentru ca degeaba tragi tu cu arcu in joc, daca tu fizic nu ai nimic in mana), de ceva casca/ochelari wireless si de o putere de procesare foarte mare.

    Partea a doua se poate elimina foarte usor, cand totul o sa fie "as a service" si totul va rula pe un server unde-ti poate debloca oricat hardware ai nevoie pentru un anumit joc. Iar asta doar cu un abonament lunar.

    Dar prima parte e mai greu de realizat pentru utilizatorii normali pentru ca implica foarte multe costuri.

    Dar fantezia asta are nevoie de inca 20-30 de ani lejer. In viitorul apropiat, de ~10 ani, n-o sa vedem un asa pas urias.
    Uita-te inapoi la acum 10 ani si vezi ce s-a intamplat pana acum.

  5. #5 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Pai tocmai ca din cauza consolelor nu s-a mai facut progres tehnologic in ce priveste grafica jocurilor. Fiindca nu au capacitatea de a rula jocuri cu grafica fotorealistica si pentru ca sunt schimbate odata la 7 ani neputand sa tina pasul cu evolutia componentelor PC-ului , iar Sony si Microsoft au nevoie de $$$$$$$$$, asa ca mituiesc la greu producatorii de procesoare/placi video/memorii ca sa tina in frau progresul .
    De aia gamingul e inca blocat prin 2007-2008 in ce priveste mecanicile de joc.
    Daca Intel , Nvidia si AMD erau lasate sa aiba libertate mai mare in productie, sa faca un salt tehnologic masiv, acum eram departe, ne-am fi jucat doar pe PC, iar consolele erau demult istorie.


    Poate ca am fi avut acum device-uri pentru jocuri pe holograme si chiar casti virtuale cu grafica fotorealistica.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iar incepi?!?! Uiti ca esti pe ConsoleGames.ro? Daca nu-ti convin consolele, muta-te pe ComputerGames.ro. Nu incepe iar cu trolling-ul. Ai un warning de la mine. La al doilea zbori cu asemenea aberatii.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    De fapt, daca nu erau consolele, e posibil ca piata de jocuri sa se fi dus de mult pe apa sambetei, la cat se pirata/se pirateaza in continuare pe PC.

    + de asta, toata "bariera" asta de care spui tu, va disparea odata cu urmatoarea generatie care sunt foarte sigur ca nu o sa mai fie asa cum o stim noi ci doar Game Streaming. Iar atunci fiecare producator va dezvolta jocuri pentru un hardware aproape infinit.

  8. #8 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post
    Pai tocmai ca din cauza consolelor nu s-a mai facut progres tehnologic in ce priveste grafica jocurilor. Fiindca nu au capacitatea de a rula jocuri cu grafica fotorealistica si pentru ca sunt schimbate odata la 7 ani neputand sa tina pasul cu evolutia componentelor PC-ului , iar Sony si Microsoft au nevoie de $$$$$$$$$, asa ca mituiesc la greu producatorii de procesoare/placi video/memorii ca sa tina in frau progresul .
    De aia gamingul e inca blocat prin 2007-2008 in ce priveste mecanicile de joc.
    Daca Intel , Nvidia si AMD erau lasate sa aiba libertate mai mare in productie, sa faca un salt tehnologic masiv, acum eram departe, ne-am fi jucat doar pe PC, iar consolele erau demult istorie.


    Poate ca am fi avut acum device-uri pentru jocuri pe holograme si chiar casti virtuale cu grafica fotorealistica.
    Ai auzit de Marea prabusire a pietei din '81-'83? Ai auzit de NES, consola care a salvat efectiv industria? Daca baietii de la Big-N nu actionau cumva, astazi te jucai X si 0 pe tablita de lemn.

  9. #9 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Ai auzit de Marea prabusire a pietei din '81-'83? Ai auzit de NES, consola care a salvat efectiv industria
    Da, am auzit.
    O "recesiune" mica in comparatie cu MAREA RECESIUNE GLOBALA din 2008, care cu toata gravitatea ei, industria gamingului a prosperat si a continuat sa faca si mai mult profit decat inainte.

    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Daca baietii de la Big-N nu actionau cumva, astazi te jucai X si 0 pe tablita de lemn.
    Scenariu fantasmagoric.
    Asa, poti sa spui ca daca nu era Reagan atunci sa salveze industria auto, industria energetica sau bancile, ne intorceam in epoca de piatra.
    Pe bune!

  10. #10 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Atunci mult noroc si la revedere*


    *speaking from the Stone Era

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 30 Last Post: 06-11-2018, 08:56
  2. Ps3 exclusives in viitor By bubu91 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 16 Last Post: 24-08-2013, 22:35
  3. Zvon: Call of Duty 8 plasat in viitor By Zombozo in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 18-11-2010, 10:25
  4. Call of Duty - trecut, prezent, viitor By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 12-12-2009, 23:46
  5. Yakuza 4 in primavara anului viitor By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 24-09-2009, 17:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts