Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 46

Thread: Ce mini notebook sa-mi aleg?

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    Ce mini notebook sa-mi aleg?

    As avea de ales intre

    Asus EEE1000

    Acer Aspire One

    Msi Wind

    In special pentru spatiul mic pe care-l ocupa, silentiozitate (hard SSD de 80GB) si procesor Atom de 1.6

    Sunt totusi parca putin nehotarat si as prefera mai degraba un EEE1000 dar pretul momentan sare de 1600 RON fiind nou intrat pe piata. Acer-ul se gaseste la 1200-1300 RON si MSI-ul cam tot pe acolo.

  2. #2 SP
    Member N3O2005's Avatar
    eu as alege MSi-ul

  3. #3 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Acer & MSI

    Asus-ul e din alta liga...

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    nu vad de ce spui ca e in alta liga. are aceleasi proprietati cu exceptia faptului ca are hard SSD in timp ce MSI are hard SATA.

    Alta diferenta ar fi ca modelul 1000H vine cu baterie de 6 celule in loc de 3 si tine ~7 ore in loc de ~3 ore.

    Tocmai asta e.. ca le vad pe toate 3 cam la fel, si pana nu-mi baga ceva un bat in ochi care sa ma faca sa-l socotesc pe cel mai bun... sunt nehotarat.

  5. #5 SP
    Member alalalt's Avatar
    Din experienta proprie as tinde sa-ti recomand asus-ul. La notebookul meu am reusit sa stric 2 harduri sata din neglijenta..
    De asemenea, durata de viata a bateriei mie mi se pare foarte importanta. eeePC 1000 + hdd extern = combinatia de vis

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Alo domnu' (mi-a ramas si mie intiparita expresia lui Dj Mo vad) !
    Cred ca le incurci... unde ai vazut tu la EEPC SSD de 80GB ?
    Mai usor, ca un SSD de 80GB costa de 2 ori cat un EEPC... Cele cu 80GB au hard disk de notebook. Cele de 4-8-12 (4+8) - 16 - 20 - 40 (2x20), acelea sunt EEPC-uri cu SSD. Poate ce ai vazut avea SSD de 40GB (dar cu 2 de 20)... care e in alta clasa totusi.

    Sincer, daca nu ai nevoie de spatiu foarte mult, mergi pe un Asus 901 (neaparat negru). M-am jucat ieri cu cateva... superbe. Atom 1.6 (care culmea se si overclockeaza la 1.8Ghz cand e nevoie), rezolutie mare (si poate face si un "stretch", dintr-un simplu butonas), constructia de nota 9/10... mergi cu el in gentuta de nici nu se observa. Wifi N, ii trantesti si 2GB RAM, tine upto 8hrs (de exp. daca te uiti la un film tine 4-5 ore, ceea ce e mai mult decat ok pt. un astfel de notebook). Si era 14 milioane (cu TVA) cu un bonus card SD de 8GB si cu 2GB RAM in loc de 1GB.

    P.S. Vedeti ca modelul cu 12GB contine de fapt 2 HDD-uri SSD... asta in caz ca va intrebati daca puteti sa puneti inca unul

  7. #7 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Sigur le incurca... Se poate compara cu 901-le insa, dupa cum o face si cel care face review la Acer... Oricum, 14-20 de milioane sunt cu 30% mai scumpe (cel putin) fara de concurenta... His call...

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, 14 milioane ala e super pret. Si MSI-ul si Acer-ul ajung la 14 milioane daca sunt cu licenta de Windows XP, stai linistit. Si sigur nu au 2GB RAM, 8GB SD HC extra... Oricum, stati linistiti, cele cu care m-am jucat eu deja s-au vandut (asta asa, ca erau cu 30% mai scumpe ) in 2-3 ore... 20 de bucati.

    P.S. Eu astept primul tablet pc cu velociraptor pe post de hard... sau cu ssd-uri din seria noua (peste 150MB/s la citire).

  9. #9 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    si eu sunt exact in acelasi moment in viata ...trebuie sa cumpar pana la sf lunii un netbook (dimensiuni reduse, tastatura mare, ecran lizibil in soare) si sunt nehotarat deoarece nu am reusit sa le vad pe toate live intr-un loc si sa ma joc cu ele asa ca am rupt netul in doua ..concluzia la care am ajuns pana acum e urmatoarea:

    - asus 1000 pica din start din cauza marimii, netbook-ul este un device secundar pe care il voi folosi prin casa si as dori sa il iau cu mine afara asa ca vreau sa fie cat mai mic posibil
    - msi wind pare perfect ca specificatii, are si ecran de 10" fiind mai lejer la ochii insa va necesita un upgrade la baterie pe viitor, iar dimensiunile il situeaza ff aprope de EEE 1000 ca dimensiuni asa ca pica si astas
    - asus 901 pare alegerea perfecta exact cum a zis si Monky are tot ce ai nevoie si pastreaza dimensiunile reduse care sunt imho cel mai imp aspect dupa tastatura la un netbook si astfel ajunge la problema lui, are tastatura (ca dimensiune) la fel ca EEE 700, iar eu din ce m-am jucat pe EEE 700 nu ma inteleg cu ea de nici o culoare....
    - ramane acer one, este mai mare decat 901 insa mult mai mic decat Wind si EEE 1000, marinea in plus gasinduse in latime, fapt care ii ofera o tastatura mai mare decat cea a EEE 901 devenind alegerea perfecta insa, luminozitatea puternica il situeaza peste 901 insa lcd-ul are un strat glossy si nu mat, iar una din principalele avantaje ale netbook-ului este dat faptul ca find mic il poti purta cu tine si aseza pe masa la o cafenea pentru putin browsing... iar acel strat glossy al ecranului il ucide

    astea sunt concluzile trase de mine ...daca poti sa mai astepti stai cu ochii pe lenovo s10, poate o sa fie mai ok acela... eu insa imi aman decizia cat pot si as dori sa pot sa ma joc putin pe ele undeva, pentru a ma decide

    ps: cand zic ca wind-ul si eee 1000 sunt mari, ma refer in comparatie cu eee 700 sau eee 901, dupa ce am fost obisnuit cu dimensiunile reduse ale lui 700 doresc ceva cat mai mic

    cateva poze pentru a vedea diferentele + youtube

    Attached Images Attached Images 2641614215_4bb71d815b.jpg 2656201831_a3a0026091.jpg 2657029372_70bfee5a4e.jpg 2830851968_a36aa5a809.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by phat_sua View Post
    acer 901 pare alegerea perfecta exact cum a zis si Monky are tot ce ai nevoie si pastreaza dimensiunile reduse care sunt imho cel mai imp aspect dupa tastatura la un netbook si astfel ajunge la problema lui, are tastatura (ca dimensiune) la fel ca EEE 700, iar eu din ce m-am jucat pe EEE 700 nu ma inteleg cu ea de nici o culoare....

    phat_sua, ai cam incurcat borcanele. Eu vorbeam de Asus EEPC 901, si nu de "Acer 901 alegerea perfecta cum a zis MonkY".

    P.S. Just for the records: SSD-urile de pe EEPC-uri sunt sub orice critica la rate de transfer. Adica sa nu va luati dupa ideea ca un SSD nu se compara cu un HDD de notebook. Daca vedeti ceva in jur de 15-20MB/s o sa fiti fericiti. Adica, undeva la un nivel cu un usb stick mediocru (un Corsair de 8GB are cam 30MB/s), si departe de un hdd bun de notebook (40-50MB/s). In plus, placile video sunt sub orice critica... in afara de office, email, ceva web... si poate un pic de gaming 2d... nothing else. Beware !

  11. #11 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    am corectat.. eram si eu obosit nu am incurcat borcanele dar deh ..sa sari tu rpd MonkY
    cu placa video nu ma deranejaza .. io il iau sa ma joc google reader asa ca ...
    tocmai am fost la prieten sa vad un MSI Wind si dupa ce am vazut unul in RL pot sa zic ca e winner .. 901 pica din cauza tastaturii, mai tre sa vad si acer one-ul la emag (cica il au in showroom) si gata

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    da, m-am uitat eu prost cu siguranta la specificatii.
    btw, MonkY unde ai vazut tu acel bundle pentru ca pare mai mult decat interesant

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    da, m-am uitat eu prost cu siguranta la specificatii.
    btw, MonkY unde ai vazut tu acel bundle pentru ca pare mai mult decat interesant
    Era un pachet pt. reselleri de la un distribuitor Asus. Din pacate, not available anymore. Si mie imi pare rau ca ma batea gandul... desi parca tot imi doresc un Tablet PC. Insa in ultima vreme nu stiu ce se intampla cu cei care mai scot tableturi, ca numai verze... si la niste preturi infernale.

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    meh, o sa iau un MSI Wind luna asta. Nu-l iau pt mine ci si-l ia prietena si daca e sa nu-i placa, ramane la mine... si cu ocazia asta imi fac si eu o idee si poate-mi iau tot un Wind.

    Legat de Acer nu stiu ce sa zic. Am citit/vazut cateva review-uri si nu prea e cum zice phat_sua, adica tastatura cica ar fi cea mai mica si greu de folosit dintre toate 3.

    Oricum, cate link-uri/atatea pareri, dar bine ca am ocazia sa trec prin mana Wind-ul

  15. #15 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    hai frate... tastatura la seria 900 este la fel ca cea de la seria 700, cum sa fie cea de la Acer One mai mica.. vezi si tu ca au 700 la MG si la UltraPro au Acer One-ul sa vezi diferenta intre tastaturi.. insa oricum..am butonat un Wind si mi-a placut mult

  16. #16 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    am zis... cate site-uri atatea pareri. Asta am gasit pe un link care le compara pe cele 3 asemanator cu cel pus de tine. Si culmea, in comparatia pusa de tine mai devreme de pe youtube spune chiar ca tastatura de la Wind e mai mica.

    Eu nu mai inteleg nimic... daca chiar as sta sa ma iau dupa fiecare, pana la urma cred ca raman cu mana goala si banii in buzunar.

  17. #17 SP
    Banned TheWarlord's Avatar
    Eu sunt pe cale sa imi iau un EEEPC 1000H(when i get the money that is). HDD 80, WiFi N, 10 inch display, 6 cell battery. Fata de celelalte de la MSI si Acer, eeepc are un wifi mai puternic si un design mai classy din punctul meu de vedere(cel negru), restul mi se par cam de jucarie.. you won't ever catch me with a white/green/pink/whatever other color netbook.

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    si pe mine ma tenta 1000H dar sincer cred ca Asus a cam dat cu mucii in fasole. Cu pretul ala sare de ideea de mini-notebook.

  19. #19 SP
    Banned TheWarlord's Avatar
    well .. ei le-au inventat. Si de fiecare data cand am pus mana pe un eee 901 sau 1000h mi-au inspirat calitate. Iau unul de la inventatori nu de la copycats..

  20. #20 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    sa inteleg ca tu bei doar Coca Cola si renegi complet gustul de Pepsi?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Ce convertor sa aleg By danutzek in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 16-11-2013, 21:33
  2. Ce telefon sa aleg ? By ony81 in forum GSM
    Replies: 17 Last Post: 23-08-2013, 10:19
  3. Ce televizor sa aleg? By boggiy in forum Console Club
    Replies: 15 Last Post: 10-07-2011, 22:33
  4. Ce sa aleg? By Asghaar in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 14-10-2009, 23:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts