Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Recomandare Router ok pt streaming 4k in viitor?!

  1. #1 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar

    Recomandare Router ok pt streaming 4k in viitor?!

    Asta ar fi ok ?!
    nu ma intereseaza wi-fi si altele cam totul este pe fir si vreau ceva stabil si relativ ok pt un stream 4k eventual, momentan 1080p 60fps din consola.

    https://altex.ro/router-wireless-asu...usb-2-0-negru/

    e mai bun asta ?!

    https://altex.ro/router-wireless-asu...usb-3-0-negru/

    ---------- Post added 21-09-2018 at 15:38 ----------

    din ce vad aici , cam acelasi lucru putin diferit pe wi-fi

    https://www.asus.com/Product-Compare...HFccLwnprr&b=0

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    https://altex.ro/router-wireless-asu...usb-3-0-negru/ il am si eu, foarte bun de altfel!

  3. #3 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    merci pt feedback

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Comparatia aceea este irelevanta. AC66U este o generatie mult mai veche decat AC68U, si intern stau lucrurile complet diferit. Nu zic ca AC66U nu e bun, dar AC68U e mult peste. Primul are un procesor single core, al doilea are quad core. Daca nu ma insel AC66U are USB 2.0, AC68U are USB 3.0, and so on... dar cel mai important (pentru mine) este diferenta de design, unde in opinia mea AC68U rulez (este dealtfel motivul pentru care inca am un AC68U, iar celelalte routere pe care le folosesc sunt urmasi directi cu acelasi design - mai exact AC86U). Deci, asa cum ti-am spus pe ChatBox, recomandarea mea este AC68U... dar zic sa il astepti la oferta. Daca de obicei se invarte in jurul pretului de 800 RON, la oferta il prinzi la 500 RON aproape sigur. Bafta!

    P.S. Primul lucru pe care sa-l faci, update de firmware. By default it kinda sucks. Si ai putea incerca cu firmware-ul Merlin (care se bazeaza pe cel oficial, dar adauga extra features). Detalii aici.

  5. #5 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Recomandare Router ok pt streaming 4k in viitor?!

    Astea toate-s cam pocnitori, arunca un ochi peste Mikrotik Hap Ac2.

    https://wifiworld.ro/produs/hap-ac2/

    Aparat profesional, multicore, dualband, soft profi. Cei care au habar de retelistica pot confirma.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    merci pt extra info

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine ca nu i-ai recomandat un Cisco, ZyXel sau Cradlepoint. Omul e consumator, n-are nevoie de chestii la care sa stea 2 zile sa citeasca manualul. Poate daca citeai enuntul thread-ului, era mai ok. Pentru streaming 4k nu-ti trebuie mai mult de o "pocnitoare", care isi face treaba cu brio 24/7 de cand s-a lansat... si e up & running in 2 minute. Si care chiar da mai bine in teste, fiind mai optimizat pt. consumer decat pentru business.

  8. #8 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Recomandare Router ok pt streaming 4k in viitor?!

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Bine ca nu i-ai recomandat un Cisco, ZyXel sau Cradlepoint. Omul e consumator, n-are nevoie de chestii la care sa stea 2 zile sa citeasca manualul. Poate daca citeai enuntul thread-ului, era mai ok. Pentru streaming 4k nu-ti trebuie mai mult de o "pocnitoare", care isi face treaba cu brio 24/7 de cand s-a lansat... si e up & running in 2 minute. Si care chiar da mai bine in teste, fiind mai optimizat pt. consumer decat pentru business.
    Mai nou configurarea pentru un utilizator casnic se face foarte usor din interfata routerui, nu MAI trebuie sa fii expert in networking pentru a configura Mikrotikul de mai sus care este si mai ieftin si mai bun decat “pocnitoarele” de 500-800 RON de care s-a vorbit.

    Am citit enuntul si de aceea m-am avantat cu recomandarea asta. Mikrotik nu mai este sperietoare cum era odata pentru unii, si-au imbunatatit considerabil interfata.

    La nevoie, pot atasa screenshot-uri de pe al meu, nu vorbesc din carti ci in cunostinta de cauza.

    Am folosit si eu ASUS-uri si dracii d’astea(tot homeuse) si m-am declarat total dezamagit. O gramada de bani aruncati in vant.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Unii se ocupa de retelistica de peste 25 de ani si tot nu recomanda Mikrotik pt. home use. Anyway, poiuyt: ia-ti Mikrotik man! Are JohnnyUSA acasa si e bun! Probabil e singurul de pe acest forum care are Mikrotik, but hey... who am i to argue?

  10. #10 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca tot suntem aici, imi puteti recomanda un router cat mai ieftin pentru ce vreau eu sa faca? Am abonamentul de 1Gbs de la RDS si as vrea sa prind viteza de download pe care o am pe cablu (vreo 50Mbs in zilele bune) si prin wifi. Atat. Apartamentul nu e mare, probabil nu conteaza cat de puternic e semnalul.


    LE: Ceva usor de folosit, nu ma pricep la networking & stuff.

  11. #11 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Modelul recomandat de mine face parte din gama “home-use” a Mikrotikului.

    Mi-ai dat ca argument faptul ca trebuie sa citesc 2 zile manualul ca sa-l pot configura. Ti-am explicat ca nu mai este asa de foarte mult timp.

    Acum, fa-ma sa inteleg de ce as da 500-800 RON pe un Asus cand pot sa-l iau pe asta la 300 cu specificatii OVERKILL pentru homeuse, soft serios la care nu am nevoie de softuri modificate de altii(exemplul tau Merlin)... etc.

    Da-mi argumente asa, ca la prost. Poate sunt eu ignorant. N-am 25 ani experienta ca tine, fa un pustiu de bine si deschide-mi tu ochii, doar asta-i si scopul unui forum.. “de discutii”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Rrcomand TP Link C9. Nu cred ca a trebuit sa il resetez vreodata in aproape 2 ani. Il folosesc cu abonamentul de 1Gb de la RDS. Pe laptop, pe wifi banda de 5Ghz, downloadeaza cu 35-50 mb/s.
    Legat de instalare este totul foarte simplu. Ai aplicatie inclusiv pe telefon pentru administrare. Eu l-am prins la oferta atunci cu 420. Daca reusesti sa prinzi un pret bun, e numai bine.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Espiritus: probabil o solutie buna ar fi o "pocnitoare" de genul: https://www.emag.ro/router-wireless-.../pd/DDJSD3BBM/. La 300 lei e decent. Ii faci update de firmware si uiti ca il ai acolo.

    JohnnyUSA: eu nu sunt aici sa te fac pe tine sa "deschizi ochii", sa iti explic "ca la prost" sau sa te conving. Eu discut strict din experienta mea si imi spun o opinie. Cu Mikrotik am avut zeci de probleme, cu "pocnitorile" de Asus nu. Au picat 2 din cateva sute, si atunci de fapt au murit alimentatoarele (cel mai probabil datorita Sfantului Enel). Mai departe, fiecare foloseste orice doreste.

    keanustar: ai fost norocos cu TP Link-ul. La noi la tech support deja prima intrebare este "Folositi un TP Link?". Daca raspunsul e afirmativ, in peste 90% din cazuri, de acolo e problema.

  14. #14 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Situatia sta invers la mine, cu mentiunea ca am si eu ceva experienta in retelistica.

    Argumente nu vrei sa-mi dai, ok. Consider subiectul inchis.

    Initiatorul topicului are deja niste variante si va alege in functie de buget si de “credibilitatea” celor care i-au dat variante.

    In fond si la urma urmei eu nu sunt platit de Mikrotik sa le fac reclama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Monky, asta e al 4lea router pe care il am de la TP-Link si nu s-a stricat niciunul pana acum. De fiecare data le-am upgradat pentru ca voiam viteze mai mari, aparuse 5Ghz etc. Am vazut ca mai sunt si modele mai noi, dar nu m-am interesat de ele.
    Pe asta il recomand pentru fiabilitate si semnal destul de puternic.
    La routere am observat ca atat cat dai cam si face. Iei unul ieftin, nu prea trebuie sa ai pretentii.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    keanustar: nu e vorba neaparat de stricat in sensul ca a picat de tot. Noi intalnim frecvent probleme legate de freeze-uri, slowdown-uri, majoritatea necesita restart periodic and so on. Uite de exp. ultimul TP-Link pe care am incercat sa-l rezolv ieri unei cliente, am reusit sa intru in interfata de administrare, am bifat remote web access, si in secunda 2 a inghetat. A trebuit resetat. Am pierdut foarte mult timp incercand sa-i gasesc problemele, mergea 10 min dupa care o lua la vale... pana cand s-a suparat clienta respectiva. Mi-a spus ca imi plateste drumul si o interventie sa merg acolo sa-l rezolv. Stiind despre ce model e vorba (pana in 150 lei), i-am zis ca mai bine isi ia azi un router nou de banii astia, si i-l configurez remote for free. Azi a pus o "pocnitoare" de router (damn, tot Asus?!?), si toate problemele au disparut in mod "miraculos". Puteam sa fiu magar sa-i iau banii... but i don't do that!

    P.S. As putea sa dau un alt exemplu cu ultimele 2 placi de retea wireless de la TP-Link, achizitionate direct de client si la care am mers pt. instalare. Placi de retea de 350 lei, care in secunda in care ajungea Windows-ul la driverul TP-Link, ingheta sistemul. Incercat drivere la zi, drivere mai vechi, alt slot, etc... Am pus Intel-uri cu adaptor (care culmea, costa de 3x mai putin), si problem solved.

    Anyway, a fost o perioada in care foloseam si eu TP-Link-uri... cred ca era prin perioada in care foloseam si AMD. Am renuntat la ambele, am scapat de mare parte din service-uri. Pe deoparte e de bine (less problems), pe de alta parte e de rau (castigam mai putin). C'est la vie!

  17. #17 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Da, cele mai ieftine pe care le-am avut si eu de la ei necesitau restarturi frecvente si mai faceau freez-uri daca incepeai sa iei cu viteza mai mare pe wifi.
    In schimb cu C9 n-am avut nici cea mai mica problema., nu freeze, nu slowdown etc.

  18. #18 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Am comandat asusul ala este la reducere azi ( merg pe mana lui Monk si a lui Leo ) ,daca-l mai vrea cineva 525ron un pret ok doar azi.

  19. #19 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    merg pe asus pt ca am mai avut si au fost ok.
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    A fost la Altex pe 17 Septembrie Asus RT 87U cu 585 lei, pret foarte bun pentru acel router.
    Attached Images Attached Images untitled.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Live Streaming By kaoru in forum Jocuri PC
    Replies: 6 Last Post: 22-03-2022, 23:59
  2. Streaming de pe Wii U By apbaciu in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 2 Last Post: 20-01-2016, 09:00
  3. Recomandare router wifi pt. casa 250 mp. By Caponescu in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 11-06-2015, 20:38
  4. PS4 Streaming By flavi_us in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 6 Last Post: 02-05-2014, 13:55
  5. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts