Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 31 of 31

Thread: Recomandare Router ok pt streaming 4k in viitor?!

  1. #21 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    A venit l-am montat , si-a facut singur toate update-urile tot.. totul pare ok , sper sa fie ok cand o sa bag stream 4k ( pe cutie arata ca duce fara probleme) , dar mai am de asteptat pana strang bani de un pc pe masura , chiar unde pot gasi si eu un elgato 4k60pro la un pret decent ?!

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    A fost la Altex pe 17 Septembrie Asus RT 87U cu 585 lei, pret foarte bun pentru acel router.
    Eu nu am fost prea multumit de acel model (si l-am folosit cel putin un an). De fapt, nu hardware-ul sau software-ul il strica pe el, cat design-ul. Desi arata frumos pe birou, cum il vezi, asa ramane. Nu poti aranja antenele cum vrei tu (si sunt cam firav tinute - le atingi un pic, trebuie sa le invarti la loc), nu prea e gandit bine pt. wallmount, ocupa mult spatiu daca il tii default, si cel mai rau e ca racirea e mult sub asteptari fata de variantele care stau "in picioare". La pret full, nu l-as recomanda.
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    chiar unde pot gasi si eu un elgato 4k60pro la un pret decent ?!
    Nu am idee, dar nou nu cred ca gasesti sub 350 Euro (parca atat vazusem ultima oara pe Amazon.de).

  3. #23 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    nu stiu ce sa aleg , elgato 4k60pro ( momentan nu are HDR o sa vina un update pt asta si e mai scum 400$) sau AVerMedia Live Gamer 4K ( are HDR sau SDR si costa 300$ )

    Cam toata lumea merge pe elgato , cam asa as incerca si eu

    ce nu inteleg eu este ca daca merg pe 4k pe consola trec semnalul prin placa de captura , este obligatoriu ca monitorul sau display-ul de pe pc sa fie tot 4k ?!

  4. #24 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Recomand Archer C9 - este primul router pe care il detin si pe care nu trebuie sa il restartez zilnic. L-am instalat acum aproximativ 2 ani si de atunci nu am mai umblat la el.

  5. #25 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Da. Inca o persoana cu acelasi review despre C9 ca si min3. Incepe sa nu fie o coincodenta.

  6. #26 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Eu nici cu vechiul Asus tot un gigabite vechi nu aveam probleme ( nu-l resetam cum ziceti voi ) si sincer sa fiu acum inafara de ceva wi-fi mai bun nu vad diferente intre ce aveam si ce am acum , iar pe mine wi-fi nu ma intereseaza pt ca totul este prin cablu consola / pc-uri ( doar astea ma intereseaza ) dar am zis sa ma pregatesc pt viitor.. in fine

    In alta ordine de idei le-am dat astora de la Elgato mail sa vad daca-mi confirma ca o sa aibe update in curand pt hdr passthrough ( altfel nu te poti juca hdr in timp ce faci stream ) , sunt curios daca o sa-mi raspunda altfel cred ca o sa merg pe AVerMedia Live Gamer 4K fiind si mai ieftin.

    Apropo parca Monk zicea ca sa-i pun Merlin routerului , de unde stiu ce versiune am , ca la date imi arata doar ceva cifre 3.0.0.4.384_32799

    ---------- Post added 26-09-2018 at 10:06 ----------

    L.E. Am reusit sa-i pun Merlin , trebuie sa fie peste 384.5 , acum am 384.7 care cica e un beta..

  7. #27 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    asa arata acum
    Attached Images Attached Images 111.jpg

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iti recomand sa stai departe de beta-uri, unless you're a power user!
    Iei ultimul stable, chiar daca e un pic mai "vechi".
    Cat despre diferenta de viteza, fiind vorba de cablu, oricum nu o vei observa la consola (de exp.). La PC, asigura-te ca ai drivere de retea la zi, si fa si tu niste speedtest-uri pe providerul tau (daca e RDS, faci pe server RDS, daca e Vodafone, pe server Vodafone and so on). Si pune niste rezultate aici, sa vedem ce si cum. Acela e un router care ar trebui sa-ti dea peste 950Mbps la o conexiune Gigabit. Iar in retea locala, ar trebui sa-ti dea maximul posibil.

  9. #29 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Cand o sa am un desktop potent o sa pun si un test acum am ceva calculator de acum 10 ani.. pc ce nu era varf de gama la vremea aia si testul este ceva de genul 300-400 download si 400-450 upload , arhi suficient chiar si asa , desi pe hartie ar trebui sa fie mai spre 8-900 cam totul.

    Cert e ca asa aveam si inainte cu vechiul router, am vazut ca routerul asta are ceva optiune de QoS unde iti poti configura cam spre ce directie sa fie routerul : Gaming , Stream sau altele , ceea ce e destul de misto.

  10. #30 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Ok am un pc ok acum , asta este ce imi arata la Speed Test , deci , destul de bun
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai si nu esti multumit? Presupun ca ai abonament de 1000Mbps DL cu 500Mbps UL. Mai pui si tu niste pierderi, plus firewall/antivirus sau ce iti mai scaneaza pachetele, plus ce mai mananca browserul... si aia e. Vezi ca Ookla are aplicatie speciala (o iei de pe Speedtest.net) - aplicatia de obicei da mai bine decat direct din browser.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Live Streaming By kaoru in forum Jocuri PC
    Replies: 6 Last Post: 22-03-2022, 23:59
  2. Streaming de pe Wii U By apbaciu in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 2 Last Post: 20-01-2016, 09:00
  3. Recomandare router wifi pt. casa 250 mp. By Caponescu in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 11-06-2015, 20:38
  4. PS4 Streaming By flavi_us in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 6 Last Post: 02-05-2014, 13:55
  5. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts