Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Problema router router wireless

  1. #1 SP
    Senior Member consol3's Avatar

    Exclamation Problema router router wireless

    Am cumparat de curand un router wireless si nu il pot configura si m-am gandit sa va cer ajutorul...
    Problema e ca eu am conexiune DHCP, dynamic ip.Am facut tot ce scria in manualul de utilizare am cerut suport de la furnizorul de internet dar nu merge...nu am experienta in asa ceva pt. ca este primul meu router wireless.Din meniul de configurare care se dechide atunci cand scriu in "internet explorer" 192.168.1.1.
    Este vorba de routerul MSI RG54SE II

  2. #2 SP
    Member Catallin's Avatar
    Mai multe detalii daca vrei ajutor eficient

    In functie de conexiunea pe care o ai din meniul routerului alegi din droplist. De ex pentru RDS alegi PPPoE, bagi username si pass si cam aia e. In cazul tau alege tipul de conexiune DHCP si o sa te puna el automat sa introduci tot ce trebuie.

    M-am uitat de curios in manualul de utilizare si scrie la pagina 12 intreaga procedura si ai si screenshots:

    2. Dynamic IP
    If your broadband access is through a cable modem, select
    this option. Before using this setting, your computer
    should be registered on the ISP �s network.

  3. #3 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Deci voi incerca si altfel...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    consol3, ce provider de net ai ? In mod normal majoritatea providerilor ofera conexiune PPPoE. Server DHCP are routerul pentru reteaua ta interna, nu pentru WAN (conexiunea cu providerul). Daca nu te atingi de DHCP si il lasi pe automat, atunci el va asigna automat IP-uri tuturor deviceurilor pe care le vei conecta la el.

    Vezi ca by default mai toti providerii blocheaza conexiunea dupa MAC. Prin urmare cauta in setarile routerului, trebuie sa ai o optiune gen "Clone MAC" sau "Enter MAC manually" si scrie acolo MAC-ul pe care l-ai avut pe placa de retea sau routerul care ti-a functionat initial pe net. Daca nu ai o astfel de optiune, va trebui sa suni la provideri si sa le spui noul MAC al routerului. Bafta !

  5. #5 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Providerul meu de internet este Airbites,si le-am dat Mac-ul routerului in loc de cel al placii de retea.Stiu de optiunea clone Mac,dar mi-au spus ca mai bine e sa puna ei in server direct mac-ul router-ului.

    ---------- Post added 14-09-2009 at 06:27 PM ----------

    Am rezolvat problema
    Totul sa datorat unei greseli din fabrica mai exact a celui ce a lipit actipildul cu mac-ul router-ului dedesupt.
    Macul de pe spate se termina in in 7C si in setari se termina in 7D,asa ca am sunat providerul i-am dat noul mac si am rezolvat,cat ma pot oftica ...am stat doua zile cu netul de la orange
    Now back to ConsoleGames

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Of of... vezi, daca-ti clonai MAC-ul de la inceput cu vechea placa de retea... iti mergea de la inceput. Eu n-am folosit niciodata MAC-ul routerului

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema router By FPS Marius in forum Software
    Replies: 5 Last Post: 02-07-2011, 09:54
  2. Problema router By Walkman in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 07-09-2010, 15:43
  3. Problema router! By Mario in forum Hardware
    Replies: 10 Last Post: 05-02-2010, 12:25
  4. Problema router wireless Asus RT-G32 By k1du in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2009, 19:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts