Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 11 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 207

Thread: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #61 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Cand vad astea cu 8k, ma apuca toti dracii. Multi nu au nici tv-uri 4k si noi vorbim de gaming in 8k. Pe bune, oameni buni, chiar nu aveti ceva mai bun de facut cu banii?

    Revenind, si eu sunt tot fan Strix. Am avut un 970 si acum am un 1080 tot Strix. N-am ce le reprosa decat poate... pretul.

    Ps: si eu tot de un 3070 as fi interesat dar nu vad nimic pe net.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #62 SP
    Member dtancu's Avatar
    Muahaha, 8K gaming....
    Maine sunt pe felie ca uliul la ora 16h00, sa vedem ce prind. MonkY, merg pe sfatul tau cu Strix

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  3. #63 SP
    Admin MonkY's Avatar
    JohnnyUSA: man, altii cumpara masini de milioane de euro. Si eventual le busesc a doua zi. Daca isi permite cineva, de ce nu? O viata avem...

    dtancu: bafta man! Sa ne spui si noua cum e, ca poate ne bagam si noi la Credit Prima Placa Video.

  4. #64 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Da, daca isi permit, de ce nu? Nu contest.

    Totusi, mi se pare prea mult dar fiecare cu fetisurile lui


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #65 SP
    Member dtancu's Avatar
    Pana mea .....overclockers.co.uk a limitat toate vânzările la UK incepand de azi, adio placa.
    O sa încerc un amazon maine dar slabe sperante...

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nah belea cu 3090-ul, sa platesti dublu pentru 10-15% extra performanta: https://www.tomshardware.com/news/nv...limited-supply. Si asta in 4K gaming. Asta asa, ca tot se plangea cineva pe-aici ca are prea putin RAM pe 3080, si vrea mult mai mult. Uite ca totusi o tona de extra RAM (24GB vs 10GB), plus o tona de extra power usage, extra cores and stuff, nu-ti aduce prea mult cand vine vorba de gaming.

  7. #67 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Ca sa ne mai amuzam un pic, uite ca nu erau chiar toti boti

    Da, da, stiu.. A primit moca pentru reclama.

  8. #68 SP
    Member dtancu's Avatar
    Am luat-o, gata. Cu lupte. Incredibil, în UK la 10 sec s-au dat 632 buc.
    Aștept sa vad al catelea sunt dar am învins. Strix 3090 OC MonkY!!

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  9. #69 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nah belea cu 3090-ul, sa platesti dublu pentru 10-15% extra performanta: https://www.tomshardware.com/news/nv...limited-supply. Si asta in 4K gaming. Asta asa, ca tot se plangea cineva pe-aici ca are prea putin RAM pe 3080, si vrea mult mai mult. Uite ca totusi o tona de extra RAM (24GB vs 10GB), plus o tona de extra power usage, extra cores and stuff, nu-ti aduce prea mult cand vine vorba de gaming.
    Monky, eu cand m-am plans de putin VRAM, nu am zis ca RTX3090 e raspunsul. Imi mentin parerea, si uite ca se confirma, RTX3090 e un cashgrab ordinar la care din pacate consumatorul pune botul, cum o fac de altfel si cei cu preorder la console si in general vorbind, cam asta e tabloul consumer-ului de azi, arunca cu banul inainte, indiferent cat i se cere si ce i se ofera.

    Am comparat cei 10GB VRAM ai 3080-ului cu ce va veni AMD plus standardul setat de console, si deja e imiment un raspuns > RTX3080 20GB.

    Iata si un citat din review-ul romanilor de la lab501, referitor la 3090:

    "Uitandu-ne la performanta relativa, pastrand RTX 3080 ca si punct de referinta, ASUS GeForce RTX 3090 TUF Gaming este cu 6% mai performanta per total fata de RTX 3080, diferenta cea mai mare fiind inregistrata in 4K – 11%. De fapt, chiar Nvidia, pe site-ul GeForce.com spun acest lucru – “For 4K gaming, the GeForce RTX 3090 is about 10-15% faster on average than the GeForce RTX 3080”. Evident, pe masura ce rezolutia scade, diferenta de performanta se diminueaza, ajungand la 5%, atat pentru WQHD, cat si pentru Full HD."
    Vorbim de aproximativ 10% in plus fata de RTX3080, la un cost DUBLU.
    Mai mult, diferenta de performanta dintre 3080 si 3090 e mult mai mica fata de generatia anterioara (2080 vs 2080ti).

    Asta inseamna lipsa de concurenta si profit maxim pe umerii hoardelor care golesc rafturile.
    Nu mai zic ca deja m-am saturat cate comunicate de la Nvidia am vazut cum ca isi cer scuze deja pentru cantitatile limitate. Nota 10 pentru dept. de marketing. Cumparati, cumparati, cumparati, ca sigur se termina.

    Offtopic, si eu tot Cosmos II am.
    Doar mie mi se pare super outdated fata de trendul de azi, minimalist, tempered glass ?

  10. #70 SP
    Member dtancu's Avatar
    Cosmos II mi se pare carcasa adevărată, o fi părând ea ca un tanc dar crede-ma, mai bine asa decât tempered glass. A mea e C700M și e a doua, prima a ajuns țăndări tempered glass-ul ala, asta e replacement-ul.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  11. #71 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cosmin1088: lasand pretul deoparte (la urma urmei, cine isi permite, foarte bine, congrats), pe mine nu m-a interesat decat acel argument, cum ca placa video vine cu "doar" 10GB RAM, dar ea se tine foarte bine pe langa cea cu 24GB RAM. Si are un ratio al naibii de bun price/performance. Da, ca pe viitor Nvidia va imbunatati driverele, va optimiza folosirea acelui extra RAM, ca poate trecem la 8K DLSS sau alte nebunii care sa manance RAM in draci, asta e altceva. Dar eu sunt un om simplu, ma uit la rezultatele actuale si ma declar mai mult decat satisfacut de cei 10GB (mai ales ca eu am acum un 2070 Super cu "doar" 8GB RAM si nu am gasit inca nimic care sa-mi spuna "vezi ca nu mai ai RAM pe placa video").

    Pe de alta parte, trebuie tinut cont de faptul ca Nvidia si-a prezentat doar ale sale Founder's Editions. Nvidia nu e totusi mare producator de placi video, le scoate doar asa, in editie limitata, mai mult cred pentru a se da mari si a arata ce pot noile loc chip-uri. Iar in cazul de fata ei au decis ca 3080-ul Founder's Edition sa fie cu 10GB RAM. Celorlalti producatori insa nu le impune o limita... ba din contra, presupun ca esti constient ca Nvidia le da specificatiile si toate cele pentru ca ei sa poata folosi alte configuratii. Drept dovada, acum mai bine de o saptamana, a aparut lista cu cateva variante extra de la Gigabyte. Si acolo poti vedea clar ca au 3070 cu 16GB si 3080 cu 20GB. Deci vor exista custom configs, pentru cei care-si doresc mai mult RAM, cum ai fost tu. Ceea ce nu e rau deloc, e bine sa existe alternative. Desi personal, nu prea sunt fanul ideii ca un producator sa-mi ofere 40 de modele cu acelasi chipset. La ce piata mica e in Romania, o sa ajungi sa cumperi nu ce iti doresti tu, ci fix ce a vrut importatorul oficial sa aduca (pentru ca fii sigur ca nu va aduce toate cele 40 de modele, de la fiecare producator).

    Cat despre Cosmos II, e probabil outdated, dar la capitole unde nu am nevoie. De exp. da, nu are headere USB 3.1 Gen 2. Dar pentru asta am suficiente iesiri in spate. In rest, desi e carcasa pe care o am de prin 2012 (cea mai longeviva carcasa a mea, dealtfel - cred ca si cea mai scumpa), vreau sa-ti spun ca inca am coolerele de la HDD-uri si front care sunt cele ORIGINALE (mergand 24/7 in astia 8 ani). Pe restul le-am schimbat eu ca m-a mancat undeva sa trec pe Noctua, desi consider ca am platit de 3x mai mult decat fac cu adevarat acele ventilatoare... Cat despre plexiglass, nu cred ca ai sa vezi la mine asa ceva. La mine nu conteaza RGB and stuff la ce e prin PC, e sub birou... si isi ia foarte multe picioare. Vorba lui dtancu, daca era plexiglass, cred ca era spart de 20 de ori pana acum, mai ales ca PC-ul asta a trecut saracul prin niste mutari (de la bloc la casa in constructii), a trecut prin niste valuri de var, de lucrat la 50 de grade sau la 5-10 grade... Chiar ma gandeam la un moment dat sa o schimb, m-am uitat la alternative, si nu gasesc niciun motiv. As fi vrut carcasa si mai mare, dar deja nu ar mai incapea sub birou... so...

    P.S. Atasez si screenshot-ul cu variantele de la Gigabyte.
    Attached Images Attached Images nvidia_cards.jpg

  12. #72 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Problema 3090 e cum au marketat-o cei de la Nvidia. Nu e placa de gaming, si sigur nu e de 8k 60 in multe jocuri. E ptr content creators (care au nevoie de acei 24 GB). Chiar si Nvidia au spus asta (dupa mascarada cu 8k gaming). Dar si 3090 e un Quadro/Titan ciuntit, ptr ca i s-au taiat din anumite features ca sa nu concureze cu ele in unele aplicatii.

    Deci 3090 e ptr 2 categorii: content creators si cei care vor cea mai buna placa video de pe piata si nu ii intereseaza banii (sau ii intereseaza ptr ca nu sunt asa bogati dar vor cea mai tare placa ptr gaming in prezent chiar daca cu doar 10% mai buna decat un rtx 3080).

    Singurul "beneficiu" in gaming il vad in 4k, unde e diferenta cea mai mare fata de 3080. Dar si aici cu ce te ajuta daca ai cu doar 5 fps mai mult in unele situatii? Putem vorbi de faptul ca e future proof ca are 24Gb.Dar daca peste 2-3 ani ai 4080 la 700-800 dolari care il depaseste la performanta, si are si vreo 15 GB, deja e obsolete (ptr unu care isi permite sa o cumpere atunci).

    Hardware Unboxed a facut un test pe Doom Eternal sa vada cata memorie foloseste la 8k, si era 16 GB. Un alt reviewer a testat alt joc in 8k si folosea 11 GB. Deci daca vor sa bage 20 GB in 3080 ptr gaming ar fi overkill, si daca nu ptr gaming ar concura cu 3090.

    Cat despre 8k 60 si peste probabil vom avea in seria 5000. Heck, daca majoritatea pe steam au inca placi ptr 1080p, despre ce vorbim?

  13. #73 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Am si eu o intrebare ! Pe cand un laptop cu ampere graphics ?

  14. #74 SP
    Admin MonkY's Avatar
    JohnConstantine: uite, RonanN1 stiu ca vroia sa isi cumpere 3090, desi se joaca in 2K. Vrea 2K si 165FPS minim in orice. Eu i-am spus ca 3080-ul e suficient, dar el a spus ca "nu risca"... Si uite asa, mai face Nvidia niste banuti. Eu chiar as fi curios ce profit au cei de la Nvidia la un 3080, si ce profit au la un 3090.

    IsNotMe: Sorry, nu am auzit nimic. La naiba, eu inca nu stiu mai nimic despre 3070 (3060, 3065 sau ce altceva vor scoate) pentru desktops, daramite pt. notebooks...

  15. #75 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu e nici măcar vorba de 165 FPS. De exemplu RDR2 setat in ultra, pe ultrawide-ul meu 3440x1440 cu 2080ti nu tine 60 FPS constant. Un 3090 se pare ca tine spre 100 FPS.

  16. #76 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dtancu: Daca nu gresesc, 3440x1440 nu se incadreaza la 2K, nu? Nu e nici pe departe 4K (almost half the pixels), dar e departe de 2K (around double the pixels). Deci pentru el, in 2K ar trebui sa duca la 165FPS toate cele un 3080. Acum nah, habar n-am ce inseama "Ultra" la unele jocuri. Ca poti sa omori si mama placilor cu cine stie ce nebunii activate...

    Uita de 2080Ti... pana si un 3070 il bate. Cel putin in testele de pana acum.

  17. #77 SP
    Member dtancu's Avatar
    Asa e, e un fel de 3K...
    Un pic offtopic, am văzut unul acum pe YouTube care si-a pus un LG 48CX pe post de monitor la un RTX3080 și joaca Battlefield in 120 Hz. Daaaamn cum arata ecranul ala, dar mi-ar fi teama de burn-in.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  18. #78 SP
    Manager paul's Avatar
    RTX 3090 review:

  19. #79 SP
    Member dtancu's Avatar

  20. #80 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Ptr 3440x1440 ar tb, cel putin teoretic, sa fie rezultatele intre cele la 2k (1440p) si 4k.

    Ptr atat 3090 cat si 3080, cu cat cobori in rezolutie cu atat diferentele fata de generatia trecuta (sau 3090 vs 3080) sunt mai mici. Deci cele 2 placi sunt ptr cei care vor sa joace in 4k. Sau 3080 ptr cei ce vor 1440p high framerates.

    Cum diferenta intre 3090 si 3080 in 1440p e 6-7% in medie, sa platesti doua placi 3080 ptr asta e nebunie. La peste 144 fps, 10-15 fps in plus nu mai conteza. Iar sub 100 fps, 6-7% e si m putin. Mai bine faci un overclock la 3080 ptr cativa fps si call it a day. Si ramai cu cel putin 700 dolari in buzunar, pe care-i folosesti peste 2 ani ptr 4080 (care va fi mai puternic ca 3090).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 11 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-11-2017, 20:25
  2. Replies: 62 Last Post: 28-03-2014, 11:55
  3. Replies: 8 Last Post: 16-03-2014, 16:21
  4. GeForce ShadowPlay By RonanN1 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 31-10-2013, 18:56
  5. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts