Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 207

Thread: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PoisonRemedy View Post
    Imo deja s-a ajuns intr-un punct in care deja nu se poate vedea nicio diferenta, si daca este ceva oricum e asa de minuscul ca nici nu le observi cand te joci, numai daca stai sa analizezi.
    Stai un pic... Tie iti pare rau ca au evoluat si a scazut pretul atat de mult incat nu mai e nicio diferenta intre o placa de 499$ si una de 1000+$? Sau ca placa video de 699$ e dubla ca performante fata de cea care sarea de 1000$ (actually, la noi acel 1000$ era mai mult un 7500 RON)? Iar diferenta vizibila apare din faptul ca acum poti juca pe detalii Ultra, sau in 120FPS ceva ce inaintea nu puteai nici in High la 60FPS... De 3090 nici nu mai vorbim... la aceea daca nu observi diferente, e grav. Mai ales ca le observi la buzunar.

    Oricum eu cred ca 3090-ul l-au scos mai mult de show-off (sa nu lase loc AMD sa sara calul), 3080-ul fiind probabil the real 4K choice pt. majoritatea. Personal ma voi duce spre un 3070... chiar daca acum am un 2070 Super.

  2. #22 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Word, 3070 imi face si mie cu ochiul!
    Nvidia a scos cel mai bun raport calitate pret cu seria 3000, vă rog să mă contraziceți dacă puteți.

  3. #23 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Așteptată data de 28 octombrie și tragem atunci concluzia

  4. #24 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vine Amd cu alta bicicletă?

  5. #25 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Shots fired

  6. #26 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stai un pic... Tie iti pare rau ca au evoluat si a scazut pretul atat de mult incat nu mai e nicio diferenta intre o placa de 499$ si una de 1000+$? Sau ca placa video de 699$ e dubla ca performante fata de cea care sarea de 1000$ (actually, la noi acel 1000$ era mai mult un 7500 RON)? Iar diferenta vizibila apare din faptul ca acum poti juca pe detalii Ultra, sau in 120FPS ceva ce inaintea nu puteai nici in High la 60FPS... De 3090 nici nu mai vorbim... la aceea daca nu observi diferente, e grav. Mai ales ca le observi la buzunar.

    Oricum eu cred ca 3090-ul l-au scos mai mult de show-off (sa nu lase loc AMD sa sara calul), 3080-ul fiind probabil the real 4K choice pt. majoritatea. Personal ma voi duce spre un 3070... chiar daca acum am un 2070 Super.
    M-am referit doar la grafica, am uitat sa mentionez, iar de FPS si rezolutie nu imi pasa asa de mult, nu sunt ultra setting whore.

    Si pe mine m-ar tenta o placa video la 500 de coco dar eu folosesc laptop ca e mai confortabil, asa ca poate o sa apara un curand si laptopuri cu aceste placi video.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca grafica, deja tine mai mult de developeri si de designeri, decat de Nvidia sau AMD. Acum au la dispozitie mai multe unitati Tensor, Ray Tracing v2, DLSS mai bun/mai rapid, AI processing, etc... Toate astea la un loc pun la dispozitie celui care lucreaza la un joc, un headroom imens (fata de ce aveau pana acum). Cel mai bun exemplu este comparatia facuta in Nvidia Marbles. Daca nici in asta nu se vede diferenta, atunci da... probabil avem asteptari diferite.


  8. #28 SP
    One Man Army Cristy's Avatar

  9. #29 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  10. #30 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    O luam de la capat ! Q2 il jucam in software la vremea lui (n-aveam bani de 3dfx) in 640x480 si era jucabil dar se vedea pixelat , iar daca puneam pe 800x600/1024x768 se vedea superb dar nu mai era jucabil ! Deja Vu in 2020 ! 15fps sa faca diferenta dintre “playable” si “crap”!
    Attached Images Attached Images 63b65f63-16fd-4f7c-b3d3-76fc8bcf6efa.jpeg

  11. #31 SP
    Manager paul's Avatar
    Microsoft Flight Simulator: 4K: 2080 Ti v. 3080:

  12. #32 SP
    Member iionut's Avatar
    RTX 3080 apare la emag la un pret de 4499 de Ron, departe de cei $699 recomandati de Nvidia
    Link pentru cei care vor sa vada

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by iionut View Post
    RTX 3080 apare la emag la un pret de 4499 de Ron, departe de cei $699 recomandati de Nvidia
    Acela e pretul. In jur de 4000 RON. Cei 699$ sunt fara taxe (in US platesti taxe in functie de stat). Practic la noi cel mai simplu e sa transformi din 699$ in 699EUR, si sa adaugi TVA. Egal = 4050 RON. La eMag vad un Asus TUF la 4299. Close enough, I would say.

  14. #34 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Per Hardware Unboxed, diferenta intre 2080 si 3080 e mai mare in 4k (aprox 70% in medie) decat in 1440p (aprox 50% in medie). Ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca e placa ptr 4k in primul si primul rand (adica daca vrei sa tintesti 4k, ptr acest target in special). Asta ar face ca 3070 sa fie placa ptr 1440p (in ideea ca diferentele fata de 2070 sunt mai mari pe 1440p).


  15. #35 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Cam scumpicel daca implementarile basic sunt la ~4500 lei..
    Asta inseamna ca pentru placi cu custom PCB, gen Aorus Xtreme / Asus Strix / AMP! Extreme ma astept sa sara de 5000 lejer.
    Si sper sa nu avem vreun mining craze, ca atunci sa te tii la preturi si stocuri goale...

    Imi aduc aminte ca am luat GTX1080 Xtreme Gaming la 2800 lei, din magazin, 4 ani garantie, printre cele mai bune implementari de GTX1080 la vremea aceea.

    Nu toate statele US au taxe daca nu ma insel, si nu cred ca sunt la fel de mari ca TVA-ul nostru + conversia dolar-euro, plus adaosul comercial nesimtit.


    Cel mai bun review de pana acum l-am gasit la Kitguru, au comparatii foarte bune gen FPS per dollar si perf per watt, faptul ca 10GB VRAM nu sunt foarte future proof pentru 4K, etc. Merita citit.


    Sunt sigur ca odata ce se vor produce chipuri GDDR6X de 2GB, vom avea RTX3080 cu 20GB VRAM.
    Avand in vedere ca noua serie de console vine cu 16GB GDDR6, si vrem nu vrem, consolele dicteaza game developmentul, e absolut clar ca standardul va fi 16GB VRAM.

    Pana si RDNA2 se zvoneste ca va veni cu 12/16GB VRAM.

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    GTX1080 s-a lansat in 2016, cu RRP de $699. Ar trebui sa iei in calcul inflatia, pandemia, etc... Si tot poti sa iei linistit un 3070 care probabil va fi mai ieftina sau apropiat de pretul platit de tine pe 1080, dar cu diferente foarte mari de performanta. Sa nu mai vorbim cu TDP mai mic, consum mai mic, etc. Practic un upgrade foarte misto, in opinia mea (care voi trece de la 2070 Super la 3070).

    Daca mergem mai aproape, RTX2080 Ti era in jur de 7000 RON. Asa ca trecerea la un RTX 3080 la 4200 RON mi se pare chiar OK. Repet, eu nu pot decat sa laud Nvidia pentru ce a facut cu seria 3000. Restul tine de economie, inflatie... sau de cat de saraci suntem si cat ne permitem.

    Cat despre statele din US, pentru electronice toate au adaos. Plus cum ai zis tu conversia dolar-euro, plus taxele vamale, plus adaosul comercial (care poate fi nesimtit sau nu), plus TVA. La fel, nu are Nvidia vreo vina aici... asa merg lucrurile dintotdeauna. Dar daca vrei neaparat, poti oricand sa iti cumperi direct din US. Nu vei avea garantie aproape sigur, dar vei iesi un pic mai ieftin. Is it worth it? Your call...

    Referitor la RAM, si aici e un pic gresit. Tu spui ca au consolele 16GB RAM, dar nu iei in considerare ca acela e Shared RAM? Adica poate jocului ii trebuiesc 8GB, OS-ul vrea 1GB, din cei 16 de fapt raman 5 pentru GPU. Prin comparatie, eu pe PC am 128GB RAM, iar cei 8GB de pe al meu amarat de 2070 Super imi ajung chiar si pentru 2 x 4K si mai ramane si RAM liber. Cei de la Nvidia au spus foarte clar de ce 10GB:
    Shadow of the Tomb Raider, Assassin’s Creed Odyssey, Metro Exodus, Wolfenstein Youngblood, Gears of War 5, Borderlands 3 and Red Dead Redemption 2 running on a 3080 at 4k with Max settings (including any applicable high res texture packs) and RTX On, when the game supports it, you get in the range of 60-100fps and use anywhere from 4GB to 6GB of memory.
    Daca in 4K cu totul la maxim un joc mananca pana la 6GB RAM, de ce as vrea sa am 16? Eu prefer pretul mai bun decat sa platesc unused RAM. Ah, si sa nu uitam ca seria 3000 are si RTX IO, deci poate oricand elibera rapid memorie, in caz ca ar fi necesar.

    Iar daca vrei tu neaparat sa ai o TONA de RAM pe GPU, nu te opreste nimeni sa iei un 3090. Iti ajung 24GB GDDR6X?

    Cat despre ce va face AMD, mai bine nu mai zic nimic...

  17. #37 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Ampere a trecut pe un die shrink, e un nou proces de fabricatie si e firesc ca ei sa ofere pret mai mic si performanta mai mare fata de Turing.
    Tocmai treaba asta a impins propresul tehnologic de zeci de ani, si avem tehnologie din ce in ce mai performanta la preturi accesibile.
    E clar ca Samsung are yield-uri mult mai bune pe nodul asta. Sa nu credeti ca Nvidia face vreun charity sau pierde bani in momentul asta.
    Daca aveau concurenta, cu siguranta preturile erau mai competitive. Dar de ceva ani e un trend de a tot urca preturile, iar populatia le accepta, si aici nu ma refer doar la placi video.
    Nu condamn Nvidia pentru pretul final de la noi, dar e oarecum misleading sa auzi in toata presa ca RTX2080 e 699, si de fapt pretul finit pe care il dai e cu aprox. 50% mai mare!


    Legat de RAM, nu am zis ca 10GB VRAM sunt insuficienti acum, dar e de luat in calcul pentru cine doreste sa traga de placa asta mai mult de 2 ani.
    Eu am avut consum aproape de 8GB in cateva titluri pe GTX1080. Si e oarecum de porc sa lansezi 10GB VRAM, pana si 1080ti avea 11GB.
    Uite linkul Kitguru, repet, nu e o problema acum, dar e good to have, daca jocurile viitoare vor profita intradevar de capabilitatile PS5/XSX:
    https://www.kitguru.net/components/g...ion-review/24/
    Stiu ca VRAM-ul pe console e shared, dar acolo deja vorbim de alt mod de functionare fata de PC.

    DirectX o sa vina cu un set de instructiuni similare cu ce face PS5 cu SSD > VRAM offloading, eu cred ca vom vedea in anii urmatori un increase in VRAM si soft care sa profite de asta in alt mod fata de pana acum.

    RTX3090 nu este nimic altceva decat un cash grab ordinar marca Nvidia.
    L-au marketat ca pe noul Titan, doar ca de data asta la o productie suficienta sa ajunga la toata lumea, si, in premiera, au lasat AIB partners sa-l integreze.
    De fapt, este exact 3080ti caruia i-au marit pretul fata de pretul de lansare al 2080ti, desi sunt pe un die shrink nou si isi permiteau sa scada pretul (cum chipurile au facut-o cu 3080 vs 2080). Dar denumind-ul 3090, au reusit sa pacaleasca masele.

    Nu i-a obligat nimeni sa puna 24 chipuri de GDD6X pe placa aia. Puteau sa puna 12, sau 16, dar na, cum altfel sa justifici 1500 - 2000$ pe un 3090.

    Deja avem stiri in presa cu urmatorul Titan...

    Si-au calculat foarte bine preturile si e clar ca intre 3080 si 3090 au lasat un gol mare, care va fi umplut, probabil peste un an.




    Edit:

    Nu vreau sa para ca sunt hater, my money is on RTX3080, doar ca mi-as fi dorit mai mult VRAM.

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Nu vreau sa para ca sunt hater, my money is on RTX3080, doar ca mi-as fi dorit mai mult VRAM.
    No worries, nici nu am spus asta. Stiu, ne-am dori toti sa fie preturi mai mici, sa fie mai mult RAM, sa fie 2x faster. Eu unul ce sa mai zic, ca de-abia am facut upgrade-ul la 2070 Super? De aceiasi bani imi luam 3070-ul... dar, asta este. Macar sa ne bucuram de faptul ca scade pretul seriei 2000 si 1000. Asta cat se vor mai gasi in stoc.

    Mie de altceva imi este frica. Desi baietii au facut calculele si "nu prea merita", Ampere asta e al naibii de bun pe mining. Daca sar baietii pe ele, tare mi-e sa nu avem o situatie asemanatoare cu cea de anul trecut... si sa vedem stocuri epuizate si preturi crescute artificial... That would really suck!

  19. #39 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Si eu am facut upgrade la 2070 Super in toamna. Sunt curios de ce vrei sa faci update asa repede? E legat de munca? Desi e tentant 3070 ptr la anul, faptul ca il folosesc numai ptr jocuri imi tempereaza dorinta ptr o cheltuiala de 3000 lei. Nu mor cu 2070 Super in 1440p.

  20. #40 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Eu astept sa treaca craze-ul initial cu next gen consoles si la anul daca totul e ok voi face upgrade la 3070 si noul Ryzen. Banuiesc ca trebuie sa fac upgrade si la sursa caci o am de 550W. Oricum cand vom avea si DDR5 RAM = the bomb.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-11-2017, 20:25
  2. Replies: 62 Last Post: 28-03-2014, 11:55
  3. Replies: 8 Last Post: 16-03-2014, 16:21
  4. GeForce ShadowPlay By RonanN1 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 31-10-2013, 18:56
  5. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts