Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Modem Romtelecom + Router Wireless = ...

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Modem Romtelecom + Router Wireless = ...

    ...batai de cap.

    Situatia sta in felul urmator. Mi-am pus net de la Romtelecom (Clicknet) si cu el mi-a venit un modem/router Hauwei. In acesta intra un cablu de telfon si are un singur port Ethernet. Daca il bag direct in calculator merge netul fara probleme. Inconvenientul apare cand eu vreau sa bag cablul intr-un router wireless deoarece am desktop si laptop.

    Trebuie neaparat sa conectez si router-ul pt wireless.
    Am incercat din setarile modem-ului sa pun atat Bridged cat si Routing.

    A mers o singura data atat pe dekstop cat si pe wireless (30 de secunde), dar dupa gata. Nu stiu de ce. O alta problema ar fi ca am dificultati in a intra in interfata router-ului wirless. Cateodata e 192.168.1.1 cateodata e 192.168.1.2. Cateodata nu merge niciuna. Nu-mi pot explica. Pare sa mearga vreo 10-20 de secunde dupa ce dau restart la modem, dar dupa moare pur si simplu.

    Va rog daca aveti vreo sugestie, sunt dispus sa incerc orice. Desi dupa parerea mea de amator, am cam incercat tot posibilul.

  2. #2 SP
    Member Catallin's Avatar
    Vezi ca am facut mai demult pentru cineva un router si avea tot asa de la Romtelecom si a trebuit sa conectez firul din modem nu la WAN cum ar fi normal ci la primul port de LAN si a mers al naiba. Nu ma intreba de ce. Dupa adresa pe care o scrii la router ai Linksys? Daca da pune-i firmware Tomato, functioneaza mult mai bine. Sper sa te ajute cu ceva.

    Te salut.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am si eu o intrebare. De ce te chinui cu modem de la Romtelecom + extra router cand poti sa le ceri celor de la Romtelecom sa-ti dea router wireless. In felul acesta nu mai trebuie sa configurezi 2 device-uri, castigi spatiu, etc...

  4. #4 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Am si eu o intrebare. De ce te chinui cu modem de la Romtelecom + extra router cand poti sa le ceri celor de la Romtelecom sa-ti dea router wireless. In felul acesta nu mai trebuie sa configurezi 2 device-uri, castigi spatiu, etc...
    Prietene, EXACT in aceiasi pozitie eram si eu pana acum cateva luni. Era groaznic.
    Lucrez in IT dar sa faci *****ul ala de router de la click net sa mearga cum trebuie cu un router whireless(sau access point) e o provocare.
    M-am dus intro zi la aia de la click net si mi-am luat router-ul whireless de la ei. A fost vreo 250 de ron (scump, stiu) dar s-a meritat. Nici D-link-ul nu e asa de usor de folosit.
    Daca ai contractul nou cu ei poate reusesti sa faci cumva sa il primesti la reducere.
    Succes

  5. #5 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Mai incolo, pentru asta o sa si optez, dar momentan nu am banii necesari si de aceea am intrebat.

    @Catallin: am incercat si pe LAN, tot nu a mers.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema semnal modem wireless By SublimingSun in forum HiFi
    Replies: 12 Last Post: 27-04-2010, 13:01
  2. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts