Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: Sfaturi configuratie PC

  1. #1 SP
    Member CaNtO's Avatar

    Talking Sfaturi configuratie PC

    Sal all , as vrea sami cumpar un pc nou , puteti sami spuneti ce configuratie as putea sai fac ? sa ma ajunga in jur de 1000-1100 ron?

  2. #2 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Ce ai vrea Quad , Dual-core? La preţul ăsta ieşi mai bine la o configuraţie AMD cu placă video integrată.
    HDD ai? Sursă , carcasă?

  3. #3 SP
    Member CaNtO's Avatar
    Dual-core

  4. #4 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    HDD , sursă , carcasă ... ai astea?
    Din PC-ul actual nu păstrezi nimic.Nici măcar carcasa?

  5. #5 SP
    Member CaNtO's Avatar
    hdd intre 80-120 gb , carcasa nu conteaza (din punctul meu de vedere poate sa fie cea mai ieftina) , sursa nu stiu.

  6. #6 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Mă obligi să fac posturi cu toate că aş putea da edit, dar văd că nu observi.
    Din PC-ul actual nu păstrezi nimic.Nici măcar carcasa? DVD-RW [ROM] ai? E cam greu de �ncadrat �n 1100 cu tot cu carcasă şi/sau DVD.
    LE: Păi să văd ce placă video �ţi bag , 2GB ram DDR3 se mai poate pune o plăcuţă apoi. Procesor AMD x3 că e destul de ieftin şi bun. HDD e prea mică diferenţa de preţ 60-160
    PS: Mă �ncadrez �n 1500ron deci?
    PS 2: Ce monitor ai? Ce rezoluţie?
    LE: Nu merge HDD de laptop dec�t cu adaptoare speciale din ce ştiu eu.

  7. #7 SP
    Member CaNtO's Avatar
    pai am un pc stricat , as putea pastra carcasa si dvdromul , in rest as dori sa mil fac nou ,cel putin sai pun o placa video 512 mb,3gb ram ,procesor dual core,placa de baza cat de cat sa suporte configuratia,hdd 60 gb , crezi ca ma incadrez asa? oricum bugetul o sa se mai mareasca pana se termina sarbatorile cam 1500 ron.

    ---------- Post added 26-12-2009 at 11:12 PM ----------

    hdd 80 gb de la un laptop as putea sal folosesc ?

  8. #8 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu mi-am luat cu 1270ron procesor core-due [email protected], 4gb ram 1066mhz, placa de baza(nu ma pricep), placa video ati radeon hd 4850 1gb si carcasa+sursa 500wati.Am avut de la PC-ul vechi hdd de 250gb si dvd rw.Oricum ai zis ca ai 1500ron buget.

    LE: de la e-mag.

  9. #9 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Teo eu �n bugetul ăla �i bag quad că procesorul nu �l schimbă �n fiecare zi. De asta �l �ntreb toate astea să ştiu ce piese să-i mai bag. 4GB ram sunt destuli de mulţi pentru un user obişnuit. �n caz de ceva mai pune el apoi 2 GB şi nu mai are treabă.

  10. #10 SP
    Member CaNtO's Avatar
    Pai cam asa 1500 ron , monitor e vechi cam 8 ani SAMSUNG (atat scrie pe el ) nui stiu rezolutia, oricum monitorul nu-i prea important in acest moment , as dori sami fac doar unitatea si porma sa ma ocup de monitor si alte accesorii.

  11. #11 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu mi-am luat PC-ul in speranta sa ma joc pe el dar nu am terminat 3 jocuri.Daca nu ai TV pentru xbox, iti iei mai bine un monitor 24 pt xbox si PC si de restul iti iei o unitate mediocra.

  12. #12 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Andrei ideea era că �n funcţie de rezoluţia la monitor �ţi pot alege o placă video mai mult sau mai puţin bună [care pe rezoluţia ta va da randament bun].
    Acum 8 ani poate sa aiba şi 1024x768 sau 1280x1024.Eu �ţi pun o placă video care să "ducă" a 2 a variantă �n mai toate jocurile.
    LE: Nu cred că este relevant de unde sunt.

  13. #13 SP
    Member CaNtO's Avatar
    Catalin de unde esti?

    ---------- Post added 26-12-2009 at 11:36 PM ----------

    uite si date despre monitor:
    SyncMaster 755DFX,
    Diagonala:17 inchTub:Flat CRTRezolutie max.:1600x1200Rezolutie recomandata:1024x768 @ 85 HzDot pitch:0.2Frecventa orizontala:85 kHzFrecventa verticala:50-160 HzIntrari:15-pin mini D-SubOSD:
    Da

  14. #14 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Isi poate da cienva cu parerea despre aest PC?
    Am deja 2GB de Rami acasa,DVD-Rom-ul la fel,pe mine ma intereseaza mai mult daca se va potrivi placa video cu placa de baza,procesorul cu placa de baza,si daca sursa din carcasa este buna
    Rami ce ii am acasa au urmatoarele specificatii:
    Firma: Kingston
    800MHz
    2GB


    Si,este vreo cale prin care pot sa mai ieftinesc configuratia?
    Attached Images Attached Images untitled.jpg

  15. #15 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Zaktan unde-i pc-ul că eu nu-l văd?
    LE: Acum văd poza. Da sincer �ţi zic, dacă vrei să-l cumperi, nu se merită. Procesorul ăla , fie el şi quad e slăbuţ din ce am �nţeles şi la preţul ăla iei quaduri de la AMD care se compară cu Q9X00.Placa video e prea scumpă fată de c�t merită ea de fapt.Carcasă şi sursă separat.Sursa aia e o POCNITOARE.Sau vrei artificii de revelion?
    Zi-mi c�ţi bani ai Zaktan şi pentru ce că mă ocup şi de tine mai �ncolo.
    LE: Andrei cam la asta am ajuns. P�nă iei tu poate ajunge la un preţ mai apropiat de c�t ai tu. Procesorul aş putea să-l las pe ăsta sau Phenom x2 545 care şi ăla e un mini monstruleţ. Cum ţi se pare configuraţia actuală?

  16. #16 SP
    Member CaNtO's Avatar
    Catalin poti sami zici si mie configuratia la care te-ai gandit?Ms mult pt ajutor.

  17. #17 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Quote Originally Posted by Cătălin View Post
    Zaktan unde-i pc-ul că eu nu-l văd?
    LE: Acum văd poza. Da sincer �ţi zic , dacă vrei să-l cumperi , nu se merită. Procesorul ăla , fie el şi quad e slăbuţ din ce am �nţeles şi la preţul ăla iei quaduri de la AMD care se compară cu Q9X00. Placa video e prea scumpă fată de c�t merită ea de fapt. Carcasă şi sursă separat. Sursa aia e o POCNITOARE. Sau vrei artificii de revelion?
    Zi-mi c�ţi bani ai Zaktan şi pentru ce că mă ocup şi de tine mai �ncolo.
    Pai,bugetul ar fi de 1200/1300 Maxim, si ma intereseaza sa imi mearga GTA IV (Setarile Maxime), Batman Arkham Asylum (setarile maxime), Crysis(High/Very High)...
    Si inca ceva mai offtopic:
    La cati dintre voi va vine sa credeti ca Crysis mi-a mers pe PC-ul actual care are:
    Un amarat de AMD Athlon de 1,09 GHz
    512 MB Ram DDR1
    ATI MOBILITY FIRE GL T2"T2e AGP de 128 MB?


    Apropo,ca monitor am un LG Flatron L1752S.

    L.e. Crysis-ul era jucabil pana la un anumit punct

  18. #18 SP
    Member CaNtO's Avatar
    Catalin iti multumesc pentru ajutor , respect.

  19. #19 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Ai băgat acolo 2 jocuri foarte pretenţioase. De mers �ţi vor merge pe HIGH , dar cum �ţi vor merge ?
    Andrei nu ai pentru ce. Acum mai aşteaptă puţin nu da comanda acum că se vor mai ieftini componentele puţin şi te vei �ncadra exact �n buget [cel puţin aşa ar trebui].
    @Zaktan m-ai cam �nchis. Nu prea mă pot �ncadra �n 1300 cum ai vrut tu. Mă mai uit m�ine să văd ce pot să fac. Acum sunt şi destul de obosit şi probabil că asta e una din cauze.
    LE:Veşti bune Zaktan. �n 1500lei mă �ncadrez cu Phenom x4 �ţi arat m�ine ce şi cum. OK?

  20. #20 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Quote Originally Posted by Cătălin View Post
    Ai băgat acolo 2 jocuri foarte pretenţioase. De mers �ţi vor merge pe HIGH , dar cum �ţi vor merge ?
    Macar GTA IV sa imi mearga pe Medium combinat cu High
    De ex.:
    Draw Distance:
    Mare
    Texture:
    High
    Shadows:
    Medium
    Vreau sa scot pe putin 40 de FPS
    P.s. Bugetul se ridica la 1500 Lei
    L.e. Ok
    L.e. Daca poti sa te incadrezi cu inca un GB ram in 1500 Lei,ar fi bine
    Daca nu,se ridica la 1600 Lei

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Configuratie pentru media By Espiritus in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 03-02-2014, 17:47
  2. Configuratie Gaming By zazarSm in forum Hardware
    Replies: 38 Last Post: 12-10-2013, 16:16
  3. Replies: 6 Last Post: 31-01-2011, 23:09
  4. Recomandare configuratie By eXistenZ in forum Hardware
    Replies: 4 Last Post: 24-08-2009, 12:57
  5. Recomandare configuratie By zappoo in forum Hardware
    Replies: 14 Last Post: 18-08-2009, 18:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts