Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: DirectX 11

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    DirectX 11

    Vreau sa imi achizitionez cat mai curand o placa video cu DX11.Momentan am un HIS ATI Radeon 4850 1024mb.Mi-am aruncat un ochi la Sapphire ATI Radeon HD 5750 si am ramas impresiont de pret.
    Vreau sa imi spuneti va rog daca HD 5750 se comporta mai bine in jocuri, asta insemnand si fps-uri in plus.Tocmai am vazut pe youtube un filmulet cu o comparatie dintre DX10 si DX11 iar pe DX11 performantele cresteau cu pana la 35%.Nelamurirea mea este la pret, daca 5750 ar fi mai buna decat 4850 de ce este mai ieftina? ceva nu se leaga.

    Placa video HIS ATI Radeon 4850, 1024MB, DDR3, 256bit, Full HD 1080p, PCI-E H485Q1GH versus Placa video Sapphire ATI Radeon HD 5750, 1024MB, DDR5, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E 11164-03-20R


  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, daca ai consola/console... mi se par bani aruncati aiurea. Am trecut si eu prin perioade in care schimbam placa video la fiecare 6 luni. Thx God ca mi-am revenit si stau de cativa ani buni cu un 8800GTS 512. Daca exista vreun joc ce nu merge bine pe 8800GTS 512 inseamna ca e facut prost

    P.S. Daca totusi vrei DX11, eu iti recomand sa mai astepti si sa mergi pe nVidia. I always had problems with Ati

  3. #3 SP
    Member maniac360's Avatar
    Subscriu si eu 100% la ceea ce a zis Monky.

  4. #4 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sincer, daca ai consola/console... mi se par bani aruncati aiurea. Am trecut si eu prin perioade in care schimbam placa video la fiecare 6 luni. Thx God ca mi-am revenit si stau de cativa ani buni cu un 8800GTS 512. Daca exista vreun joc ce nu merge bine pe 8800GTS 512 inseamna ca e facut prost

    P.S. Daca totusi vrei DX11, eu iti recomand sa mai astepti si sa mergi pe nVidia. I always had problems with Ati
    Am si consolele Next-Gen dar unele jocuri arata foarte prost pe ele, trebuie sa recunoastem asta.Dupa felul in care se misca si arata un joc iti poate schimba foarte mult parerea despre el.Bioshock de exemplu, mi se pare jalnica versiunea de consola, are si acea optiune ''unlock fps'' care intr-adevar ii mareste fps-urile dar il face sa arata mai prost iar la scenele de actiune tot ii scad.Pe PC in schimb ai tot timpul 60 fpsuri, rezolutia care o vrei si grafica mult superioara plus ca toate jocurile noi au suport de gamepad X360.


    Are cineva de aici Ati Radeon 5750 sau imi poate raspunde la intrebarea de mai sus?

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Am si consolele Next-Gen dar unele jocuri arata foarte prost pe ele, trebuie sa recunoastem asta.Dupa felul in care se misca si arata un joc iti poate schimba foarte mult parerea despre el.Bioshock de exemplu, mi se pare jalnica versiunea de consola, are si acea optiune ''unlock fps'' care intr-adevar ii mareste fps-urile dar il face sa arata mai prost iar la scenele de actiune tot ii scad.Pe PC in schimb ai tot timpul 60 fpsuri, rezolutia care o vrei si grafica mult superioara plus ca toate jocurile noi au suport de gamepad X360.


    Are cineva de aici Ati Radeon 5750 sau imi poate raspunde la intrebarea de mai sus?
    graphics whore

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo: am si eu o mica intrebare. Daca grafica difera atat de mult pe PC la Bioshock, poti sa-mi explici si mie cum de a primit note mai bune pe Xbox 360 decat pe PC ? Sau macar de ce pe metacritic atat versiunea de PC cat si cea de Xbox 360 are media 96/100 ? E o intrebare retorica... dar daca vrei poti sa raspunzi

  7. #7 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Asta ar insemna ca un joc de WII ar trebuie sa ia numai note de 4?

    Ei stiu ce putere are consola si din aceasta cauza nu sunt severi cand vine vorba de grafica.Gandeste ca la un raport:
    PT/GF=x
    PC/GF=x

    PT=puterea consolei
    PC=puterea calculatorului
    GF=grafica jocului pe platforma respectiva.

    E logic ca la PC sa fie ''PC & GF'' mai ridicate decat pe consola.E normal sa dea acelasi x sau cel putin sa fie aproapiate la valoare (vezi Bayonetta unde sunt diferente dintre PS3 si X360, in cazul asta nu se schimba PT).
    Gandeste-te la Call of Duty 4 WII, are nota 8.5 si nici macar nu este HD.Ei sunt constienti ca nu poate nu mai mult si intervine acel raport.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Asta ar insemna ca un joc de WII ar trebuie sa ia numai note de 4?
    Say what? Aici era vorba de un joc identic pe ambele platforme (Xbox 360 si PC).

  9. #9 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Vrei sa spui ''identic la note'' ca diferenta dintre versiunea de PC si cea de Xbox360 e mare.

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu e acelasi gameplay?

    Cate jocuri stii tu cu gameplay identic pe cele 3 platforme (Wii, Xbox 360, PC) si care sa fie totusi atat de diferite.

  11. #11 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Nu e acelasi gameplay?

    Cate jocuri stii tu cu gameplay identic pe cele 3 platforme (Wii, Xbox 360, PC) si care sa fie totusi atat de diferite.
    Categoric NU.Mi se pare o diferenta mare dintre a rula cu 20-30 fpsuri plus fluctuatiile de rigoare date de inamici si a rula perfect in 60fps fara nicio scadere.

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu zic ca nu sunt diferente, dar pana la "categoric" mai e cale lunga. Un FPS dublu nu inseamna un gameplay de 2 ori mai bun

    In necunostinta mea framerate-ul peste 25 nu ajuta decat la realizarea unei fluente in miscare mult mai realista, de aici si dorinta de a rula jocuri in 60 de fps, pentru o calitate mai buna a imaginii in miscare. Gameplay-ul se poate altera doar la sacadari si ma indoiesc ca devine nejucabil la 20 fps. Ca va arata mai "urat" e altceva, dar jocul e la fel de bun.

    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    graphics whore
    Anyway, discutia trebuia sa inceteze aici. Restul e can-can.

  13. #13 SP
    Member Snake's Avatar
    Nu stiu de ce dar Teo mi se pare ca incepe sa aduca prea mult iz de "tphase". Fara sa am intentia de a jigni ii recomand cu placere astfel de discutii pe forumul despre computergames. Acolo se dezbat idei gen "Ai vazut mah cum arata zidul ala ?" si "Baaai, rupt tot. Am 460 FPS in Counterstrike !". Fara suparare, dar un joc bun nu e dat de FPS-uri, efecte care sa se apropie de realitate. Daca vreau realitate ma duc la un Airsoft sau Paintball. La un joc nu conteaza atat de mult cele 300 FPS-uri pe secunda la cat ruleaza jocul cat conteaza povestea, feelingul, muzica, imaginatia programatorilor. Eu unul vreau fantasy, nu realitate virtuala.

    Referitor la Bioshock, probabil ca in timp ce mie mi se ridica parul pe mana auzindu-l pe Ryan in difuzoare, Teo statea stressat ca nu are decat 31 FPS-uri. In timp ce eu incercam sa salvez o fragila Little Sister Teo se mira de ce peretii nu folosesc cine stie ce shadere si vertexi. Insa este doar o presupunere (bazata pe reactia lui de mai sus).

    Si revenind on-topic si eu iti recomand nVidia. Daca nu ma crezi, arunca o privire pe forumurile detinatorilor de Ati, suprasaturati de probleme cauzate de drivere, incompatibilitati cu anumite titluri. Bafta si iti doresc sa inveti sa traiesti jocurile (in special cele bune), nu sa le numeri FPS-urile !

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Daca vrei poveste, feeling special si muzica poti citi o carte si cu siguranta te va duce la o stare posibil mai ampla de fantasy decat un joc, iti recomand sa ai pe fundal muzica ambientala, te va relaxa foarte mult.

    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Fara suparare, dar un joc bun nu e dat de FPS-uri, efecte care sa se apropie de realitate
    Jocul e bun, dar daca are si aceste elemente imbinate perfect il poate face de 2 ori mai bun.

    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Bafta si iti doresc sa inveti sa traiesti jocurile (in special cele bune), nu sa le numeri FPS-urile !
    Jocurile speciale merita jucate si traite la maxim, de aceea 1/20 de jocuri aleg sa le joc pe computer.

    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Referitor la Bioshock, probabilca in timp ce mie mi se ridica parul pe mana auzindu-l pe Ryan in difuzoare, Teo statea stressat ca nu are decat 31 FPS-uri. In timp ce eu incercam sa salvez o fragila Little Sister Teo se mira de ce peretii nu folosesc cine stie ce shadere si vertexi.Insa este doar o presupunere !
    O presupunere proasta

  15. #15 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Din pacate nu prea sunt fan ATI ...dar eu am un BFG 8800 GT OC2 si nu e joc care sa nu mearga cu totu la maxim ,dar daca ai racheta de placa video fi sigur ca ai cu ce sa o hranesti ( ram / procesor ) ca altfel te trag in jos alea 2.

  16. #16 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Si mie imi merge cam tot la maxim dar nu in DX11, in Bioshock de exemplu nu se vad umbrele de la ziarele luate de vant si simt ca degeaba il joc.



    Am glumit.

  17. #17 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Eu am 2 x 8800 GT ... Si pot rula toate jocurile la maxim ... Placile DX11 nu isi merita inca banii..parerea mea. Plus eu am avut o groaza de probleme cu placile ATI .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 27-10-2015, 19:43
  2. Replies: 0 Last Post: 20-10-2011, 16:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts