Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 24 of 49 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 34 ... LastLast
Results 461 to 480 of 977

Thread: Probleme si solutii PC

  1. #461 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Quote Originally Posted by Master Jedi View Post
    LOL ce-i aia Palit ? Ia MSI Hawk, care e cel mai bun model GTX 560 de pe piata. Sa fim seriori. Hawk are frecventa de 950 stock iar jaful ala de palit are 732. MSI GeForce GTX 560 Ti Hawk 1GB DDR5 256-bit Placa video - PC Garage
    Ceva mai ieftin se poate?
    Asta :MSI GeForce GTX 560 Ti OC 1GB DDR5 256-bit Placa video - PC Garage
    sau asta: Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC 1GB DDR5 256-bit Placa video - PC Garage

  2. #462 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Ce face XMP?

  3. #463 SP
    Junior Member alin_e's Avatar
    @Psypc2: Odata activat profilul XMP, memoriile urca automat la 1600mhz.Neactivand acest profil, biosul va vedea memoriile la frecvente de 1066mhz sau 1333mhz.

  4. #464 SP
    Senior Member psypc2's Avatar
    Daca placa de baza suporta nativ 1600 mhz fara OC atunci n-ar trebui sa le vada la o frecventa mai mica ceea ce face XMP-ul inutil.

  5. #465 SP
    Junior Member alin_e's Avatar
    Asa am zis si eu la inceput,insa am avut surpriza ca o placa de baza cu chipset B75(care suporta nativ frecventa de 1600mhz) sa nu recunoasca memoriile de 1600mhz ,coborandu-le frecventele automat la 1333mhz.Totul s-a rezolvat,insa,dupa ce am activat XMP-ul.

  6. #466 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Care este diferenta dintre Intel Graphics 2000 si Intel Graphics 3000.Eu vreau sa-mi iau un i3,si vreau sa stiu care este diferenta dintre ce am spus mai devreme.Initial am optat pentru cel mai scump model i3,cel cu Intel Graphics 3000.Voi ce ziceti??

  7. #467 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Intel Graphics se refera la cipul grafic integrat in procesor, si normal ca cipul video integrat model 3000 este mai bun decat modelul 2000. Dar zicand acestea, cip-urile grafice intel integrate sunt de toata rusinea ca sa nu spun altfel, asa ca mai bine este sa ai o placa video dedicata, uitate doar la performanta procesorului acesta este sfatul meu. Adica memorie cache, si frecventa daca este vorba de a alege doar intre niste modele i3, eventual si niste bench-uri.

  8. #468 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Ok mai am o intrebare.Un I3 ar fi de ajuns in jocuri ,cu o placa video dedicata?Adica la jocuri noi sa duca maxim sau ultra cu fps-uri cat de cat decente??As vrea sa stiu pentru ca vreau sa-mi fac calculatorul sa ma tina mai mult de 3-4 ani cu procesorul asta.....
    L.E:Ce procesor AMD imi recomandai?

  9. #469 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Ok mai am o intrebare.Un I3 ar fi de ajuns in jocuri ,cu o placa video dedicata?Adica la jocuri noi sa duca maxim sau ultra cu fps-uri cat de cat decente??As vrea sa stiu pentru ca vreau sa-mi fac calculatorul sa ma tina mai mult de 3-4 ani cu procesorul asta.....
    L.E:Ce procesor AMD imi recomandai?
    Acum, daca pui un GTX 670 (de 680 sau 690 nici nu mai vorbesc), ai cel putin 4GB RAM, in principiu iti va duce orice joc la maxim. Insa, diferenta intre un i3 si i5 este atat de mica (ma refer la pret), incat e pacat. Diferenta foarte mare nu este data atat de cele 4 core-uri la i5 si 2 la i3, cat frecventa pt. turbo. De exp. un i5 2500K, desi el este default la 3.3Ghz se duce cu turbo pana la 3.7Ghz (si poate sta linistit acolo), pe cand un i3 la 3.1Ghz, acolo ramane (nu are turbo)... maxim 3.1Ghz. E adevarat ca ai mai putea overclocka i3-ul... dar, repet, pt. gaming eu zic ca un i5 este optim (daca vrei sa joci toate jocurile noi la maxim sau ultra).

  10. #470 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

  11. #471 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Asculta-l pe Monky daca tot cheltuesti asa mult atunci cumpara un i5 2500K este mai bun, si poate profita mai bine placa de baza alesa.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Acum, daca pui un GTX 670 (de 680 sau 690 nici nu mai vorbesc), ai cel putin 4GB RAM, in principiu iti va duce orice joc la maxim. Insa, diferenta intre un i3 si i5 este atat de mica (ma refer la pret), incat e pacat. Diferenta foarte mare nu este data atat de cele 4 core-uri la i5 si 2 la i3, cat frecventa pt. turbo. De exp. un i5 2500K, desi el este default la 3.3Ghz se duce cu turbo pana la 3.7Ghz (si poate sta linistit acolo), pe cand un i3 la 3.1Ghz, acolo ramane (nu are turbo)... maxim 3.1Ghz. E adevarat ca ai mai putea overclocka i3-ul... dar, repet, pt. gaming eu zic ca un i5 este optim (daca vrei sa joci toate jocurile noi la maxim sau ultra).
    Nu prea mai merge cu overclocking-ul la procesoarele intel noi, mai bine zis incepand de la sandy bridge, cu exceptia modelelor "K" desigur, asa ca daca se vrea OC trebuie un procesor deblocat, acelea ce contin K in denumire.

  12. #472 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Eu nu vreau sa le overclockez...am auzit ca mor mai repede daca sunt overclockate.

  13. #473 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Un procesor overclockat face fata ceva mai mult timp, uneori cresterea de performanta fiind destul de mare. Totusi, daca nu vrei OC, renunta la placa aia de baza, nu ai nevoie de Z68 daca nu faci OC.

  14. #474 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Atunci ce placa de baza imi recomandati?

  15. #475 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Eu nu vreau sa le overclockez...am auzit ca mor mai repede daca sunt overclockate.
    Depinde si cat de mult faci OC, unul asa lejer nu ai de ce sa-ti faci griji, zilele acestea sunt concepute mult mai bine procesoarele, eu fac OC pe procesoare de la primul meu calculator, si cu nici unul nu am avut probleme vreodata odata.

    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Atunci ce placa de baza imi recomandati?
    Si o placa de baza cu cipset B75 ar trebui sa ajunga, un asus sau gigabyte.

  16. #476 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Puțin ajutor? Vreau să știu de ce cablu am nevoie ca să:

    Bag 3 jack-uri p1040380.jpg �ntr-un singur slot. p1040382.jpg

    Este posibil?

  17. #477 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Eu nu vreau sa le overclockez...am auzit ca mor mai repede daca sunt overclockate.
    Te-ai gandit oare ca la i5 si i7, functia de Turbo Boost inseamna "overclock din fabrica"?
    Also, cred ca fac overclock de la K5 sau Pentium (nici nu mai stiu exact), si cu atentie, nu am reusit sa ard niciodata un procesor via overclock. Culmea e ca toate procesoarele pe care le-am vandut (eu facand upgrade), merg linistite si in ziua de azi (bine, sa fiu sincer, nu mai stiu nimic de acel K5)

    Din pacate, multi fac overclock si uita cu desavarsire sa investeasca in racire serioasa, carcasa cu airflow bun si o sursa stabila, placa de baza dedicata overclocking-ului.

  18. #478 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mask View Post
    Puțin ajutor? Vreau să știu de ce cablu am nevoie ca să:

    Bag 3 jack-uri Attachment 173103 �ntr-un singur slot. Attachment 173102

    Este posibil?
    Ce ai tu acolo in prima imagine este un stereo jack (si nu 3 jack-uri). In mod normal inputul respectiv nu cred ca e stereo in... asa ca probabil iti va trebui un adaptor. Poti gasi cabluri de genul acestuia:

    stereo-mono.jpg

    Sau poti gasi cabluri de genul acestuia (in caz ca de fapt nu ai decat audio mono si celalat e microfon):

    3.5mm-stereo-mini-jack-2-x-mono-plugs-lead-cable-1m-510-p.jpg

  19. #479 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Grr, nu am toate detaliile, prietena mea vrea să-și pună sistemul 5.1 la laptop, iar placa laptop-ului are doar un slot.

    Am găsit ceva, dar pare cam scump pentru un simplu splitter.
    Splitter audio universal cu 3 iesiri - Macally AUDIO3 | Accesorii Tablete | iPad, Galaxy Tab, Iconia Tab, Kindle, EEE Pad, PlayBook, Flyer, Xoom

  20. #480 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mask View Post
    Grr, nu am toate detaliile, prietena mea vrea să-și pună sistemul 5.1 la laptop, iar placa laptop-ului are doar un slot.

    Am găsit ceva, dar pare cam scump pentru un simplu splitter.
    Splitter audio universal cu 3 iesiri - Macally AUDIO3 | Accesorii Tablete | iPad, Galaxy Tab, Iconia Tab, Kindle, EEE Pad, PlayBook, Flyer, Xoom
    Aaa, pai zi asa (ca e altceva). In cazul asta, iti va trebui un convertor din 3 jack-uri mono in 1 jack stereo. Cam greu de gasit, pentru ca majoritatea sunt din 3 jack-uri mono in 2 rca-uri mono. Ceva de genul astuia: ADAPTOR JACK - RCA STEREO (INLOCUIESTE PLACA DE SUNET 5.1) - Okazii (66543524). Si din cele 2 rca-uri mono iei 2 cabluri de la rca la jack mono.

    Cu alte cuvinte adaptorul din imagine:

    21uswx0ehjl._ss500_.jpg

    si un cablu de la RCA-uri la jack:

    3.5mm_jack_to_rca_phono_cable__11893_zoom.jpg

    Problem solved!

    Convertorul din linkul tau nu te va ajuta... nu cred ca exista input jack pe PC cu 4. Acelea de obicei sunt pe telefoane (pentru telecomanda pe fir).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 24 of 49 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 34 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 644 Last Post: 31-08-2023, 13:32
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Solutii montare ps4 in masina By Dan123456 in forum Auto & Moto
    Replies: 1 Last Post: 16-06-2020, 00:53
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts