Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 49 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 ... LastLast
Results 541 to 560 of 977

Thread: Probleme si solutii PC

  1. #541 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiam unde sa postez si nu am vrut sa deschid un alt topic. Ceva pareri despre configuratie?

    PS: Nu apare placa video, dar asta e: http://www.alternate.nl/html/product...e=graphicscard
    Attached Images Attached Images captur-de-ecran-2013-04-10-la-16.33.09.png captur-de-ecran-2013-04-10-la-16.33.15.png

  2. #542 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci asa ar arata:

    Mouse am iar monitorul il iau din alta parte.
    Attached Images Attached Images captur-de-ecran-2013-04-10-la-18.34.20.png

  3. #543 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Nu are rost sa iti cumperi cooler pe i5 3570. Este foarte slabut in overclock. Iti sugerez sa iti pui un i5 3570K cu coolerul respectiv. Ai putea sa iti iei o placa video mai buna, gen GTX 660 Ti. 8 Gb RAM sunt arhi-suficienti, cu 16 Gb RAM doar daca faci editare. Dupa parerea mea, este un sistem bun si ar fi si mai bun daca pui un 3570K

    ---------- Post added 10-04-2013 at 06:24 PM ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Deci asa ar arata:

    Mouse am iar monitorul il iau din alta parte.
    Zi-mi un buget si iti spun cam cum mi-as face eu sistemul

  4. #544 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Problema este ca nu sunt in tara, si am alte preturi aici. Vreau sa ma incadrez in 900-1000 euro. La noi nici nu m-am uitat la preturi.

    Din cate am citit nu sunt diferente foarte mari intre 660 si 660TI. Merg pe idea ca intr-un an-doi mai bag un 660 care o sa fie ieftin si in felul asta nu fac acum o investitie prea mare. La RAM nu renunt. AM schimbat acum 3570 in 3570k, diferenta e de doar 10euro.

    Alte sugestii? La noi ar fi cu mult mai ieftin?

  5. #545 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Problema este ca nu sunt in tara, si am alte preturi aici. Vreau sa ma incadrez in 900-1000 euro. La noi nici nu m-am uitat la preturi.

    Din cate am citit nu sunt diferente foarte mari intre 660 si 660TI. Merg pe idea ca intr-un an-doi mai bag un 660 care o sa fie ieftin si in felul asta nu fac acum o investitie prea mare. La RAM nu renunt. AM schimbat acum 3570 in 3570k, diferenta e de doar 10euro.

    Alte sugestii? La noi ar fi cu mult mai ieftin?
    Pai dupa cum vad, e mai scump la noi. Uite o configuratie monster pe platforma AMD. FX-8350 este competitorul direct a lui i7. Problema este ca va consuma putin mai mult.
    Attached Images Attached Images snapshot_2013-04-10_203446.png

  6. #546 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci zici ca e ok ce am ales eu la banii astia? Am ajuns la 1129euro, dar numai tastatura si bluetooth sunt 85euro. Si cu procesorul i5 3570K.

    N-am mai asamblat un PC niciodata, dar m-am uitat la niste chestii pe youtube si m-as descurca, nu vreau sa mai dau 50euro pe asamblat. Mi-e frica doar ca nu cumva sa nu fie compatibile piesele intre ele, gen CPU cu motherboard si etc.

  7. #547 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Nu inteleg de ce iti trebuie tastatura Apple. Gasesti una la 25 euro super misto astfel, poti sa economisesti pentru asmablare ca nu e de jucat cu ea. Daca atingi cu degetele unsuroase procesorul, sau daca il pui gresit pe motherboard, poti sa zici adio! Si apropo, pentru a folosi coolerul trebuie sa aplici corect pasta termica, adica sa nu pui nici mai mult nici mai putin. Iti recomand sa iei niste periferice mai ieftine si sa platesti pentru asamblare pentru ca e posibil sa strici componentele.

    ---------- Post added 10-04-2013 at 07:25 PM ----------

    Placa de baza are socket 1155, deci merge cu procesorul tau. Mai departe, toate chestiile sunt ''universale'' ca si compatibilitate.

  8. #548 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Inteleg ce spui. Tastatura o vreau pentru ca o voi folosi si pentru Macbook, de aici si dorinta de a avea o singura tastatura care sa le faca pe toate. Am vazut astazi un tutorial de 2 ore pe youtube si chiar cred ca m-as descurca. Am vazut si chestia cu degetele unsuroase si pasta aplicata pe procesor, si din nou, m-as descurca.

    Pe mine ma preocupa in primul rand compatibilitatea pieselor si daca intradevar isi merita banii.

  9. #549 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Inteleg ce spui. Tastatura o vreau pentru ca o voi folosi si pentru Macbook, de aici si dorinta de a avea o singura tastatura care sa le faca pe toate. Am vazut astazi un tutorial de 2 ore pe youtube si chiar cred ca m-as descurca. Am vazut si chestia cu degetele unsuroase si pasta aplicata pe procesor, si din nou, m-as descurca.

    Pe mine ma preocupa in primul rand compatibilitatea pieselor si daca intradevar isi merita banii.
    De meritat, merita dar eu de banii aia as merge pe platforma AMD, cea pe care ti-am aratat-o. FX-8350 este ca un fel de frate geaman cu i7, are 8 cores, 4Ghz si este overclockable. I mean, are you crazy? AMD-ul nu mai este ca inainte, un fel de puppet pe langa Intel. Acum se bat cot la cot. Pot spune ca AMD-ul este un best-buy datorita raportului pret/calitate. Stai linistit ca se vor potrivi piesele

  10. #550 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu ce sa zic. Am tot auzit de povesti horror privind AMD in ultima vreme si nici nu m-am uitat la ei in ograda. Am mers fix pe Intel, atat ca CPU cat si la SSD.

    Despre asta vorbesti: AMD FX-8350 ?

    E mai ieftin decat 3570k

  11. #551 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Da, despre asta vorbesc. Am un calculator secundar acasa (aprox. 2.5 ani), care are un AMD Phenom x4 965 si pot spune ca nu regret la cat am dat pe el (400 lei, 3.4 Ghz Quad Core, rulez BF3 impreuna cu un 7770 la 60 FPS-uri). Deci pot spune ca au niste rapoarte de performanta foarte mari pentru pretul lor.

    Parerea mea este ca deocamdata SSD-ul este o ''fita''. Pana nu se mai ieftinesc, nu o sa ma ating de ele.

  12. #552 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pt gaming recomand AMD, nu mai e de lepădat, chiar daca unii au încă o părere proasta. Eu zic sa mergi pe AMD

  13. #553 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    M-am uitat acum la cateva, unii zic ca sunt tot pe acolo cele doua. Altii ca ar fi chiar peste unele i7 de la Intel. Nici nu stiu ce sa zic.

    Ipotetic vorbind, merge la configuratia aleasa de mine sa schimb doar procesorul fara sa mai schimb altceva? Adica pun AMD-ul in loc de Intel si gata?

  14. #554 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Care e dif de preţ dintre un sistem intel si unul amd?

  15. #555 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Pai trebuie sa schimbi placa de baza cu una care e pe socket AM3+ pentru a fi compatibile. Cred ca sunt mai ieftine decat 1155-ul tau

    ---------- Post added 10-04-2013 at 07:49 PM ----------

    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    Care e dif de preţ dintre un sistem intel si unul amd?
    La bugetul lui tudyniuz, cred ca se va cunoaste o diferenta.

  16. #556 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca se cunoaşte mergi pe AMD, depinde ce înseamnă acel se cunoaşte. Daca e o dif mica, desi nu cred ramai la intel. Dar cred ai vreo 2-300 euro diferenţă?

  17. #557 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    Daca se cunoaşte mergi pe AMD, depinde ce înseamnă acel se cunoaşte. Daca e o dif mica, desi nu cred ramai la intel. Dar cred ai ai vreo 2-300 euro diferenţă?
    Va iesi cu vreo 30-40 euro mai ieftin si performantele vor fi mai mari

  18. #558 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De asta ce zici ASUS M5A97 EVO R2.0 ?

    Cu asta ar ajunge la acelasi pret. Dar pot pune a doua placa video pe asta, nu?

    Sau asta: GIGABYTE GA-970A-D3 ?

  19. #559 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    De asta ce zici ASUS M5A97 EVO R2.0 ?

    Cu asta ar ajunge la acelasi pret. Dar pot pune a doua placa video pe asta, nu?
    Yep, poti pune doua placi. Exact placa asta ti-am pus-o si in configuratia mea.

  20. #560 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am vazut ca are SLI, dar am zis totusi sa intreb. As lua Gigabyte ca se se pupe mai bine cu placa video, ca diferenta e mica, doar 10 euro, nu fac nicio economie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 49 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 644 Last Post: 31-08-2023, 13:32
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Solutii montare ps4 in masina By Dan123456 in forum Auto & Moto
    Replies: 1 Last Post: 16-06-2020, 00:53
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts