Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 45 of 49 FirstFirst ... 35 43 44 45 46 47 ... LastLast
Results 881 to 900 of 977

Thread: Probleme si solutii PC

  1. #881 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Probleme si solutii PC

    sunt alte dimensiuni clar - ale mele sunt SFF ( small form factor ) insa sursa e normala se afla in fata carcasei e un design non standard

    practic nu e nimic taiat acolo exista un vent hole pe interior si eu am pus ventul in exterior

  2. #882 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Initial 16, daca e cazul 32gb. Probabil va fi cazul.

    Uite niste poze pentru tine ca tot m-ai rugat sa il mai arat
    Arata superb, astept sa vad cum arata si complet XD, motivul pentru care am intrebat de rami era ca sa stiu daca intradevar ai nevoie de mai multe core-uri cu adobe premier, dar cu 16-32 gb este suficient procesorul, Personal cred ca ai facut cea mai buna alegere dat find ca ai ales o carcasa small factor si te intereseaza si gaming-ul, desi in ziua de azi sunt mai multe jocuri ce suporta multicore majoritatea tot primele core-uri le solicita mai mult, si astfel cred ca inca in ziua de azi ajuta mai mult sa ai 4 core-uri puternice decat core-uri si thread-uri multiple cel putin in jocuri. Strict pentru editare video ajuta cat mai multe core-uri, dar depinde si cantitatea de rami folosita. Poftim un video in care Linus explica mai bine decat mine:


  3. #883 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu imi fac deloc griji vizavi de componentele pe care le vreau. Pentru workflow-ul meu e mai important sa am un PC pe care sa pot edita fara lag/hickups decat sa randez mai rapid, ala fiind de regula diferenta intre cores in programele amintite de mine. In 4K de exemplu laptopul imi cam face probleme si vechiul PC desi avea tot 4 cores (3570K) faptul ca nu avea hyperthreading il facea mai incet decat laptopul. Asadar, am luat-o de la zero

  4. #884 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    deci ti-ai luat ? cum e da si tu cu detaliile

  5. #885 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudy: daca nu faci overclock, mergi ca mine pe 6700. E mult mai rece si mai green. Normal, diferenta intre 130W (pe 6700K) si 65W (pe 6700). Ah, si e si mai ieftin...

    P.S. Extrem de dezamagit de DDR4... In afara de voltaj mai mic, nu prea ii vad avantajul. Degeaba e bandwith mare daca timpul de raspuns e dublu fata de DDR3. De exp. un DDR3 la 1800Mhz cu CL8 ii sufla in ceafa lui DDR4 la 2800 cu CL16... in multe teste il si bate...

  6. #886 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Fac overclock din start

    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    deci ti-ai luat ? cum e da si tu cu detaliile
    Azi primesc RAM, cooler de procesor si SSD. Sper saptamana viitoare sa primesc si procesorul. Inca nu il au in stoc pe site-ul de unde l-am cumparat si nu as renunta la comanda, a fost doar 370eur si primesc si 3 jocuri cadou, asa ca astept.

    Si ca tot e topic de troubleshooting, nu trebuia oare sa am in accesoriile de la carcasa sau sursa (ambele Corsair) si un adaptor molex -> fan 3pin? Ca nu am asa ceva si nu prea gasesc pe site-urile locale ce caut, au astia niste nume la prostii aici de te doare mintea.

  7. #887 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca faci overclock din start, pregateste-te de cooler serios. La 130W TDP, o sa ai de munca (in full load, desigur).

    Cat despre adaptor molex -> fan, nu exista asa ceva in niciun kit de carcasa sau sursa. De obicei astea vin ori cu coolerele, ori cu anumite ventilatoare sau controllere de ventilatoare.

    Intrebare: de ce ai pune un fan cu 3 pini pe un molex, cand il poti pune pe placa de baza si ii poti controla si turatia/voltajul, primi alerta daca s-a oprit sau e prea low, etc?

    P.S. SSD pe SATA is overrated. M.2 Rulez! Cam asa a dat la mine un Samsung 950 Pro pe M.2 x4 PCIe (momentan fara Rapid Cache - sper sa activeze si asta intr-un Samsung Magician mai nou). E cel de 256GB... cel de 512GB se duce si mai sus (ZOMG).
    Attached Images Attached Images 2016-01-02_095802-samsung-950-pro-m.2-crystaldiskmark.png

  8. #888 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De ce l-as pune pe molex? Simplu, am doar doua intrari in placa de baza pentru ventilatoare, carcasa are 3.

  9. #889 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu am primit cu ventilatoarele - am vreo 3-4 si nu le folosesc Daca ai 2 ventilatoare apropiate cauta mai bine un cablu Y pentru 3 pini e mult mai misto decat un cablu din ala molex -> 3pin, mai ales daca placa de baza are control al turatiei in software.

    Evident solutia cea mai buna este sa ai un fan controler separat cu posibilitatea de afisare a temperaturii.

  10. #890 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ai o poza cu cel in Y? Sa stiu ce caut, nu am loc de fan controler in carcasa si nu vreau nimic in afara ei.

    Asa ceva?
    Attached Images Attached Images screen-shot-2016-01-06-17.28.51.png screen-shot-2016-01-06-17.31.26.png

  11. #891 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    dap .. aia e

    http://www.amazon.co.uk/Akasa-AK-CBF...n+fan+splitter

    uite aici unul misto facut si de firma

  12. #892 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    De ce l-as pune pe molex? Simplu, am doar doua intrari in placa de baza pentru ventilatoare, carcasa are 3.
    Pai daca ti-ai luat MSI, ce sa-ti fac? Luai un Maximus VIII Gene (tot mATX) si aveai vreo 7 headere de FAN-uri pe placa, nu doar 2 sau 3...

    P.S. Ma mir ca inca nu m-a facut nimeni fanboy Asus, ca altfel am fost fanboy de toate

  13. #893 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    huoooo - Asus fanboy

  14. #894 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stiu MonkY, sursa trebuia Seasonic, memoria trebuia de la Kingston si tot asa. Stiu, dar de-al naibi si le-am luat pe care le-am vrut

    Acum nu stiu ce sa fac cu airflow-ul. Am scos cele doua ventilatoare din fata carcasei ca sa pun coolerul de CPU acolo si pe ele le-am mutat pe tavan. In felul asta cele de la CPU trag aer, cele din tavan il dau afara.

    Should be fine
    Attached Images Attached Images dsc01558.jpg

  15. #895 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    deci nu puteai sa pui ventilatoarele si apoi radiatoru ?
    configuratia ta fiind pull acum (daca inteleg eu bine)

  16. #896 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Era crima de pus, iar pe langa asta, pierdeam centimetri valorosi pentru GPU.

  17. #897 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Stiu MonkY, sursa trebuia Seasonic, memoria trebuia de la Kingston si tot asa.
    Neah, sursa trebuia Enermax sau Corsair, iar memoria trebuia Corsair, si tot asa...
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Stiu, dar de-al naibi si le-am luat pe care le-am vrut
    Stai man linistit, ca sunt alegerile tale... eu recomandam pe-aici sa nu mai faca si altii aceleasi greseli
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acum nu stiu ce sa fac cu airflow-ul. Am scos cele doua ventilatoare din fata carcasei ca sa pun coolerul de CPU acolo si pe ele le-am mutat pe tavan. In felul asta cele de la CPU trag aer, cele din tavan il dau afara.
    La multe din sistemele mini, micro, nano si whatever (adica astea compacte), datorita cablaraei si a spatiului redus, cateodata e recomandat sa folosesti "positive pressure". Adica sa pui toate ventilatoarele sa traga aer, si lasi pe undeva spatiu cat sa elibereze aerul. In felul acesta nu mai trebuie sa ai un airflow directional... se formeaza o presiune care impinge aerul in afara carcasei.

    Asa cum zici tu ca le-ai pus, ai airflow doar pe zona CPU-ului... daca le lasi asa cum au fost initial pe carcasa, ar trebui sa ai temperaturi si airflow mai ok in toata carcasa... Nu degeaba le-au pus cei de la Corsair acolo. Eventual mai pui inca doua ventilatoare, sau chiar 4.

    Eu sunt curios ce cooler ai luat pt. acest mini sistem in care sa faci overclock la un 6700K. La un voltaj decent de 1.35V, 6700K-ul pe un cooler ok-ish sare la 90 de grade instant in full load (prin comparatie un 6700 pe acelasi cooler la 1.35V se duce in maxim 70-72 grade)... Ai grija cu temperaturile astea, ca de bine nu sunt - eu am dar Skip la 6700K tocmai dupa ce l-am vazut cum fierbe intr-o mega carcasa cu un NH-D15. Da, procesorul nu se va arde ci aproape sigur va intra in throttling sau se va opri, dar placii de baza cu siguranta nu-i va prii. Bafta!

  18. #898 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Problema a fost faptul ca in carcasa asta intra doar sisteme pe apa. Cu exceptia coolerelor stock si inca 1-2 modele slabe pe aer nu intra nimic. Am avut in plan sa stau cu procesorul la 4,5ghz, daca nu se poate asta este. Bump-ul stock fata de 6700 e indeajuns incat sa justifice diferenta de 20€ pentru mine.

    Merci de sfaturile pentru airflow. Cum radiatorul coolerului nu merge montat decat in fata carcasei, nu am avut incotro cu pozitionarea. Mi s-a sugerat sa pun cele doua ventilatoare ale coolerului in fata radiatorului cu push, lasand inca doua in tavan. Loc pentru cate spui tu nu este, am insa beneficiul unei carcase dual chamber care va fi destul de curata zic eu in camera principala.

  19. #899 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Buna seara! Am achizitionat un hdd extern Samsung M3 1TB, problema este ca nu apare in My- Computer(detin xp sp3), nici la Disk Management.Apare doar la Harware-Device Manager, dar nu pot accesa nici o informatie.L-am incercat la un tv si blu ray Samsung, nici acolo nu mi l-a vazut.Aveti ceva solutii sau ma grabesc sa-i dau retur. Va multumesc anticipat!

  20. #900 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    nu te stresa prea tare - poate sa fie de la mai multe:

    - cablu defect
    - interfata defecta
    - hdd defect

    etc ... du-l inapoi si ia altul

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 45 of 49 FirstFirst ... 35 43 44 45 46 47 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 644 Last Post: 31-08-2023, 13:32
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Solutii montare ps4 in masina By Dan123456 in forum Auto & Moto
    Replies: 1 Last Post: 16-06-2020, 00:53
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts