Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Sfat achizitionare PC

  1. #1 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar

    Sfat achizitionare PC

    Guyz , i need some help . My dear father m-a rugat sa-i gasesc un calculator , pentru ca cel vechi nu mai face fata . As dori si eu niste sugestii , avand in vedere procesoarele i de la Intel , o placa video decenta , nu cine stie ce , calculatorul fiind folosit pentru internet , ceva filme , si putine jocuri , care oricum nu cer prea mult . Ideea e ca vrea Windows 7 pe el , asa ca astept niste sugestii in jurul a 2000 de RON . Thx in advance !

    PS : Fara monitor ..

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca poti merge pe un i3 sau i5 (cu GPU incorporat) cu 2GB RAM, o placa de baza decenta, un hdd de 1TB de 7200RPM (no Green !), si iesi mult mai ieftin. Iar daca vezi ca nu face fata placa video, cu banii ramasi pui o placa video mai serioasa... Bafta !

  3. #3 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Merci pentru sfaturi , dar m-ar ajuta mai mult o configuratie reala .. un link ceva de wishlist , daca nu cer prea mult . Nu de alta , dar nu ma prea pricep ...

  4. #4 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    "BZ-33-NOX" - Wishlist la PC Garage

    procesor bun, placa video mai mult decat decenta.

  5. #5 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    In loc de evga la placa video ai putea sa mergi pe BFG si in loc de Muskin sa iei GeIL

    Sa nu iei samsung ca HDD ca se incinge in draci.
    Si nu recom ...daca nu ma insel se dau sursele alea odata cu carcasele recom / raidmax
    Attached Images Attached Images 12314.jpg

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    "BZ-33-NOX" - Wishlist la PC Garage

    procesor bun, placa video mai mult decat decenta.
    Superba configuratia ! Proc AMD, Mobo MSI, HDD Samsung, Sursa RECOM, etc... EXACT ceea ce eu as pune pe lista NOT RECOMMENDED ! Mai puneti astfel de wishlist-uri, ca sa stie lumea de ce sa se fereasca...

  7. #7 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    m-am luat dupa comentariile de acolo.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ti-am incercat si eu niste configuratii. Prima maximizata cu placa video onboard (cu posibilitate de upgrade mai mare, din cauza socketului, plus ddr3), iar a doua pe 775 cu ddr2. Mai departe, tu decizi
    Attached Images Attached Images 2010-04-28_204203.png 2010-04-28_210259.png

  9. #9 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Monky , am mai negociat cu el si e dispus sa mai dea inca 5-6 sute de ron .. deci 2600 in total ... Crezi ca se poate un i5 si 3-4 gb de ram ?
    Ma refer la prima poza , pt ca mi se pare cel mai ok asa ..

  10. #10 SP
    Member Alex De Large's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ti-am incercat si eu niste configuratii. Prima maximizata cu placa video onboard (cu posibilitate de upgrade mai mare, din cauza socketului, plus ddr3), iar a doua pe 775 cu ddr2. Mai departe, tu decizi
    Subscriu la configuratia lui MonkY cu Core i3, aveam acelasi lucru in minte, dar nu sunt asa incantat de sursele Chieftec, au avut vremuri bune ele dar astazi parca nu mai sunt ce au fost. RAM-ii sunt prea scumpi, desi sunt fan Corsair, la banii aia mai pui un pic si iei 4 GB DDR3 de la alta marca. Plus ca sunt bani aruncati sa iei RAM DDR3 la 1600 MHz, doar Core i7 860/870 le ruleaza la viteza aia fara overclock, 1333 MHz cu latente mici (7-7-7-21) sunt suficienti.

    A pomenit cineva sursa Recom mai devreme, pot recomanda calduros, am facut multe calculatoare cu ele si nu au fost probleme, sunt intr-o liga superioara la Raidmax, Powerlink, Premier & co.

    Si daca zici ca iti poti permite 2600 RON, ia-ti 4 GB DDR3 si o placa video (Nvidia GTS 250, ATi 56xx sau mai sus) din diferenta si ai parte de un PC foarte bun. Eventual o sursa de marca cu renume: Enermax, Coolermaster, Seasonic, Antec.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Studentul View Post
    Monky , am mai negociat cu el si e dispus sa mai dea inca 5-6 sute de ron .. deci 2600 in total ... Crezi ca se poate un i5 si 3-4 gb de ram ?
    Ma refer la prima poza , pt ca mi se pare cel mai ok asa ..
    Cu 2600 RON, e pacat sa faci doar cu placa video onboard. O sa incerc sa fac o reconfigurare pt. 2600 RON si postez aici.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite si ce a iesit la 2600 RON. Pt. inca 50 RON or so, poti sa iei GT240 cu DDR5 (un extra de 10-15% in jocuri). Sursa, daca alegi altceva, mergi pe ventilator de 120mm, pt. ca cele de 80/92 sunt mult prea zgomotoase (cel putin pt. mine). In plus cele de 120 au avantajul ca trag aer cald din zona CPU-ului.
    Attached Images Attached Images 2010-04-29_184902.png

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    P.S. Sistemul e foarte ok si pt. overclock, insa pt. asta iti recomand sa iei coolere de carcasa (inclusiv pt. "optionale") si un cooler mai serios pt. procesor. Pt. low budget asta: Arctic Cooling Freezer 7 Pro rev. 2 Cooler - PC Garage iar pt. buget mai serios asta: Noctua NH-U9B SE2 Cooler - PC Garage

  14. #14 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Recomandarea mea (bun de overclocking (poate totusi ar trebui un cooler mai bun atunci nu cel stock), bun pentru planuri de upgrade-uri pe viitor si Quad core):
    Attached Images Attached Images untitled-3.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sfat achizitionare aparat foto mirrorless By AlanPoe in forum Foto & Video
    Replies: 3 Last Post: 20-11-2013, 17:56
  2. Sfat achizitionare ps3 . By afganistanu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 17-11-2011, 11:23
  3. Sfat achizitionare Ps3 Sau Xbox 360 By afganistanu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 12 Last Post: 17-10-2011, 21:55
  4. Sfat achizitionare ps3 By grama.leonard in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 67 Last Post: 22-05-2011, 22:29
  5. Sfat achizitionare PC By Zaktan in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2010, 19:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts