Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Cine are overclockat procesorul sa posteze aici !

  1. #1 SP
    Junior Member Kramer's Avatar

    Cine are overclockat procesorul sa posteze aici !

    Latente 5-5-5-15-2T - 2.10v voltaj RAM , 1.50v voltaj CPU , 1.60v voltaj NB si 1.40v voltaj FSB Termination Voltage.
    Placa de baza ma limiteaza cel mai mult,probabil pe una mai buna as reusi sa obtin 4 Ghz .
    Attached Images Attached Images 349555515148vms1.jpg

  2. #2 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Modest de la 3.2G la 3.5G ... e timpul sa treci pe C2D
    Btw de curiozitate de cooler ai pe Piscotul ala de sta in full load la numai 46c ? pe caldurile astea trebuia sa explodeze

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu deja l-am dus mai jos... preferand sa scad voltajele (ca nah, e vara si se incalzeste puradelul):

    Core2Duo [email protected] cu memoriile la 1066Mhz 5-5-5-15 (deci nimic fancy). Pentru voltaje, check the screenshot.
    Attached Images Attached Images 2008-08-07_210254.jpg

  4. #4 SP
    Junior Member Kramer's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    Modest de la 3.2G la 3.5G ... e timpul sa treci pe C2D
    Btw de curiozitate de cooler ai pe Piscotul ala de sta in full load la numai 46c ? pe caldurile astea trebuia sa explodeze
    AC Freezer 7 Pro.
    E o poveste intreaga cu OC-ul asta,i-am dat 1.65v si am reusit 3.73 Ghz,evident instabil.Se pare ca placa de baza ma limiteaza,nu vrea nici cum FSB mai mare de 219 Mhz.Am mai reusit un 3.52 Ghz(FSB220) cu voltaj 1.6v.
    Ar fi timpul pentru upgrade,insa Prescott-ul asta sta in compania unui Sapphire HD3650 DDR3 si a unui Fujitsu Siemens de 19" - 1280 x 1024 .Acestea sunt acompaniate de 2 x 512 MB Kingmax DDR2 4-4-4-9-2T.Iar combinatia asta,duce orice joc ce vreau eu sa-l joc - e adevarat,nici nu tin la FPS-uri multe si detalii inalte,eu pot juca si la 20 FPS,iar pentru cerintele astea,P4+HD3650+1 GB DDR2 sunt exact ce imi trebuie .

  5. #5 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Nu sunt impatimpit al OC-ului dar am prins bani in mana si mi-am luat un Phenom II 940 x4, si totodata un cooler zalman modelul CNPS 9700NT. Mai sus de atat nici nu imi doresc sa ma duc deoarece mi-e frica, si nici nu am nevoie, ba chiar pe frecventa stock sunt multumit .
    Attached Images Attached Images screen012.jpg

  6. #6 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    eeee wazzup doc' ? mai sus de atit cit ? sa vedem daca am focusat bine timbrul de mai sus ! (btw vezi ca se ataseaza in alt mod poza) 4321.5MHz de la 3.0GHz ? are you kidding me ? pe AMD ai cistigat 1.3GHz din overclock .. eu zic sa dai petrecere si sa pui niste poze full load/idle cu temperaturi sa ne dumirim ce sa intimplat acolo, ahh si la mainboard si memorii ?

  7. #7 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    My rig :
    Mainboard : Gigabyte MA790GP DS4H
    Memory : 4 Giga zeppellin dual channel kit 667 mhz
    GPU:2 Atis Radeon HD 4870 512mb both in crossfirex
    Power suply: Corsair 620 HX
    HDD: WD 1tb 7200 rpm 16 mb buffer caviar black
    OS: Windows XP Proffesional (modificat sa arate ca Media Center )

    Stiu ca ramii sunt prastie da ii aveam de dinainte. Oricum nu o sa mai fac nici un upgrade mult timp deoarece folosesc Pc-ul doar in aplicatii office si ma mai joc cate ceva cand am timp, dar nu foarte mult. Temperaturi .. pai aia de deasupra a fost in idle .. l-am lasat o noapte intreaga aprins, sa vad daca ramane stabil, si oricum nu sunt adept al oc-ului cum am mai zis si nici nu ma intereseaza scoruri mari in fel si fel de benchmark-uri. Scuze ca nu am atasat poza dar sunt obisnuit cu tag-uri. Ram, gpu , si motherboard`u, aste nu doresc sa le overclockez , am vrut sa vad doar daca ramane stabil procesorul, si daca ma crezi sau nu e prima oara cand am overclock-at un procesor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cine are nevoie de Photoshop? By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 2 Last Post: 14-04-2012, 01:00
  2. Replies: 2 Last Post: 02-09-2008, 11:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts