Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Recomandare Laptop

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Recomandare Laptop

    Cum imi doream un MacBook si se pare ca toate caile de al lua la un pret rezonabil din US dispar si nu sunt dispus sa dau 47-49 mil in EU sau Romania sunt nevoit sa caut un alt laptop.

    Pretul maxim sa fie undeva la 35-36 milioane si neaparat mai mult de 2gb ram. Restul nu prea conteaza.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In banii aia, cu 4GB RAM, asa ceva: Laptop Asus M50VC-AS006 Intel Core2 Duo P7350 2.0GHz, 4GB, 320GB M50VC-AS006 sau asa: Laptop Acer AS5930G-734G32Mn Core2 Duo P7350, 4GB, 320GB, Linux LX.AQ30C.005 Mai repede cauti unul cu 2GB RAM (upgradabil la 4) si iti pui tu.

    Sincer, de ce iti trebuie 4GB RAM pe un notebook, nu stiu. Pe langa ca nu vei folosi 4GB RAM decat daca vei pune Vista sau XP pe 64bits (cu probleme de compatibilitate)... altfel vei avea doar 3-3.2GB folosibili... deci pe langa asta, inseamna consum mult mai mare. Daca la un desktop nu se observa, acei extra 2GB pot insemna prea mult consum pt. un notebook. Parca mai bine mergi pe ceva de genul asta: Laptop Toshiba Satellite A200-23W, Core2 Duo T7500P 2.2GHz, 2GB, 2x200GB PSAE6E-0DP036G3 ... oricum optiuni sunt gramada. Mai bine ai spune ce te intereseaza. Autonomie mare, placa grafica, hdd-uri rapide/raid, ecran de cat sa fie, etc... altfel, e ca si cand ai cauta acul in carul cu fan

  3. #3 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    de cand am inceput sa folosesc lenovo la servici , nu as mai putea recomanda altceva , preturile insa nu sunt prea prietenoase

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Ce spuneti de asta?
    Laptop HP Pavilion dv5-1111en Turion X2 Ultra Dual-Core ZM-82 2.2Ghz, 3GB, 320GB, Win Vista Home Premium FV674EA#ABB

    Imi place foarte mult configuratia si imi place si pretul de doar 2800


    Ma intereseaza un laptop micut (13.3 maxim 15.4) autonomie asa si asa (nu il voi folosi f mult pe baterie, unde am de gand sa il fol am mereu prize) si vreu RAM pentru diferitele programe pe care voi fi in viitor nevoit sa le rulez. Placa grafica nu prea conteaza.

  5. #5 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    950 eu m-a costat mac-ul, nou nout sigilat si cu factura... daca vrei neaparat mac, gasesti

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Eu vreau modelul nou care in afara de apple.ro nu se gaseste nicaieri.

    http://store.apple.ro/IMC-Apple-Stor...ro_macbook_new

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    de cand am inceput sa folosesc lenovo la servici , nu as mai putea recomanda altceva , preturile insa nu sunt prea prietenoase
    Hehe, normal... Lenovo = IBM.
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    Ce spuneti de asta?
    Laptop HP Pavilion dv5-1111en Turion X2 Ultra Dual-Core ZM-82 2.2Ghz, 3GB, 320GB, Win Vista Home Premium FV674EA#ABB

    Imi place foarte mult configuratia si imi place si pretul de doar 2800
    Fugi de AMD pe notebooks as fast as possible. Eu unul nici nu mai accept AMD-uri notebook la service. Mi s-a acrit de probleme "din senin".

    Cat despre faptul ca vrei mai mic, mai ieftin (initial ai zis 35-36 milioane, dupa care ai zis de 28-29 milioane ca ar fi ok)... atunci trebuie sa renunti la Toshiba & Co... si sa te uiti la Acer, Benq, Fujitsu. Uite de exp. asta: Laptop Acer Aspire 2930-733G25Mn Intel Core2Duo P7350 2.0GHz, 3GB, 250GB, Win Vista Home Premium LX.APY0X.071 care este la 15.4" si asta la 12.1" Laptop Acer TravelMate TM6292-102G16N, Core2Duo T7100, 2GB, 160GB, Win Vista Business LX.TG60Z.036 Autonomie vs. diagonala, la 2900 RON or so. Bafta !

  8. #8 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Am spus maxim 35 milioane dar gasind ceva la 28 am zis ok.
    La primul link ai spus ca e 15.4" dar e tot de 12.1. Nu vreau chiar asa mic. Ma gandeam la un 13.3 sau 15.4 dar inca nu stiu daca se merita unu asa mic.

    Deci sa ma uit la laptopuri cu INTEL si anume core2 duo?

  9. #9 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    mai bobby... ori vrei macbook, ori vrei ceva de fitze... adica sa dau nu stiu cate milione in plus doar pentru carcasa de aluminiu, ecran cu rama neagra si taste negre, deja mi se pare deplasat... am vrut mac pentru optimizarea de care are parte si pentru portabilitate... daca tu il vrei pentru imagine, asta este altceva... dar iti spun sigur; atata timp cat tu esti chitit pe un mac, nici un notebook de alta natie nu te va multumi

  10. #10 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Nu am spus ptr fite. Am spus ca din moment ce fac o investitie de ce s-o n-o fac pentru viitor? Din moment ce a aparut un model nou pe care as fi putut sa il iau la aceeasi bani cat e in tara acela vechi de ce s-o n-o fac?

  11. #11 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    La banii astia gasesti O CARCA de laptopuri bune.Memoria nu e o problema, oricand ii poti face upgrade.Iar asta cu "o investitie de viitor" e o idee foarte proasta cand vine vorba de tehnologie.Daca gasesti la pret bun, da.Altfel investiile "de viitor" iti mananca doar bani si atat. Notebook Lenovo ThinkPad SL500 T5670 160GB 2GB VHP nrj4bri - lenovo Notebook Dell Vostro 1310 T5670 160GB 2GB 3wt5672g16wnut3b - dell vostro, clasa business Notebook Dell Inspiron XPS 1530-3G-Black T5550 160GB 2GB x498c-271511407-11 - dell xps, clasa "lux" Mac-ul merita doar daca AI CE SA FACI CU EL, nu ca "e mai bun".Exista destule incompatibilitati cu sistemul Tiger sau probleme ale Mac-urilor (vezi pe forum-urile lor).Un 13'' am vrut si eu dar mi-am dat seama ca e prea mic, ori imi iau mini-laptop, ori ceva de 14, care e ideal.Daca esti calator de fel, baga un 10-11'' ca s-au ieftinit EEPC-urile sau Wind-urile, altfel un 15'' te-ar coafa cel mai bine. Eu acum butonez un Sony Vaio, pe care nu l-as schimba cu nici un Mac sau Lenovo. Oricum la 3000 ron poti merge foarte bine pe un Toshiba sau Dell, nu te uita la Acer&Co., banii sunt destui stai linistit. P.S. De ce mi s-au stricat aliniatele dupa ce am apasat "Post Reply"?!

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    P.S. De ce mi s-au stricat aliniatele dupa ce am apasat Post Reply?!
    Nu stiu, dar e o varza acolo. Important e ca se intelege ce ai vrut sa zici. Probabil de la copy/paste a iesit nebunia aceea

  13. #13 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Am reportat chestia asta si pe aria de Probleme Website, vad ca si in postul tau anterior s-a intamplat.
    Nu e normal sa se intample, ca se folosesc des copy/paste-urile.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Am reportat chestia asta si pe aria de Probleme Website, vad ca si in postul tau anterior s-a intamplat.
    Nu e normal sa se intample, ca se folosesc des copy/paste-urile.
    Nu, in postul meu anterior nu s-a intamplat. A aparut exact asa cum am postat.

    Si nu, copy/paste nu va functiona niciodata corect, mai ales din Word sau pagini Web. Asta pentru ca este dezactivat .HTML code (99% din forumurile care nu vor probleme cu virusi/trojani/hackeri au dezactivata aceasta functie) care ar fi permis "citirea" aliniamentului & co.

    Text mode rulez ! Notepad rulez !

  15. #15 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Asa, la HP am renuntat din cauza garantiei de doar 1 an.

    Si am ajuns la aceste 2 laptopuri :
    Dell Vostro 1310
    Toshiba Portege M800

    Ambele sunt la un pret identic si la performante este un pic mai puternic Toshiba-ul. Suporta pana la 8gb RAM (vreau acest laptop sa il am pe putin 3-4 ani). FSB-ul la Toshiba este de 1024 pe cand la Dell este de 800mhz. Si frecventa RAM la Toshiba este de 800 pe cand la Dell de 667.

    Mai simplu, uitati aici comparatia: http://www.emag.ro/compare?cat=91&m0...1=55&p1=105129

    Am cautat intens pe net si am gasit acest site http://www.trustedreviews.com/notebo...in-Notebook/p6 unde e review-ul Toshiba-ului si este comparata bateria la cele 2. La Toshiba tine 2 ore pe cand la Dell aproape 5 ore. (uitati aici si review-ul ptr dell : http://www.trustedreviews.com/notebo...in-Notebook/p1

    Ce spuneti? Gama "new and trendy" sau gama "office"? Stau sa ma gandesc cat de des l-as folosi fara baterie si in alea putine ocazii cat l-as folosi fara priza langa mine?

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La M800 poti foarte frumos sa schimbi bateria default (6 cell 3700mAh) cu una de 7200mAh (9 cell) sau 4800mAh (6 cell) si ai rezolvat problema cu powerul. In rest, sunt aproape identice. Repet, 8GB RAM pe notebook mi se pare useless (iar chestia cu "vreau laptop sa il am 3-4 ani" e un fairy tale)... sa ai 8GB RAM pe un sistem cu 5400RPM, e cam aiurea. Mai ziceam daca luai un notebook cu RAID, cu placa video dedicata... Ambele sunt sisteme Office. Probabil ca pentru ce are default, as merge pe Dell. Pentru ce ar putea tine, as merge pe Toshiba.

  17. #17 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    UP pe thread, luna asta vreau sa-mi iau un notebook care sa fie suficient de puternic incat sa-mi inlocuiasca pc-ul, o sa am nevoie pentru aplicatii de la facultate de gen 3D autocad (nothing too requiring) dar din moment ce n-o sa mai am pc, o sa vreau sa fie si un gaming notebook. Price range 3500 ron +/- 200 ron iar pana acuma m-am gandit la un hp pav dv6. Cel mai potrivit ar fi un asus g50vt-x5 dar desigur ca nu se gaseste in romania please help asap ca vreau sa-l achizitionez cat mai repede. TY

  18. #18 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar

  19. #19 SP
    Senior Member Zero's Avatar

  20. #20 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Ju1ce9 si Uziwood, mersi mult, daca se mai poate sa se posteze si alte modele sunt binevenite. Ma intereseaza capacitatea de procesare grafica sa fie puternica.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By eagle-eye in forum Hardware
    Replies: 94 Last Post: 28-08-2022, 23:42
  2. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  3. Recomandare laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 18-11-2013, 15:22
  4. Recomandare laptop By Robert in forum Hardware
    Replies: 49 Last Post: 03-08-2013, 00:46
  5. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts