Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Upgrade/downgrade de la 8800GTS 512

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Upgrade/downgrade de la 8800GTS 512

    Howdy ! A venit vara... si mi-am dat seama ca PC-ul meu e folosit pentru orice altceva in afara de gaming... asa ca m-am decis sa trec si eu la ceva mai "green". Mai exact, ma gandesc ca din atatea generatii de placi video noi... nu vreau neaparat mai multa performanta, ci vreau sa trec la o tehnologie in mai putini microni, care sa-mi confere automat temperaturi mai mici, consum mai redus, etc... eventual cu aceeasi performanta

    Eu am un 8800GTS 512 si ma uitam ca sta in idle pe la 60 grade. Ceea ce e mult... si nici ventilatoarele nu vreau sa le urc mai sus. Ma gandeam sa-i schimb sistemul de racire, insa un Accelero Extreme sare pe la 250 RON. Cu banii aceia plus placa video, ma gandesc ca as putea face un "upgrade" care sa merite mai mult.

    So, voi ce-mi recomandati (nVidia only, pls) ? Eu ma gandeam la un GTX 260, o versiune non-overclocked...

    P.S. Din cate vad prin teste, un Asus Matrix 260 ar fi optim (44 grade in idle, 62 in full load): Gigabyte GV-N26SO-896I - Bjorn3D.com. In plus, se pupa cu Asus Maximus III-ul pe care-l am (deh, Republic of Gamers, dar doar cu numele in PC)
    Attached Images Attached Images orig_engtx260matrix_htdi_896md3_1.jpg orig_engtx260matrix_htdi_896md3_3.jpg orig_engtx260matrix_htdi_896md3_2.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Nuuu, uite daca vrei o placa video rece iti recomand un GTX 480

    Atasez si o poza ca sa vezi diferentele de temperatura dintre un GTX 480 si un GTX 260 .

    Iar acum vorbind la modul serios, daca nu te intereseaza deloc performanta si chestii de genul poti merge linistit pe un GTS 250 Green Edition

    L.E. iar daca vrei neaparat ceva de la Asus, uite si Asus 250 GTS
    Attached Images Attached Images 480-temp.jpg asus_gts250dk_temps.jpg asus_250_gts_3.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Nuuu, uite daca vrei o placa video rece iti recomand un GTX 480
    Sper ca ai glumit
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    daca nu te intereseaza deloc performanta si chestii de genul poti merge linistit pe un GTS 250 Green Edition
    Nu am nevoie de performanta la jocuri, insa am nevoie de accelerare 3D cat de cat serioasa (Max, Autocad, etc.).. GTS 250 cred ca e un pic prea jos... chiar e downgrade de la 8800GTS 512 la GTS 250... Dar, ma mai gandesc. E si in functie de buget, si cu cat reusesc sa o dau pe-a mea.

  4. #4 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sper ca ai glumit
    Mai ales cand din ce am vazut pe net poate sa ajunga si pe la 120 grade C lol.

    Ai dreptate. 260-ul cred ca ar fi cea mai buna solutie, dar esti sigur ca sunt versiuni de GTX 260 green? Desi la 40 grade in idle e chiar decent, sincer nu cred ca se poate sa ai temperatura mai mica (poate doar watercooling, ceea ce mie unul mi se pare o mare prostie)

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Ai dreptate. 260-ul cred ca ar fi cea mai buna solutie, dar esti sigur ca sunt versiuni de GTX 260 green? Desi la 40 grade in idle e chiar decent, sincer nu cred ca se poate sa ai temperatura mai mica (poate doar watercooling, ceea ce mie unul mi se pare o mare prostie)
    Eeeh, eu o consider solutie green pentru simplul motiv ca imi consuma mai putin curent (in idle, nu stiu daca o va face si in full load, trebuie sa gasesc pe undeva o comparatie intre 8800GTS 512 si GTX 260) si are o temperatura mai mica. O sa atasez un screen din Everest, ca sa iti dai seama care este problema in sistemul meu (sistem care cred ca are peste 12 ventilatoare, majoritatea de 120).

    Dupa cum se poate vedea in screenshot, singurele temperaturi care sar din schema (in idle) sunt cele de la placa video (si asta cu vent la 45%, mai sus deja devine cam noisy). That's my main problem for now...
    Attached Images Attached Images 2010-06-11_153609.png

  6. #6 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Ai putea incerca un GTX 280 H2OC de la BFG...asta daca nu esti ca mine...sa iti fie putina teama de racire prin apa

  7. #7 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Pai pentru asa ceva iti trebuie un sistem de racire pe apa complet, deci nu vad cum ar putea fi o solutie de buget , plus ca este si GTX 280 care e destul de scumpa inca.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neah, 280 deja e pt. gaming serios... cum eu am fix ZERO jocuri instalate pe PC... ar fi bani aruncati degeaba.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa ce m-am omorat cautand 260-uri, 275-uri... cu racire ok si preturi rezonabile... am prins super oferta pt. un 465 de la Gigabyte (care are TDP chiar mai jos decat un 275 - 200W fata de 219W) - un 260 are 182W TDP). Si uite asa, am ajuns la urmatoarele rezultate (mai green zic eu):

    Temperatura idle pe 8800GTS 512, 62 grade
    Temperatura idle pe GTX 645, 44 grade

    Temperatura full load temp pe 8800GTS 512, 91 grade
    Temperatura full load temp pe GTX 645, 66 grade

    Consum idle load pe 8800GTS 512 - 181 W
    Consum idle load pe GTX 465 - 155 W

    Consum full load pe 8800GTS 512 - 276 W
    Consum full load pe GTX 645 - 276 W

    Si uite asa am redus si temperatura si consumul. I feel so green now !

  10. #10 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Valeu lol, pai man, daca GTX 280 e pentru gaming serios, GTX 465 este pentru gaming SF lol.

    Oricum, sa o stapanesti sanatos man, e o bijuterie de placa video


    L.E. apropo man, daca ai putin noroc poti sa o transformi in 470 prin schimbarea biosului, am sa ma interesez sa vad exact daca si cele de la Gigabyte au "portita" asta.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Valeu lol, pai man, daca GTX 280 e pentru gaming serios, GTX 465 este pentru gaming SF lol.
    Eeeh, sa nu exageram... e totusi pe 256bit... In plus, GTX 280 era mai scumpa decat asta... Oricum, pe mine m-a atras 40nm, better cooling, stuff like that.
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    L.E. apropo man, daca ai putin noroc poti sa o transformi in 470 prin schimbarea biosului, am sa ma interesez sa vad exact daca si cele de la Gigabyte au "portita" asta.
    Stiu ca doar anumite chip-uri merg transformate... insa overclock chiar nu vreau sa-i fac... E prea rece si prea silent asa cum e ea

    P.S. Ma distreaza cat de jos se poate duce in 2D (idle): 50Mhz pe GPU, 101Mhz pe Shader, 135Mhz pe memorie. Bwahahaha, imi aduce aminte de S3Virge... Trident...

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Faza cea mai tare e ca un 8800GTS 512 inca da mai bine in DirectX 9 (and below) decat un GTX 465... ceea ce e... funny. Uitasem cat de aberante sunt upgrade-urile pe PC

  13. #13 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Pai sincer, 8800 a fost una dintre cele mai bune placi video (inca face fata la jocurile actuale in rezolutii rezonabile cu detaliile la maxim).

    Dar sa nu uitam, DX11 inca nu este implementat asa cum trebuie, deci seriile noi nu isi pot arata adevarata "fata" .

    Stai sa apara Diablo 3 sa vezi cum il joci tu pe 465 si cum il joc eu pe 4870 lol

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Stai sa apara Diablo 3 sa vezi cum il joci tu pe 465 si cum il joc eu pe 4870 lol
    Parca vad ca o sa-l joc pe iPad... via onlive sau mai stiu eu ce nebunie

  15. #15 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Parca vad ca o sa-l joc pe iPad... via onlive sau mai stiu eu ce nebunie

    Aoleo, nu imi mai face pofta ca numai cand ma gandesc la numele de iPad si imi saliveaza si ochii nu numai gura

  16. #16 SP
    Member Cristache07's Avatar
    GTS 250 cred ca e un pic prea jos... chiar e downgrade de la 8800GTS 512 la GTS 250... Dar, ma mai gandesc. E si in functie de buget, si cu cat reusesc sa o dau pe-a mea.
    Te inseli,GTS250 este peste 8800gts .Cat despre gtx 465 va avea un pret minim de 1200-1300 de ron .Alte modele de genul gtx260,gtx275,gtx280 sunt end of life.Daca te intereseaza o placa video in bani buni astept PM cu ce te intereseaza si discutam.Cheers

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristache07 View Post
    Te inseli,GTS250 este peste 8800gts .Cat despre gtx 465 va avea un pret minim de 1200-1300 de ron .Alte modele de genul gtx260,gtx275,gtx280 sunt end of life.Daca te intereseaza o placa video in bani buni astept PM cu ce te intereseaza si discutam.Cheers
    Nu ma insel deloc. Cred ca tu confunzi 8800 GTS cu 8800 GTS 512. Sunt 2 chipuri complet diferite (90nm vs 65nm), cu numar de streamuri diferite (92 vs 128), cu frecvente diferite la CPU (500Mhz vs 650Mhz), memorie (1800Mhz vs 2000Mhz)... and so on. FYI, 8800 Ultra > 8800 GTS 512 > 8800 GTX > 8800 GT > 8800 GTS 640 > 8800 GTS 320. Mai mult, 8800 GTS 512 in tot ce inseamna mai jos de DX11, da mai bine chiar si decat GTX 465-ul pe care-l am, deci iti dai seama cum ar fi fata de GTS 250, nu ? Ar fi bine totusi sa te mai informezi inainte. Ai mai jos o mica dovada, in caz ca nu crezi...
    Attached Images Attached Images 2010-07-02_200440.png

  18. #18 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Intr-adevar intre 8800 gtx si 8800 ultra habar n-aveam ca 8800gts cu gpu la 65NM exista, desi mi-au trecut prin mana cateva.Mersi pentru luminare.

  19. #19 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mai mult, 8800 GTS 512 in tot ce inseamna mai jos de DX11, da mai bine chiar si decat GTX 465-ul pe care-l am, deci iti dai seama cum ar fi fata de GTS 250, nu ?
    Teoretic este imposibil, pentru ca un 8800GTS 512 e bine mai slabut decat un GTX 285 care la randul lui e cam la acelasi nivel cu GTX 465. In ce teste ti-a reiesit ca 8800GTS da mai bine ca GTX 465?

    Iar daca vorbim de Antialiasing [punctul forte al seriei 4xx], placa ta este bine peste 8800-le de care vorbeai.

    techPowerUp :: ZOTAC GeForce GTX 465 Review :: Page 29 / 33

    Ar trebui sa sufle in ceafa unui GTX 285 acest GTX 465. Da na, daca tu zici
    Attached Images Attached Images perfrel.gif

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by pustiulica View Post
    Teoretic este imposibil
    Eu ti-am dat screenshot mai sus cu rezultatele REALE nu TEORETICE... Cu teoria m-am lamurit de mult. Toti par a le sti pe toate in ziua de azi. Teoretic...
    Quote Originally Posted by pustiulica View Post
    In ce teste ti-a reiesit ca 8800GTS da mai bine ca GTX 465?
    Ai mai sus screenshot cu numele... Sau ResultBrowser2001 si 3DMark acolo nu-ti spun nimic ?
    Quote Originally Posted by pustiulica View Post
    Da na, daca tu zici
    pustiulica, odata ce ti-am dat rezultatul mai sus dintr-un benchmark oficial pt. DX 7-9, pe aceeasi configuratie, acelasi driver, aceeasi rezolutie, in care 8800GTS 512 este peste GTX465... cum adica "daca tu zici" ? In plus, am specificat foarte clar "in tot ce inseamna mai jos de DX11"... Dar nah, daca vrei sa compari mere cu pere, be my guest...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. To upgrade or to not upgrade... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 50 Last Post: 16-06-2018, 19:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts