Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 28 of 28

Thread: Upgrade/downgrade de la 8800GTS 512

  1. #21 SP
    Banned nurv's Avatar
    Si eu am dat man un link la techpowerUp tot cu benchmark-uri reale. In poza ta observ un punctaj de 50k in 3DMark. Inseamna ca vorbim de un 3DMark 2001 cel mai probabil sau, desi nu cred, 2003. In acea vreme erau la moda unele tehnici de randare, astazi sunt la moda altele.

    Asta inseamna ca un benchmark din 2001 este complet irelevant pentru a judeca performanta unei placi grafice din 2010 care placa grafica este orientata spre calcule intensiv pixel si vertex shader, spre tot felul de tehnologii de randare gen full screen ambient oclusion, paralax mapping, efecte de postprocesare, care in 2001 erau ori inexistente ori in early stage of development.

    Ca atare 3DMark-ul acela testeaza anumite functii din placa, functii folosite in motoarele joacelor din 2001. Corect ar fi sa rulezi un Vantage si teste reale - jocuri [nu bench-uri sintetice care nu reflecta intotdeauna diferentele reale dpdv al gamingului intre platforme]. Si in Vantage si jocurile cu motor grafic din 2008 incoace, 8800GTS is no math for GTX 465.

    Nu am pomenit de DX11, am pomenit de antialiasing, la care seria 4xx sta foarte bine pentru ca o face pe procesoarele CUDA. Impresia mea finuta a fost ca seria 4xx vrea sa copieze cumva functionarea SPE-urilor din CELL. Deja nu mai avem procesoare shader, avem CUDA Cores, orientate pe GPGPU, motiv pentru care calculul antialiasingului pe procesoarele CUDA se face cu hit foarte mic de performanta. Dar deviez de la ideea thread-ului. Sper ca nu te-am suparat cu interventia mea in thread, n-am vrut sa jignesc sa spun ca nu ai studiat indeajuns problema, doar mi-am expus punctul de vedere. Si poate imi scapa din vedere una alta. Insa in teste care pun in valoare tehnicile de randare [nu mai mult de DX9] folosite de motoarele grafice de 2-3 incoace, noua ta placuta este bine peste ce ai avut inainte.

    Stiu ca nu o folosesti la jocuri, sunt curios, [ptr ca e seria 4xx si ptr ca e nVidia, suport CUDA] daca simti sporul de performanta in Photoshop [cu pluginul de accelerare CUDA activat]

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    pustiulica, eu m-am referit strict la DirectX 7-9, vad ca tu vorbesti de avioane... Cu alte cuvinte m-am referit strict la jocuri care merg pe DX7-9, adica tot ce a iesit pana acum cativa ani. Daca vroiam sa plictisesc lumea vorbind despre CUDA, PhysX, shadere, OpenCL si alte minunatii... o faceam pe un thread dedicat performantelor. Eu GTX465 am luat-o doar pt. ca e mai rece, mai silent si consuma mai putin. Am FIX ZERO jocuri pe PC, so i don't really care... Ma plictisesc destul la munca cu asamblatul si testatul la diverse minunatii de sisteme... Iar dupa peste 15 ani de teste placi video and stuff, ti se cam acreste... De-aia tot ce tine de gaming... trece pe console. Pentru restul, exista Mastercard

  3. #23 SP
    Banned nurv's Avatar
    True, sa stii ca iti impartasesc sentimentele

    Daca nu sunt indiscret, what's u'r daily job?

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by pustiulica View Post
    True, sa stii ca iti impartasesc sentimentele

    Daca nu sunt indiscret, what's u'r daily job?
    Pe-aici, pe la baietii astia de treaba: Alfa Tech Group - IT&C, Administrare, Tech Support, Web Design, Hosting, Servere. IT&C, dimineata la pranz si seara, de ti se acreste

    P.S. Mie imi pare rau ca m-am grabit cu GTX465-ul. De unde Dzeu sa stiu ca peste o luna s-a trezit nVidia sa scoata GTX460, care consuma si mai putin... So, daca vrea cineva un GTX465, dau o diferenta serioasa pt. un GTX460... dar neaparat modelul cu vents...

  5. #25 SP
    Banned nurv's Avatar
    Daca n-ai nevoie de performanta in 3D, mai stai oleaca, ca vor iesi modele si mai light, mai putin performante adevarat dar cu consum mic.

    nVidia GeForce GTS 450

    techPowerUp! News :: GeForce GTS 450 CUDA Core Count, Clock Speed Surfaces

    So as a quick recap of the tech specs of the GeForce GTS 450, it's based on the new 40 nm GF106 silicon, the die area is roughly 240 mm�. The GPU has 192 CUDA cores, and a 128-bit wide GDDR5 memory interface holding 1 GB of memory. The core is clocked at 789 MHz, and memory at 902 MHz (3608 MHz effective), translating into 57.8 GB/s of memory bandwidth, CUDA cores at 1566 MHz. It supports 2-way SLI, and gives you access to the latest PC graphics technologies, including support for DirectX 11 and OpenGL 4.x, along with support for a wide range of NVIDIA-exclusive technologies. NVIDIA's GeForce GTS 450 will be released by mid-September.
    Stai pana atunci, ca poti da si atunci placa ta la pret bun, si cand iasa o iei si te faci green-green asa cum vrei tu.

    Sunt curios, avand in vedere anii care i-ai petrecut jucandu-te la nenorocitul asta de PC , nu ti se face dor cateodata sa mai joci ceva pe PC [ai PC cum n-au multi PC Gameri la urma urmei]. Care a fost motivul care te-a determinat sa treci in tabara consolelor? Sau mai bine zis, sa devi console exclusives ptr gaming. Si, zi sincer care e consola ta "de suflet" sa zicem asa Ai un joc care e pe toate 3, pe care te atrage sa-l joci

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu ma atrage GTS 450. 465-ul a fost o buna optiune cu un TDP de 200W (fata de GTX 275 care avea 219W). 460 e si mai atragator cu un TDP de 160W.

    Cat despre PC, toarce linistit pe la 3.8Ghz - 4Ghz, 8GB RAM la 2Ghz imi sunt arhisuficienti... HDD-uri am sa-mi pun si-n cap (sunt happy de partitia mea de 10TB RAID)... si e 99% "work PC". De aceea nu am jocuri. Insa imi trebuie si ceva 3D power pt. ca mai am proiecte in 3DS, AutoCAD... acum si Photoshop vrea... Era o perioada in care faceam si ceva folding@home...

    Cat despre "trecut" pe console... asta nu s-a intamplat niciodata, pt. ca pe console ma jucam cam de pe vremea lui HC85. Sporadic, ce-i drept... dar de cand cu PS2, Xbox... am ajuns ca tot ceea ce tine de gaming sa insemne "relaxare". Cu alte cuvinte, turn on tv, console, kick back and enjoy the game. Nu se compara nimic cu gamingul "aruncat pe canapea", in fata unei plasme de 50" (sau mai mare daca va permiteti)

    Si nu, nu ma mai atrage gamingul pe PC cam de cand am renuntat la WoW... Cat despre "daca as avea un joc pe toate 3 (cred ca vrei sa zici toate 8-9 sau cate Dzeu or fi prin casa)... probabil ca as juca pe PS3 sau Xbox 360. Mai mult Xbox 360 pt. ca mi se pare mai ergonomic gamepadul.

  7. #27 SP
    Banned nurv's Avatar
    Te-am mai intrebat pe un thread, pentru 3D, ai merge pe plasma sau pe LCD LED? Care e treaba cu 3D-ul asta, e o tehnologie care n-are treaba cu panoul sau e implementat intr-un fel pe plasma si in alt fel pe LCD-uri?

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by pustiulica View Post
    Te-am mai intrebat pe un thread, pentru 3D, ai merge pe plasma sau pe LCD LED? Care e treaba cu 3D-ul asta, e o tehnologie care n-are treaba cu panoul sau e implementat intr-un fel pe plasma si in alt fel pe LCD-uri?
    Deja de la downgrade/upgrade 88000GTS ajungem la TV-uri 3D. Adica off-topic. Pentru astfel de discutii, avem arie separata: HiFi - Console Games Forum. Dar pe scurt, in momentul de fata pentru mine plasma wins ! LED e inca cu zeci de probleme... Cat despre TV 3D, Panasonic are unul din cele mai bune moduri 3D implementate. Pacat ca au mai coborat un pic stacheta calitatii la 2D. Dar, deja au anuntat alte modele... so, not all it's lost

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. To upgrade or to not upgrade... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 50 Last Post: 16-06-2018, 19:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts