Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Ajutor placa video

  1. #1 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar

    Ajutor placa video

    Salut baieti..pls help me...vreau sa imi iau un pc nou, dar nu stiu ce placa video sa imi iau....( mi-as fi luat un hd5770 dar din motive financiare, nu am aceasta posibilitate ). BUGET: IN JUR DE 450 RON (sa nu zboare pretu prea departe de acest buget, mai ales in plus)

    Din cate am observat, daca compari o placa nvidia si o placa ati, ambele la acelasi pret, se observa ca ati-ul are un raport performanta/pret mai bun decat nvidia...deci, cei ce cunosc placile ati, pls help.

    Multi mi-au recomandat HD5670 ( Gigabyte Radeon HD5670 1GB DDR5 128-bit HDMI Placa video - PCFun ), altii mi-au zis k HD5670 e facuta mai mult pentru marketing decat pentru performante in rularea jocurilor si mi-au recomandat HD4850 ( PowerColor Radeon HD4850 PCS 1GB DDR3 256-bit Placa video - PCFun ). Parerea mea ( nu prea cunosc ati-urile ) este ca HD5670 e mai buna decat HD4850 si mai accesibila la pret. (dar cum am zis, nu cunosc ati-urile).

    Astept si parerile voastre in legatura cu achizitionarea unei placi video.

    THX!

  2. #2 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    Chiar nimeni?? pls help

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai, nu cred ca sunt multi care vor sa ajute pt. ca probabil sunt fani nVidia. Ca si mine. Ori tu vrei Ati. N-am mai facut sisteme cu Ati/AMD de vreo 3-4 ani... Degeaba are o placa video performante mai bune la aceeasi bani, daca driverele fie sunt de 2 lei, fie au prea multe incompatibilitati la jocuri... fie mananca prea multe resurse (i kinda hate CC). Probabil ca la banii aceia (450 RON) o solutie buna ar fi GTS 250 (uite un exemplu: Point Of View GeForce GTS 250 512MB DDR3 256-bit HDMI Placa video - PC Garage) sau... un 9800GT Placa video Asus nVidia GeForce 9800GT, 512MB, DDR3, 256bit, PCI-E EN9800GTDI512MD3

  4. #4 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    sincer eu de cand am pc, nu am folosit ati. Never. Dar multi le lauda...nu vad motiv pentru care nu le-as incerca...oricum, eu caut o placa bunicica pt gaming... sa ma joc in liniste vreo 1.5-2 ani... si ma gandeam la configuratia asta http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/250174/ ..dar o sa ma uit si peste placile pe care mi le-ai recomandat tu monky. THX!

  5. #5 SP
    Member FusioN's Avatar
    Al 2-lea numar reprezinta performanta placii video, deci 4850 este mai buna decat 5670.Daca nu iti trebuie DirectX 11, ar fi buna prima varianta.Daca vrei DirectX 11 poti sa pui 100 ron si iei 5750.

  6. #6 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Sistemul de la wishlist e prost rau de tot, fara suparare. 775 e o platforma moarta, carcasa aia e de rahat, sursa e o pocnitoare, etc. La bugetul tau ai iesi mult mai bine cu un AMD x4 si un GTS 250. Plus, 3GB de ram in 2 placute diferite? Cea mai proasta alegere posibila.

  7. #7 SP
    Member vTGS's Avatar
    In bugetul tau(aproximativ) ar intra de la Nvidia: GTS250 si 9800GT si de la Ati: HD5750 si HD 4850(sunt si alte placi dar sunt mai slabe pentru pretul pe care il au).

    Un 9800GT are performantele aproape la fel daca nu identice cu un 8800GT deci nu este o varianta buna in comparatie cu celelalte 3 placi deci ea pica.

    Asadar raman HD4850 vs HD5750 vs GTS 250.Aceste 3 placi video au performante similare nu exista decalaj mare intre ele doar diferente mici, depinde ce te joci. La unele jocuri o anumita placa va avea o performanta mai buna decat cealalta(dar doar o diferenta de cateva fps-uri la placile acestea) la alt joc viceversa, depinde de joc.

    Cateva link-uri care te vor ajuta sa te hotarasti .

    Radeon HD 5750 review (Crossfire)



    Radeon HD 4850 Vs. GeForce GTS 250: Non-Reference Battle : Introduction

    Mie personal nu imi pasa prea mult de DirectX 11 asa ca as merge ori pe HD4850 ori pe GTS 250. Aici totul se rezuma la preferinte. Eu prefer HD 4850 nu stiu de ce dar mie imi place mai mult ATI .

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Sistemul de la wishlist e prost rau de tot, fara suparare. 775 e o platforma moarta, carcasa aia e de rahat, sursa e o pocnitoare, etc. La bugetul tau ai iesi mult mai bine cu un AMD x4 si un GTS 250. Plus, 3GB de ram in 2 placute diferite? Cea mai proasta alegere posibila.
    Subscriu la ce a spus RAzorel, personal si eu as recomanda un Athlon X4, sk. AM3, eventual 2 giga DDR3, hdd-ul este ok cel ales de tine...DAR : sursa este o chinezarie ieftina ( posibil ansamblata in Romania ) si nu ai vrea ca o configuratie de peste 18 mil lei vechi sa iti arda de la o prostie de sursa. Ok, revenind ontopic vTGS iti recomanda GTS250 sau ATI 4850, ambele placi foarte potente Dx10. Cel mai usor decizi dpdv al pretului si al catorva nimicuri cum ar fi : GTS250 beneficiaza de nVidia 3D vision - posibilitatea de a vedea filme 3D pe un monitor capabil sa sustina refresh de 120Hz ( aproximativ ) si in mod clar placa nVidia are driverele mai compatibile si mai user friendly. Ati 4850 in mod clar cred ca inca impresioneaza prin puterea de procesare de care inca da dovada, noua generatie neavand o crestere de performanta notabila fata de generatia 4xxx.
    Oricare din cele 2 le alegi va reprezenta o alegere foarte buna raport performanta / pret. Dar celelalte componente mergi pe ideea de Athlon X4, 2 Gb ram DDR3 ( de inceput, mai poti adauga inca 2 dupa ce mai faci rost de bani), placa de baza sk. AM3 sau AM2+, hdd la alegere, carcasa poate fi ieftineala dar sursa sa fie una de calitate, vazusem zilele astea printr-ul mail cu promotii ( Emag sau Pcgarage, nu mai stiu) un Chieftec la vreo 100 de ron, bijuterie la banii aia.
    Oricum sa ne tii la curent cu ce iti iei, ok ? Bafta.
    PS uite un exemplu de configuratie quad-core pe Athlon X4 : http://http://www.pcgarage.ro/vizual...shlist/251390/

  9. #9 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    mc pt sfaturi...o sa comunic ce o sa achizitionez, numai ca momentan au intervenit niste probleme si cumpararea pc-ului este amanata...DJLEO666, sincer eu nu prea am incredere in Athlonuri..o sa raman la Intel Core2Duo E7500...cat despre sursa..sincer nu prea stiu ce sa aleg...eu am ales o carcasa ce are si sursa, dar nu m-am uitat decat ca are 450 W nu m-am uitat si la firma... Iar placa video, cred ca o sa iau un GTS250 de 512 cu 256

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Relax, am avut 2 Athlonuri foarte performante, ultimul cu nucleu Barton foarte overclock-abil, acum am un Intel E5200 care ruleaza la 2.93 Ghz ( el standard avand 2.5 Ghz). Sincer as cumpara fara frica Athlon X4, sunt generatie noua si nu uita ca au 4 nucleuri functionand standard la 2.8 Ghz. Multi useri si multe review-uri pe net le lauda pe buna dreptate avand performanta excelenta la banii care-i costa.

  11. #11 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nu se compara E7500 cu X4, plus ca platforma 775 e moarta. Asta inseamna ca nu suporta DDR3, nu poti schimba procesorul cu ceva mai bun, nu mai poti sa faci nimic cu ea pe viitor decat s-o vinzi si sa-ti iei alt calculator. Daca-ti convine asa, ia E7500, daca preferi in schimb numai sa schimbi procesorul cu un X6 X12 sau mai stiu eu ce apare, si sa ramai cu restul componentelor, mergi pe AMD.

  12. #12 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    sry dar chiar nu imi plac AMD-urile...o sa raman la intel...daca e ceva ce vreti sa imi recomandati, care sa nu depaseasca bugetu de 18-19 milioane, sunt dispus sa accept, dar nu AMD, sry (e o chestie strict personala)

  13. #13 SP
    Member vTGS's Avatar
    Momentan ce sistem ai? Nu ai putea scrie componentele? Poate ai putea pastra ceva din cel vechi cum ar fi DVDRW , HDD sa nu fii nevoit sa iei altele.

  14. #14 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    am un hdd ata de 120, un dvd rom (nu writer, nu fac eu foarte des dvd-uri dar vreau sa stiu ca am pe ce ma baza cand vreau sa fac un film in format dvd), un procesor i pentium 4 de 1.8, vreo 512 ddr, video fx5500 de 256 cu 128...nu prea am ce sa pastrez din el..cu monitoru mai stau putin pana o sa am bani sa imi iau altul (diagonala de 17)

  15. #15 SP
    Member Alex De Large's Avatar
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Nu se compara E7500 cu X4, plus ca platforma 775 e moarta. Asta inseamna ca nu suporta DDR3, nu poti schimba procesorul cu ceva mai bun, nu mai poti sa faci nimic cu ea pe viitor decat s-o vinzi si sa-ti iei alt calculator. Daca-ti convine asa, ia E7500, daca preferi in schimb numai sa schimbi procesorul cu un X6 X12 sau mai stiu eu ce apare, si sa ramai cu restul componentelor, mergi pe AMD.
    Subscriu la acest parere, e mai sigur si mai rentabil sa mergi pe AMD socket AM3 decat pe Intel LGA 775, doar daca iti poti permite LGA 1156 merita sa ramai pe Intel.

    Sunt tehnician IT si am construit multe configuratii atat cu Intel/Nvidia cat si cu AMD/ATi, de ceva vreme buna incoace AMD/ATi are raport pret/calitate mai bun. Diferentele de performanta nu sunt asa mari cum vor unii sa le faca, doar la partea de interfata a driverelor stau mai prost ATi fata de Nvidia.

    In concluzie iti recomand extrem de calduros un socket AM3 fata de un LGA 775 mort.

  16. #16 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    Alex de Large, pls daca nu cer prea mult..ai putea te rog sa imi faci o configuratie pt gaming care sa coste in jur de 18 milioane?? indiferent de procesor ..thx

  17. #17 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Eu iti recomand ceva de genul asta, daca vrei neaparat Intel. Ah, numai pune modelul de 7200RPM la HDD. N-am vazut ca e de 5400. E considerat cam cel mai rapid, dar daca n-ai incredere in Samsung, mergi pe WD.
    edit: Uite si pe AMD, cu aceeasi mentiune la HDD.

  18. #18 SP
    Member Alex De Large's Avatar
    Quote Originally Posted by nomad171832 View Post
    Alex de Large, pls daca nu cer prea mult..ai putea te rog sa imi faci o configuratie pt gaming care sa coste in jur de 18 milioane?? indiferent de procesor ..thx
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Eu iti recomand ceva de genul asta, daca vrei neaparat Intel. Ah, numai pune modelul de 7200RPM la HDD. N-am vazut ca e de 5400. E considerat cam cel mai rapid, dar daca n-ai incredere in Samsung, mergi pe WD.
    edit: Uite si pe AMD, cu aceeasi mentiune la HDD.
    Vad ca Razorel mi-a luat-o inainte, e foarte buna configuratia pe Intel care a facut-o, Core i3 530 e enorm de puternic pentru un dual core, depaseste lejer oricare Core 2 Duo. Iar carcasa pe care a ales-o am vazut-o cu ochii mei, arata foarte bine si are si sursa interna de calitate. No comment, o configuratie pe care merita sa mergi!

  19. #19 SP
    Junior Member nomad171832's Avatar
    mc pt configuratii...depasesc putin bugetul pe care mi l-am propus, dar cred ca o sa aleg configuratia cu procesorul i3. THX

  20. #20 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by nomad171832 View Post
    mc pt configuratii...depasesc putin bugetul pe care mi l-am propus, dar cred ca o sa aleg configuratia cu procesorul i3. THX
    Core i3 este doar dual core, Core i5 este quad core. Mergi linistit pe Core i3, are performanta mai mult decat necesara pentru orice joc care il vei rula.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ajutor procesor&placa video By Sosetila in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 03-02-2012, 03:06
  2. Placa sunet ajutor. By Tsutsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 17-10-2010, 14:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts