Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Tranzitie de la Desktop la Laptop

  1. #1 SP
    Senior Member boga's Avatar

    Tranzitie de la Desktop la Laptop

    Ok, deci tinand cont de faptul ca intentionez sa imi renovez in curand camera si undeva la anu pe vremea asta sa ma mut in casa noua cu prietena, am decis sa renunt la Desktop in favoarea unui Laptop din considerente de mobilitate si spatiu

    Asa ca am decis sa iau asta -> ASUS Laptop G51JX-SX260D (Core i5) Laptop-uri /in cel mult 2 saptamani ar trebui sa fie pe birou/ si un Win 7 Home de pe Amazon care a plecat azi spre mine. Mie mi s-a parut cea mai buna combinatie pentru un buget de ~50 de milioane. Jocurile care ma intereseaza sunt seria Mass Effect, Starcraft 2, poate si un Civilization 5 si in mod cert Diablo 3 cand apare, stuff like that /fara shootere sau jocuri cu masini si sport - astea le prefer pe PS3 /.

    Acum ceea ce m-ar interesa este daca ma sfatuiti sa bag varianta de 64 de biti sau sa raman la cea de 32 de la Win 7 /am luat varianta Retail, deci o sa le am pe ambele/. Pe Desktop am preferat intotdeauna 32, chiar daca in ultima perioada mi-am limitat de buna voie RAM-ul. Daca intr-adevar sistem pe 64 de biti e cea mai buna alegere, atunci va rog sa-mi dati ceva tips legate de acesta /gen browser recomandat, programe pentru filme, muzica etc./. De asemenea, ce inseamna chestia asta pentru jocuri si antivirus?

    Sorry pentru nedumeririle de n00by, dar de vreo 2 ani de cand m-am bagat in treaba asta cu consolele am lasat-o mai moale cu PC-ul in general, iar la capitolul laptopuri si sisteme pe 64 de biti sunt chiar novice. Probabil ca o sa mai am si alte intrebari, dar cam asta m-ar interesa pentru moment

    PS: Daca mai aveti si alte recomandari de laptop, nu ezitati, dar keep in mind ca vreau ceva minim i5 si nvidia 330 si fara sistem de operare. Multam in avans pentru replyuri

  2. #2 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Am facut comanda acum la ASUS Laptop G73JH-TY039D (Core i5) Laptop-uri. Doamne ajuta

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e o alegere foarte rea... insa nu ti se pare cam mic ecranul pt. un "desktop replacement" ? Also, avand 4GB RAM vei fi fortat sa folosesti Win 7 pe 64bits (altfel vei vedea aproximativ 3GB RAM). Ai putea pune Win7 32bits (care totusi consuma mai putina memorie si e mult mai ok la compatibilitate) si achizitiona software-ul (pe care-l folosesc cu succes) de aici: Romex Software - VSuite Ramdisk, Speed Up Your Computer. Se numeste VSuite Ramdisk si cu ajutorul lui poti folosi pe un sistem pe 32bits si restul de RAM... ca un drive virtual. Optim e sa-ti tii pe acela cache-ul la browser, temporarele, etc... In felul acesta nu mai muncesti nici HDD-ul degeaba, si te si folosesti de acel extra giga... si toate astea pe un sitem pe 32bits. Enjoy !

  4. #4 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Pana acum am avut un monitor de 20 de inci cu care m-am inteles foarte bine... deci sa zicem ca as putea trai cu o diferenta de 3 in minus. Referitor la varianta cu Ramdisk, cred ca e cea mai buna, tinand cont ca n-am experienta deloc cu sisteme pe 64 de biti.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am uitat sa-ti specific... folosind ramdrive-ul, nu numai ca vei putea accesa fisierele de pe el de sute de ori mai rapid decat de pe hdd (scazand uzura acestuia), dar automat vei scade si consumul... ceea ce pt. un laptop e foarte important. Nu uita insa sa-l setezi sa-ti salveze ramdisk-ul intr-un fisier la reboot/shutdown, altfel pierzi ce era in el.

    P.S. Exista si software freeware pt. ramdrive... insa pe langa functionalitatea scazuta... nu am vazut macar unul care sa stie sa foloseasca RAM-ul neinitializat de OS-ul pe 32bits.

  6. #6 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Iti recomand OS pe 64 nu te complica cu tot felu de artifici nu isi au rostul .

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mentorica View Post
    Iti recomand OS pe 64 nu te complica cu tot felu de artifici nu isi au rostul .
    Eu nu-ti recomand OS pe 64bits decat daca ai peste 8GB RAM. In rest, incompatibilitati, software de 64bits care de fapt e pe 32, aplicatiile pe 16bits nu mai merg deloc... De resurse consumate aiurea nu mai zic. Pana cand nu va fi un sistem curat doar pe 64bits, Win7 x64 de fapt e o struto camila. Dar macar e mai ok decat Vista pe 64bits, care era o varza.

    mentorica, daca nu stii cu ce se mananca un ramdisk, nu-l mai considera artificiu. Pentru ca nu este. Pentru cei care stiu ce-i aia, it's a must ! Ia vezi, hdd-urile tale se apropie vreun pic de rezultatul de mai jos ?
    Attached Images Attached Images 27-septembrie-2010_15-08.png

  8. #8 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Multumesc frumos de sfaturi guys MonkY, banuiesc ca eu trebuie sa cumpar Standard Edition la 40 de coco right? Pentru 64&32 bits. Oricum, initial o sa-i bag Win 7 Home 32 si o sa vad cum se misca cu 3 giga, dar dupa vreo luna-doua o sa iau si Ramdiskul. Licenta e valabila pe termen nelimitat, nu?

    De-abia astept sa-l testez in Mass Effect. Am ambele jocuri in expectativa, inca sigilate. Dupa care o sa urmeze StarCraft 2. Daca o sa-mi mearga astea bine fara sa sacrific foarte mult la partea grafica o sa ma declar multumit.

    Si as mai avea doua nedumeriri. In primul rand, din ce am citit, bateriile laptopurilor au un anumit ciclu de viata raportat la numarul de incarcari/descarcari. Cum eu intentionez sa folosesc laptopul in principiu numai acasa, ar fi o idee buna sa-l las tot timpul bagat in priza? Sau nu e bine pentru acumulator sa fie tot timpul incarcat?

    In al doilea rand, de la Desktop o sa raman cu SteelSeries Ikari Laser Mouse - PC Garage si Razer Destructor Mouse pad - PC Garage. Sunt destul putin uzate si parca n-as renunta la ele. S-ar impaca bine si cu laptopul sau ar fi mai recomandat un pad mai mic si un mouse special /am vazut ca au astia de la Razer un mouse cica special pentru gaming pe laptop/? Tind sa cred ca tot ce trebuie sa fac e sa ma joc putin cu sensitivitatea mouseului si totul o sa fie ok, dar n-ar strica a second opinion.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ti-as recomanda Professional pt. ca stie de Quick Load si Quick Save... Iar daca iei doar pt. OS-ul pe 32bits, nu-ti trebuie decat 32bits, normal. Ori Professional-ul pe 32bits este 49.95. Oricum poti face upgrade oricand... Iar licenta din cate stiu e pe viata, nu anuala.

    Cat despre baterie, daca il vei tine doar pe priza, te sfatuiesc ca din start sa scoti bateria de tot. Ea se va uza oricum si stand degeaba... dar macar daca nu ii faci formatarea, va rezista mai mult. O alternativa ar fi sa o formatezi, dupa care o scoti, si lunar o pui si o incarci/descarci de tot...

    Cat despre mousi... eu sunt "fan" Logitech si Func Pad... asa ca nu ma pot pronunta la ce ai dat tu link

  10. #10 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Eu cu Windows 7 pe 64-bit nu am nicio problema pe 4 GB Ram. Absolut nicio problema cu nicio aplicatie pe 32-bit (majoritatea producatorilor importanti au acum o varianta de 32 si una de 64 de biti).

    Daca ai nevoie de ceva de 8/16 biti, iati XP Virtualization Mode facut special pentru Windows 7 de Microsoft. Practic, ai o masina virtuala de XP, in Windows 7, la un singur click.

    Cat despre comanda facuta, mi se pare foarte buna. As baga 64 de biti. La 4 GB Ram, nu ai nevoie sa iti faci griji, Windows 7 stie, de asemenea, sa elibereze memorie cand este nevoie de ea.

  11. #11 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Ieri l-am luat, dar din pacate nici n-am apucat sa deschid cutia Diseara o sa fac onorurile, iar prin weekend asa cred o sa pun si ceva poze la ce ne-am cumparat azi. Referitor la partea tehnica, o sa postez in continuare aici impresii/nelamuriri/concluzii si poate si niste 3d marci /cu toate ca sunt de parere ca testele sintetice sunt irelevante/

  12. #12 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Momentan sunt in plin proces de dezmembrare a vechiului Desktop, pe care intentionez sa-l vand pe bucati pe celalalt CG. Imi pare putin rau ca fac asta, dupa cata munca si pasiune am investit in el /ca sa nu mai zic bani/, dar ma linisteste gandul ca tranzitia asta nu o sa fie decat una temporara. La anu o luam de la capat

  13. #13 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Si de-abia azi mi-am facut timp pentru el... dar lucrurile n-au mers tocmai bine. Micutu a venit fara OS, doar cu Free DOS. Drept urmare i-am bagat eu un Win 7 pe 32 de biti si i-am bagat driverele pe care mi le-a gasit Windows Update. Problema e ca nu vrea sa mearga cu placa video ATI 5870 si nici nu-mi recunoaste placa de sunet Creative Am luat si driverele specifice de la ASUS de pe site /cu ajutorul carora am reusit sa-mi luminez tastatura - nici asta nu mergea/, dar fara succes. Acum sunt pe on-boarduri.

    El are un disc cu drivers and utilities, dar scrie clar pe el ca nu suporta decat Win pe 64 de biti. Asa ca am incercat sa ma descurc eu asa cum o faceam la Desktop, dar aici vad ca e mai complicat. Tind sa cred ca de la Windows mi se trage totul si ca e clar ca el vrea pe 64 de biti. Asa e sau mai e ceva de facut ca sa raman pe 32?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca driverele oficiale nu sunt decat pt. Win x64... clar mergi pe x64...

  15. #15 SP
    Senior Member boga's Avatar
    MonkY, ti-am urmat sfatul si pana acum totul a mers brici. Jucaria se misca super. N-am apucat sa instalez prea multe chestii, dar pana acum n-am avut nicio incompatibilitate. Am vazut ca si-a facut micutul un Program Files (x86) pe care-l foloseste la greu.

    In rest, la performance test sau cum ii zice din Win 7 a luat 5,9 - aparent fiind tras in jos de hard si de memorii. Niste poze maine, la gramada cu Castlevania si Demons Souls si o husa funny pe care i-am luat-o de pe eBay, ca la noapte lucrez si acum o sa ma culc

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    5.9 la memorii... cam putin. Pe un Atom la 1.66 cu DDR3 la 1066 single da 4.9. Bine, "benchmark"-ul acela din Windows e si de 2 lei cateodata....

    Ia verifica (cu un CPUZ sau Everest Ultimate) daca e memoria pusa in DUAL CHANNEL. Ei in descriere au pus acolo 2 x 2048, dar cine stie, sa nu ai 1 x 4096... si atunci e chiar pacat, sa pierzi DUAL CHANNEL-ul.

  17. #17 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Revin cu niste pareri dupa 2-3 zile de utilizare, dar, pe scurt, pot spune ca sunt destul de incantat pana acum

    Mai intai partea de hardware. Pe power planul standard /deci nu power saver/ bateria tine circa 1 si 50 de minute /web surf/, ceea ce, tinand cont de configuratia si de dimensiunea generoasa a laptopului eu zic ca nu e rau. Am formatat-o, dar nu am mai scos-o din el.

    Tastatura e foarte ok, foarte putin zgomotoasa si arata foarte bine iluminata /in general mi se pare ca arata foarte bine dpdv estetic/. De asemenea, ecranul mi se pare ca face o treaba foarte buna /se impaca de minune cu Asus Splendid/. Un procesor i5, 4 giga /care sunt 2 cu 2 in dual channel potrivit baietilor de la Everest/ si o placa video ATI 5870 se regasesc 'under the hood'.

    La capitolul software, din pacate, nu pot sa spun prea multe, mai putin ca jucaria se intelege perfect cu Win 7 x64 si reda fara probleme filme HD. Inca nu am apucat sa-l testez in Photoshop si jocuri, dar urmeaza si asta. Am pe masa Mass Effect 1 si 2, dar efectiv mi-e tarsa sa ma apuc de ele in contextul in care am pe cealalta masa, cu PS3-ul, Castlevania, Demon's Souls si acum urmeaza sa bata la usa baiatu de la Fan cu MoH

    Oricum, saptamana viitoare ar trebui sa imi ajunga un Gears of War /sigilat / si probabil ca la ala chiar nu o sa rezist sa-l instalez. Iar primul lucru pe care o sa-l fac la salariul viitor o sa fie sa comand StarCraft 2

    Cateva poze aici -> http://www.consolegames.ro/forum/f35...se/index7.html

    @MonkY - Am uitat sa zic cate ceva si despre racire si, implicit, noise level, sorry. Pai, in primul rand, cu toate ca se aud ventilatoarele, e foarte silentios. Iar temperaturile sunt foarte ok, cel putin in idle si la rularea unui film. Intr-adevar, adevaratul test o sa fie in jocuri /probabil atunci o sa apelez si la Turbo Boost si things are really gonna heat up /. Ma gandesc sa ii iau si un stand, dar din pacate pentru dimensiunea lui se gasesc foarte greu /cel putin la noi, pe eBay sunt/. Oricum, el vine cu '5 degree ergonomic inclination' din fabrica

    Referitor la praf, am asta -> Nexus CA-4000 Accesoriu carcasa - PC Garage, pe care l-am folosit cu succes la Desktop si care cred ca e si recomandarea lui MonkY

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Unul din cele mai importante lucruri la un notebook mai performant... in special in jocuri care rup placa video... e racirea. Si automat cel mai problematic lucru e praful. Pentru prima solutie iti poti achizitiona un notebook cooler (unele chiar cresc comoditatea la folosire a unui notebook pe birou)... iar pt. a doua, sa-ti iei un spray pt. praf (airduster - recomand Nexus).

    P.S. De-aia iti si recomandasem sa scoti bateria daca nu o folosesti deloc... mai scapi de o componenta care se incalzeste aiurea pe langa altele

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by boga View Post
    Referitor la praf, am asta -> Nexus CA-4000 Accesoriu carcasa - PC Garage, pe care l-am folosit cu succes la Desktop si care cred ca e si recomandarea lui MonkY
    De ce ai da 59.67 RON pe el de la PCGarage cand il poti lua de la PC Coolers cu 35.96 Airduster Nexus CA-4000 ?

  20. #20 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Deci sa inteleg ca ala e produsul la care te-ai referit Eu nu-l cumpar de nicaieri, pentru ca nici un sfert nu cred ca am consumat din el pana acum /si il am de peste un an/. Pentru cei interesati, tubul e mai mare in realitate decat pare in poze

    In fine, referitor la stand... sa iau unul cu cooler/e/ inclus/e/ sau e de ajuns un stand simplu? In orice caz, o sa iau ceva de calitate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Scoruri futuremark laptop / desktop PC By rodarkone in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 29-09-2012, 07:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts