Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Achizitie laptop

  1. #1 SP
    Senior Member pooaul's Avatar

    Achizitie laptop

    Hello guys, un amic ar dori sa-si cumpere un laptop ("caut lieptop si nu gasiesc, toatie lieptopurile sa ma contactieze")
    Cauta ceva pana in 2800ron, eventual i3,i5 cu o placa video dedicata si o firma ceva mai buna decat Acer si laptopurile astea care ies pe banda. Cum vrea toata lumea, ieftin si bun

    Daca stiti ceva si ma puteti ajuta cu un link, please leave a reply

    Cheers.

  2. #2 SP
    Junior Member FRKALEX's Avatar

  3. #3 SP
    Senior Member Madk91's Avatar

  4. #4 SP
    Junior Member ShadowAdy's Avatar
    Daca citesti commenturile lasate, renunti rapid la el

  5. #5 SP
    Member Devergo's Avatar
    Nu chiar, este un laptop foarte bun dar acei oameni nu se pricep deloc cand vine vorba de software/hardware. Problemele lor au o rezolvare simpla. Laptop-ul are 2 placi video: una integrata Intel pentru conservarea energiei si cea principala, Nvidia pentru performante ridicate. Cei de la Asus au facut un soft special (care se gaseste la ei pe site) pentru aceste modele, care permite sa alegi si sa schimbi prioritatea placilor dupa bunul plac.
    Pe scurt, recomand cu mare caldura laptop-ul recomandat de Mad, are nevoie doar de putin tweaking, some love and care si e good to go .

  6. #6 SP
    Member angellicus's Avatar
    Salutare! M-ati putea ajuta si pe mine cu niste sfaturi/pareri despre acest produs?! Sau alte recomandari de pe e-mag undeva la banii acestia?! Mersi
    Laptop Sony Vaio VPCF22S1E cu procesor Intel� CoreTM i7-2630QM 2.00GHz, 8GB, 640GB, nVidia GeForce 540M GPU 1GB, Microsoft Windows 7 Home Premium, Premium, Black VPCF22S1E/B - eMAG.ro

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by angellicus View Post
    Salutare! M-ati putea ajuta si pe mine cu niste sfaturi/pareri despre acest produs?! Sau alte recomandari de pe e-mag undeva la banii acestia?! Mersi
    Laptop Sony Vaio VPCF22S1E cu procesor Intel� CoreTM i7-2630QM 2.00GHz, 8GB, 640GB, nVidia GeForce 540M GPU 1GB, Microsoft Windows 7 Home Premium, Premium, Black VPCF22S1E/B - eMAG.ro
    Salut! In afara de pret (e intr-o clasa aparte) si faptul ca are Windows 7 Premium (in loc de Windows 7 Ultimate), e un super laptop. Cam mare/greu pentru gustul meu, dar este un desktop replacement destul de ok. Ma indoiesc profund de faptul ca tine bateria 4:30h... poate in idle, pt. ca la cat consuma i7 (chiar si mobile), mai ales cu GeForce 540 si 7200RPM... In rest, spatiu suficient, RAM berechet (sper ca au avut bunul simt sa puna macar Windows 7 pe 64bits)... toate conexiunile posibile (USB 3, HDMI, VGA - sincer eu as fi pus un eSATA in locul lui). Daca ai bani, merita. Mai ales ca-ti iei TVA-ul inapoi

  8. #8 SP
    Member angellicus's Avatar
    Mersi tare mult de sfaturi! Din motive care nu au tinut de mine nu am reusit sa fac comanda prin site, sa primiti si voi ceva, insa poate o sa reusesc telefonic sa va dau ca referenti. Inca o data, mersi tare mult!

    P.S.: Da, e pe 64!

  9. #9 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Ca tot veni vorba, as avea si eu nevoie de un laptop, dar habar nu am ce sa caut pentru ca sunt paralel in domeniu. In principiu, am nevoie de el pentru facultate ca sa nu ma car cu caiete dupa mine ( si ca scriu cu picioarele e alta treaba). Desigur, nu ma supar daca:
    - ruleaza si .mkv-uri ( 720p/1080p)
    - pot sa ma joc un joc la cerinte low/medium ( cum ar fi League Of Legends, WoW, TF2, SC2 etc. )
    - are un HDD maricel, >= 500GB.
    - are suport Wireless Internet

    Nu vreau un laptop imens, asa ca nu prea ma intereseaza display-ul, atat timp cat vad ce scriu e ok, iar ca buget, ma incadrez undeva pana in 30 de milioane, dar puteti sa postati si optiuni care sa depaseasca suma. Multumesc anticipat.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    angellicus: nu-i nici-o problema daca nu ai reusit sa comanzi cu ajutorul bannerului, desi in mod normal e automat, doar trebuie sa dai click pe bannerul emag de la noi, dupa care sa-ti cauti ce ai nevoie. Nu-i nimic, alta data! Bafta cu laptopul!

    andreicristian9: sincer, ti-as recomanda un iPad2. Mult mai usor, mai rapid, mai usor de folosit, tine bateria mai mult. Ai mii de jocuri, sute de mii de aplicatii... browsing (mai ales daca-ti iei un 3G) oriunde. Daca ai RDS iti iei SIM-ul de la ei moka si uite asa ai si net pe iPad free. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca daca iei un stylus, atunci chiar inlocuiesti complet hartiile... Eu de cand cu iPad2 am renuntat complet la laptop (dar mai am desktop-ul, desigur). Cat despre spatiu, nu-i problema, ca poti conecta HDD extern, stick usb, etc...

    Dar daca totusi vrei un laptop mai mic si puternic, mie asta mi se pare superb. Atentie insa ca nu are DVDRW (dar poti folosi unul extern, sau totul pe USB stick). Cu i5, tot asa, HDD de 7200RPM de 500GB. Singurul downsize e ca nu e conceput pt. gaming, fiind cu video onboard. De-asta e si asa mic (si are doar 1.5Kg, fata de i7-ul de mai sus care are 3Kg) Daca insa vrei si gaming, atunci mergi pe asa ceva. Pacat ca nu are HDD de 7200 RPM... eventual mai cautam (sau ti-l upgradezi)

  11. #11 SP
    Member pijama35's Avatar
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    Ca tot veni vorba, as avea si eu nevoie de un laptop, dar habar nu am ce sa caut pentru ca sunt paralel in domeniu. In principiu, am nevoie de el pentru facultate ca sa nu ma car cu caiete dupa mine ( si ca scriu cu picioarele e alta treaba). Desigur, nu ma supar daca:
    - ruleaza si .mkv-uri ( 720p/1080p)
    - pot sa ma joc un joc la cerinte low/medium ( cum ar fi League Of Legends, WoW, TF2, SC2 etc. )
    - are un HDD maricel, >= 500GB.
    - are suport Wireless Internet

    Nu vreau un laptop imens, asa ca nu prea ma intereseaza display-ul, atat timp cat vad ce scriu e ok, iar ca buget, ma incadrez undeva pana in 30 de milioane, dar puteti sa postati si optiuni care sa depaseasca suma. Multumesc anticipat.
    DELL Inspiron 17R N7110 DI7110I76G640G1B Core i7 2630QM 2GHz Black Notebook / Laptop - PC Garage
    Mie mi se pare destul de bun.

  12. #12 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Am gasit un site unde imi pot alege dupa bunul plac componentele hardware ale laptopului. Vroiam sa stiu daca este ok laptopul si ma refer aici la temperaturi si faptul ca il voi cara zilnic cu mine (in afara de greutate bineinteles)
    Chassis & Display
    Enigma III 540: 15.6" Glossy Full HD LED Widescreen (1920x1080)
    Processor (CPU)
    Intel� Core™i7 Quad Core Mobile Processor i7-2630QM (2.00GHz) 6MB Cache
    Memory (RAM)
    8GB SAMSUNG 1333MHz SODIMM DDR3 MEMORY (2 x 4GB)
    Graphics Card
    nVIDIA� GeForce� GT 540M - 2GB DDR3 Video RAM - DirectX� 11
    Memory - Hard Disk
    120GB INTEL� 320 SERIES SSD, SATA 3 Gb/s (upto 270MB/sR | 130MB/sW)
    DVD/BLU-RAY Drive
    SONY BD-5730S 6x BLURAY WRITER & CYBERLINK SOFTWARE (�99)
    Memory Card Reader
    Integrated 3 in 1 Memory Card Reader (SD, MMC, MS)
    Sound Card
    Intel 2 Channel High Definition Audio + MIC/Headphone Jack
    Bluetooth & Wireless
    GIGABIT LAN & WIRELESS 802.11N CARD (STANDARD)
    USB Options
    1 x USB 3.0 PORT + 2 x USB 2.0 PORTS AS STANDARD
    Battery
    2 x Enigma III Series 6 Cell Lithium Ion Battery (5,100/5,200 mAh) (�39)

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Salut baieti. Uite ca intr-o luna jumate eu o sa fiu in UK la facultate si ma gandesc cam ce laptop ar trebui sa imi iau. Asa ca m-am gandit sa cer un sfat, o parere...orice.

    Eu o sa merg la "Interactive systems and video game design" deci voi face si ceva programare da in mare parte animatie/design (nu stiu exact ce da ma gandesc ca de la photoshop pana la maya/3ds max sau alte chestii de genu). Asa ca vreau sa va intreb cam care ar fi cel mai indicat laptop de cumparat (ce procesor sa aiba, cati gb de ram etc ) ca sa imi mearga toate programele respective (cat mai bine) ,sa ma tina cativa ani si sa nu depaseasca 1500 de dolari. Cam asa .

    De asemenea o sa va rog sa imi dati chiar si niste link-uri la produsele respective. Am zis ca inainte sa ma uit pe toate site-urile romanesti (si nu numai), sa cer parerea altor useri care poate s-au aflat intr-o situatie asemanatoare. Multumesc anticipat!

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tray: pentru ceva ce vei cara toata ziua dupa tine... cred ca totusi i7 plus GT 540 e un picut cam mult. Asta daca te referi la temperaturi... Acum depinde si de cine e facut laptopul respectiv... pt. ca eu de exp. n-am idee la ce se refera Enigma

    Tudoran: cred ca un i5 cu 4-8GB RAM, HDD de 7200 RPM (500GB) si 15" minim cu placa video dedicata e ceea ce iti trebuie. Foarte important o sa fie monitorul daca faci design... De aceea iti recomand sa "test before you buy it".

    Un exemplu de 15": Laptop Dell XPS 15 cu procesor Intel� CoreTM i5-2520M 2.50GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce GT 540M 2GB, Free DOS, Metalloid Aluminum DL-271926435 - eMAG.ro

    Si un exemplu de 17" (cu cat mai mare, cu atat mai bine pt. design): Laptop Dell XPS 17 L702x cu procesor Intel� CoreTM i5-2520M 2.50GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce GT 550M 1GB, Free DOS, Silver Anodized Aluminum DL-271926437 - eMAG.ro

  15. #15 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    inca ceva: ce brand-uri recomandati si de care ar trebui sa ma feresc? Avand in vedere ca o sa il cumpar din Romania si dupaia un an nu o sa ma intorc ar fi cam nasol daca s-ar strica . La Apple e faza ca ai un an de garantie internationala da au ei niste preturi

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vezi tu, chestia cu brand-urile e cu dus si intors... avand in vedere ca mai toate brandurile au si verze... Ca idee eu recomand Toshiba si Dell.

  17. #17 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Salut. Dupa ce m-ati ajutat in achizitionarea televizorului, vreau un sfat si la achizitionarea unui laptop:
    - buget 3500 lei;
    - vreau sa-l pot folosi si la jocuri
    Pana acum am gasit cam asa:
    Laptop Dell Inspiron N5110 cu procesor Intel� CoreTM i7-2630QM 2.0GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce GT 525M 1GB, Free DOS, Blue DL-271919970 - eMAG.ro sau
    DELL Inspiron 17R N7110 DL-271932800 Core i7 2630QM 2GHz Black Notebook / Laptop - PC Garage
    Sincer, as cam opta pentru 15 sa fie mai usor de transportat, dar ma mira foarte tare ca cel de 17 e mai ieftin desi, in mod normal, ar tb sa coste mai mult.

  18. #18 SP
    Member poolonik's Avatar
    Salut, dupa ce actualul laptop a luat foc la propriu cu tot cu o bucata de masa ,normal ca trebuie inlocuit. Viitorul laptop ca si raposatul nu o sa vada JOCURI niciodata ,doar net,mess,muzica,poze....iar ca suma nu as dori sa treaca de 2000ron.Am gasit 2 variante Acer Aspire 5742G-383G50Mncc Core i3 380M 2.53GHz Linux Brown Notebook / Laptop - PC Garage ,si Lenovo IdeaPad V560 59-057608 Core i3 380M 2.53GHz Notebook / Laptop - PC Garage ,acerul avand placa video mai buna(posibil sa nu fie folosita la capacitate maxima niciodata)si 1000MB ram in plus iar lenovo carcasa de aluminiu .Un dezavantaj la amandoua ar fi garantia de doar 1an.Ceva sfaturi intre cele 2 modele ?

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic sa sari peste Acer... Daca vrei tu neaparat cu HDD de 500GB (dar de 5400RPM), si pe la 2000 RON, iti recomand asta: Laptop Dell Inspiron N5040 cu procesor Intel� CoreTM i3-380M 2.53GHz, 4GB, 500GB, Intel� HD Graphics, Ubuntu Edition Version 10.10, Obsidian Black DL-271926429 - eMAG.ro.

    Insa sincer (chiar daca are mai putin RAM si spatiu pe HDD), eu as mai pune un pic si as merge pe asta: Laptop Dell Inspiron N3010 cu procesor Intel� CoreTM i3-380M 2.53GHz, 3GB, 320GB, Intel� HD Graphics, FreeDOS, Mars Black DL-271873402 - eMAG.ro.

    Diferenta intre cele doua este de monitor (15" vs 13") si de HDD (500GB 5400RPM vs 320GB 7200RPM). Depinde daca vrei portabilitate si viteza extra la HDD sau spatiu si ecran cat mai mare

    P.S. Amandoua au 24 luni garantie, nu doar 12...

  20. #20 SP
    Member poolonik's Avatar
    Nu este o prioritate hdd de 500GB, ex-ul avea unu de 160GB si era ocupat 50-60%, dar monitorul mai mic incurca .Iar ca bani s-a plecat de la un buget de 1500ron deci ce trece peste 2000 deja este...hehe.Sa inteleg ca Acerul si Lenovo iese din discutie si sa trec la un Dell ?.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Achizitie Laptop By LeGenD in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 06-08-2012, 17:38
  2. Sfaturi Achizitie Laptop By Danny in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 19-12-2011, 20:23
  3. Achizitie laptop By HoTSaucE in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 22-01-2011, 15:47
  4. Achizitie Laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 26-05-2010, 14:34
  5. Sugestie achizitie laptop By nameless_fear in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 22-06-2009, 19:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts