Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: AMD Zacate

  1. #1 SP
    Senior Member tray's Avatar

    AMD Zacate

    Ce parere aveti de proceosul AMD Zacate.Personal o sa cumpar unul in septembrie (sunt nevoit sa renunt la desktop). Ce m-a convins la acest laptop a fost lifetimeul si pretul (`500$ varianta initiala).
    Mai jos este o mica comparatie cu un procesor i5.
    AMD's Zacate APU Performance Update - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pana in Septembrie apare si seria noua de la Intel pt. mobile computing... asa ca o sa ai atunci din ce sa alegi. Ma mira ca unii fac comparatii de gaming pe GPU-uri care sunt destinate totusi 2D-ului... La ce Dzeu se mai chinuie sa compare ca pe unul merge jocul cu 12 FPS si pe altul cu 15... ca nu te incalzeste cu nimic. Adica, pe ambele e de nejucat

    Oricum... daca pretul e singurul factor care conteaza, clar AMD va avea castig de cauza...

  3. #3 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Aia de la intel de care vorbesti are un codname? (m-am pierdut deja in detalii, apar prea multe tehnologii deodata lol) .

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Aia de la intel de care vorbesti are un codname? (m-am pierdut deja in detalii, apar prea multe tehnologii deodata lol) .
    Pai e ca si la desktop... Sandy Bridge. Atasez o imagine cu roadmap-ul pt. mobiles. Insa repet, ma indoiesc sa se incadreze in 500 USD. Poate noul Atom (Cedar Trail, tot la 32nm - care nu apare in roadmap)...
    Attached Images Attached Images mobileroadmap_sm_2011.jpg

  5. #5 SP
    Senior Member tray's Avatar
    well, din putinele mele cunostinte am inteles ca SB nu are GPU integrat in pastila procesorului, deci sub 15W tdp-ul nu scade. +inca 10 W pt placa video. Am uitat sa mentionez ca la Zacate ma atras f mult lifetimeul.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well (ca sa continuam in aceeasi linie), Cedar Trail se lauda cu 5W TDP... Lansarea ar trebui sa fie cam prin Septembrie (deci cand vrei tu sa schimbi). Meanwhile, prea multe detalii nu sunt (in afara de "5W TDP, support flawless 1080p playback, as well as Intel Wireless 2.0, Direct X 10.1 support, a HDMI interface, Display Port, LVDS, eDP and will support any OS, including Android")

  7. #7 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Nu prea pot intelege cum pot 2 cipuri sa consume mai putin ca unul (fara sa aiba un pret mai mare)

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Nu prea pot intelege cum pot 2 cipuri sa consume mai putin ca unul (fara sa aiba un pret mai mare)
    Pai de unde ai tras concluzia ca sunt 2 cipuri? Cedar Trail este noul Atom la 32nm (succesorul lui Pine Trail care era la 42nm). Si ca si acesta, are GPU integrat. E un singur cip. Si cand ti-am zis ca va consuma 5W, gandeste-te ca Intel vrea ca 10W sa consume toata platforma (CPU, GPU, controllerul de memorie). Prin urmare, daca am vazut laptopuri cu Pine Trail cu autonomie de 10 ore, probabil vom vedea Cedar Trail cu minim 12 ore.

    Insa repet, aceste procesoare sunt de obicei dedicate netbook-urilor sau a notebook-urilor unde performanta nu e principalul atu (ci mobilitatea si autonomia). Daca insa vor realiza ce au promis (performanta dubla in GPU fata de GMA 3150) atunci s-ar putea sa iasa ceva foarte ok pt. o clasa intre vechiul Atom si i3.

    Pentru toate celelalte insa, exista Sandy Bridge mobile. Insa sub nicio forma nu la 500 USD... Poate minim 1500

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    P.S. Uite si o schema la Pine Trail (sorry, la Cedar Trail nu am) ca sa-ti faci o idee. Hope it helps...
    Attached Images Attached Images pineview.gif

  10. #10 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Multumesc pt info, it really helps.
    Sincer ce mi se parea ciudat era faptul ca au precizat ce poate face, dar nimic concret. flawless 1080p playback nu se poate face printrun cip special care sa decodeze h.264 sau acest lucru se face prin arhitectura (gpu, nu cpu) sau de ce nu dxva?
    Corecteaza-ma daca gresesc .

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e un chip special. Vezi de exp. GPU-ul integrat in Sandy Bridge... care desi e o "jucarie", ajutat de un 2600K bate la fund pana si un GTX 580 la transcoding. Sa vezi ceva de 8 ori mai rapid decat CUDA... e ceva. Dar, deja vorbim de minunatii... Uite aici benchmarkurile: http://www.consolegames.ro/forum/f29...pu/#post533469

    P.S. Scuze ca am poluat threadul cu Intel in loc sa-ti vorbesc despre AMD. Din pacate... No more AMD for me... M-am lecuit, si de cand am facut asta, au scazut problemele si service-urile la PC-uri cu 80%. Much better now

  12. #12 SP
    Member rZvFTW's Avatar
    ce mic este zici ca`i un SD card

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite ca vine si AMD cu un CPU care consuma 5W. E vorba de AMD Fusion. Insa se pare ca acesta va avea ca destinatie tablet PC-urile... si nu notebook-urile.
    AMD has a 5W Fusion APU to put in your future tablet of choice -- Engadget

  14. #14 SP
    Senior Member tray's Avatar
    (stiu ca suntem offtopic) dar ce probleme ai avut cu amd?

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    (stiu ca suntem offtopic) dar ce probleme ai avut cu amd?
    De toate felurile, in toate modurile. Si nu vorbesc de o placa si un proc... ci de sute. Cele mai multe cauze erau incompatibilitati si drivere/bios-uri scrise cu picioarele. Crashuri aiurea desi toate testele si placile de diagnostic aratau ca e totul ok... Memorii si placi care pe Intel mergeau fara probleme, pe AMD/Via nici nu erau recunoscute... Nici nu mai vreau sa-mi amintesc. E bine ca a trecut. Pt. mine (si pt. firma), AMD is dead... Ma bucur insa ca exista acolo pentru a fi concurenta pe piata.

  16. #16 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Poti sa iei de pe acum electronica cu lifetime 10h, se numeste iPad

  17. #17 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Uite ca vine si AMD cu un CPU care consuma 5W. E vorba de AMD Fusion. Insa se pare ca acesta va avea ca destinatie tablet PC-urile... si nu notebook-urile.
    AMD has a 5W Fusion APU to put in your future tablet of choice -- Engadget
    Eu mi-am luat un netbook ultraportabil cu Fusion (HP DM1z). Acum vine spre Romania, il astept si o sa-i fac un mic review.
    Singurul motiv pentru care am luat AMD si nu Atom de la intel e ca aia de la intel sunt niste calici si l-au limitat intentionat pentru a nu putea concura cu Notebook-urile (nu detecteaza peste 3GB RAM, nu poti pune OS-ul in 64biti).

    Eu zic ca pentru specs-urile astea:
    Operating System Windows 7 Home Premium 64-bit
    CPU Type AMD Dual-Core E-350 1.6GHz
    Screen 11.6"
    Memory Size 3GB DDR3
    Hard Disk 320GB
    Graphics Card AMD Radeon HD 6310
    Video Memory Shared memory
    Communication Gigabit LAN and WLAN
    Battery Life up to 9 hours and 30 minutes
    Dimensions 11.42" x 8.43" x 0.8" - 1.2"
    Weight 3.52 lbs.
    E super OK la 1650 RON.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. AMD anunta FirePro W9100 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 4 Last Post: 29-03-2014, 13:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts