Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Ajutor Router wireless 100mb/s

  1. #1 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar

    Ajutor Router wireless 100mb/s

    Vreau sa ma ajutati sa imi dati un link cu un router wireless de vanzare in Romania prin care sa pot ajunge la viteze de transfer fara fir de peste 50mb/s, recomandat inspre 100mb/s.
    Stiu ca pe multe scrie ca fac asta, nu ma pricep la tehnica, dar sigur sunt minciuni la majoritatea celor de pe piata.
    Vreau o "scula calumea" si nu ma descurc singur, ajutor!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu uita in primul rand de faptul ca depinde foarte mult clientul. Degeaba iei un router care poate 300Mbps daca ai client (placa de retea wireless) care nu poate decat 50Mbps. Mai e si problema compatibilitatii, unde poti intalni o placa ce poate 300Mbps la conectarea cu routerul X, dar cu Y nu poate decat 50Mbps... Anyway, daca vrei ceva serios, automat si pretul va fi pe masura (routerele serioase fiind dual band - simultan la 2.4Ghz si 5Ghz). Nu mai vorbim ca au chiar si pana la 6-7 antene (interne) Prin urmare, iti recomand fie un D-Link DIR-855 fie un Linksys E4200, daca vrei ceva serios. Bafta!

  3. #3 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Stie cineva daca UPC suporta 100Mbps?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by TheKingOfHate� View Post
    Stie cineva daca UPC suporta 100Mbps?
    Chiar nu conteaza daca "suporta" 100Mbps sau nu... La toti providerii te vei conecta la 10MB sau 100MB. Important nu e asta, ci banda alocata de ei. In cazul RDS banda este de upto 50Mbps (vorbim de Fiberlink, nu de Business, unde se poate negocia si mai sus) iar in cazul UPC upto 25Mbps (au inceput de curand Fiber Power de 60 si 100Mbps, dar e disponibil doar in Cluj, Timisoara, Deva, Focsani, Curtea de Arges si Ploiesti - doooh).

  5. #5 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Are cineva D-Link Dir-600 ? Router wireless D-Link DIR-600 DIR-600
    Poate cineva sa imi confirme ca merge cu 100mbps pe wireless?

  6. #6 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Am Fiber Power de 100Mbs si routeru' ala.
    Prin cablu direct din modem am viteza de download 92.44Mbs.
    Prin router, wireless: aprox 21Mbs. Din pacate eu i-am cam rupt antena ...
    Da nici inainte nu tin minte sa fi trecut de 50-60.
    LE: prin cablu, din router: 50.92 Mbs - 53 Mbs

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Loool... intai spui ca vrei "scula calumea" si dupa aia intrebi de "cel mai cheap" router de la D-Link? Hotaraste-te omule...

  8. #8 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    MonkY multumesc mult pentru ajutor.
    Poate nu e "scula calumea" dar nici nu am nevoie de scule profesionale pentru uz-casnic.
    Daca routerul asta chiar duce pana la 150mbps cum se lauda wireless atunci e foarte bun, mai mult nu trebuie sa faca nimic decat sa ma tina cativa ani de folosinta.

    LE: Nu am avut rabdare, l-am si achizitionat, l-am instalat cu ajutorul Ipadului ca nu am avut laptopul la mine la birou, si i-am dat un test rapid pe speedtest si imi arata download 30 Mbps (pe iPad, fara update la firmware), revin dupa ce il testez pe laptop.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DIR-615 este cu 50 vreo RON mai scump si de 2-3 ori mai rapid si mai ok (se poate pune si DD-WRT). Are si antenele si hardware-ul mai bun... Anyway, sa-l stapanesti sanatos...

  10. #10 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    MonkY, stai linistit. Fara sa vrei ai ajutat un alt nevoias. Si eu cautam un router si nu stiam ce sa aleg. Bunul si vechiul meu prieten Dlink DI-524 isi da duhul si am nevoie de un inlocuitor. Asa ca ma indrept catre DIR-615. Multam fain.

  11. #11 SP
    Member unlike's Avatar
    Am eu DIR-615, excelent merge, sunt la 15 metri de router si merge lejer la 10 MB/s . Am pus un firmware DD-WRT fara probleme.

  12. #12 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Rezultate prin conexiunea WIRELESS cu DIR-600, conexiune prin RDS fiberlink 2 100mbps, conexiune cu laptop la 150mbps.
    Din pacate conexiunea mea e negarantata la net asa ca oricum fluctueaza ea mult si bine.

    Fara upgrade la firmware:


    dupa upgrade la firmware:



    deci se apropie de ce-mi doresc, destul de multumit pentru 120 de lei cat a fost routerul.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cum Dzeu "te apropii de ce doresti" cu ping-ul ala? Peste 500ms ping nu joci nimic... poate doar ceva turn based.

    Ping optim: intre 1 si 50ms
    Ping ok: intre 50 si 100ms
    Ping medium: intre 100 si 200ms
    Ping execrabil: intre 200 si 300ms
    Ping useless: peste 300ms

    Pentru 500ms and over nu am cuvinte...

    P.S. Daca e doar pentru "download" si web... atunci e ok...

  14. #14 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    nu stiu ce e cu pingul ala, si pe conexiune pe fir direct in echipamentul de la RDS e tot asa.
    DAR, in in pingtest si in toate jocurile merge perfect.
    Deci ceva nu e inregula la testul acela speedtest, chiar nu stiu ce sa zic.

  15. #15 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Quote Originally Posted by nameless_fear View Post
    nu stiu ce e cu pingul ala, si pe conexiune pe fir direct in echipamentul de la RDS e tot asa.
    DAR, in in pingtest si in toate jocurile merge perfect.
    Deci ceva nu e inregula la testul acela speedtest, chiar nu stiu ce sa zic.
    Sigur e ceva cu testul acela ... altfel nu ai putea juca nimic.
    Eu cand am in jur de 90-100 ms prefer sa nu mai joc decat sa ma enervez si sa injur degeaba.

  16. #16 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    dati-mi o alta sursa pentru a testa ping-ul daca stiti pls.

  17. #17 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    start > run > cmd ping yahoo.com -t

    Ar trebui sa ai ~ 60 ms

  18. #18 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    e de la chrome acel ping, daca folosesc internet explorer e ~10ms.

    ---------- Post added 18-03-2011 at 12:00 PM ----------

    upgrade la firmware 2.06
    si ping normal prin internet explorer pe wireless, prin chorme aceiasi poveste


  19. #19 SP
    Member Moromete's Avatar
    am si eu D LInk dir 600 si am incercat sa ma conectez pe WII pentru asta l-am cumparat si nu merge.....plus ca am fix 2 ore de experienta in materie de networking...sau routere, modem etc..si simt ca explodez...ma gandesc cu groaza la toate expresiile si termenii pe care treb sa-i invat pentru a putea cumpara de pe Psn store sau online FU!!!!

  20. #20 SP
    Member Ripjaws's Avatar
    imi poate recomanda cineva un router wireless care sa coste pana in 150 de lei? am internet de la RDS, fiberlink 100mb (nu stiu exact ce si cum ca nu ma pricep, stiu doar ca am nevoie de router daca vreau sa am net in camera).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Ce router wireless detii? By MonkY in forum Polls
    Replies: 38 Last Post: 18-07-2014, 11:10
  2. Ajutor conectare router wireless By Catallin in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 27-07-2010, 23:37
  3. Problema router router wireless By consol3 in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2009, 19:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts