Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Sfaturi pentru un monitor nou :D

  1. #1 SP
    Junior Member alex_94's Avatar

    Sfaturi pentru un monitor nou :D

    As dori sa cumpar un monitor nou si astept sugestii.Am doar 3 preferinte sa aiba diagonala intre 23" si 29" , sa nu depaseasca bugetul de 2000 RON si sa aiba un TV-tunner incoporat






    Daca nu se incadreaza in buget mai bine nu postati ca ii criza si nu prea sunt fonduri.

  2. #2 SP
    Party Rocking! Razviii123's Avatar
    Monitor / TV LED LG 27", Wide, TV Tuner, Full HD, HDMI, Boxe, M2780D-PZ M2780D-PZ

    http://www.emag.ro/monitoare-lcd--am...HD-LS27EMDKUEN

    Vezi aceste monitoare.

    La prima vedere LG-ul pare sa fie mai bun, mai bine mergi la ei si le compari, sau la oricare alt magazin care are aceste modele.

  3. #3 SP
    Junior Member alex_94's Avatar
    mersi de pont

  4. #4 SP
    Junior Member alex_94's Avatar
    samsung nu are un contrast asa de mare ca si LG-ul oare va afecta acest lucru mult calitatea imaginii?

  5. #5 SP
    Party Rocking! Razviii123's Avatar
    Preferabil alegi monitorul cu contrasul mai mare.

  6. #6 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Incearca, de asemenea, sa citesti macar un review al monitorului pe care ai pus ochii. In general, contrastele de 1:1000 sunt rareori atinse, sau sunt atinse cu anumite artificii (contrast dinamic/ pierderea detaliilor etc.). Un site care face recenzii intr-un mod profesionist mi se pare asta, dar sunt multe altele. De asemenea, ma indoiesc ca dispui de un instrument de calibrare extern pt. a stoarce toate performantele posibile, asa ca este preferabil sa gasesti un monitor cu o imagine echilibrata si neutra by default.

    De asemenea, daca vei lua monitorul pentru jocuri, concentreaza-ti atentia pe timpul de raspuns, contrast si luminozitate, lasa alte gadget-uri deoparte (webcam, tuner etc.) pt. ca, din experienta mea, rareori un constructor care realizeaza un monitor cu performante bune adauga si alte "extra", acelea sunt in general destinate utilizatorului comun, fara multe pretentii. Esenta este ca poate fi o alegere mai buna un monitor care costa ~ 2000 lei unde platesti calitatea panoului/ componentelor decat unul unde platesti pentru acele extras. Hope it helps!

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cum a zis si AlanPoe, mai bine iti iei fie un tuner extern separat, fie iei un TV in loc de monitor daca tii atat de mult la tuner tv. De obicei monitoarele cu tuner incorporate nu prea au treaba cu gamingul sau cu panouri de calitate...

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Philips LED monitor with Touch Control 192EL2SB 18.5''w (47 cm) E-line HD

    192EL2SB/00 Philips LED monitor with Touch Control 192EL2SB 18.5''w (47 cm) E-line HD - Philips Support

    ...am atașat PDF-ul original cu info.

    Ce părere aveți?

    Este �n Cluj la 400 de lei.

    Thanks.
    Attached Images Attached Images 192el2sb_00__fp_.jpg 192el2sb_00_rtp_.jpg 192el2sb_00_pss_aen.pdf

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nimeni, nimic?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nevazandu-l "la fata", nu pot sa-ti spun decat ce citesc in specs:
    - Brightness prea mic (250 cd/m2 e cam putin)
    - Contrast "din burta" (cand vad zeci de milioane : 1 fug)
    - Rezolutie prea mica pentru un 18.5" (doar 1366 x 768)
    - Unghi slab (probabil un TN ?)

    Eu zic sa mergi sa-l vezi "la lucru". Daca-ti place, go for it...

  11. #11 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Eu am modelul ala la munca. E ok dar se poate si mai bine.
    Refresh rate nu stie peste 60hz. Merge la 85hz dar cu rezolutie de 1200x
    Brightness-ul e cum zice Monky mult prea mic (in cs e negru tot )
    Unghiul e ok. Oricum la un monitor nu te prea uiti din ceva unghi ciudat. Dar am auzit ca-i destul de ieftin deci probabil la banii astia mai bun nu gasesti.

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...oki, nu mai iau monitorul menționat mai sus (e micuț). Am pus ochii pe alte modele...păreri? (mă interesează ceva general nu analizat la micron...).
    1. Monitor LCD Philips 21.5'', Wide, FULL HD, DVI, Negru, 222E2SB 222E2SB/00
    2. MONITOR BENQ LED WIDE 21.5 GL2240M
    3. MONITOR ACER LED 21.5 WIDE S221HQLDBD FULL HD
    4. MONITOR BENQ LED WIDE 22 G2222HDL

    ...menționez că nu mă pricep la monitoare (știu detalii casual...dar mai mult nu și �n casă am produse samsung �n proporție de 99% - deci samsung mi-ar plăcea...). Am citit pe net, am văzut clipuri pe youtube dar nu știu ce să zic...se merită cu LED? (defapt tot LCD e și ăla dar no...).

    Poate să-mi spună cineva care a avut LCD și a trecut pe LED...se vede dierența? E ceva mai bun (backlight...at�t?) sau e doar frecție la picior de lemn...

    *p.s.

    Azi am vrut să iau modelul acesta
    ...dar uit�ndu-mă cu atenție am văzut că are doar VGA? Doar VGA? wtf...m-am sc�rbit de analog (VGA am acum).

    *later edit*

    Oki, am dat de link-ul ăsta cu informații generale (cam asta urmăream - chiar dacă e pentru TV-uri)
    ...așa că am eliminat LCD-ul. Răm�n cele 3 LED-uri. No acum...care din alea? - n-am mai avut niciodată ACER sau BENQ...

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Gata! - ăsta răm�ne!
    <3 222EL2SB/00
    Attached Images Attached Images 222el2sb_00-_fp-global-001_highres.jpg

  14. #14 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    222? I approve it.

  15. #15 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Eu am asa ceva:

    Monitor LG W2363V-WF

    Il folosesc pentru PS3 si cateodata si la laptop. Calitatea imaginii este extraordinara, pana acum nu am intalnit nimic mai bun iar dotarile sunt de nota 10.

  16. #16 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Si eu vreau sa cumpar un monitor nou, la un pret pana in 1000 RON care sa fie 23" sau 24" Inch. Nu ma pricep prea bine la monitoare. Momentan m-am gandit la asta. Monitor Samsung P2460HD. Pareri ?

  17. #17 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Nimeni ?

    Acum m-am gandit sa iau modelul acesta, ViewSonic VX2739WM. Pare un monitor performant, si e si marimea care o prefer.

  18. #18 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Performant nu știu dacă este termenul optim, dar pare �n regulă. Nu merită cumpărat resigilat pentru acel discount mizerabil!

  19. #19 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Am postat mai sus monitorul pe care il folosesc eu si de care sunt super multumit. Mi se pare cel mai bun raport calitate pret. Daca totusi preferi altceva ti-as recomanda un monitor de maxim 24" pentru PC. Cele de 27 sunt prea mari pentru birou si distanta dintre tine si el iar durerea de cap dupa o ora este garantata. Daca in schimb il folosesti pentru consola iar distanta fata de monitor este mai mare atunci poti opta pentru unul de 27".

  20. #20 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Yey ! Bravo eMag, in ziua cand am vrut sa iau monitorul ViewSonic, normal ca nu mai "face parte din oferta eMag" . Acum m-am gandit sa iau modelul acesta, pentru ca e L.E.D. LG M2780D-PZ

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 215 Last Post: 28-02-2019, 01:39
  2. Replies: 7 Last Post: 22-03-2015, 19:53
  3. Replies: 12 Last Post: 11-08-2014, 16:25
  4. Sfaturi pentru achizitie a unui Monitor By zaice in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 02-04-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts