Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Probleme pc

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Probleme pc

    Salut ,

    De ceva vreme am inceput sa intampin probleme cu Pc-ul .

    Configuratie :

    CPU Type DualCore AMD Athlon 7550, 2449 MHz (12.5 x 196)
    Motherboard Name Gigabyte GA-M61PME-S2
    Memory Total 4095 MB 2xDRAM 2 GB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
    VIDEO PCI Express 2.0 x16: ATI Radeon HD 4850 (RV770) ;Bus Type:GDDR3;Bus Width:256-bit;Real Clock 975 MHz (DDR) (original: 993 MHz);Effective Clock 1950 MHz
    Monitor LG W2363
    Audio nVIDIA nForce 6100-400/405/420/430 (MCP61) - High Definition Audio Controller PCI
    HDD Drive #1 - WDC WD15EARS-00MVWB0 (1397 GB) + Drive #2 - Hitachi HDP725050GLA (465 GB)
    LAN NVIDIA nForce 10/100 Mbps Ethernet
    SURSA : DELUXE 600 W

    Problemele sunt urmatoarele :

    Temperaturile cresc considerabil in timpul jocului ( LOL ) iar FPS scad considerabil si este destul de enervant . Sursa frige foarte foarte tare iar aerul eliminat este destul de fierbinte .

    AM atasat o poza cu temperaturile si voltajele (EVEREST) atunci cand este folosit doar pentru browsing si aplicatii desktop si inca o poza cand este folosit sistemul in jocuri ( LOL ) , din pmdv un joc fara prea mari pretentii care totusi imi face probleme .

    Carcasa este una normala fara nici un ventilator suprlimentar .

    Vreau sa scad acele temperaturi . Intrebarea mea este : Trebuie schimbat coolerul de placa video ? Trebuie schimbata carcasa cu una cu mai multe coolere sau trebuie schimbata sursa ?

    Logic ma gandesc ca daca schimb coolerul pe placa video , acela probabil va consuma mai mult decat unul stock automat sursa se va incinge si mai tare , daca sursa nu face fata la sistemul actual .

    Ma gandeam la aceasta carcasa : Carcasa RAIDMAX Tornado, Negru RMX-TOR - eMAG.ro + Cooler placa video Cooler VGA Arctic Cooling Accelero S1 Rev 2 Accelero S1 - eMAG.ro

    Astept niste pareri

    Multumesc anticipat
    Attached Images Attached Images desktop.jpg game-time.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Man nu sunt mare IT-ist dar.. ai niste probleme : temperaturile sunt mari si in desktop fara sa ruleze ceva dificil in background, cele in full load imi par si mai mari, este clar ca ai probleme. La ce componente ai tu acolo principala schimbare ar fi sursa. Si nu spun sa o chimbi cu una mai mare dar neaparat cu una de calitate ( Fortron, Seasonic, Corsair.... alegi tu marca dar sa scoata undeva la 500 - 600W). Carcasa.... se poate pastra si daca intr-adevar iti doresti ceva ventilat bine atunci poti merge si pe acel Raimax dar va trebuii cand montezi componentele sa elimini din ecuatie coolerul ala mic din lateral ( face un zgomot cat toate coolerele din sistem si nu aduce nimic in plus).
    Deca daca ar fi sa recomand ceva ar fi SURSA de calitate + carcasa ventilata. Collerul din fabrica al placii video cred ca este in regula si nu cred sa necesite schimbare.
    Oricum ceilalti membri te pot ajuta cu o parere mai buna dar tine cont ca de cele mai multe ori o sursa de calitate te tine mai multi ani si ea duce greul tuturor componentelor si overclockingului.

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar
    Multumesc si eu ma gandesc ca este sursa de vina dar mai astept ceva pareri si daca se poate si o sugestie de sursa buna

  4. #4 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Schimba si pasta termoconductoare de pe CPU si GPU. Daca ai un buget mai redus pentru carcasa, recomand un Inter-Tech JY-X-5.

  5. #5 SP
    Member PumaS's Avatar
    Eu inca sunt socat ca la ce acest sistem sub nivelul mediu imi trebuie o sursa mai buna avand in vedere ca totusi a costat ceva prostia asta de sursa cand am luato acum un an am dat 200 ron pe ea daca imi amintesc bine .

    Sursa Delux ATX 600W DELUX-600W - eMAG.ro

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Man este un sfat nu o obligatie . Ok multa lume considera sursa ceva gen "poa' sa ninga' poa' sa ploua tre sa am 600 W " fara sa ia in calcul ca o sursa no name ( scuze dar Delux nu este o firma cunoscuta pt. fiabilitate sau altceva) nu scoate acei Watti trecuti pe eticheta, spre exemplu am intalnit multe cazui in care surse de 5-600W scoteau real undeva la 280 -350 W !!!!
    In plus in anumite cazuri sursa se chinuie sa tina voltajele cerute de componente ( da, ATI 4850 este poate cea mai gurmanda componenta pe care o ai) si atunci incepe sa se inciga functionand la 110%. Ai foarte multe sanse ca acele temperaturi sa vina din sursa.
    Si sa nu uitam ca o sursa buna de 600 W gen Corsair este aproape 300 RON : Sursa Corsair CMPSU-600CXV2 600W, ATX2.3 CMPSU-600CXV2 - eMAG.ro
    sau un Enremax ajunge dublu ca pret pentru eficienta 87+ : Sursa Enermax 600W Seria PRO 87+, ATX12V EPG600AWT - eMAG.ro

    PS am un ATI 4870 care pe o sursa Raidmax de 500 W ia restarturi in jocuri din 3-4 ori in 10 minute pe cand un Fortron de 400 W merge brici fara nici un restart. Si deiferentta de pret intre cele 2 surse este de aproape 30 de lei. Deci nu neaparat cantitatea primeaza ci mai ales calitatea. Ce ai spune daca cumva sursa e pe moarte de se incinge calc. tau asa de rau si cand se arde ar arde si procesor + rami plus placa video ??? Si aici apar diferente deoarece o sursa buna cand moare - moare doar ea, una made in China ia mai multe componente cu ea in mormant

    Un ultim lucru, pe mine ma ajutat mult acest articol : Sursa - inger sau demon ?
    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=180445

  7. #7 SP
    Member PumaS's Avatar
    Nu am luat in nume de rau ce mi-ai spus tu . Chiar am considerat foarte util sfatul tau . Dar e destul de dureros cand unele persoane iau sursa de 150 ROn care pot tine sisteme gen Phenom fara nici un fel de stres si ATI 5770 . Stiu ca sursele sunt f importante dar la momentul achizitiei m-am gandit ca una de 170 RON chiar si ea deluxe este arhisuficienta pentru configuratia mea . Miercuri o sa vina un prieten cu o sursa Sursa Raidmax 500W, 12cm fan, Retail RMX-500W12 - eMAG.ro . Sursa aceasta ii tine lui configuratia in parametri normali . PS Proc este overclocked (al sau)

    Foarte interesant threadul si din cate vad DELUX se incadreaza in categoria de surse medii

    ---------- Post added 18-09-2011 at 11:22 PM ----------

    Sper sa intervina si MonkY pe aces thread el pare a fi GURU Voltilor si tot ce tine de electronica

  8. #8 SP
    Member PumaS's Avatar
    Pana la urma cred ca imi trebuie o carcasa :
    Attached Images Attached Images temp-gaming-mode-fara-capac-unitate-.jpg

  9. #9 SP
    Member PumaS's Avatar
    Deci acum va cer sfatul daca se poate pentru o carcasa . Caut o carcasa cu un airflow bun pana in 300 RON

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Probleme cu bateria By Prototype93D in forum GSM
    Replies: 5 Last Post: 05-07-2014, 23:38
  3. Probleme PS2 By coaca in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 14-12-2013, 22:06
  4. Probleme By paunstefan in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 20-09-2010, 21:13
  5. Probleme By bubu32 in forum Help Desk
    Replies: 4 Last Post: 04-03-2010, 22:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts