Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Intrebare procesor

  1. #1 SP
    Junior Member mario4ever's Avatar

    Intrebare procesor

    Salut. As vrea sa stiu daca se merita sa cumperi un procesor la mana a2a. Este vorba de un core 2 duo e8600. Vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca acesta sa cedeze peste ceva timp, sa se strice sau orice altceva. Astept parerile voastre.

  2. #2 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Nu iti recomand din urmatoarele motive:
    1. Este un procesor relativ vechi (~2008)
    2. Nu stii ce a facut respectivul cu el inainte (overclock, temperaturi ridicate, etc.)

    Mai bine te orientezi spre ceva mai slab dar din magazin, spre exemplu un E6600 e ~280 RON la PCGarage si in benchmark-uri nu e cu mult in spatele unui E8xxx. Bafta

  3. #3 SP
    Junior Member mario4ever's Avatar
    Da ia facut si overclock, pana la 4.7. Ca tot venii vorba.. e diferenta mare intre E6600 si E6800? Se merita diferenta de bani?

  4. #4 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by mario4ever View Post
    Da ia facut si overclock, pana la 4.7. Ca tot venii vorba.. e diferenta mare intre E6600 si E6800? Se merita diferenta de bani?
    Nu, dar vezi sa fie compatibil cu placa ta de baza.

  5. #5 SP
    Junior Member mario4ever's Avatar
    Vrei sa zici cu placa care o voi cumpara. Da, este compatibil. Mai am inca o nedumerire in legatura cu placa video: in CPU-Z imi spune ca are 256 mb, iar in proprietes-settings-adapter imi arata 512mb. Cine are dreptate?

  6. #6 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Daca tot faci un PC nou (mb+cpu), de ce nu faci unul pe Sandy Bridge?

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

  7. #7 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Daca tot faci un PC nou (mb+cpu), de ce nu faci unul pe Sandy Bridge?

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
    asta... credeam ca vrei sa iti inlocuiesti CPU-ul actual, nu merita sa cumperi in 2012 un cpu si mb din 2008
    mai bine mai pui ceva bani in plus si faci o configuratie cum trebe.

  8. #8 SP
    Junior Member mario4ever's Avatar
    Si cam cat ar costa o configuratie Sandy Bridge?

  9. #9 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Depinde ce mai vrei pe langa acel CPU si MB, ma gandesc ca o placa video pe PCI-E?
    Ti-am trimis pe PM o adresa a unui forum unde te vor ajuta sa iti faci o configuratie (eu nu mai sunt la curent cu ultimele tehnologii in materie de PC...).

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Un kit MB+CPU poate fi si 500ron, depinde de performanta pe care o doresti. Daca-ti permiti poti cumpara un i3 2100, sunt procesoare foarte bune (costa 500lei, in general). Mai ai si alte componente? Sau vrei o configuratie completa?

  11. #11 SP
    Junior Member razvan popa sb's Avatar
    salut.as avea si eu nevoie de ajutor intr-o problema vreau sa achizitionez o placa de baza si un procesor ma intereseaza daca procesorul face fata celor mai puternice jocuri bineinteles si cu o placa video buna si restul..procesorul este asta
    Intel Xeon Quad Core W3520 BX80601W3520 Lista de preturi - cel mai mic pret desc

  12. #12 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Intrebare procesor

    Aam...cred ca realizezi ca ala e procesor de tinut servere, nu?un i5 iti ajunge pentru jocuri...

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

  13. #13 SP
    Junior Member razvan popa sb's Avatar
    am vazut ceva pe net....dar nu mam documentat pe deplin de asta va intrebam e bun si ptr jocuri????nu pot sa imi iau i5 pe asta am ocazia sa il iau mai ieftin la pachet cu o placa de baza asrock x 58 extreme si 8 gb de rami si ziceam sa imi iau dupa aia placa video buna ptr jocuri...nu ma poate ajuta nimeni ??????sa imi spuna daca procesorul asta poate face treaba sau nu???????va rog..ms

  14. #14 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by razvan popa sb View Post
    am vazut ceva pe net....dar nu mam documentat pe deplin de asta va intrebam e bun si ptr jocuri????nu pot sa imi iau i5 pe asta am ocazia sa il iau mai ieftin la pachet cu o placa de baza asrock x 58 extreme si 8 gb de rami si ziceam sa imi iau dupa aia placa video buna ptr jocuri...nu ma poate ajuta nimeni ??????sa imi spuna daca procesorul asta poate face treaba sau nu???????va rog..ms
    procesorul o sa isi faca treaba, dar intelege ca e gandit special pentru a tine servere si nu jocuri

  15. #15 SP
    Junior Member razvan popa sb's Avatar
    gata mam lamurit...de pe net deci un xeon este acelasi cu unul din clasa i5 i7 ...doar ca are ceva in plus la rami ....deci merge si la jocuri

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poti sa te si joci pe un Xeon, dar e un pic extrem. Mai ales ca un W3520 are un TDP de 130W. Intr-un server in Datacenter nu te deranjeaza sa pui coolere de 6000RPM (zbarnaie de zici ca-i avion), insa acasa, fii pregatit sa investesti cel putin 3-400 RON intr-un cooler care sa-i faca fatza (altfel o sa fiarba).

    Daca tot vrei un Xeon, ia-ti un E3-1230V2 de exp. (pe socket 1155). Pe langa faptul ca se duce la 3.7Ghz cu Turbo Boost, are doar 69W TDP-ul (deh, 22nm). Pe asta il tii suficient de rece si cu stock cooling. Detalii aici: ARK | Intel� Xeon� Processor E3-1230V2 (8M Cache, 3.30 GHz)

  17. #17 SP
    Junior Member razvan popa sb's Avatar
    inteleg eu pe asta am ocazia sa il iau la pachet cu o placa de baza asrock x 58 xtreme si 8gb de ram la un pret bun...de aia intrebam..si vreau sa fac un pc gaming cu astea daca se poate

    ---------- Post added 28-11-2012 at 02:48 PM ----------

    da dar am gasit un cooler bun cu care o sa poata sa i faca fata la 2 mil Zalman CNPS9500A..oricum planul meu este sa achizitionez pachetul asta si dupa aia sa imi iau o placa video la vreo 400 e un ssd o sursa de vreo 700 si restu lucrurilor..pana atunci pentru uz normal cred ca o sa faca fata si coolerul stock..mersi pentru ajutor..si daca mai ai ceva spunemi ptr ca nu ma pricep foarte bine in I.T.

  18. #18 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Intrebare procesor

    Mai.bine investeai mai mult intr-o placa video...pt ca ea duce tot greul in jocuri.

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

  19. #19 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Mai.bine investeai mai mult intr-o placa video...pt ca ea duce tot greul in jocuri.

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2
    Mai nou procesoarele duc greul, pentru ca majoritatea jocurilor noi sunt porturi infecte de pe console, nu stiu daca a fost de la drivere sau nu dar eu am intalnit in BF3 load 100% pe procesor si <50% pe placa video. Si cand am imprumutat pentru teste un Portal 2 (care se spune ca e GPU intensive) de pe ListaDeFisiere (if you know what i mean...) a mers in blana cu toate pe 1920x1080 pe un gts450 cyclone (OC din fabrica)+e8400 pe cand BF3 mergea cu setarile mai spre minim.

  20. #20 SP
    Junior Member razvan popa sb's Avatar
    deci sa inteleg ca nu e de ajuns de bun procesoru sau cum oricum placa video pe care vreau sa o iau dupa aia este un geforce gtx 680 e vreo 400 de euro...si sper sa ma pot juca toate jocurile pe 1920x1080.si nu pot investii mai mult intr o placa video mai buna de atat..am zis si mai sus ca am prins o ocazie sa iau pachetul asta ieftin la mana a2a...deci nu este ca vreau eu sa imi iau un xeon in loc de i5 ptr jocuri asa am prins ocazia

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare procesor By zazarSm in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 31-07-2013, 19:04
  2. Performante procesor By sweetamber in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 12-12-2010, 00:34
  3. Procesor vechi By Teo in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 16-05-2010, 01:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts