Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Probleme TP-Link TL-WR1043ND

  1. #1 SP
    Member Snoopz's Avatar

    Probleme TP-Link TL-WR1043ND

    Salut!
    Am si eu cateva probleme cu acest router care in mare parte isi face treaba ..mai putin ce voi enumera mai jos.
    Incep cu prima problema , poate cea mai deranjanta si anume : trebuie sa dau restart la router dupa o perioada indelungata de timp in care nu am intrat in setarile sale .
    I-am facut astazi ultimul update , insa nu pot spune daca problema persista sau nu , timpul fiind prea scurt.
    A doua problema o am cu viteza pe wireless , dupa o multime de setari facute tot nu am reusit sa scot o viteza domestica , mentionez ca folosind acelasi tip de abonament (Fiberlink 2), cu alte routere (un SMC cu aprox aceleasi caracteristici si un tp-link acelasi model) vitezele sunt net superioare(ma refer atat la Utorrent cat si la testele de viteza facute pe speedtest folosind acelasi server (intre 39-45 mbps download pe celelalte routere si 5-8 mbps download pe routerul in cauza) ).
    Am incercat sa fortez conectarea pe standardul N , sa renunt la criptare , sa deschid porturile de care are nevoie utorrentul spre exemplu , insa totul fara rezultat .

    Existe vreo solutie pentru aceste probleme ? Fac din intamplare obiectul garantiei ?
    Multumesc anticipat!

    L.E : daca voi folosi un custom fw exista vreo sansa sa scap de problemele astea ?

  2. #2 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Salut, sa inteleg ca problema ta este utorrentul doar? In rest, nu intampini alte dificultati? Intreruperi sau deconectari? Eu sunt cu prima versiune de firmware (mi-a fost lene sa fac upgrade) si a trebuit sa-l resetez o singura data intr-un an (desi e recomandat s-o faci mai des).

    Singurul lucru pe care l-am facut eu ca setare a fost sa rezerv un IP pentru un anumit MAC (Xbox-ul la mine) apoi am activat DMZ pe acel IP. Restul se conecteaza prin DHCP (ip dinamic). De asmenea, am lasat puterea la maximum (default) si banda in lungimile standard (b-g-n, tot default).

    Custom firmware ar fi DD WRT insa e recomandat doar daca stii foarte bine ce faci si ai nevoie de functiile suplimentare pe care le poti folosi (ex.: VPN), altfel poti chiar sa-l faci sa functioneze mai prost.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Scapa de TP-Link... e ca o ruleta ruseasca...

  4. #4 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Salut, sa inteleg ca problema ta este utorrentul doar? In rest, nu intampini alte dificultati? Intreruperi sau deconectari? Eu sunt cu prima versiune de firmware (mi-a fost lene sa fac upgrade) si a trebuit sa-l resetez o singura data intr-un an (desi e recomandat s-o faci mai des).

    Singurul lucru pe care l-am facut eu ca setare a fost sa rezerv un IP pentru un anumit MAC (Xbox-ul la mine) apoi am activat DMZ pe acel IP. Restul se conecteaza prin DHCP (ip dinamic). De asmenea, am lasat puterea la maximum (default) si banda in lungimile standard (b-g-n, tot default).

    Custom firmware ar fi DD WRT insa e recomandat doar daca stii foarte bine ce faci si ai nevoie de functiile suplimentare pe care le poti folosi (ex.: VPN), altfel poti chiar sa-l faci sa functioneze mai prost.
    Salut!
    Intampin probleme peste tot mai nou , pe LAN merge foarte ok , iar pe wireless e chin.
    Nu imi merge de nicio culoare mai nou netul pe wireless , se conecteaza 2-3 minute , dupa imi spune ca nu mai am net sau pur si simplu ma deconecteaza dupa cateva minute (am incercat pe mai multe deviceuri sa ma conectez si nu e nicio diferenta)
    Exista vreo sansa sa-l schimb ? Vechiul SMC ii da clasa peste tot

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai daca are probleme, sigur ca exista sanse sa-l schimbi. Doar ca daca ti-l schimba cu acelasi TP-Link, e la noroc. Daca ai cumparat de la eMag/Altex... ai cele 30 de zile timp in care poti sa-l inapoiezi. Daca ai depasit cele 30 de zile, e mai complicat. Recomand un Dlink, Linksys sau Asus.

  6. #6 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Cand am fost cu treaba la magazinul respectiv , am vorbit printre altele si de problemele care au aparut la router , iar ei mi-au spus ca mi-l schimba doar in cazul in care problemele se manifesta si la ei in magazin. Ma gandeam ca vor inventa tot felul de motive care sa-i scuteasca de schimbarea routerului avand in vedere ca routerul face figuri doar pe wireless , iar problema cu nerecunoscutul adresei pentru setari apare doar dupa un anumit timp de la restartarea routerului(cca. 1 ora si dureaza pana la urmatorul restart).
    Multumesc pentru raspunsuri!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Scurteaza Link By Mosad in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 09-02-2010, 22:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts