Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: Recomandare laptop

  1. #1 SP
    Junior Member Robert's Avatar

    Recomandare laptop

    Salut, as dori sa achizitionez un laptop pana in 3000 de lei, mai mult nu.
    Momentan am gasit acest model: Laptop Toshiba Satellite L750-1NX cu procesor Intel� CoreTM i7-2670QM 2.20GHz, 4GB, 640GB, nVidia GeForce GT 525M 2GB, FreeDOS, White PSK30E-03W004G5 - eMAG.ro

    Astept si parerile voastre.
    Si daca se poate sa fie alta culoare decat negru.

  2. #2 SP
    Member vTGS's Avatar
    Vezi daca iti plac aceste modele : Asus #1 , Asus #2 sau Acer

  3. #3 SP
    Junior Member Robert's Avatar
    tot toshiba ma atrage mai tare, chiar daca acele assusuri au placa video mai buna. Cred ca e din cauza culorii.
    Multumesc pentru raspuns

  4. #4 SP
    Member vTGS's Avatar
    Nu ti l-as recomnda avand in vedere ca are probleme cu racirea, cel putin din comenturi asa reiese, iar culoarea nu ajuta in acest sens , nici in rularea filmelor, jocurilor sau programelor mai solicitante.

  5. #5 SP
    Junior Member Robert's Avatar
    o sa ma interesez "intens" pana de paste acum, fiindca atunci planuiesc sa imi cumpar un laptop. O sa dau o fuga la magazinele de la mine din oras sa ma uit la laptopuri sa imi fac asa o idee asupra culorii si a materialului din care sunt facute.
    Oricum, incep sa trag spre Asus. Multumesc inca o data pentru sfaturi

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am luat de curand primul Asus recomandat de vTGS si pot spune ca isi face treaba foarte bine. Merge orice joc sau program pe el, majoritatea cu setarile la maxim. E facut din materiale bune, nu face galagie absolut deloc, si nici dupa 20 de ore de folosinta nu se incalzeste. Bateria tine pana la 5 ore, destul de mult zic eu. Ca downside as zice ca sunt boxele, care se aud destul de incet si cablul de alimentare care are mufa prost amplasata ( undeva pe mijlocul lateralei stangi). Per totsl, ti-l recomand cu incredere. Raportul pret calitate e mai mult decat bun. Acer nu ti-as recomanda nici daca ar fi cu 50% mai ieftin. Fac cele mai proaste laptopuri.

  7. #7 SP
    Junior Member Robert's Avatar
    ce model ti-ai cumparat?

    ---------- Post added 01-04-2012 at 02:34 PM ----------

    Am fost azi in oras si am analizat atent Toshiba si Asus si o sa cumpar Asus in cele din urma datorita materialelor mult mai bune folosite. Mai exact acest model o sa il achizitionez: Asus K53SV-SX722V Core i7 2630QM 2GHz 4GB 500GB GeForce GT 540M 2GB Win 7 Home Brown Notebook / Laptop - PC Garage

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am acelasi model de Asus doar ca are 8GB RAM.

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pe mine niciodata nu m-au dezamagit Dell-urile, mi se par cele mai fiabile laptopuri. In partea opusa e HP-ul cu laptopuri care pica in draci. Spun asta cu vreo 5 ani de experienta in service-uri de laptop-uri (mi-au trecut pe sub mana peste 1000 doar la reparat), dar asta a fost in perioada 2003-2008, insa din ce am mai studiat nu s-au schimbat asa multe, Dell ramane alegerea perfecta, am recomandat la multi Dell si pana acum nimeni n-a fost nemultumit.

  10. #10 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar

  11. #11 SP
    Member Devergo's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu am luat de curand primul Asus recomandat de vTGS si pot spune ca isi face treaba foarte bine. Merge orice joc sau program pe el, majoritatea cu setarile la maxim. E facut din materiale bune, nu face galagie absolut deloc, si nici dupa 20 de ore de folosinta nu se incalzeste. Bateria tine pana la 5 ore, destul de mult zic eu. Ca downside as zice ca sunt boxele, care se aud destul de incet si cablul de alimentare care are mufa prost amplasata ( undeva pe mijlocul lateralei stangi). Per totsl, ti-l recomand cu incredere. Raportul pret calitate e mai mult decat bun. Acer nu ti-as recomanda nici daca ar fi cu 50% mai ieftin. Fac cele mai proaste laptopuri.
    Am un laptop Acer care in 2 ani nu mi-a facut absolut nici o problema. Nici nu se incalzeste, are trackpad lock si niste boxe exceptionale. Poate ai avut tu ghinion

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Sincer... eu am ceva cu asa zise laptopurile de "gaming" care vin cu HDD-uri de 5400RPM. Daca vrei ceva serios, ori te indrepti spre ceva cu SSD bun (sau macar hibrid), ori mergi pe un laptop care are macar HDD de 7200 RPM. E pacat ca la un Ivy Bridge totul sa devina atat de lent din cauza HDD-ului. So, i'll say pass!

  13. #13 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Sincer m-am tot uitat la asta: Dell XPS 15 L502x FULL HD i7-2670QM 8GB 256GB SSD nVIDIA GT 540M 2GB TV-Tuner Win 7
    Mie nu-mi trebuie pt gaming (maxim Limbo/ Braid) si ma gandesc daca are rost sa iau unu asa scump sau mai bine unu mai ieftin si il schimb cand nu mai merge.
    Deci, ceva recomandari? As tinde spre unu' mai ieftin totusi

  14. #14 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Ma-ntorc cu o intrebare:
    Compara Produse
    Ce ati alege?

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asus. Are placa video mult mai buna si consuma mai putin curent. In acelasi timp, Lenovo il poti urca la 16GB daca vrei. Dar alegi ce consideri mai important pentru tine. Asus e si mai usor cu 300g. Daca il mai cari dupa tine, o sa simti diferenta. Are si camera HD Asus-ul. Eu as merge pe Asus fara sa am dubii.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu as merge tot pe acel Asus. Numai faptul ca Lenovo are 1 an garantie (Asus are 2 ani) si ar fi un motiv suficient. Mai departe insa, probabil ca as schimba bateria (e prea mica cea cu 4 celule) si as pune un SSD in locul acelui HDD. E chiar pacat ca in 2013 se mai vand notebook-uri cu HDD-uri de 5400RPM. Daca nu SSD, macar un 7200 RPM... Practic HDD-ul ala trage in jos TOT sistemul. Pui un SSD in loc si o sa ai un soc...

  17. #17 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Thanks. Cu procesoru' aveti idee care-i faza? Adica nu am gasit nici o pagina oficiala cu Frecventa 1.7 / 2.6
    Pe celalalt l-am gasit.

  18. #18 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Ma bate gandul sa mi cumpar un laptop, ce parere aveti de acesta : Laptop Asus U40SD-WX114 i5-2450M 500GB-7200rpm 8GB GT520M 8CELL u40sd-wx114++

  19. #19 SP
    Member LeGenD's Avatar
    se strica mai greu hdd-urile la 5200 rpm...de aia se pun inca in laptopuri...deci poti incepe linistit prima data cu un hdd normal ca sa zic asa.

    p.s: cu un core i5 o placa video din seria 6 si 4-8 gb de ram si cu page file disabled total nici nu mai prea simti hdd-ul...

    p.s2: eu am prins mega oferta la emag la un acer v3-571g (+bonus 4 gb ram) la 2400 lei acum cateva luni buni si merge brici...deci ++ pt acer pana acum

  20. #20 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Nu stiu cat te-ai interesat de page file disabled dar:
    Understanding the Windows Pagefile and Why You Shouldn't Disable It

    tl;dr: the only tangible benefit of disabling the pagefile is that restoring minimized applications you haven't used in a while is going to be faster

    Cred ca in final acesta e alesul: Laptop Asus K56CM-XX247D i5-3317U 500GB 8GB-7200rpm GT635M 2GB k56cm-xx247d++

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By eagle-eye in forum Hardware
    Replies: 94 Last Post: 28-08-2022, 23:42
  2. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  3. Recomandare laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 18-11-2013, 15:22
  4. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34
  5. Recomandare Laptop By Bobby in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 10-09-2009, 14:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts