Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Pot schimba procesorul la laptop?

  1. #1 SP
    Junior Member Sergiu26's Avatar

    Question Pot schimba procesorul la laptop?

    Am un laptop Asus, 4gb ram si procesorul e cam slab un intel celeron dual core as putea schimba doar procesorul la el? Ca ar fi mai usor decat sa-l vand si sa-mi cumpar altul mai bun nu sunt pretentios doar ca in browser se misca cam greu

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut!

    Depinde foarte mult de model, de placa de baza... vezi sa nu fie soldered (lipit pe placa). In peste 90% din cazuri poti schimba cu un alt procesor.
    Dar sincer, eu inainte de toate i-as pune un kit rapid de 8GB RAM (in 2 module de 4GB RAM, pt. a merge in DUAL)... si un SSD bun (gen un Samsung Evo). S-ar putea sa ramai surprins... mai ales daca ai cumva un HDD de 5400 RPM... Upgrade-ul asta ar fi mult mai simplu. Give it a try!

    P.S. Am pus SSD-uri rapide pana si pe ULV-uri... si in tot ce tine de office, browsing and stuff, se misca la fel de bine ca un i3/i5 cu HDD lent (5400 RPM). Ba chiar mai bine

  3. #3 SP
    Junior Member Sergiu26's Avatar
    Deci problema ar fi mai mult de la hdd decat procesor? Nu prea as dori sa investesc mult in laptop ca il folosesc doar la browsing/filme, am avut pc gaming si mergea super rapid in orice aplicatie iar acuma am un laptop entry level si n am rabdare sa mearga asa greu in browsing o sa l duc maine la un magazin de specialitate sa l probeze sa vad cum ar merge cu un ssd nu vreau sa dau bani degeaba pe componente, multumesc de raspuns ^^

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    In general da, in unele cazuri nu.

    Monky zice bine .. testeaza in ordine:
    1. upgrade SSD
    2. upgrade RAM

    Daca 1 si 2 nu sunt suficiente atunci te poti gandi la procesor si aici trebuie sa te uiti asa:

    1. exista modele similare cu procesoare mai puternice
    2. este sistemul de racire suficient (sau e necesar sa schimbi si radiatorul)
    3. te pricepi la aceasta operatiune

    Ca si exemplu personal:

    primul meu laptop - Pentium M Dothan cu procesor 1700 MHz pe care l-am ugradat ulterior la 2000 MHz
    al 2 lea laptop avea Celeron 1700 si i-am pus Pentium M la 1700 MHz (a trebuit sa crestez plasticul care proteja gura de ventilatie pentru ca era opturata)
    al 3 lea laptop Core 2 Duo - nu a fost upgradat
    al 4 lea laptop I7 2670QM - l-am upgradat la 2960XM
    al 5 lea laptop cu i7 740QM - l-am upgradat la 920XM
    al 6 lea laptop 4910mq nu l-am upgradat
    al 7 lea laptop 7820HQ nu se mai poate upgrada (laptopurile cu H sunt lipite pe placa de baza)
    al 8 lea laptop IBM T42 procesor 1.7 (pentium M) astept sa-mi vine cel la 2 GHz pentru upgrade (intre timp i-am luat HDD - SSD si ram 2 GB si rupe in Windows XP )

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sergiu26: n-ar fi rau sa ne spui exact configuratia si modelul... poate chiar ne-a trecut prin mana asa ceva. Laptop Asus si Intel Celeron e mult prea vag - daca e un Celeron decent, care sa-ti tina la browsing si filme, vei vedea ca se misca mai bine decat cu un upgrade sau overclock cu 3-400Mhz (sa zicem). Poti folosi AIDA64 pentru a afla toate detaliile... te poate ajuta si CPUZ.

    In alta ordine de idei... ti-am recomandat SSD pt. ca sincer in ultima vreme, mai ales cu SSD-uri bune (in continuare recomand Samsung, mai ales cu Rapid Cache-ul - daca ai suficient RAM), fac upgrade-uri in draci. Si am vazut sisteme mai vechi de 10 ani care au "renascut" doar cu asa ceva.

    In plus, avantajul la genul asta de upgrade e ca nu e "messy"... HDD-ul il schimbi foarte usor (comparativ cu procesorul)... si mai ai avantajul ca il poti pune oricand vrei in urmatorul sistem (sau in alt sistem). Dezavantajul ar fi pretul... un Evo de 250GB este pe la 400-450 RON. Dar merita. Eventual iei de 120GB daca nu ai nevoie de asa mult spatiu, si mai salvezi niste bani.

    RAM-ul iti da un boost (mai ales daca mergi cu Rapid Cache activat) si la fel, e usor de instalat. Mai ales daca ai o singura memorie instalata (foloseste CPUZ pt. a afla asta), ii mai pui o placuta de 4GB (vezi sa fie cat mai apropiata la specificatii si NEAPARAT la voltaj cu cea pe care o ai deja)... Plus ca RAM-ul s-a ieftinit atat de mult incat 4GB (daca e DDR3) ii gasesti chiar si sub 100 RON.

    Normal ca in final si procesorul conteaza... insa acolo (ca si rodarkone) iti recomand sa te bagi doar daca te pricepi. Aproape sigur va trebui sa desfaci sistemul de racire (care de cele mai multe ori e cu heatpipe-uri), sa re-aplici pasta termica (sa iei una buna), sa te asiguri ca racirea care iti tinea celeronul va fi suficienta pentru noul procesor... si tot asa. Mai mult, la unele laptopuri trebuie sa resetezi configuratia (eventual cu reset de CMOS) pentru a detecta noul procesor (unii blocheaza doar de-ai naibii).

    Bafta!

  6. #6 SP
    Junior Member Sergiu26's Avatar
    modelul e Asus F553m

    windows 10 (ma gandeam sa i pun win7)
    Original Clock 2166 MHz
    CPU #0 Intel(R) Celeron(R) CPU N2840 @ 2.16GHz, 2167 MHz
    4 gb ram
    placa video integrata intel hd graphics

    Nu neaparat procesorul dar as schimba orice la el sa nu investesc mai mult de 500 de lei, spatiul nu ma intereseaza cred ca 200gb imi e de ajuns. Nu ma bag sa desfac eu laptopul ca nu ma pricep il am de cateva luni la pc ma pricepeam am avut pc gaming multi ani imi faceam singur configuratiile, le montam etc insa la laptop nu vreau sa mi bat capul cu el il vreau doar pt browsing ca pt jocuri imi voi lua o consola in viitor

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Imi pare rau sa te dezamagesc, dar Asus F5553M este extrem de prost gandit... pana si pentru a schimba HDD-ul desfaci aproape tot (inclusiv tastatura). La cele mai bine gandite, ai acces direct la RAM si HDD de pe spatele laptop-ului... la acesta nu. Uite aici un video:



    Mai mult, majoritatea procesoarelor pe socket FCBGA1170 sunt embedded (lipite in socket). Sorry!

    La SSD-uri, cel putin la Samsung, nu vei gasi SSD de 200GB. Fie iei de 120GB, fie 250GB. Uite cam cat este unul de 250GB. Vad ca 120GB nici nu mai au deloc in oferta...

    Celeronul acela e intr-adevar slabut... dar se putea si mai rau (ti-am zis, eu am pus SSD pe ULV, care e un fel de Celeron mai lent... sau cam ca un Atom).

    Cum spuneam, eu i-as pune un SSD bun de 120GB (daca tot spui ca nu-ti trebuie mult spatiu) si inca 4GB RAM. Probabil in jur de 400 RON... si garantat se va misca mai bine.

  8. #8 SP
    Junior Member Sergiu26's Avatar
    Cred ca cel mai bine ar fi sa l vand mai pun 600 lei si imi iau altul sh mult mai bun

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cu ~ 2000 RON poti sa-ti iei un laptop chiar decent pentru jocuri. (un Alienware de generatie mai veche) M17xR3 sau R4 cu I7 Sandy Bridge sau Ivy Bridge si unul dintre chipu-rile astea grafice 780m/880m sau chiar 980m sau 7970m, atentie a nu se confunda cu noile modele M17 R3 sau R4 (care sunt mult mai scumpe ) Daca ai noroc poti gasi chiar un M18X R1 sau R2 (ecran de 18.4" / suport SLI sau crossfire)

    Cauta performanta placii grafice aici (practic in ziua de azi singurul lucru care conteaza la un laptop)

    https://www.notebookcheck.net/NVIDIA....199810.0.html

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Sergiu26 View Post
    Cred ca cel mai bine ar fi sa l vand mai pun 600 lei si imi iau altul sh mult mai bun
    Sa zicem ca iei 500 lei pe laptop. Cu inca 600 lei ajungi la 1100. Cu siguranta nu vei gasi un laptop cu un SSD bun si 8GB RAM la banii aceia... Sau, cine stie?!? It's all upto you!

  11. #11 SP
    Junior Member Alexandra-Bun's Avatar
    Nu se merita sa schimbi, mai bine cumpara altul nou.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Procesorul stricat By Popescu Ilie in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 2 Last Post: 11-03-2016, 18:28
  2. Project Morpheus isi schimba numele By trickz in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 15-09-2015, 18:45
  3. Un laptop, doi leptopi? Sau laptop-uri? By MihneaWii in forum Hardware
    Replies: 20 Last Post: 06-09-2012, 21:37
  4. Reboot-ul imi schimba tema By ciprianoss in forum Software
    Replies: 1 Last Post: 06-11-2010, 01:04
  5. Replies: 6 Last Post: 04-02-2009, 16:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts