Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 216

Thread: Recomandari si sfaturi pentru componente si calculatoare

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Vede cineva vreo diferenta intre aceste doua modele? (inafara de faptul ca unul are 4GB in plus pt. nici macar un leu extra)
    Sunt laptopuri cu acelasi cod. Difera RAM-ul si HDD-ul. Cel cu 4GB RAM are HDD de 750GB, iar cel cu 8GB RAM are HDD de 500GB. De aceea pretul e cam acelasi.

    ---------- Post added 14-03-2014 at 15:35 ----------

    Quote Originally Posted by ComaLight View Post
    A sosit momentul sa fac un mic upgrade la calculator(motherboard&proc)
    Procesorul va fi "Intel Core i5 4440 3.1GHz box" insa nu stiu ce placa de baza sa aleg.
    Pentru ca vrei un procesor cu socket 1150, poti incepe de la un Asus B85M-E si urca pana la un Asus MAXIMUS VI EXTREME. Depinde de buget. O placa echilibrata ar fi Asus Z87 PLUS.

  2. #42 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    @ComaLight: Uite aici, astea ti se potrivesc: Placi de baza Soclu procesor Socket 1150, Format ATX - PC Garage

    Alegerile cele mai comune sunt de regula Asus si Gigabyte. Acum depinde si ce buget poti aloca.

  3. #43 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Quote Originally Posted by ComaLight View Post
    A sosit momentul sa fac un mic upgrade la calculator(motherboard&proc)
    Procesorul va fi "Intel Core i5 4440 3.1GHz box" insa nu stiu ce placa de baza sa aleg.

    Daca are vrio relevanta placa video pe care o am momentan este GTX 650 1GB 128bit, iar sursa thermaltake 470.

    Ps:am scris aici pentru ca nu vreau sa deschid un nou thread.
    Depinde ce vrei,daca nu ai de gand sa faci OC presupun ca poti sa iti cumperi si o mb cu chipset B85/H87.Daca mergi pe h87 poti sa iti iei Gigabyte ga-h87-d3h/hd3 ( D3H-ul o detin si ti-o recomand ) sau ASRock H87 Fatality Performance ( "recomandata pentru gaming", cei de la AreaIT au facut un review daca nu ma insel ).
    Deasemenea ti-as recomanda o sursa mai mare ( 500 W+ ) pentru a avea posibilitatea de a face un upgrade pe viitor

    P.S. Nu merita sa iti iei mb cu chipset z87 daca nu planuiesti sa faci oc (ceea ce inseamna o investitie de peste 400 ron in plus pt. placa de baza z87 si proc. "cu K")

  4. #44 SP
    Member eastbason's Avatar
    In primul rand, sper ca am postat unde trebuie .
    Ma tot bate gandul sa imi fac un desktop pentru gaming, dar am pierdut de mult contactul cu ce avem mai nou si mai bun pe piata. Asa ca, va rog pe voi cei care cunoasteti, sa imi asamblati un sistem. Buget alocat intre 2500-2800 ron, de preferat de la emag sau altex. Doar unitatea, fara monitor sau alte nebunii.
    Va multumesc!

  5. #45 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Quote Originally Posted by eastbason View Post
    In primul rand, sper ca am postat unde trebuie .
    Ma tot bate gandul sa imi fac un desktop pentru gaming, dar am pierdut de mult contactul cu ce avem mai nou si mai bun pe piata. Asa ca, va rog pe voi cei care cunoasteti, sa imi asamblati un sistem. Buget alocat intre 2500-2800 ron, de preferat de la emag sau altex. Doar unitatea, fara monitor sau alte nebunii.
    Va multumesc!
    Ți-am facut eu o variantă cu APU ( va duce cam toate jocurile noi pe medium @ 1080p ) care este mică (mATX) și totusi destul de puternică (8 GB sunt suficienți pentru gaming,totuși am ales 2133 Mhz pentru ca daca vei folosi APU-ul te va ajuta enorm.600W sunt mai mult decat destul.Ai și un SSD pe care iți vei pune OS-ul și jocurile.Ai 1TB pentru a stoca orice vrei tu.Ți-am pus și un cooler aftermarket pentru că cel stock e foarte galagios.)
    Ai aici wishlist-ul de pe PCGarage ( dacă nu vrei să comanzi de acolo cel mai posibil vei găsi componentele și pe eMag/Altex insă eu am cumparat pc-ul meu actual de la ei și nu am avut nici o problemă ) și dacă te decizi să cumperi de acolo ( și folosești configurația mea/vrei sa mă ajuți ) te-as ruga să folosești cuponul 9C79FQ29 ( primești reducere de 1%,eu primesc 2% din totalul comenzii ).
    Nu prea am înțeles dacă vrei/te pasioneaza să faci OC (în acest caz configurația de mai sus nu ar fii recomandată).Daca nu știi ce inseamnă OC cel mai posibil nu vrei să faci.
    Partea cea mai buna este ca dacă peste câtiva ani să zicem ca vrei să faci upgrade,daca cumperi o placa grafică de la AMD vei putea face Crossfire între GPU-ul care il cumperi si APU.

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e rea solutia lui FlyingPotatoes dar personal as alege un SSD mai decent (cel putin un Kingston), AsRock-ul l-as inlocui cu un Asus sau Gigabyte... si in loc de solutia APU AMD as merge pe un i5/i7 + un GTX 770 Ti (or above). Totul tine de buget si de preferinte totusi...

  7. #47 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Trebuia să ramân în acea arie și am preferat să adaug memorii de 2133 Mhz decât un SSD mai bun (având in vedere ca daca merge pe varianta APU contează foarte mult viteza de la RAM).În legătura cu MB poate să o aleagă pe asta dacă vrea Gigabyte.
    Sincer să fiu și eu as merge pe ceva cu placa video dedicată insă nu cred ca se încadrează în buget dacă alege GTX770 cu I7.Acum trebuie să ies insă o să încerc să fac o configurație cu placa video dedicată mâine,

  8. #48 SP
    Junior Member mihai1340's Avatar
    Ce ziceti de configuratia aceasta ? "pc gaming 2600" - wishlist de Bagacean Mihai

  9. #49 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    placa video pare ok (Supports 4K resolution) ,dar , n-as combina procesor intel cu placa AMD ..de ce..pt ca din seria erori.

    si ca tot am pomenit de placa video :

    (.. este recomandata pt. cei ce joaca la rezolutii de max 1920x1080; ..este considerata cea mai buna placa video de pana la 200$ si se recomanda o sursa de 500W pt ea. )

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mihai1340: in primul rand la configuratia aceea e gresita aleasa memoria. Nu doar ca e foarte lenta (CL11 la 1600Mhz), dar iti trebuie dual channel ca sa beneficiezi de viteza reala (deci configuratie de 2 memorii). Cu alte cuvinte iti recomand asa ceva: Memorie Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit Rev. A - PC Garage

    Iar ca placa video, ori un Placa video Gigabyte GeForce GTX 760 OC WindForce 2X 2GB DDR5 256-bit - PC Garage (dar iti depaseste un pic bugetul), ori ceva mai low: Placa video ASUS GeForce GTX 660 DirectCU II OC 2GB DDR5 192-bit - PC Garage.

    De sursa nu stiu nimic... pare a fi o chinezarie ieftina... ti-as recomanda sa te uiti la ceva mai serios.

    Also, nu stiu daca placa aceea de baza suporta i5 4th gen. Trebuie sa te asiguri (eventual daca are update de bios facut).

  11. #51 SP
    Junior Member mihai1340's Avatar
    Ms de raspunsuri. Configuratia pe care v-am aratat-o este configuratia recomandata de un user de pe pcgarage, si m-am gandit sa va cer sfatul. Imi puteti face voi o configuratie mai ok in bugetul de 2500-2600lei ?

  12. #52 SP
    Member Clau23's Avatar
    Maime vreau sa cumpar un laptop,am un buget de 3500ron. Am gasit ceva interesant Laptop Lenovo IdeaPad G510 i7-4700MQ 1TB+8GB 8GB HD8750M 2GB lv_59390433, merita?sau pot gasi ceva mai bun in banii astia?pot sa schimb placa video?sau nu este compatibil decatcu aceasta placa video..??

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fix pentru bugetul tau cred ca ar fi acesta: Laptop Gaming Lenovo IdeaPad Y510P cu procesor Intel CoreTM i7-4700MQ 2.40GHz, Haswell, 8GB, SSHD 8GB + 1TB, nVidia GeForce GT 750M 2GB, FreeDOS, Black. Din pacate de obicei nu poti schimba placa video.

    Daca nu te deranjeaza albul insa, poti merge pe Laptop Lenovo IdeaPad Z5070 cu procesor Intel® CoreTM i7-4510U, 2GHz, 16GB, 1TB, nVidia GeForce 840M 4GB, FreeDOS, White. Ai placa video mai buna si dublu RAM.

  14. #54 SP
    Member Buyk's Avatar
    Iti recomand asa ceva Laptop Lenovo IdeaPad Z5070 cu procesor Intel CoreTM i7-4500U 2.20GHz, Haswell, 8GB, 1TB + 8GB SSD, nVidia GeForce 840M 4GB, FreeDOS, Silver - eMAG.ro

    1.Daca tot ai un buget destul de generos pentru a achizitiona un laptop, iti recomand sa iei ceva cu ecran FULL-HD adica o rezolutie de 1920x1080;
    2.Laptopul pe care ti l-am recomandat are un SSHD, este un HDD hibrid implicit are o viteza mai mare decat un HDD normal.
    3.Placa video Dedicata 4GB un GeForge GT840M
    4.Cumpara de la un magazin online unde sa il poti returna in decurs a 30 de zile no matter what, in caz ca nu iti comvine ceva la el

  15. #55 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    1080p la un ecran de 15.6'' e o durere de cap cand vine vorba de browsing & office. Eu am avut ceva de la Toshiba cu 1080p si nu mi-a placut... Eu zic sa butonezi unul.

  16. #56 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    840M este cam la egalitate cu HD8750M, iar procesoarele din seria "MQ" sunt sesizabil mai puternice decat cele "U". Laptopul pe care ti l-ai recomandat singur e ce as lua eu, insa nu de pe site-ul ala, care nu accepta returul. Ori ala, ori poti sa mai pui cativa bani si sa iei asta.

  17. #57 SP
    Member Clau23's Avatar
    Merci pentru sfaturi ! Ma hotarasem sa cumpar Laptop Lenovo IdeaPad G510 i7-4700MQ 1TB+8GB 8GB HD8750M 2GB lv_59390433 dar vad ca nu mai este in stoc la cel.ro unde era 2700ron. (Nu sunt seriosi deloc baietii de la cel.ro...te rogi de ei sa raspunda la telefon si cand raspund se tin de mistouri). Acum a ramas varianta Laptop Gaming Lenovo IdeaPad Y510P cu procesor Intel� CoreTM i7-4700MQ 2.40GHz, Haswell, 8GB, SSHD 8GB + 1TB, nVidia GeForce GT 750M 2GB, FreeDOS, Black - eMAG.ro dar am sunat la emag si au spus ca primesc doar 12 luni garantie. Asta ma ingrijoreaza...nu este minim 2 ani de garantie ?

  18. #58 SP
    Prophet of the Void IlieRazvan's Avatar
    Salut,vreau sa imi schimb si eu placa video cu una mai buna,dar nu stiu ce suporta configuratia actuala. Ma intereseaza o placa video de maxim 6 milione.
    Attached Images Attached Images untitled.jpg

  19. #59 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  20. #60 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic sa mai pui 34 RON in plus (peste bugetul alocat) si sa iei un 750Ti cu 2GB: Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC WINDFORCE 2X, 2048MB, GDDR5, 128bit, 2x HDMI, 2x DVI

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 09-12-2015, 23:52
  2. Suruburi pentru componente PS3! By starfire in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 07-08-2015, 16:25
  3. Recomandare PC pentru Gaming pe componente By Daghiu98 in forum Hardware
    Replies: 23 Last Post: 07-02-2015, 01:37
  4. Replies: 79 Last Post: 01-05-2014, 09:46
  5. Recomandari si sfaturi HTPC By Florin85 in forum Hardware
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2014, 23:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts