Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 11 FirstFirst ... 8 9 10 11 LastLast
Results 181 to 200 of 216

Thread: Recomandari si sfaturi pentru componente si calculatoare

  1. #181 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    pai e ok, daca nu investeste in placa video, investeste in placa de baza mai buna .. si poate chiar in CPU ceva mai bun cu o placa video integrata mai buna ... si a rezolvat problema

  2. #182 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Integrata din I3-ul ala e peste orice placa video de 300 lei. Pe o placa de baza ITX nu ai cum sa pui placa de sunet, nu ai slot nici PCI, nici PCI-e x1. Singurele modalitati sa ai port optic sunt fie placa de sunet externa, fie o placa de baza care are port optic (dar nu cred ca gasesti sub 500 lei).
    Surse de calitate decenta in bugetul tau nu am vazut la altex, cauta FSP, Super Flower, beQuiet! sau Seasonic.
    Multumesc pt raspunsuri,mai suplimentez bugetul pt o placa de baza cu optic.Pt ce imi trebuie mie ,merge ddr3?sau sa merg pe ddr4?

  3. #183 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Daca tot iei skylake, nu are rost sa mai ramai pe ddr3, plus ca ramii ddr3 compatibili cu skylake sunt mai scumpi ca ddr4.

  4. #184 SP
    Junior Member seth666c's Avatar
    Buna Ziua tuturor!
    As vrea sa imi cumpar niste piese pentru PC dar nu sunt sigur care sunt piese ok sau care marci sunt mai bune/mai proaste si mi sa propus sa intreb pe un forum , si unde mai bine sa intrebi decat pe un forum de gameri?
    Am un hard SSD pentru windows 120gb si un HDD de 1tera, restul componentelor la care m-am gandit:
    - Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB DDR5 192-bit - PC Garage
    - Memorie HyperX Fury Black 16GB DDR4 2133MHz CL14 Dual Channel Kit - PC Garage
    - Procesor Intel Skylake, Core i5 6600K 3.5GHz box - PC Garage
    - Placa de baza GIGABYTE GA-Z170-HD3P - PC Garage
    - Sursa Segotep SG-D600SCR - PC Garage (sau ceva 1000w)
    - Carcasa Deepcool Kendomen RD - PC Garage
    Pareri sau sugestii de imbunatatire (stiu, ar fi miliarde de imbunatatiri posibile dar nu mi le pot permite cu limita de 4000-5500)
    As vrea sa ma pot juca Witcher3 Fallout4 si unele din jocurile noi nu pe High dar cel putin pe medium quality.

    Va multumesc in avans pentru sfat/ajutor

  5. #185 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Deci tu vrei upgrade-uri doar pentru gaming? In ce rezolutie vrei sa joci?

    Cu 1060 vei juca Witcher 3 fara probleme, desi in 1080p cu totul la maxim nu vei atinge 60fps. In ultimii ani jocurile au inceput sa beneficieze si de procesoare mai puternice, caz in care un 7700 poate iti e mai de folos (stiu ca au fost de curand oferte la el) si nu era mare diferenta de la 6600K ales de tine, insa nu va fi unlocked. Memoria vezi ca a fost si ea de curand redusa pe undeva(emag parca), fix cea pe care ai ales-o tu sau una CL16, nu mai retin exact. Placa de baza e ok, desi poate pentru putin futureproofing ar fi bine sa cauti ceva cu doua sloturi M.2. La surse nu ma pricep si nu iti pot recomanda nimic, dar 600-650W iti sunt suficienti. Carcasa mie nu imi place, dar tine de gust, tu stii cum vrei sa arate.

  6. #186 SP
    Junior Member seth666c's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Deci tu vrei upgrade-uri doar pentru gaming? In ce rezolutie vrei sa joci?

    Cu 1060 vei juca Witcher 3 fara probleme, desi in 1080p cu totul la maxim nu vei atinge 60fps. In ultimii ani jocurile au inceput sa beneficieze si de procesoare mai puternice, caz in care un 7700 poate iti e mai de folos (stiu ca au fost de curand oferte la el) si nu era mare diferenta de la 6600K ales de tine, insa nu va fi unlocked. Memoria vezi ca a fost si ea de curand redusa pe undeva(emag parca), fix cea pe care ai ales-o tu sau una CL16, nu mai retin exact. Placa de baza e ok, desi poate pentru putin futureproofing ar fi bine sa cauti ceva cu doua sloturi M.2. La surse nu ma pricep si nu iti pot recomanda nimic, dar 600-650W iti sunt suficienti. Carcasa mie nu imi place, dar tine de gust, tu stii cum vrei sa arate.
    Rezolutie momentan am doar 1920 x 1080 rezolutie. 1080 nu mi-ar permite buzunarul . O sa mai caut putin si pentru placa cu sloturi m2 si carcasa inca nu e batuta in cuie (defapt in afara de ssd si hdd nu aveam inca nimic batut in cuie
    Poate voi mai astepta a oluna in plus si poate cumpar un 1070?
    Anyway, iti multumesc mult pentru sfat

  7. #187 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Depinde ce prioritati ai, poate ai deja o sursa buna, poate carcasa o mai poti amana, etc. Caz in care nu strica sa mergi pe i7 + 1070.

  8. #188 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by seth666c View Post
    Buna Ziua tuturor!
    As vrea sa imi cumpar niste piese pentru PC dar nu sunt sigur care sunt piese ok sau care marci sunt mai bune/mai proaste si mi sa propus sa intreb pe un forum , si unde mai bine sa intrebi decat pe un forum de gameri?
    Am un hard SSD pentru windows 120gb si un HDD de 1tera, restul componentelor la care m-am gandit:
    - Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB DDR5 192-bit - PC Garage
    - Memorie HyperX Fury Black 16GB DDR4 2133MHz CL14 Dual Channel Kit - PC Garage
    - Procesor Intel Skylake, Core i5 6600K 3.5GHz box - PC Garage
    - Placa de baza GIGABYTE GA-Z170-HD3P - PC Garage
    - Sursa Segotep SG-D600SCR - PC Garage (sau ceva 1000w)
    - Carcasa Deepcool Kendomen RD - PC Garage
    Pareri sau sugestii de imbunatatire (stiu, ar fi miliarde de imbunatatiri posibile dar nu mi le pot permite cu limita de 4000-5500)
    As vrea sa ma pot juca Witcher3 Fallout4 si unele din jocurile noi nu pe High dar cel putin pe medium quality.

    Va multumesc in avans pentru sfat/ajutor
    In 5500 lei intra fara probleme i7 7700 blocat (perfomanta obtinuta prin oc e irelevanta in jocuri daca te raportezi la costurile suplimentare pe care le implica oc-ul) si gtx 1070. Poti merge pe o placa de baza cu chipset H170, care ofera aceleasi lucruri ca un Z170, mai putin oc, sursa seasonic de 650w certificare gold si electronica de top (nu ai ce face cu 1000w la asa configuratie) si 16 gb ram. SSD si HDD ai zis ca ai deja, iar carcasa nu am pus pentru ca tine de gusturi.
    Sfatul meu e la ssd sa mergi totusi pe un M.2, din moment ce placa de baza iti permite si au devenit accesibile ca pret.
    "awawwa" - wishlist de Alexandru Constantin

  9. #189 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Guys, vin si eu sa va cer ajutorul un pic. Am un buget de 7000-8000 de lei pentru un PC, in banii astia, pe langa componentele necesare, ar trebui sa mai intre si mouse+tastatura. Deocamdata nu m-am decis decat la placa video, ram, procesor, HDD si SSD, astea sunt trecute aici: "SponsoredBySoros" - wishlist de Robert Craciun

    Mi-ati putea face recomandari de restul pieselor necesare (placa baza, cooler, sursa, etc) ca la alea nu ma prea pricep, eventual poate stiti alternative mai bune si modific si ce am pana acum in wishlist? Thanks
    Mentionez ca vreau sa joc fara probleme @1080p 60fps tot ce-a aparut si o sa apara in viitorul apropiat. N-am pretentii de 4K si alte nebuneli.

    ---------- Post added 29-01-2017 at 16:10 ----------

    Ok, mi-am updatat wishlist-ul cu tot ce imi trebuie, de tastatura aia nu sunt sigur ca mi-e ca e cam mica si o sa imi fie greu sa scriu la ea, dar imi place ca e slick si ocupa putin spatiu. Daca aveti alte recomandari, as fi bucuros sa le aud
    "Slickzor" - wishlist de Robert Craciun

  10. #190 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu cred ca la 8000 RON poti sa faci sistem cu 1080 si 7700k cu racire AIO apa daca te chinui un pic incerca si tu sa cauti preturi pe price.ro sa nu te duci blindly la primul magazin, daca as fi in locul tau eu m-as uita si pe amazon, de obicei au reduceri de 20-30 EU cel putin cand iei placa +procesor + memorie, evident trebuie sa faci ceva compromisuri, ia-ti o tastatura si un mouse ieftine momentan, acest componente sunt super simplu de upgradat si in 1-2-3 luni poti sa iti iei tu ceva mai bun, eu personal n-as da mai mult de 100 EU pe acest kit, si asta ar include o tastatura mecanica si un mouse brand cu fir, evita pe cat se poate wireless, mai ales pentru jocuri, la productivitate e ok.

    later edit:

    M-am jucat acum pe un shop si a iesit 8100 RON cu GTX 1080, 7700k, racire apa aio - insa fara tastatura si mouse, iar la stocare am ales un SSD de 500 GB in locul solutiei ssd + hdd si asta in conditiile in care am ales toate componentele din aceelasi loc deci solutia lenesului . Probabil ca se poate obtine cel putin 2-300 RON care inseamna (un hdd de 2 TB, sau un kit mouse + tastatura mai slabutze) daca se face selectia din magazine diferite.

    Sincer mie unul imi lipsesc magazinele fizice, in ziua de azi trebuie sa te bazezi pe transport, care poate costa un pic extra.

    Repet, nici solutia amazon nu e cea mai proasta, sunt sigur ca la 1800 EU (more or less cat ai tu de dat) poti faca un sistem mega jmecher, naibi e 1600 EU un laptop cu GTX1070 .. si ala vine cu monitor si licenta de windows pe langa faptul ca, in general, componentele de laptop sunt mult mai scumpe decat cele de desktop -> https://www.amazon.de/GL502VS-FY045T...tebook+gtx1070 daca ai deja monitor, iei laptopul cu 1700, iei un mouse + tastatura de 100 EU, legi laptopul la monitorul existent si BAM .. ai un sistem super pe care il poti si cara de colo-colo, nu ocupa spatiu, nu consuma mult ... etc

  11. #191 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Același sfat ca și RodarKone, așteaptă ca la sfârșitul lui Martie se lansează noile procesoare AMD Zen. Și noile placi video cu HBM 2

  12. #192 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu planuiesc sa le cumpar acum oricum, abia prin aprilie-mai fac rost de bani, si bineinteles ca o sa pandesc fel si fel de reduceri, mai ales de Paste. Initial ma gandeam la 1080 cu i7, dar consider ca diferenta de bani e prea mare pentru diferenta de performanta pe care o obtin (like I said, 1080p cu 60fps e tot ce vreau, n-am nevoie de mai mult). Acum, daca reusesc sa ma incadrez in bugetul asta atunci cand vor fi reducerile respective, as face trecerea, altfel nu.

    Si intr-adevar, as putea deocamdata sa-mi iau un kit mouse+tastatura mai ieftine, pentru a putea investi in restul componentelor, doar ca voi avea niste cheltuieli mari inspre sfarsitul anului si n-as vrea sa ma intind pana acolo, de aceea as vrea ca pana in Mai sa termin toata harababura.

    Racirea AIO din pacate ma costa destul de mult daca vreau sa obtin performante. Intr-adevar, sa stau cu o grila imensa in PC e inestetic si ocupa loc, dar functioneaza foarte bine si asta conteaza. Poate pe viitor o sa fac trecerea la apa. Si un alt lucru de care as avea nevoie este cat mai putine cabluri , avand un birou relativ mic m-as incurca in ele. Din cate am inteles si am testat, acel mouse este foarte bun si iese din sfera aia de mouse-uri (sau mausi? ) wireless cu lag si performante mici. Dar la keyboard+mouse inca nu m-am hotarat, ramane sa ma mai interesez si eventual sa ma ghidez dupa ce reduceri mai prind.

    Dar iti voi asculta sfatul si voi arunca un ochi atent si pe amazon, poate reusesc cu reducerile de rigoare sa fac un upgrade la GPU/CPU.

  13. #193 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Daca nu te intereseaza o rezolutie mai mare de 1080p nu merita investiti atatia bani intr-un gtx 1080. Dpdv personal, in ceea ce priveste placile video iesi mai castigat cu o placa video high end pe care o schimbi la fiecare generatie (gen 1070) decat cu una enthusiast. Pierzi mult mai putini bani la upgrade datorita ratei mult mai mici a deprecierii, plus ca placa video high end din generatia viitoare iti va oferi performante cel putin similare cu placa video enthusiast din generatia curenta (vezi gtx 1070 vs 980ti, 970 vs 780ti etc).

    Legat de procesorul deblocat, daca vei folosi pc-ul doar jocuri si daily tasks si nu esti pasionat de overclock, iar nu merita investitia daca te raportezi la costurile suplimentare pe care le presupune oc-ul. Daca vrei sa fie future proof, mergi pe x99.

    Oricum, tinand cont ca nu e graba, stai sa vezi ce vor face amd cu zen si hbm2, din ce am vazut promit concurenta serioasa pt intel si nvidia.

  14. #194 SP
    Member chris diaz's Avatar
    i7 plus gtx 1080 este overkill pentru 1080p cu 60 fps. Acolo ar merge si un i5 7600 plus un gtx 1060 sau rx 480.Combinatia i7 7600 plus gtx 1060 sau rx 480 iti va aduce peste 75 fps in jocurile actuale la o rezolutie de 1080p. In Resident Evil 7, obtii cam 110 fps cu gtx 1060 iar cu rx 480 obtii cam 130 fps. Nu arunca banii aiurea daca vrei doar 1080p cu 60 fps.

  15. #195 SP
    Member legokid220's Avatar
    As dori si eu o sursa de pc silentioasa... nu am nimic special . 2 core si o placa video nvidia730 .

  16. #196 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Iti recomand aceasta sursa de la Zalman, de 500 watts, care are 5 protectii, dispune de amperaj mare (40A) pe railul de 12 volts, de asemenea dispune de cablurile necesare unui eventual upgrade la un PC care sa duca o configuratie ce contine procesor intel i7, placa video gtx 1070, cateva hard-diskuri si ssd-uri. In plus, este silentioasa .

    Sursa de alimentare Zalman, 500W, 1x140mm, ZM500-TX

  17. #197 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Dacă aveți timp și chef poate mă ajutați să construiesc un PC de gaming, pentru un prieten. Buget 6500 de lei, fără monitor bineînțeles.

    PS: Am făcut și eu o lista, dar nu prea ma pricep la surse.

  18. #198 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Prietenul preferă un procesor Amd sau unul Intel? În ce rezoluție joacă? Ce tipuri de jocuri preferă? Ce refresh rate(60, 75, 100, 120, 144 Hz) are monitorul acestuia? Componentele trebuie să fie noi, cu garanție din magazin, sau acceptă și componente sigilate, fără garanție, ori second-hand, dar cu garanție, de pe OLX? Abia apoi putem vorbi de o configurație.

  19. #199 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Totul nou, cu garanție, magazin, Intel, nvidia, full HD la 60fps sau mai sus, monitor @120 hz, la capitolul jocuri, cam tot ce este bun

  20. #200 SP
    Member chris diaz's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 11 FirstFirst ... 8 9 10 11 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 09-12-2015, 23:52
  2. Suruburi pentru componente PS3! By starfire in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 07-08-2015, 16:25
  3. Recomandare PC pentru Gaming pe componente By Daghiu98 in forum Hardware
    Replies: 23 Last Post: 07-02-2015, 01:37
  4. Replies: 79 Last Post: 01-05-2014, 09:46
  5. Recomandari si sfaturi HTPC By Florin85 in forum Hardware
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2014, 23:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts