Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 216

Thread: Recomandari si sfaturi pentru componente si calculatoare

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Am tot cautat Acer Aspire S3 si nu prea il gaesc in RO... Poti sa-mi dai niste link-uri cu acele modele? Banuiesc ca le-ai vazut undeva.
    De pe amazon.fr am luat eu acum o luna pentru cineva, insa nu mai sunt aceleasi preturi. A fost 650EUR, dar i5, 4GB RAM, placa integrata si SSD de 128.

    Lenovo sunt chiar foarte ok. Ma mir ca nu s-a luat MonkY, care e fan NVIDIA, de placa video de la AMD. Eu am spus si mai sus, as lua dedicata NVIDIA pentru cuda cores, care la editare video chiar te ajuta, mai ales in suita Adobe.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Recomandari, sfaturi si preturi bune pentru componente si calculatoare

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Lenovo sunt chiar foarte ok. Ma mir ca nu s-a luat MonkY, care e fan NVIDIA, de placa video de la AMD. Eu am spus si mai sus, as lua dedicata NVIDIA pentru cuda cores, care la editare video chiar te ajuta, mai ales in suita Adobe.
    Modelul cu nVidia nu se incadra in buget... ce sa-i faci? Nu sunt fan nVidia, ci dintre cele doua solutii, pana acum mi-au cauzat mai putine probleme (fata de AMD). De la drivere mai bune si pana la stabilitate, in cazul meu a invins nVidia. Mie imi pare al naibii de rau ca nVidia nu se ocupa de SoC-uri (nu luam in calcul Tegra)... Dar nah, nu le poti avea pe toate.

  3. #23 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

  4. #24 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Este ok , well poate ecranul este cam slab dar nu poti cere chiar de toate la bani putini.

    Te-ai gandit si la un monitor extern ?

  5. #25 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Vreau ceva portabil... cand ma mai duc pe undeva sa am pe ce sa lucrez.

    Damn, acum am vazut ca are doar 2 nuclee procesorul. Chiar nu stiu ce sa cumpar... am n variante si niciuna nu pare mai buna/ proasta incat sa aleg unul si gata.

  6. #26 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Restul erau quad core, asta e dual core, cea ce nu e prea ok. Oferte sunt mereu, iar daca graba nu e mare mai bine continui sa cauti pana gasesti exact ce vrei. In felul asta nu regreti apoi.

    Cauta si pe amazon-uri, inclusiv la nemti si francezi, multi trimit si in Ro.

  7. #27 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Din cate stiu eu are hyper-threading , nu este chiar un quad core dar se descurca decent in editari.

    Parerea mea este sa mai strangi ceva bani , nu este vorba ca nu il iei pentru munca sau pentru profit dar mai bine iei ceva decent acum decat sa il schimbi dupa un an.

    L.E : Arunca un ochi peste asta , are quad core si placa mai mult decat decenta , 8 GB si ramane doar sa ii pui un SSD pe viitor.
    Laptop Lenovo IdeaPad Z510 cu procesor Intel® CoreTM i7-4702MQ 2.20GHz, Haswell, 8GB, 1TB, nVidia GeForce GT 740M 2GB, FreeDOS - eMAG.ro

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Problema e ca tot ce ii recomandam noi aici nu se incadreaza in cea mai importanta conditie: buget de 2500 RON!

  9. #29 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Cred ca pot sa sar la un 3000, dar mai mult nu am. Nu stiu daca aia 500 lei pot face diferenta, dar hai sa incercam.

    Ideea e ca nu vreau the best in video editing, vreau ceva rezonabil. PC-ul meu randeaza 5 minute de video in 10 minute si sunt super multumit avand in vedere ca imi mai permite si sa ma uit la un film in paralel.

    Ideea e ca nu voi edita decat video-uri de max 10 minute. Adica din mai multe fisiere voi taia pana raman in intervalul ala.

    De asta ma mir ca e asa costisitor pt. ce am eu nevoie.

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sigur le gasesti si prin alte parti mai ieftine:

    Notebook / Laptop Asus 17.3'' X750JB-TY002D, Procesor Intel® Core™ i7-4700HQ 2.4GHz Haswell, 8GB, 1TB, GeForce GT 740M 2GB, Grey - PC Garage

    Notebook / Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad Z510, Procesor Intel® Core™ i7-4702MQ 2.2GHz Haswell, 8GB, 1TB + 8GB SSH, GeForce GT 740M 2GB, Dark Chocolate - PC Garage

    Eu am mai spus, nu ai nevoie de mare lucru ca sa poti face editare video, te vei descurca cu probabil tot ce s-a postat pana acum, dar unele sunt mai bune pentru asta iar altele nu.

  11. #31 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Pfai... Nici macar astea la 32 mil nu au ecran Full-HD.

    Poate sa imi zica cineva care este best deal pt. bugetul de 25 si pt. cel de 30? Din ce s-a discutat pana acum.

    Prefer procesor bun si placa video, iar HDD si ram upgradez treptat.

    Asa stiu sigur ca imi cumpar cel mai bun din aria aia de pret.

    Multumesc mult baieti pt. ajutor, e nasol ca nu ma pricep si nici nu vreau sa fac cea mai prosta alegere din toate variantele disponibile in bugetul respectiv.

  12. #32 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Daca vrei ceva Full HD si super performant (mai poti baga o placa 750M in locul unitatii optice si sa faci SLI)
    Laptop Lenovo IdeaPad Y510P cu procesor Intel� CoreTM i7-4700MQ 2.40GHz, Haswell, 8GB, SSD 8GB + 1TB, nVidia GeForce GT 750M 2GB, FreeDOS, Black - eMAG.ro
    Are aproape aceelasi hardware ca macbook pro retina 15 inch (top end laptop de la apple) doar ca nu are SSD PCle adica asta Laptop Apple MacBook Pro 15" cu procesor Intel� CoreTM i7 2.30GHz, Retina Display, 16GB, SSD 512GB, nVidia GT 750M 2GB - eMAG.ro

  13. #33 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla View Post
    Daca vrei ceva Full HD si super performant (mai poti baga o placa 750M in locul unitatii optice si sa faci SLI)
    Laptop Lenovo IdeaPad Y510P cu procesor Intel� CoreTM i7-4700MQ 2.40GHz, Haswell, 8GB, SSD 8GB + 1TB, nVidia GeForce GT 750M 2GB, FreeDOS, Black - eMAG.ro
    Are aproape aceelasi hardware ca macbook pro retina 15 inch (top end laptop de la apple) doar ca nu are SSD PCle adica asta Laptop Apple MacBook Pro 15" cu procesor Intel� CoreTM i7 2.30GHz, Retina Display, 16GB, SSD 512GB, nVidia GT 750M 2GB - eMAG.ro
    Nu ma ajuta cu nimic daca zic maxim 30 si imi arati unul de 40...

    Nu vreau super laptop, il vreau pe cel mai bun care se incadreaza in bugetul meu.

    Daca incep cu 25, ma duc la 30, dupa la 40 nu o sa ajung nicaieri. Pur si simplu nu am bani... nu ca nu mi-as dori ceva super bun.

    Ceva cu care sa imi fac treaba in bugetul ala imi ajunge. Ca nu randez in 5 min si randez in 15 minute... asta e.

    Oricum, daca reuseste cineva sa ma ajute si cu ultima dilema din postul meu de mai sus, promit ca am sa ajut si eu la randul meu CG prin codul de afiliere.

    Banuiesc ca la o suma asa mare macar 50 lei ajung la hosting. Daca nu, mai luam un premium.

    Thanks!

  14. #34 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    N-am zis sa il iei neaparat pe ala dar ti-am aratat pe la ce pret incep laptop-urile cu ecran 1080p +

  15. #35 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Am ajuns la doua variante finale:

    1. MacBook Pro 2012 - i5 (dual core)/4GB RAM/500GB HDD
    2. Notebook / Laptop Asus 15.6'' R501VB-S3116D, Intel® Core™ i7-3630QM Processor (6M Cache, up to 3.40 GHz) Ivy Bridge, 4GB, 750GB, GeForce GT 740M 2GB, Black - PC Garage

    Am ramas complet blocat... nu stiu ce sa aleg. Mac-ul il pot achizitiona SH, fara garantie... pe cand laptop-ul il pot lua nou, din magazin.

    Sunt sigur ca produsul Apple e mult mai bine optimizat, dar nu stiu daca o sa fie mai rapid la editare/randare.

    Poate ma poate ajuta cineva mai priceput, thanks!

  16. #36 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Oricat de optimizat ar fi macbook-ul , tot nu se compara cu un quad core vs dual core mai ales ca nu ai garantie.Placa video e un bonus mac-ul are doar o placa integrata

    Mergi pe Asus linistit.

  17. #37 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Din punctul meu de vedere singurul avantaj pe care il are Mac-ul ar fi ca poti folosi Final Cut. Eu nu l-as lua in considerare pentru ca e SH si nu stii in ce te bagi si etc. Nu as da 3000RON pe un laptop SH si vechi de 2 ani. Nu e nici i7 cu quad core, doar 4GB RAM, HDD si nu SSD, si tot asa.

    Dintre cele doua optiuni as merge pe Asus. Primul lucru pe care vrei sa il faci e sa ajungi la 16GB RAM, apoi un SSD. La editare video o sa simti o diferenta enorma intre 4GB si 16GB.

  18. #38 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

  19. #39 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    A sosit momentul sa fac un mic upgrade la calculator(motherboard&proc)
    Procesorul va fi "Intel Core i5 4440 3.1GHz box" insa nu stiu ce placa de baza sa aleg.

    Daca are vrio relevanta placa video pe care o am momentan este GTX 650 1GB 128bit, iar sursa thermaltake 470.

    Ps:am scris aici pentru ca nu vreau sa deschid un nou thread.

  20. #40 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Ask Monky Din cate am vazut pe forum, he's the expert on hardware.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 09-12-2015, 23:52
  2. Suruburi pentru componente PS3! By starfire in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 07-08-2015, 16:25
  3. Recomandare PC pentru Gaming pe componente By Daghiu98 in forum Hardware
    Replies: 23 Last Post: 07-02-2015, 01:37
  4. Replies: 79 Last Post: 01-05-2014, 09:46
  5. Recomandari si sfaturi HTPC By Florin85 in forum Hardware
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2014, 23:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts