Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 LastLast
Results 161 to 180 of 216

Thread: Recomandari si sfaturi pentru componente si calculatoare

  1. #161 SP
    Member tudort's Avatar
    Am luat 390x până la urmă. Varianta Sapphire. Merge fain. Consumă cam mult dar în idle e nesemnificativ şi are temperatura foarte bună.

    Sent from my HTC One M9PLUS using Tapatalk

  2. #162 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vrea un prieten sa își cumpere un PC, nu ceva foarte scump, 3000-3500 de lei, nu mai mult de 3500 va rog. O sa facem si noi o configurație dar mă interesează părerea voastră în primul rând pentru că știu că va pricepeți mult mai bine.

  3. #163 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    pentru ce il va folosi? cu tot cu monitor tastatura / mouse ? vrea si imprimanta ?

    Pentru editare video and stuff - mergi pe multi core CPU (6/8/12 core - chiar si Xeoane mai vechi) pe platforma X79 cat mai mult ram, placa video nu prea conteaza (decat daca vrea sa faca si altceva - respectiv jocuri, e posibil sa se incadreze la Rx480/gtx1060)

    Pentru jocuri and stuff - mergi pe i5 quad core sau i7 4c/8t (desi te incadrezi la limita) cu Rx480 sau GTX 1060 / 16 GB RAM / SSD pentru SO si 1-2TB pentru storage / o carcasa Cooler master si o sursa VS de la Corsair.

    Daca vrea si monitor / periferice / imprimanta ... e foarte greu pentru ca pot manca pana la 30% din buget .. probabil raman bani de un Athlon un i3 sau un Pentium G / cu o placa video generatia trecuta (Maxwell sau R9 3xx)

    Sa ne tii la curent

  4. #164 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pentru jocuri and stuff este interesat, fără monitor

  5. #165 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    "PC gaming " - wishlist de [ anonim ]

    Nu e chiar 3500 - dar e suficient pentru o perioada de timp

    Evident pc garbage e scump, daca iei pe componente si il asamblezi tu (price.ro) s-ar putea sa salvezi cei 200 ron extra insa nu mai primesti carcasa moka ... si mizeriile alea de le ofera pcgarage ca bonus

    Discount pentru Carcasa Thermaltake Versa N26 -249,99 RON
    Discount Memorie Savage Black 8GB DDR4 2666MHz CL13 Dual Channel Kit: 30,00% -84,96 RON
    Discount Procesor Skylake, Core i5 6402P 2.80GHz box: 16,00% -154,28 RON
    Discount Placa video GeForce GTX 1060 G1 GAMING 6GB DDR5 192-bit -65,00 RON
    Economisesti in total -854,23 RON
    Total cos: 3.763,85 RON

    PS: daca treci la i3 .. mai salvezi bani / insa nu as recomanda, mai ales ca vrea sa se joace. Pe langa asta e foarte importanta placa video modelul GTX 1060 cu 6 GB este probabil best buy pentru 1080p /1440p fiind mai rapid (sau la fel de rapid) ca fostul GTX 980 (placa de 20+ milioane) din generatia trecuta.

  6. #166 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cred că o să rămână la RX 480, are posibilitatea în timp sa mai puna una, asa ar vrea, cu gtx 1060 nu se poate . Am văzut un test interesant

  7. #167 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Hmm - GTX 1060 e mai rapida - iar eu personal (posesor de multi gpu) nu recomand

  8. #168 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Vin si eu dupa spartul targului. Pt 6402P e nevoie de update de bios cam la orice placa de baza, nu as da bani pe o placa de baza cu chipset pt oc pt procesor blocat (i-am facut recent pc lui taica-miu si am luat mb msi h110 pc matte cu ~200lei de la garage - are cam tot ce are un Z mai putin RAID, stie CF, are vreo 5 header-e pt ventilatoare cu PWM, stie fan curves in bios, alimentarea pt procesor e in 8 pini s.a. - daca o mai gasesti pe undeva, are cam cel mai bun raport calitate/pret). Sursele corsair entry level sunt slabe in special seria VS (am schimbat 2 la garantie, la ambele ventilatorul scoatea un zgomot enervant dupa cateva ore de functionare). PS, darkie ai pus placa de baza ddr3 si rami ddr4 .

    Daca nu ai cumparat inca Dant3, eu propun asta Carcasa nu am pus caci momentan e o promotie, primesti cadou asta Carcasa Thermaltake Versa N25 - PC Garage

  9. #169 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Încă nu a cumpărat, merci

  10. #170 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Acum am vazut treaba cu a 2a placa video. Nu cred ca un i5 ar face fata unui CF de rx480, mai indicat ar fi un i7 (~700 lei in plus) plus o sursa de 600-650w cu eficienta ridicata (inca vreo 2-300 lei). Cel mai rentabil e cu placa video cu cel mai bun raport/calitate pret care intra in buget si o schimbi la 2-3 ani.

  11. #171 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    nops66 - mare sef este o gresala - am cautat cel mai ieftin z170 am uitat ca au pastrat comptibilitatea cu DDR3 - sorry la general e bine ca mai scade pretul cu vrro 50 ron

  12. #172 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Mi-am dat seama, am atras atentia mai mult sa nu cumpere omul . Eu n-am inteles treaba asta cu backward compatibility la ddr3, dintre ramii ddr3 parca doar cei cu alimentare la 1.35v sunt compatibili cu skylake, care sunt mai scumpi ca ddr4

  13. #173 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    ehh ... marketing sa vanda si ramu ala vechi mai ales ala L (low voltage)

  14. #174 SP
    Member eastbason's Avatar
    Vreau sa achizitionez asa ceva - Laptop ASUS X540LJ-XX060D cu procesor Intel® Core™ i3-4005U 1.70GHz, Haswell™, 15.6", 4GB, 500GB, DVD-RW, nVIDIA GeForce 920M 2GB, FreeDOS, Silver - eMAG.ro
    Se merita?
    In general o sa-l folosesc la youtube si online shopping.
    Foarte rar poate si un world of warcraft cand sunt in miscare....

  15. #175 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Banuiesc ca n-are rost sa-ti scriu replica aia invechita 'mai strangi un pic si iti cumperi un i5'
    Laptopul ala este decent poti rula chiar si gta5 pe el.
    Acelasi model dar cu un i3 mai nou.
    http://www.altex.ro/laptop-asus-x540...m-2gb-free-dos

  16. #176 SP
    Member eastbason's Avatar
    Baniesc ca daca poate rula gta 5, world of warcraft nu cred ca pune probleme

  17. #177 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Se pare ca wow nu prea e jucabil pe acele componente.

    My new spec is a Dell Inspiron 5558 - i3-4005u, 920M 2GB and 4GB ram. Not a big deal, but its enough for web development.

    The game sadly runs horrible on this config. My GPU is usually 90+ celsius on 1/10 graphics and i cant have more than 25-30 fps in Draenor ( usually 10-15 in the garrison ) I have Windows 10, not the boxed one if u know. The Dell update center is up to date, and the Nvidia drivers too.

    My gfriend have a garabage lowend Lenovo with integrated GPU, stupid low AMD CPU and she have 50 fps with 5/10 settings.
    http://eu.battle.net/forums/en/wow/topic/17612991892

    Nu am mai jucat WOW de mult insa din cate am inteles in prezent mananca mai multe resurse.

  18. #178 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Fugi de procesoarele care se termină in U, nu sunt pentru gaming.

  19. #179 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Vreau sa mi configurez un sistem miniITX,si cum sunt pe langa in domeniul asta,as avea nevoie de sfaturile voastre.Sistemul il voi folosi numai pt filme,browsing,muzica ,exclus jocuri,pt asta am ps4.Bugetul nu este mare,dar sunt deschis la toate recomandarile voastre.Am ales cateva componente care cred ca sunt ok pt ca vreau eu.Voi veniti cu restul:
    placa de baza:https://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-...1-1500587.html
    Musai carcasa asta:Carcasa Thermaltake Core V1, Mini-ITX Cube, Fara sursa, Neagra - eMAG.ro
    procesor:Procesor INTEL I3-6100, 3.7GHz, 3MB, BX80662I36100
    memorie:Memorie desktop KINGSTON HyperX Savage Black 2X4GB DDR4, 2133MHz, CL13, HX421C13SBK2/8
    Vreau sa mi recomandati o placa video in maxim 300 ron si o sursa 200-250 ron,ALTEX only.Daca placa de baza de mai sus este ok,as putea pune pe ea si o placa de sunet?am nevoie de optic.Astept sfaturi/recomandari.

  20. #180 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Integrata din I3-ul ala e peste orice placa video de 300 lei. Pe o placa de baza ITX nu ai cum sa pui placa de sunet, nu ai slot nici PCI, nici PCI-e x1. Singurele modalitati sa ai port optic sunt fie placa de sunet externa, fie o placa de baza care are port optic (dar nu cred ca gasesti sub 500 lei).
    Surse de calitate decenta in bugetul tau nu am vazut la altex, cauta FSP, Super Flower, beQuiet! sau Seasonic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 09-12-2015, 23:52
  2. Suruburi pentru componente PS3! By starfire in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 07-08-2015, 16:25
  3. Recomandare PC pentru Gaming pe componente By Daghiu98 in forum Hardware
    Replies: 23 Last Post: 07-02-2015, 01:37
  4. Replies: 79 Last Post: 01-05-2014, 09:46
  5. Recomandari si sfaturi HTPC By Florin85 in forum Hardware
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2014, 23:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts