Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Problema sunet Windows 7

  1. #1 SP
    Junior Member razviiii's Avatar

    Problema sunet Windows 7

    Salut! am instalat windows 7 si nu mai imi merge sunetul, nu imi apare nicio eroare la sunet, am instalate toate driverele dar sunetul nu merge. Daca conectez prin HDMI laptopul la TV se aude si sunetul, altfel nu se aude nimic. Stie cineva care ar putea fii problema?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E simplu. Aproape sigur Windows-ul ti-a detectat 2 chip-uri de sunet (una din placa video si una pe placa de baza). Mergi in Control Panel - Sound si o sa-ti apara acolo lista cu device-urile pe care poti face Playback. Daca am dreptate, ar trebui sa ai nVidia HDMI Out (sau ATI/AMD) pe langa Speakers sau Realtek, Creative sau ce ai tu ca placa de sunet. Da click pe placa de sunet si jos ai un buton Set Default. Si ar trebui sa ai sunetul acum corect redat. Let me know if that was it!

  3. #3 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    Imi apar 2 "Speakers" si "Digital audio (HMDI)", al doilea este setat ca dispozitic implicit dar tot nu se aude nimic

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Exact ce ti-am spus. Digital Audio HDMI - este default (dispozitiv implicit in romana). Selecteaza Speakers si seteaza-le implicit

  5. #5 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    nu merge

    ---------- Post added 04-09-2013 at 09:52 ----------

    Am mai patit asa ceva si pe PC dar acolo a fost un virus, am dat un scan la sistem cu Malwarebytes Anti-Malware si dupa ce am sters toate infectiile sunetul a revenit, aici, pe laptop nu merge nici asa ceva

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da drumul la un player audio... pune o melodie ceva si las-o sa mearga. In acelasi timp ar trebui ca acolo la Sound sa iti arate pe ce playaza (ca un egalizator grafic). Daca apare tot pe cel cu HDMI inseamna ca nu a schimbat pe placa de sunet implicita si scoti tot pe HDMI.

  7. #7 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    f-r-titlu.png

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O intrebare care poate parea stupida... ai verificat mufa, castile/boxele si volumul la laptop si boxe/casti? Sa nu fie ceva pe Mute...

  9. #9 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    da, am facut toate astea, pe langa astea, am reinstalat drivere, windows, nimic nu merge

  10. #10 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    Se poate sa fie placa de sunet arsa?

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razviiii: se poate sa fie placa de sunet busita... dar ai spus ca nu-ti apare nimic cu semn de exclamare/intrebare. Mergi in Control Panel - Device Manager - Sound, video and game controllers si fa un screenshot la ce ai acolo. Totodata, posteaza exact si ce model de laptop ai. Presupun ca ai incercat sa reinstalezi driverul pentru audio, da?

  12. #12 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    Am un laptop Asus x50gl, am reintalat driverul
    Attached Images Attached Images hhh.png

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razviiii View Post
    Am un laptop Asus x50gl, am reinstalat driverul
    Mie acolo nu-mi pare a fi instalat corect. Spune-mi exact ce Windows ai (Windows 7, Vista) si daca e pe 32bits sau 64bits. Acolo ar trebui sa-ti apara ceva cu Realtek. Iti voi da link la un alt driver (vad ca la Asus e din 2009)...

  14. #14 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    Windows 7 Enterprise service pack 1 pe 32bits

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon, intra te rog aici: Realtek da-i "I accept to the above" si Next. Downloadeaza: 32bits Vista, Windows7, Windows8 Driver only (Executable file) - R2.71 din ce locatie vrei, dezarhiveaza si instaleaza. S-ar putea sa vrea restart. Dupa restart vezi daca la fel apare in Device Manager. Bafta!

  16. #16 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    nu este nimic schimbat...
    Attached Images Attached Images f-r-titluss.png

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, si acum fa din nou pasul acela cu play audio in timp ce esti in Control Panel - Sound. Dar inainte verifica asa:

    1. sa nu ai nimic conectat pe hdmi
    2. sa fie volumul dat la maxim
    3. verifica cu mai multe playere - de exp. la winamp poti seta sa playeze pe o anumita placa de sunet, si daca e setat sa se duca pe HDMI, poti sa faci tu orice din Control Panel, ca nu ajuta...

    Trebuie sa-ti apara equilizerul cam ca in imaginea de mai jos.

    P.S. Pune si un screenshot cu device manager - pe Realtek-ul acela, tab-ul Driver. Sa vedem daca e intr-adevar driverul din 2013 instalat sau nu. Bafta!
    Attached Images Attached Images 2013-09-06_143927.jpg

  18. #18 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    Screenshots
    Attached Images Attached Images driver.png sunet.png

  19. #19 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ai incercat cu o pereche de casti/boxe, poate s-au dus cele interne de la laptop.

  20. #20 SP
    Junior Member razviiii's Avatar
    da, am un home theatre dar nu se aude nimic cand le conectez

    ---------- Post added 06-09-2013 at 12:52 ----------

    singurul mod in care imi merge este daca conectez o placa de sunet pe USB, acuma am incercat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Problema sunet skype By annabelle in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 5 Last Post: 18-09-2014, 08:59
  2. Problema sunet sistem 2.1 By angloma in forum HiFi
    Replies: 4 Last Post: 16-09-2013, 11:39
  3. Problema sunet By Eve in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 7 Last Post: 25-01-2012, 00:24
  4. Problema sunet casti psp By johnny_gto in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 0 Last Post: 28-09-2010, 17:46
  5. Problema sunet By Christien in forum Hardware
    Replies: 14 Last Post: 07-07-2009, 12:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts