Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 39 of 39

Thread: Configuratie Gaming

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Te rog foate mult sa nu te incapatanezi si sa comanzi lista facuta de mine. Iti garantez ca nu vei regreta. Asculta de cineva care are ceva experienta in domeniu.
    Nu stiu ce "experienta in domeniu" ai, dar vazand ca recomanzi niste memorii Zepelin (niste chinezarii ieftine facute de Jeylin) la 1333Mhz... cand cu 20 de RON in plus poti lua kit Corsair la 1600Mhz CL9 (si cred ca le gasesti si mai ieftin de atat)... Mai adaug si faptul ca recomanzi surse Sirtec (care la noi au picat pe capete - si majoritatea au un zgomot ciudat - probabil datorita ventilatoarului ieftin de tip slave bearing) de doar 400W... Si capac pune faptul ca e totul pe AMD... Nu stiu ce sa zic, pentru mine e genul de sistem care "cere" probleme.

  2. #22 SP
    Member Buyk's Avatar
    Am facut si eu o configuratie , sper sa iti fie de ajutor ti-o recomand cu caldura ! Insa inainte de toate am cateva sfaturi si anume :


    - cumpara o placa de baza buna , ca pe viitor eventual sa poti sa faci un upgrade , ex. (sa aibe sata III , sa suporte ultimele tipuri de procesoare si frecvente mari la memorii ) chiar daca nu iti permiti acum ultimul tip de procesor , este bine ca placa de baza sa il suporte ;
    - Procesorul sa fie cel mai puternic , nu placa video te ajuta pe tine in mare masura sa vezi filme full HD , intradevar are si ea un impact dar nu asa de mare ca procesorul , de aia am si ales o placa video mid-low ; (Personal vizionez acum filme full HD doar cu placa video integrata in placa de baza , un hd 4290 )
    - In placa video poti investi oricand si oricum evolutia lor este una rapida. Are un impact major in jocuri , editari etc . Din cate stiu in octombrie se vor lansa seriile 8000 , poti sa mai astepti putin.
    - O observatie in lista mea este sursa , ti-as recomanda un Corsair dar este destul de scumpa raportat la buget , deci poti merge pe aceasta !
    - Memorii Kingstone sau Corsair , oricum sunt ieftine !

    Ce lipseste din lista este
    - unitatea optica ; Eu unul nu folosesc asa ceva , acum depinde de utilizarea fiecaruia .
    - Sistem de racire la procesor ; nu l-am pus pentru ca are o racire stock , buna in utilizarea de zi cu zi , daca nu faci overclock este in regula .

    Mult succes ! Cu respect
    Attached Images Attached Images configuratie.png

  3. #23 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Stati linistiti. A dar deja comanda. A mers pe Socket 1155 cu I5 si GT 630. Buuuuna alegere

    @Monky

    Zeppelin sunt niste memorii ok. Nu am auzit pe nimeni sa se planga de ele. Si in legatura cu frecventa, pentru gaming este irelevanta. Daca foloseste placa video integrata, da. Chiar conteaza, dar in moment ce ai adaugat si o placa video dedicata memoriile prea putin mai conteaza si deja frecventa o maresti doar daca ai nevoie de scoruri mai mari in benchmarks si cam atat. De OC nu vine vorba in bugetul asta.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Baiatul asta zice ca e micuta diferenta in gaming:


  5. #25 SP
    Junior Member zazarSm's Avatar
    Multumesc tuturor care au incercat sa ma ajute.
    Attached Images Attached Images snapshot_2013-09-25_172442.png

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Marinake: or fi, dar e diferenta intre Corsair la 1666Mhz si Zeppelin-urile alea la 1333Mhz, in orice benchmark, in orice test si la orice ora. Iar pentru diferenta de 20 RON, sa fim seriosi... Anyway, divagam. Sa ne intoarcem la subiect:

    1. E bine ca a mers pe un super procesor, dar la placa de baza a fost aleasa pe principiul "cea mai ieftina". Pacat.
    2. Vad acolo HDD pe IDE?!? Credeam ca au disparut de mult... sunt piese de muzeu. Cum ai gasit tu sa-ti iei HDD IDE, nu stiu. Mai ales ca placa de baza nu are IDE.
    3. La memorie vad ca ai decis sa mergi pe 1333Mhz, desi i5-ul acela e procesor care merge cel mai bine cu memorii la 1600Mhz. Mai rau e insa ca vad un singur modul. Cu alte cuvinte nu va merge in Dual Channel (ci single)... deci vei avea jumatate din viteza.

    Cum spuneam, pacat... Cateodata nici nu stiu de ce mai suntem intrebati...
    Bafta! I'm out!

  7. #27 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Si cand te gandesti HDD-ul pe Sata 3 era cu 85 lei mai ieftin. Ramaneau bani si pentru memoria de 1600...
    Cautare: HDD WD Blue 320Gb - eMAG.ro

    Poate se mai poate modifica comanda... Si sa foloseaca si link pentru profitsheare

  8. #28 SP
    Junior Member zazarSm's Avatar
    Mersi de sfat monky am modificat comanda si am luat unu pe sata si ram pe 1600 mhz dar in legatura cu linkshare imi pare rau dar nu am facut comanda la emag.La emag doar am pus poza cu cosul ca sa arat,comanda am facut-o la un magazin din oras.

  9. #29 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dar de ce iei sursa atat de mare? Poti lua una mai mica, si de 450W ti-ar ajunge linistit, si diferenta o pui la placa video.

  10. #30 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Deci daca ai putut schimba comanda, de ce dzei nu pui ce ti s-a recomandat mai sus? Acum pe bune. Vrei sa te lauzi ca ai i5 sau sa te lauzi ca poti juca orice la maxim?

    Si eu ma retrag frumos cu coada intre picioare. Am incercat sa ajut dar vorba lui Monky. Oare de ce mai deschideti thread daca faceti tot cum va taie capul?!

  11. #31 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Ok, eu nu fac ca precedentul si as vrea o configuratie pe HaswellAm facut un inceput mai jos.Deocamdata atat vreau sa iau, placa video pe parcurs.Restul am.Acum as dori sa va intreb daca e mai bine o configuratie pe Haswell cu i3 sau Ivy Bridge cu i5?
    Attached Images Attached Images capture.png

  12. #32 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Pt un gaming decent iti trebuie un i5 -incearca si o placa de baza z87-o sa te tina mult timp-placa video o mai schimbi dar pt restul e bine sa le ai acolo bune ca sa nu ai probleme pe viitor.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Ok, eu nu fac ca precedentul si as vrea o configuratie pe HaswellAm facut un inceput mai jos.Deocamdata atat vreau sa iau, placa video pe parcurs.Restul am.Acum as dori sa va intreb daca e mai bine o configuratie pe Haswell cu i3 sau Ivy Bridge cu i5?
    Poti sa mergi linistit cu Ivy Bridge i5 fata de Haswell cu i3. Diferentele sunt mai mult legate de consum, ceea ce nu cred ca te intereseaza (si chiar si asa, vorbim de chestii minore, bune pt. notebooks). Mai e si diferenta de GPU, dar presupun ca pt. sistem de gaming nu vei merge pe GPU integrat!

    Ca RAM iti recomand 8GB, ceva de genul: Memorie Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit Rev. A - PC Garage. Daca nu permite bugetul, Memorie Corsair Vengeance LP 4GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit Rev. A - PC Garage. Nu doar ca sunt Corsair, sunt CL9 si au heatspreader bun... dar mai sunt si LV (low voltage la 1.5V).

  14. #34 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Chestia e ca o perioada o sa stau pe placa integrata, si am vazut ca noul i3 are ceva gen 4400.Stiu ca placile astora de la Intel nu-s grozave, dar pana-mi iau placa video sunt nevoit sa o folosesc pe asta.
    Va rog nu sariti, chiar vreau sa ma documentez bine inainte sa fac achizitia
    ---------- Post added 11-10-2013 at 20:24 ----------

    Quote Originally Posted by MENTATAL0R View Post
    Pt un gaming decent iti trebuie un i5 -incearca si o placa de baza z87-o sa te tina mult timp-placa video o mai schimbi dar pt restul e bine sa le ai acolo bune ca sa nu ai probleme pe viitor.
    Si placa aleasa de mine ce nu are in regula?

  15. #35 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    E vb de chipset+mai multe..Depinde ce intelegi tu prin pc gaming..

  16. #36 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Gaming, nu neaparat e prioritatea...un pc mai capabil...poate un joc din cand in cand(am ps3).Deci nu gaming-ul ar fi deocamdata tot ce conteaza.ll voi upgrada pe viitor,

  17. #37 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Atunci ai ales bine dar cu memorii d'ale lui monky

  18. #38 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Ok..sa spunem ca m-am cam razganditEu vreau o placa de baza care sa tina 6-7 ani si sa pot upgrada comp.Am vazut ceva placi cu z87, dar as vrea si o recomandare de la voi.Chestia a doua ar fi RAID-ul.Nu am inteles prea bine la ce ajuta,doar ca pot pune un SSD si un HDD in acelasi timp, ceea ce suna interesant.Overclock-ul nu ma intereseaaza asa mult,poate pe viitor.Bugetul maxim pe care-l pot aloca placii este de 600 ron.Sper ca nu va stresez si va multumesc din suflet.Raman dator

  19. #39 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Placa de baza pe care o am e msi z87 g45 gaming.O gasesti la 6mil si ceva depinde de unde o cumperi.Am cumparat-o dupa multe comparatii de pret si calitate.Are tot ce iti doresti-poti face sli,suporta ram pana la 3000,are killerlag si rezista super la overclock dak o sa vrei pe viitor,dar cel mai tare am fost impresionat de sunet-placa audio integrata e bestiala(ce diferenta e pe acelasi sistem audio dar cu ce aveam inainte).Nu mai zic ca arata ubercool cu dragonul si culorile rosu si negru.Te va tine 5 ani+ fara probleme.Pe ssd bagi windows-ul si pe hard tii ce vrei.Un minus ar fi ca nu vine cu sli bridge.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Configuratie pentru media By Espiritus in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 03-02-2014, 17:47
  2. Replies: 6 Last Post: 31-01-2011, 23:09
  3. Sfaturi configuratie PC By CaNtO in forum Hardware
    Replies: 34 Last Post: 28-12-2009, 15:01
  4. Recomandare configuratie By eXistenZ in forum Hardware
    Replies: 4 Last Post: 24-08-2009, 12:57
  5. Recomandare configuratie By zappoo in forum Hardware
    Replies: 14 Last Post: 18-08-2009, 18:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts